ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2024 წლის 26 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნებს კახეთში, ქვემო ქართლსა და შიდა ქართლში აკვირდება.ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2024 წლის 26 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნებს კახეთში, ქვემო ქართლსა და შიდა ქართლში აკვირდება. ცენტრის მონიტორები განაწილდნენ საგარეჯოს, გარდაბნის, მარნეულის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში და გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში.
13:00 საათისთვის ადამიანის უფლებათა ცენტრის სათავო ოფისმა ინფორმაცია მიიღო დამკვირვებლებისგან, რომლებიც იმყოფებოდნენ საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფლებში - მუღანლო, ლამბალო, ქეშალო, დუზაგრამა; ქალაქ მარნეულში და მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ ყიზილაჯლოში; ქალაქ გარდაბანში და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფლებში - ვახტანგისი, ნაზარლო, ქესალო, აღთაკლია; ქალაქ გორში, ჭალის დასახლებაში და გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში: დიცი და აძვი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის ფინანსური მხარდაჭერით აკვირდება. თავის მხრივ, არჩევნებს საქართველოში ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის საერთაშორისო დამკვირვებლებიც აკვირდებიან. მათ უწყვეტი კავშირი აქვთ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისთან. ადამიანის უფლებათა ცენტრის სადამკვირვებლო მისიაში არის ყოფილი სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი, რომელიც არჩევნებს მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფლებში ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის დამკვირვებლებთან ერთად აკვირდება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა 13:00 საათისთვის დაწერეს 6 საჩივარი და 7 შენიშვნა შეიტანეს ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირდა ხმის მიცემისას კაბინაში ბიულეტენზე ფოტოების გადაღების რამდენიმე ფაქტი, რაც კანონით აკრძალულია. ცენტრის დამკვირვებლების მითითებით, გარდაბანში საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ამომრჩევლებს უკანონოდ გადაღებული ფოტოები წააშლევინა. მარნეულის საარჩევნო უბნებზე კი ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა საჩივარი დაწერა.
დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს საარჩევნო კაბინაში შესული ამომრჩევლის ნებაზე ზემოქმედების ფაქტები, როდესაც არაუფლებამოსილი პირები შედიოდნენ მასთან კაბინაში და კარნახობდნენ, რომელი საარჩევნო სუბიექტისთვის მიეცათ ხმა.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ დუზაგრამაში გადასატანი ყუთის მთლიანობის დარღვევის გამო, დამკვირვებელმა დაწერა საჩივარი და მოითხოვა გადასატან ყუთში არსებული ბიულეტენების ბათილობა.
მთავარ ტენდენციად, წინა არჩევნების მსგავსად, შეიძლება დასახელდეს საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე, 100 მეტრის მანძილზე პარტიების კოორდინატორების და აგიტატორების შეკრება და ამომრჩეველთა თავისუფალი ნების გამოხატვის ხელშეშლა. ამ მხრივ, განსაკუთრებით აქტიურობენ პარტია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები.
დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს კაბინაში ორი ადამიანის შესვლის ფაქტებიც. რამდენიმე საარჩევნო უბანზე, ასევე, კაბინაში დატოვებული იყო გაურკვეველი სახის ფურცლები, რომლებიც დამკვირვებლის მითითების შემდეგ კომისიის წევრებმა გადაყარეს სანაგვე ურნაში.
არჩევნებზე დაკვირვებას ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს როგორც სტატიკური დამკვირვებლების, ისე მობილური ჯგუფების მეშვეობით. მთელი დღის განმავლობაში ორგანიზაციის 20 მონიტორი აკვირდება არჩევნების სხვადასხვა ეტაპებსა და პროცედურებს: საარჩევნო უბნის გახსნას, კენჭისყრას, ხმის დათვლას, შემაჯამებელი ოქმების შევსებას და ა.შ.
