„Observatory - უფლებადამცველების დასაცავად“ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) და წამების წინააღმდეგ მსოფლიო კომიტეტის (OMCT) პარტნიორობით შექმნილი ორგანიზაციაა. Observatory-მ მიიღო ცნობები საქართველოში შექმნილ ვითარებაზე და ითხოვს თქვენს დაუყოვნებლივ ჩართულობას.
მიღებული ცნობები:
Observatory-ს აცნობეს, რომ ჩხრეკა ჩატარდა სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ხელმძღვანელების, მათ შორის FIDH-ის წევრი ორგანიზაციის - ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის. ალეკო ცქიტიშვილის ბინაში. ცენტრი არის თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის დამფუძნელებელი წევრი ორგანიზაცია.
2025 წლის 29 აპრილს, დილით, ალეკო ცქიტიშვილი გააჩერეს თბილისში მის სახლთან ახლოს და გაჩხრიკეს პროკურატურის თანამშრომლებმა. შემდეგ, ჩხრეკა გაგრძელდა მის ბინაში, საიდანაც ალეკო ცქიტიშვილის სამუშაო კომპიუტერი, ტელეფონი და მეხსიერების ბარათები, ასევე ადამიანის უფლებათა ცენტრთან დაკავშირებული ჩანაწერები, იურიდიული დოკუმენტები და სხვა ნივთები ამოიღეს. პარალელურად, ჩხრეკა განხორციელდა სამოქალაქო მოძრაობა „სირცხვილიას“ წევრების, ორსული სამოქალაქო აქტივისტის, მარიამ ბაჯელიძის და მარიამ გეგუჩაძის სახლებში; „სირცხვილიას“ ამჟამად შეჩერებული აქვს საქმიანობა. პროკურატურის თანამშრომლებმა ასევე გაჩხრიკეს „ნანუკას ფონდის“ დამფუძნებლის, ჟურნალისტ ნანუკა ჟორჟოლიანის ბინა, ფონდ „პროსპერითი საქართველოს“ წარმომადგენლის, ლაშა არველაძის და ფონდის „ერთმანეთისთვის 24/7“ დამფუძნებლის, გუგა ხელაიას სახლებიც.
საქართველოს პროკურატურის განცხადებით, ჩხრეკის ნებართვა გასცა თბილისის საქალაქო სასამართლომ და მისი მიზანი იყო „საბოტაჟის“, „უცხოური მხარდაჭერის და მტრულ საქმიანობაში დახმარების“, ასევე „კონსტიტუციური წესრიგის და ეროვნული უსაფრთხოების საფუძვლების წინააღმდეგ მიმართული საქმიანობის დაფინანსებისთვის თანხების მობილიზაციის“ საქმესთან დაკავშირებული მტკიცებულებების მოპოვება (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 318-ე, 219-ე და 321-ე მუხლები). 2025 წლის მარტში, საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც ნათქვამია, რომ გამოძიება მიმდინარეობს 5 სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციის მიერ (თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი, მოძრაობა „სირცხვილია“, ნანუკას ფონდი, ფროსფერითი საქართველო და ფონდი ერთმანეთისთვის 24/7) საპროტესტო აქციებში მონაწილე მოქალაქეებისთვის გაწეული ფინანსური და იურიდიული დახმარების შესწავლის მიზნით. აღნიშნული ორგანიზაციების საბანკო ანგარიშები დაყადაღდა.
საქართველოში ფართომასშტაბიანი საპროტესტო აქციები დაიწყო 2024 წლის ნოემბერში, მას შემდეგ, რაც საქართველოს ხელისუფლებამ, არასამართლიან საპარლამენტო არჩევნებში „ქართული ოცნების“ ხელახალი არჩევის შემდეგ, განაცხადა საქართველოს ევროკავშირში გაწევრებასთან დაკავშირებული მოლაპარაკებების შეჩერების შესახებ. მაშინ, როცა საპროტესტო აქციები ინარჩუნებდა მშვიდობიან ხასიათს, პოლიცია მომიტინგეების წინააღმდეგ იყენებდა წყლის ჭავლს და ცრემლსადენ გაზს მასების დასარბევად; ასევე, დაკავებულების ტრანსპორტირების დროს იყენებდნენ გადაჭარბებულ ძალას და არასათანადო მოპყრობას, რის შედეგადაც პროტესტის უამრავმა მონაწილემ მიიღო დაზიანება, ხოლო 480-ზე მეტი ადამიანი უკანონოდ დააკავეს; ზოგიერთი დაზიანება უტოლდება არაადამიანურ მოპყრობას და სავარაუდო წამებას.
