საერთაშორისო ადვოკატირება - ვიზიტი ჟენევაში
4-9 თებერვალს ადამიანის უფლებათა ცენტრის პროექტის კოორდინატორმა ანა ჯაბაურმა და იურისტმა-ანალიტიკოსმა ნინო ჩალაძემ ჟენევაში მონაწილეობა მიიღეს გაეროს ბავშვთა უფლებათა კომიტეტის 97-ე წინასასესიო განხილვაში.
5 თებერვალს წინასასესიო შეხვედრაში მონაწილეობა განპირობებული იყო ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და საერთაშორისო ორგანიზაციის - OMCT-ის მიერ გაეროს ბავშვთა უფლებათა კომიტეტში საქართველოს შესახებ ერთობლივი ალტერნატიული ანგარიშის წარდგენით. შეხვედრის ფარგლებში, ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებმა უპასუხეს კომიტეტის მიერ დასმულ არაერთ შეკითხვას.
დამატებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრის საერთაშორისო პარტნიორების - OMCT-ს და ადამიანის უფლებათა სახლების ფონდის (HRHF) დახმარებით, ადვოკატირების მიზნით, ნინო ჩალაძე და ანა ჯაბაური შეხვდნენ:
o    HRHF-ის, Amnesty International-ისა და FIDH-ის წარმომადგენლებს;
o    გაეროს სპეციალურ მომხსენებელს შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლებაზე;
o    გაეროს სპეციალური მომხსენებლის წარმომადგენელს წამების საკითხებზე;
o    გაეროს სპეციალური მომხსენებლის წარმომადგენელს გამოხატვის თავისუფლებაზე;
o სხვადასხვა ქვეყნის, 11 მუდმივმოქმედი მისიის წარმომადგენლებს გაეროში. (კერძოდ - ევროკავშირის, აშშ-ის, ლიეტუვის,პოლონეთის, ნორვეგიის, ლუქსემბურგის, ბელგიის, ნიდერლანდების, შვეიცარიის, შვედეთისა და დიდი ბრიტანეთის მუდმივმოქმედი მისიის წარმომადგენლებს.)
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მადლობას უხდის OMCT-ს, გაეროს ბავშვთა უფლებათა კომიტეტის წინასასესიო შეხვედრაში მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად, ცენტრის წარმომადგენლების ჟენევაში ვიზიტის ფინანსური მხარდაჭერისთვის. ასევე, საერთაშორისო ადვოკატირების ხელშეწყობის მიზნით, მნიშვნელოვანი შეხვედრების ორგანიზებაში დახმარებისთვის ადამიანის უფლებათა ცენტრი მადლობას უხდის OMCT-ს და HRHF-ს.

International Advocacy – Visit in Geneva
On February 4-9, Project Coordinator Ana Jabauri and Lawyer-Analyst Nino Chaladze at Human Rights Center participated in the 97th Pre-Session of the UN Committee on the Rights of the Child.
Human Rights Center was invited to the February 5th pre-session of the UN Committee after the organization, together with the international organization OMCT, submitted the joint alternative report to the Committee. During the meeting, the HRC representatives answered many questions of the Committee members.
Additionally, with the support of the HRC’s international partners – the World Organization Against Torture (OMCT) and Human Rights House Foundation (HRHF), Nino Chaladze and Ana Jabauri met with:
• Representatives of the HRHF, Amnesty International, and FIDH;
• UN Special Rapporteur on Peaceful Assembly and Association;
• Representative of the UN Special Rapporteur on Torture Issues;
• Representative of the UN Special Rapporteur on Freedom of Expression;
• Representatives of 11 permanent country missions to the UN (namely, of EU, USA, Lithuania, Poland, Norway, Luxemburg, Belgium, Netherlands, Switzerland, Sweden and Great Britain).
Human Rights Center expresses sincere gratitude to the OMCT for the facilitation and financial support of the HRC’s participation in the pre-session of the UN Committee and HRC representatives’ visit to Geneva. Human Rights Center cordially thanks the OMCT and HRHF for organizing important meetings for HRC representatives to facilitate international advocacy.