მონიტორინგის მოკლე ანგარიში შეკრებებისა და მანიფესტაციების მონაწილეთა მიმართ სავარაუდოდ განხორციელებულ ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებით
21.03.2024
22 მარტს, 11:00 საათზე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი გამოაქვეყნებს მონიტორინგის მოკლე ანგარიშს  პოლიციელების მხრიდან შეკრებებისა და მანიფესტაციების მონაწილეთა მიმართ სავარაუდოდ განხორციელებულ ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებით.
ანგარიშში აქციების მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი ერთ-ერთი მთავარი პრობლემის სახით იდენტიფიცირებულია პოლიციელების მხრიდან აქციის მონაწილეებზე სავარაუდო თვალთვალი, მათთვის ფოტოებისა და ვიდეობის გადაღება და, ასევე, შეფასებულია ასეთი ქმედებების შესაბამისობა ფარული საგამოძიებო მოქმედებების დაწყების იმ საფუძვლებთან, რომლებიც კანონითაა განსაზღვრული.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორების მიერ აქციების დროს გადაღებული ფოტოები მიანიშნებს პოლიციის მხრიდან თვალთვალის შესაძლო ფაქტებზე, რაც, შესაბამისი საკანონმდებლო საფუძვლის გარეშე არათავსებადია შეკრების თავისუფლებასთან. შესაბამისად, მსგავსი პრაქტიკის არსებობის შემთხვევაში, პასუხისმგებელმა ორგანოებმა და პირებმა უნდა უზრუნველყონ მისი აღმოფხვრა.
ანგარიში, ასევე, მოიცავს რეკომენდაციებს სახელმწიფო დაწესებულებებისადმი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მონიტორინგის მოკლე ანგარიშს მედიას გააცნობს პარასკევს, 22 მარტს, 11:00 საათზე, მისამართზე: თბილისი, აკაკი გახოკიძის 11ა, 0 სართული.

Short Monitoring Report about Alleged Covert Investigation against the Participants of Protest Demonstration
Press-Release
On March 22, 11:00 am, Human Rights Center publishes the Short Monitoring Report about Alleged Covert Investigation against the Participants of Protest Demonstrations.
The report states that the alleged covert surveillance and photo-video footage of protest participants from the side of police officers is one of the main problems identified during the monitoring of assemblies. The report also evaluates coherence of these actions with the pre-conditions to launch covert investigation action as it is regulated in the law.
The photos taken by the HRC monitors during the assemblies depict alleged facts of the police surveillance of the protest participants that is violation of freedom of assembly unless the action started based on respective legal grounds. Therefore, if similar unlawful practice is applied, the responsible bodies and persons shall eradicate similar facts.