'მაუწყებლობის შესახებ' საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილებების მიზანშეწონილობის შეფასება
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილებები შეეხო თვითრეგულირების ორგანოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების გასაჩივრების წესს, რომლის თანახმად, უხამსობის, სიძულვილის ენის და ტერორიზმისკენ მოწოდების შემცველი პროგრამისა და რეკლამის გავრცელების შემთხვევებში, შესაძლებელი გახდა მაუწყებლობის თვითრეგულირების ორგანოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების კომისიაში გასაჩივრება.
აღსანიშნავია, რომ კომუნიკაციების კომისიის დამოუკიდებლობას, გამჭვირვალობას და ეფექტურ მუშაობას ეჭვქვეშ აყენებს მაუწყებლობის შესახებ კანონში არსებული რიგი ხარვეზები. მეტიც, საქართველოს მაუწყებლობის შესახებ კანონთან დაკავშირებით, ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა და კანონის უზენაესობის გენერალური დირექტორატის სამართლებრივ დასკვნაში აღნიშნულია, რომ დირექტივაში გაწერილი კრიტერიუმებისა და ევროპის საბჭოს სტანდარტების გათვალისწინებით, კომუნიკაციების კომისია დამოუკიდებელი ორგანო არ არის.
განცხადება მომზადდა ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით და გერმანიის ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის ფედერალური სამინისტროს თანადაფინანსებით, პროექტის ,,ხარისხიანი მედია და მედიის გაცნობიერებული მოხმარება მედეგი საზოგადოებისთვის“ (ConMeCo) ფარგლებში, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი, დოიჩე ველე აკადემიასთან და მედიის განვითარების ფონდთან თანამშრომლობით ახორციელებს.
მასალის შინაარსი ადამიანის უფლებათა ცენტრის პასუხისმგებლობაა და არ გამოხატავს ევროკავშირის და გერმანიის ფედერალური სამინისტროს შეხედულებებს.

Evaluation of Feasibility of the Amendments Introduced to the Law of Georgia on Broadcasting
The Amendments Introduced to the Law of Georgia on Broadcasting concerned the procedure of appealing the decisions made by self-regulatory bodies in the Communications Commission (ComCom), particularly in cases where there is a violation concerning the ban on disseminating programs and advertisements containing obscenity, hate speech, and calls to terrorism.
The shortcomings in the Law on Broadcasting casts doubts over the independence, transparency and effective work of the Communications Commission. In accordance with the criteria determined in the Law of Georgia on Broadcasting, the legal opinion of the Human Rights and Rule of Law Directorate General of the CoE and the standards of the CoE, the Communications Commission of Georgia is not an independent body.
The statement was prepared with the financial support of the European Union and co funded by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), in the frame of the project “Quality Media and Conscious Media Consumption for Resilient Society (ConMeCo)” implemented by the Human Right Centre (HRC) in cooperation with the DW Akademie and Media Development Foundation (MDF).
Contents of the statement are the sole responsibility of the Human Rights Center and do not necessarily reflect the views of the European Union and German Federal Ministry.
Document in PDF: Evaluation of Feasibility of the Amendments Introduced to the Law of Georgia on Broadcasting