კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის საგანგაშოდ მიიჩნევს ხელისუფლების მხრიდან განსხვავებული აზრის მქონე მოსამართლეების დევნას, მართლმსაჯულების საკითხების პროპაგანდისტული და პარტიული ინტერესებისათვის გამოყენებას.
მმართველმა პარტიამ 2024 წლის 20 აგვისტოს გაავრცელა განცხადება და დეზინფორმაციულ და პროპაგანდისტულ ნარატივებთან ერთად გააკრიტიკა თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის, ეკა არეშიძის მიერ “ხორავას ქუჩის საქმეზე“ გამოტანილი განაჩენი. აღნიშნული განაჩენით მოსამართლე არეშიძემ სრულად არ გაიზიარა პროკურატურის მიერ საქმეზე წარდგენილი ბრალდება. სწორედ ეს გარემოება გახდა მმართველი პარტიის მხრიდან მოსამართლის კრიტიკის საფუძველი.
“ქართული ოცნების” მხრიდან აღნიშნული ბრალდებების დაუსაბუთებლობაზე ნათლად მიუთითებს ხორავას ქუჩის საქმეზე შექმნილი საპარლამენტო საგამოძიებო კომისიის შედეგების შესახებ მმართველი პარტიის მიერ დაინიცირებული და მხარდაჭერილი დადგენილება. დადგენილების მხარდაჭერით “ქართულმა ოცნებამ” ირიბად დაადასტურა, რომ მოსამართლის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება იყო მართებული. კერძოდ, დადგენილებაში აღნიშნულია, რომ საქმეზე „არ არის ჩატარებული ან დაგვიანებით არის ჩატარებული ცალკეული საგამოძიებო მოქმედებები“. დასკვნაში აგრეთვე პირდაპირ არის გაცემული რეკომენდაცია, რომ „საქართველოს პროკურატურამ და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თავიანთ უწყებებში ჩაატარონ სამსახურებრივი შემოწმება, რათა, არსებობის შემთხვევაში, გამოკვეთონ კანონდარღვევა გამოძიებაზე პასუხისმგებელ პირთა მხრიდან და მოახდინონ შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება“.
აღსანიშნავია, რომ “ქართულმა ოცნებამ” მიზანში ამოიღო მოსამართლე, რომელსაც რამდენჯერმე აქვს დაფიქსირებული განსხვავებული, კრიტიკული მოსაზრება სასამართლოში განვითარებულ პროცესებსა თუ მიმდინარე რეფორმებზე. მოსამართლე ეკა არეშიძე არის კონსტიტუციური სარჩელის თანაავტორიც, რომლითაც გასაჩივრდა 2021 წლის დეკემბრის უკიდურესად კრიტიკულად შეფასებული ცვლილებები „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში.
განსხვავებული აზრის მქონე მოსამართლეებზე პოლიტიკური თავდასხმები “ქართული ოცნების” ხელწერად იქცა. მაგალითად, მიმდინარე წელს ირაკლი კობახიძემ არაკეთილსინდისიერი უწოდა უზენაესი სასამართლოს ერთ-ერთ იმ მოსამართლეს, რომელმაც მხარი დაუჭირა ევროკომისიის რეკომენდაციას, ქვეყანაში შეიქმნას მოსამართლეთა კეთილსინდისიერების შემოწმების ექსტრაორდინალური მექანიზმი.
20 აგვისტოს განცხადება ნათელი მაგალითია, რომ მმართველი პოლიტიკური ძალა არ ერიდება განსხვავებული აზრის ან პოზიციის მქონე მოსამართლეებზე ზეწოლას, მართლმსაჯულების ინსტრუმენტალიზაციასა და მოსამართლეთა გარევას შეთქმულების თეორიებში

The Ruling Party Uses Justice Issues for Propaganda and Party Interests
The Coalition for Independent and Transparent Judiciary is deeply concerned about the persecution of judges with dissenting views and the manipulation of justice issues for propaganda and party interests by the government.
On August 20, 2024, the ruling party issued a statement that, alongside with containing disinformation and propaganda, criticized Tbilisi City Court Judge Eka Areshidze's decision on the Khorava Street Case. The ruling party criticized Judge Areshidze's decision because it did not fully align with the prosecutor's charges.
The accusations made by the Georgian Dream are unjustified. This lack of justification is demonstrated by the resolution regarding the results of the parliamentary investigation of the Khorava Street case, which was initiated and supported by the ruling party. By supporting the resolution, Georgian Dream indirectly affirmed the validity of the judge's decision. In particular, the resolution states that “certain investigative actions have not been conducted or have been delayed” in the case. The conclusion of the resolution also explicitly recommends that “the Prosecutor's Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia conduct an official audit within their agencies to identify any legal violations by those responsible for the investigation and take appropriate legal action.”
The Georgian Dream has targeted a judge who has often voiced dissenting, critical opinions on processes in the judiciary and ongoing reforms. Judge Eka Areshidze is also a co-author of the constitutional lawsuit challenging the highly criticized amendments to the Organic Law of Georgia “On Common Courts” adopted in December 2021.
Political attacks on judges who hold differing opinions have become a hallmark of the Georgian Dream. For instance, this year, Irakli Kobakhidze accused a Supreme Court judge of being dishonest for supporting the European Commission's recommendation to establish an extraordinary mechanism for assessing judicial integrity in the country.
The statement issued on August 20 demonstrates that the ruling political power does not hesitate to put pressure on judges with dissenting opinions or positions, to instrumentalize justice and implicate judges in conspiracy theories.