საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წერილი ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს საქართველოში
საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების სახელით გვსურს, გამოვხატოთ ჩვენი მადლიერება საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის თანამდებობაზე მუშაობისთვის და იმ მხარდაჭერისთვის, რომელსაც საქართველო და საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება დიდი გამოწვევების პირობებშიც ყოველთვის ვგრძნობდით ამერიკის შეერთებული შტატებისგან და პირადად თქვენგან.
თქვენი ელჩობა საქართველოში ტრაგიკულ და ისტორიულ მოვლენებს დაემთხვა, როგორც საქართველოში, ისე უკრაინაში. ჩვენი ქვეყნის დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი თქვენი ურყევი მხარდაჭერა, ჩვენს მადლიერებას იმსახურებს და საქართველოსთან მეგობრობისა და ნამდვილი სტრატეგიულ პარტნიორობის მაგალითს წარმოადგენს. თქვენი მტკიცე პოზიცია ევროპული სახელმწიფოების ოჯახში საქართველოს დაბრუნების მნიშვნელობის თაობაზე, რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ოკუპაციის დასრულების აუცილებლობაზე, რუსეთზე დაწესებულ სანქციებთან დაკავშირებით სიფხიზლის საჭიროებასა და აშშ-საქართველოს თანამშრომლობის სიმტკიცეზე საქართველოს უსაფრთხოებისა და დემოკრატიული მისწრაფებისადმი თქვენს ურყევ ერთგულებაზე მიანიშნებს. თქვენი გზავნილი ჩვენი თანამემამულეებისადმი, მივიღოთ აქტიური მონაწილეობა საარჩევნო პროცესში, პირდაპირ ეხმიანება ჩვენს დემოკრატიულ მისწრაფებებს, რასაც საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება მტკიცედ იცავს.
პოლიტიკურად მოტივირებული შეურაცხყოფისა და კრიტიკის მიუხედავად, თქვენი მოთმინებით სავსე პასუხები ხაზს უსვამს აშშ-საქართველოს მრავალწლიან პარტნიორობას და წარმოაჩენს დეზინფორმაციისგან მომდინარე საფრთხეს.
ქალბატონო ელჩო, საქართველოს კულტურისა და ჩვენი ქვეყნის დემოკრატიული და ევროპული მომავლის მისწრაფებებისადმი ღრმა პატივისცემა, ისევე, როგორც თქვენი გულმოდგინე სამსახური, მხარდაჭერა და ჩვენი ქვეყნის, მისი მოქალაქეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების მიმართ ერთგულება, ფასდაუდებელი იყო.

THE LETTER OF THE GEORGIAN CIVIL SOCIETY TO THE AMBASSADOR OF THE UNITED STATES TO GEORGIA
On behalf of the civil society of Georgia, we would like to convey our deepest gratitude for your tenure as the U.S. Ambassador to Georgia and for the support that Georgia and Georgian Civil Society have always felt from the United States of America – and you personally in the face of immense challenges.
Your tenure in Georgia coincided with tragic and historic developments, both in Georgia and Ukraine. Your steadfast commitment to our nation's independence, sovereignty, and territorial integrity fills us with immense gratitude and exemplifies the friendship and true strategic partnership Georgia enjoys. Your resolute stand on the importance of the path to rejoining the European Nations family, ending the Russian occupation of Abkhazia and the Tskhinvali region, necessity of vigilance regarding Russia sanctions, and the robustness of the U.S.-Georgia cooperation is testament to your unwavering commitment to our security and democratic aspirations. Your message to our citizens, urging us to actively participate in the electoral process, resonates deeply with our democratic aspirations that the civil society of Georgia nourishes.
In the face of politically motivated insults and criticism, your patient response is commendable, emphasizing the long-standing U.S.-Georgia partnership and highlighting the perils of disinformation tactics.
Ambassador Degnan, your profound respect for Georgian culture and our aspirations towards a democratic and European future, as well as your diligent service, support, and dedication to our country, its citizens, and civil society have been invaluable.