Observatory ღრმა შეშფოთებით აცხადებს, რომ გამოძიების სამიზნე ხუთი ორგანიზაცია უმნიშვნელოვანეს ფინანსურ მხარდაჭერას უწევდა პროტესტის მონაწილეებს, ეხმარებოდა მათ ადმინისტრაციული ჯარიმების გადახდაში, უწევდა იურიდიულ დახმარებას და სასამართლოში წარმომადგენლობას, სამედიცინო და ფსიქოლოგიურ მხარდაჭერას.
Observatory მკაცრად გმობს სასამართლო შევიწროებას, მათ შორის უფლებადამცველების და აქტივისტების მიმართ ჩატარებულ ჩხრეკის პროცედურებს, რომელთა მიზანია დასაჯონ ისინი და მოახდინონ პოლიციის ძალადობის მსხვერპლების და უკანონოდ დაპატიმრებული მოქალაქეების მხარდასაჭერად განხორციელებული მათი ლეგიტიმური უფლებადაცვითი საქმიანობის კრიმინალიზაცია.
Observatory ასევე მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს გამოძიება და უპირობოდ მოხსნას ყადაღა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის, მოძრაობა „სირცხვილიას“ და სხვა სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების საბანკო ანგარიშებზე და ნებისმიერ გარემოებაში პატივი სცენ საერთაშორისოდ აღიარებულ გაერთიანების თავისუფლებას და მშვიდობიანი შეკრების უფლებას.
მოვითხოვთ შემდეგ ქმედებებს:
გთხოვთ, წერილობით მიმართეთ საქართველოს ხელისუფლებას:
• ნებისმიერ გარემოებაში უზრუნველყონ ალეკო ცქიტიშვილის და საქართველოში ყველა უფლებადამცველის ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ხელშეუხებლობა და კეთილდღეობა;
• დაუყოვნებლივ შეწყვიტონ შევიწროების ყველა ფორმა - მათ შორის სასამართლო შევიწროება ალეკო ცქიტიშვილის მიმართ და თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლთან, მოძრაობა „სირცხვილიასთან“ აფილირებული და ყველა ქართველი უფლებადამცველის და ორგანიზაციის მიმართ შევიწროება;
• დაუყოვნებლივ და უპირობოდ მოხსნან თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის, მოძრაობა „სირცხვილიას,“ ნანუკას ფონდის, „პროსპერითი საქართველოს“ და ფონდი „ერთმანეთისთვის 24/7“-ს საბანკო ანგარიშებს ყადაღა;
• ყველა გარემოებაში პატივი სცენ შეკრების და გაერთიანების თავისუფლებას, რომელიც გარანტირებულია სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების საერთაშორისო კონვენციის 22-ე მუხლით.
ადრესატები:
• ირაკლი კობახიძე, საქართველოს პრემიერ მინისტრი;
• ვახტანგ გომელაური, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი;
• გიორგი გაბიტაშვილი, საქართველოს მთავარი პროკურორი;
• შალვა პაპუაშვილი, საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარე;
• ლევან იოსელიანი, საქართველოს სახალხო დამცველი;
• საქართველოს მუდმივმოქმედი მისია გაეროში, ჟენევა;
• საქართველოს საელჩო ბელგიაში, ლუქსემბურგში და საქართველოს მისია ევროპის კავშირში;
ასევე, გთხოვთ, მიმართეთ საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებს თქვენს შესაბამის ქვეყნებში.
გთხოვთ, გვაცნობოთ თქვენს მიერ აღნიშნულ მიმართვასთან დაკავშირებით განხორციელებული ნებისმიერი ქმედების შესახებ.