არჩევნებამდე ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ შერჩეულ მონიტორებს ჩაუტარდათ ტრენინგი საარჩევნო მონიტორინგის საკითხებზე. არჩევნების შემდეგ ცენტრი გამოაქვეყნებს და გაავრცელებს ანგარიშს, რომელშიც წარმოდგენილი იქნება მონიტორინგის შედეგები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 26 ოქტომბერს, მთელი დღის განმავლობაში მედიისთვის პროაქტიულად გაავრცელებს ინფორმაციას სხვადასხვა უბნებზე გამოვლენილი დარღვევების და ტენდენციების შესახებ. ასევე, ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი დღის განმავლობაში ორ ბრიფინგს გამართავს: 14:00 და 20:00 საათზე.

Election Violations and Tendencies Observed by Human Rights Center during Parliamentary Elections 2024
26.10.2024
By 13:30 pm
Human Rights Center (HRC) is monitoring the October 26, 2024 Parliamentary Elections in the regions of Kakheti, Kvemo Kartli and Shida Kartli. The HRC’s monitors will be deployed in the villages with ethnic minority population in Sagarejo, Gardabani and Marneuli municipalities and in the conflict-affected villages alongside the ABL in Gori municipality.
By 13:00 pm, the head office of Human Rights Center received updated information from the observers deployed in the following areas: villages of Sagarejo municipality – Muganlo, Lambalo, Keshalo, Duzagrama; in Marneuli town and in the village of Marneuli municipality – Kizilajlo; in Gardabani town and in the villages of Gardabani – Vakhtangisi, Nazarlo, Kesalo, Agtaklia; in Gori – Chala settlement and in the ABL villages of the municipality – Ditsi and Adzvi.
Human Rights Center is observing the October 26 Parliamentary Elections with the financial support of the Norwegian Helsinki Committee. On the other hand, the international observers of the Norwegian Helsinki Committee also attend the parliamentary elections in Georgia; they have non-stop communication with the observation mission of the HRC. Former public defender of Georgia Ucha Nanuashvili is also member of the HRC monitoring mission; he together with the representatives of the Norwegian Helsinki Committee observe the elections in the villages of Marneuli municipality.
By 13:00 pm, HRC observers lodged 6 complaints and made 7 notes in the logbook.
In the polling stations of Marneuli and Gardabani municipalities, the HRC monitors observed several facts when voters took photos of bulletins in the election booths that is prohibited by the law. Based on the remarks of the HRC observers, the chairman of the election commission in the polling station in Gardabani asked the voters to delete the illegally taken photos. In the polling stations in Marneuli municipality the HRC observer lodged complaints about this violation.
The monitors observed facts, when unauthorized people accompanied voters into the election booth and tried to influence their decision by dictating the election subject, they had to vote for.
In the village of Duzagrama in Sagarejo municipality, because the mobile ballot box was damaged, the observer lodged a complaint and requested to annul the ballot papers dropped in the mobile box.
Like during previous elections, gathering of coordinators and agitators of political parties in the vicinities of polling station and interference in the free will of the voters can be named as a main tendency during the October 26 Parliamentary Elections. Representatives of the Georgian Dream are particularly active in this regard.
In accordance with the election code of Georgia, it is prohibited to physically hinder the movement of a voter appearing to the polls in the polling station or within 100 meters from the polling station, further, no gatherings and registration of voters are allowed on the polling day within 100 meters of the polling station.
The HRC monitors observed facts, when two persons entered the election booths together. In some polling stations, some unidentified papers were left in the booths, which were removed by the commission members after the HRC observer noted about it.
On the Election Day, HRC monitors the polling process through static observers as well as through mobile groups. Throughout the day, 20 representatives of HRC will observe various stages and procedures of the elections: opening of the polling station, voting, vote counting, and completion of the summary protocols and so on.
Before elections, Human Rights Center conducted training on the election procedures for the observers. After Elections, the HRC will publish the report based on the findings from the election monitoring.
Throughout the day on October 26, Human Rights Center will proactively disseminate information about the election violations and tendencies observed in various polling stations. Also, the HRC Executive Director will hold two briefings on the Election Day – at 14:00 pm and 20:00 pm.