ჩვენ, სამოქალაქო პლატფორმაში მშვიდობისათვის გაერთიანებული სამოქალაქო ორგანიზაციები და ექსპერტები, ვაპროტესტებთ „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილებას ევროკავშირთან მოლაპარაკების გახსნის საკითხის 2028 წლის ბოლომდე დღის წესრიგში არდაყენებასთან დაკავშირებით, რაც პრაქტიკულად ევროკავშირში ინტეგრაციაზე უარის თქმას ნიშნავს.
მმართველი გუნდის აღნიშნული გადაწყვეტილება პირდაპირ წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს კონსტიტუციასა და ქართველი ხალხის ისტორიულ ნებასთან, რომელთა აბსოლუტირი უმრავლესობა საქართველოს ევროკავირში გაწევრიანებას უჭერს მხარს.
ასეთი მიდგომა განსაკუთრებით შემაშფოთებელია იმ კონტექსტში, რომ საქართველოს ევროინტეგრაციის წარმატებული პროცესი საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების მთავარ ღერძს წარმოადგენდა, რაც რიგ სამთავრობო დოკუმენტებშიც არის ხაზგასმული. 2018 წელს დამტკიცებული სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ თანახმად, „საქართველოს მთავრობის მიზანია, ევროკავშირთან პოლიტიკური ასოცირებისა და ეკონომიკური ინტეგრაციის შედეგად მიღებული სარგებელი, მათ შორის, შენგენის ზონის ქვეყნებში უვიზო მიმოსვლის შესაძლებლობა, გაუზიაროს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებთ“. საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებამ და ევროკავშირში გაწევრიანების რეალურმა პერსპექტივამ გააჩინა შესაძლებლობა, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესი მეტად ეფექტიანი და წარმატებული გამხდარიყო.
ამდენად, უკანასკნელ პერიოდში „ქართული ოცნების“ მიერ გატარებული ანტიდასავლური პოლიტიკის შედეგად ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერება და მასზე ღიად უარის თქმა მნიშვნელოვან ზიანს აყენებს გამყოფი ხაზებით დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენასა და ქვეყნის გამთლიანების პერსპექტივას. იმ დროს, როდესაც თავად საქართველო კარგავს ევროკავშირის პოლიტიკურ მხარდაჭერასა და ფინანსურ დახმარებას, ხოლო საქართველოსთან უვიზო რეჟიმის შეჩერების საკითხი დგას ევროკავშირის წევრი-ქვეყნების დღის წესრიგში, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებისთვის სარგებლის გაზიარებაზე საუბარიც ზედმეტია.
გარდა ამისა, 2008 წლიდან ევროკავშირი უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის არაღიარების პოლიტიკის გატარებისა და საქართველოში ნდობის აღდგენისკენ მიმართული პროექტების მხარდაჭერის გზით. 2008 წელს რუსეთსა და საქართველოს შორის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შუამდგომლობით, სწორედ ევროკავშირი გახდა საქართველოში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის გარანტორი, ხოლო „ქართული ოცნების“ მიზანმიმართული ქმედებები ევროკავშირის წინააღმდეგ საქართველოს ოკუპანტი-ძალის წინაშე პირისპირ, ყოველგვარი მხარდაჭერის გარეშე ტოვებს და არსებითად ასუსტებს საქართველოს პოზიციებს საერთაშორისო ასპარეზზე. ანალოგიურად, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში მნიშვნელოვანი წვლილი აშშ-ს მიუძღვის და „ქართული ოცნების“ მიზანიმართული ანტიდასავლური პოლიტიკის შედეგად ვაშინგტონთან სტრატეგიული პარტნიორობის შეწყვეტა ამ მიმართულებაზეც ძალზე უარყოფითად აისახება.
კატეგორიულად მოვუწოდებთ „ქართულ ოცნებას“, შეწყვიტოს ევროინტეგრაციის პროცესის საბოტაჟი და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესისთვის დამაზიანებელი ნაბიჯების გადადგა. ამასთან, მოვუწოდებთ, დაასრულოს ძალადობა მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ, რომლებიც „ქართული ოცნების“ ამ მორიგ ანტიდასავლურ ქმედებას აპროტესტებენ, და პროცესი კონსტიტუციურ ჩარჩოში დააბრუნოს.

Statement by the Civil Platform for Peace
We, the civil society organisations and experts of the Civil Platform for Peace, strongly protest the "Georgian Dream" party's decision not to put the issue of opening negotiations with the European Union on the agenda until the end of 2028, which effectively means a rejection of the EU integration.
This decision by the ruling party directly contradicts the Constitution of Georgia and the historical choice of the Georgian people, the vast majority of whom support Georgia's accession to the EU.
This approach is especially alarming given Georgia's pursuit of peaceful conflict resolution, where successful European integration has been a central pillar, as outlined in various government documents. According to the peace initiative "A Step to a Better Future," approved in 2018, "the Government of Georgia is committed to sharing the benefits of political association and economic integration process with the EU, including the possibility of visa-free travel to Schengen zone countries, with those living in Abkhazia and Tskhinvali region/South Ossetia." Granting Georgia candidate status and providing a tangible prospect of EU membership created an opportunity to make the process of peaceful conflict resolution more effective and successful.
Therefore, the recent suspension of the European integration process driven by the anti-Western policies of the "Georgian Dream" and its outright rejection by the party’s leadership severely harms the reconciliation between artificially divided communities and the prospect of reunification. At a time when Georgia itself is losing the EU's political support and financial assistance, with discussions of suspending the visa-free regime underway among EU member states, extending these benefits to Abkhazia and the Tskhinvali region becomes unattainable.
Furthermore, since 2008, the European Union has played a crucial role in the peaceful conflict resolution in Georgia, including through the implementation of the non-recognition policy and support for confidence-building projects. By mediating the Ceasefire Agreement between Russia and Georgia in 2008, the European Union became a guarantor of Georgia’s security and stability. However, the deliberate anti-EU actions of the "Georgian Dream" have left Georgia isolated against the occupying force and have essentially weakened Georgia's positions on the international arena. Similarly, the United States has made a significant contribution to the peaceful resolution of the conflict. The termination of the strategic partnership with Washington, resulting from the deliberate anti-Western policies of the "Georgian Dream," will also have extremely negative consequences on this process.
We strongly urge the "Georgian Dream" to to stop sabotaging the European integration process and cease actions that undermine peaceful conflict resolution. Additionally, we call for an end to the violence against peaceful demonstrators protesting this latest anti-Western move by the "Georgian Dream" and demand that the process be returned to a constitutional framework.