Observatory უფლებადამცველების დასაცავად (the Observatory) შეიქმნა 1997 წელს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) და წამების წინააღმდეგ მსოფლიო კომიტეტის (OMCT) მიერ. პროგრამის მიზანია შეწყდეს ან მხარდაჭერის მიზნით ჩაერთოს სიტუაციებში, სადაც უფლებადამცველები ხდებიან რეპრესიის მსხვერპლი. ფედერაცია და წამების წინააღმდეგ მსოფლიო კომიტეტი არიან ProtectDefenders.eu-ს, ევროპის კავშირის უფლებადამცველთა მექანიზმის წევრები, რომელსაც ახორციელებს საერთაშორისო სამოქალაქო საზოგადოება.

Georgia: Judicial harassment and home searches targeting human rights defenders and activists
The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders, a partnership of the International Federation for Human Rights (FIDH) and the World Organisation Against Torture (OMCT), has received new information and requests your urgent intervention in the following situation in Georgia.
New information:
The Observatory has been informed about the searches at the homes of civil society organisations’ leaders, including Mr. Aleko Tskitishvili, the Executive Director of the Human Rights Center, a member organisation of FIDH. Human Rights Center is a founding member of the Human Rights House Tbilisi
On the morning of 29 April 2025, Mr. Aleko Tskitishvili was stopped near his home in Tbilisi and searched by representatives of the Prosecutor’s Office. Subsequently, searches were conducted in his home, and his work computer, phone, and memory sticks, as well as notebooks, legal documents and other materials concerning the Human Rights Center were seized. In parallel, searches were conducted in the homes of pregnant activist Mariam Bajelidze and Mariam Geguchadze from the Shame Movement, an organisation that is currently inactive, as well as journalist Nanuka Zhorzholiani, founder of Nanuka’s Fund, Prosperity Georgia representative Lasha Arveladze, and the founder of Foundation For Each Other 24/7, Guga Khelaia.
According to the Georgian Prosecutor’s Office, the searches were authorised by the Tbilisi City Court and were carried out to obtain relevant evidence of “acts of “sabotage”, “foreign aiding and abetting hostile activities”, as well as the “mobilisation of funds for activities aimed against the constitutional order and the foundations of national security of Georgia” (Articles 318, 319 and 321 of the Criminal Code of Georgia). In March 2025, the Office of Georgia’s Prosecutor General had already issued a statement in which it announced that it had been carrying out a criminal investigation into the financial and legal support provided by five civil society organisations (Human Rights House Tbilisi, Shame Movement, Nanuka’s Fund, Prosperity Georgia and Fund for Each Other 24/7) to individuals who had participated in the protests, and froze the organisations’ bank accounts.
The Observatory recalls that protests erupted throughout Georgia in November 2024 following the government’s announcement to suspend the negotiations over Georgia’s accession to the European Union, which came shortly after the re-election of the ruling Georgia Dream party in an unfair election. While the protests remained overwhelmingly peaceful, the police used water cannons, and tear gas, to disperse the crowds, as well as excessive force and mistreatment during transportation, resulting in numerous injuries to protesters and over 480 arbitrary arrests, some of them amounting to inhuman treatment and, possibly, torture. The Observatory notes with grave concern that the five organisations targeted by the investigation have been providing crucial financial support to protesters, helping them with payments of administrative fines, legal assistance and representation, as well as with medical and psychological support.
The Observatory strongly condemns the ongoing judicial harassment, including the searches, against human rights defenders and activists, which aims to punish them and criminalise their legitimate human rights activities in support of victims of police brutality and arbitrary detentions. The Observatory also calls on the Georgian authorities to immediately stop the investigations, to unconditionally revoke the freezing of the bank accounts of Human Rights House Tbilisi, Shame Movement and other civil society organisations, and to respect in all circumstances the internationally recognised rights to freedom of association and peaceful assembly.
Actions requested:
Please write to the authorities of Georgia asking them to:
• Guarantee in all circumstances the physical integrity and psychological integrity and well-being of Aleko Tskitishvili and all human rights defenders in Georgia;
• Immediately stop all acts of harassment – including judicial harassment – against Aleko Tskitishvili and all human rights defenders affiliated with Human Rights House Tbilisi and the Shame Movement, as well as all Georgian human rights defenders and organisations;
•  Immediately and unconditionally revoke the freezing of the bank accounts of Human Rights House Tbilisi, Shame Movement, as well as civil society organisations Nanuka’s Fund, Prosperity Georgia and Fund for Each Other 24/7; and
•  Respect in all circumstances the right to freedom of assembly and association, as enshrined in Article 22 of the International Covenant on Civil and Political Rights.