საერთაშორისო ადვოკატირება - ვიზიტი სტრასბურგში
ადამიანის უფლებათა ცენტრის საქმიანობის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ მომზადებული ანგარიშების წარდგენა საერთაშორისო ინსტიტუტების თუ ორგანიზაციების წინაშე. ტრადიციულად, ასეთი საერთაშორისო ადვოკატირება ხორციელდება მიმდინარე პროექტების ფარგლებში, ასევე -  ორგანიზაციის საერთაშორისო პარტნიორების ხელშეწყობით.
22-25 იანვარს ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელი უჩა ნანუაშვილი სტრასბურგში დაესწრო ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ზამთრის სესიას. შემდგომ კი იგი შეხვდა საპარლამენტო ასამბლეაში წარმოდგენილ სხვადასხვა პოლიტიკური ჯგუფების წარმომადგენლებს, მათ შორის - ევროპის ლიბერალურ-დემოკრატიული ალიანსის,  ევროპის სახალხო პარტიის, ევროპული გაერთიანებული მემარცხენე ჯგუფის წარმომადგენლებს და ხელმძღვანელებს.
ვიზიტის ფარგლებში, ასევე, გაიმართა შეხვედრები ევროსაბჭოს სამდივნოს წარმომადგენლებთან; ევროსაბჭოს დემოკრატიის და ადამიანური ღირსების დირექტორატის დირექტორთან; ევროსაბჭოს პროგრამირებისა და რესურსების მობილიზაციის დეპარტამენტის, ასევე - პოლიტიკის დაგეგმვის და ნდობის აღდგენის განყოფილების ხელმძღვანელებთან; ადამიანის უფლებათა კომისრის მრჩეველთან; ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილესთან; საქართველოს თანამომხსენებელთან ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე და სხვებთან. ასევე გაიმართა შეხვედრები გერმანიის, ნორვეგიის და ხორვატიის პარლამენტარებთან.
შეხვედრებზე მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმო საქართველოს სასამართლო სისტემაში არსებული პრობლემების განხილვას, მართლმსაჯულების ხარვეზებს, პოლიტიკური ნიშნით დევნის და შერჩევითი შერჩევითი სამართლის გამოყენების პრაქტიკას, უცხოეთის აგენტების შესახებ რუსული კანონის მიღებასთან დაკავშირებულ მოვლენებს, შეკრების თავისუფლების, მედიის და სამოქალაქო სივრცის შეზღუდვის მცდელობებს და ევროკავშირის 12 რეკომენდაციის შესრულების საკითხებს, ასევე აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში არსებულ მდგომარეობას და რუსული პროპაგანდის გააქტიურებას საქართველოში.

International Advocacy – Visit in Strasbourg
One of the priorities of Human Rights Center is monitoring of the state of human rights in Georgia and presenting the monitoring reports to the international institutions and organizations. Traditionally, the international advocacy is conducted in the frames of the ongoing projects, and with the support of the international partners of HRC.
On January 22-25, representative of Human Rights Center Ucha Nanuashvili attended the Winter Session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. He met the representatives of various political groups from the PACE, among them were the members and leaders of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE), European People’s Party (EPP) and European United Left (EUL).
In the frame of the advocacy visit, Ucha Nanuashvili met the members of the CoE secretariat; director of the Democracy and Human Dignity Directorate of the CoE; leaders of the CoE Programing and Resource Mobilization Department, Policy Planning and Trust Building Unit, Advisor to the Human Rights Commissionaire, Deputy Head of the PACE Monitoring Department; PACE Co-Rapporteur for Georgia and others. He met the MEPs from Germany, Norway and Croatia.
During the meetings, significant attention was paid to the problems and miscarriages in the judiciary system of Georgia, the malicious practice of politically motivated prosecution and selective justice, developments around the planned adoption of the Russian law on foreign agents, issues related with the freedom of assembly, freedom of media and restricted public space as well as with the fulfilment of 12 Recommendations of the EU were discussed; the state of human rights in Abkhazia and South Ossetia as well as the reinforced Russian propaganda in Georgia was also topic of discussion during advocacy meetings.