მედიის წარმომადგენლების პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის ტენდენცია
განცხადება მომზადდა პროექტის ,,ხარისხიანი მედია და მედიის გაცნობიერებული მოხმარება მედეგი საზოგადოებისთვის“ (ConMeCo) ფარგლებში, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცეტრი (HRC), დოიჩე ველე აკადემიასთან (DWA) და მედიის განვითარების ფონდთან თანამშრომლობით ახორციელებს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი პროექტის მიზნებიდან გამომდინარე აწარმოებს მედიის წარმომადგენლების უფლებათა დარღვევის შემთხვევების მონიტორინგს. აქედან გამომდინარე, განცხადება შედგენილია ბოლო პერიოდში მედიის წარმომადგენლებისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლასთან დაკავშირებით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობს ბოლო პერიოდში ჟურნალისტების პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლისა და მედიის თავისუფლების შეზღუდვის მცდელობის შემთხვევებს. შემაშფოთებელია ბოლო პერიოდში საქართველოში მედიის წარმომადგენლებზე განხორციელებული თავდასხებმისა და ძალადობის ფაქტები, რადგან ჩნდება რისკი, რომ მედია საქმიანობა ასოცირდებოდეს ჯანმრთელობისთვის საფრთხის შემცველ პირობებში მუშაობასთან, რაც პირდაპირ არის დაკავშირებული მედიის თავისუფლების, მის მიერ ინფორმაციისა და იდეების გავრცელების უფლების შეზღუდვასთან.
პრესის თავისუფლება გამოხატვის თავისულფების განსაკუთრებული ნაწილია, რომელიც ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით არის დაცული. კონვენციის მე-10 მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით, ყველას აქვს აზრის გამოხატვის თავისუფლება. ეს უფლება მოიცავს ადამიანის თავისუფლებას, გააჩნდეს საკუთარი შეხედულება, მიიღოს ან გაავრცელოს ინფორმაცია ან იდეები საჯარო ხელისუფლების ჩაურევლად. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის მიხედვით, დასჯადია ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლა, ესე იგი მისი იძულება, გაავრცელოს ინფორმაცია ან თავი შეიკავოს მისი გავრცელებისაგან.
გავრცელებული ინფორაციის მიხედვით, 27 ივნისს, ტელეკომპანია “ფორმულას” ერთ-ერთ დამფუძნებელს, მიშა მშვილდაძეს სავაჭრო ცენტრის შესასვლელში დაესხნენ თავს.1 ბრალდებული 28 ივნისს დააკავეს და მას ბრალი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით წარედგინა, რაც გულისხმობს ძალადობას, რამაც დაზარალებულის ფიზიკური ტკივილი გამოიწვია.2 შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, ბრალდებულის მიერ ძალადობის განხორციელების მოტივი მშვილდაძის მიერ საჯარო სივრცეში გაკეთებული განცხადებები გახდა. ამჟამად ბრალდებულს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა აქვს შეფარდებული,3 ხოლო შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საქმე გამოსაძიებლად სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს გადასცა.4 მიშა მშვილდაძის ინფორმაციით, ძალადობის დაგეგმვასა და ორგანიზებაში შესაძლოა, სახელმწიფო სტრუქტურები იყვნენ ჩართულნი,5 კერძოდ, თავდასხმის ერთ-ერთი ფიგურანტი შესაძლოა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის გამომძიებელი იყოს.6
ასეთ ფაქტებზე ხელისუფლების მაღალი თანამდებობების წარმომადგენლების მხრიდან გაკეთებული სუბიექტური  განცხადებები7 შესაძლოა იქცეს მოძალადეების გამართლებისა და ძალადობის წახალისების ინსტრუმენტად. რეალურად, ხელისუფლების პოზიტიური ვალდებულებაა გადადგას ქმედითი ნაბიჯები, ერთი მხრივ, გამოძიების ჯეროვნი წარმართვისათვის, ხოლო, მეორე მხრივ, ძალადობის შემცველი უკანონო ქმედებების აღკვეთისათვის.
ასევე, ბოლო პერიოდში განვითარებული მოვლენებიდან აღსანიშნავია 12 ივლისს გავრცელებული ინფორმაცია TV პირველის ყოფილი წამყვანის საქმესთან დაკავშირებით. ვასილ დაბრუნდაშვილის ცნობით, მისი სახლიდან დაიკარგა საბუთები, მათ შორის, თბილისის პროკურატურის გადაწყვეტილება მისი დაზარალებულად ცნობის შესახებ, რომელიც მიღებული იყო 2022 წელს უკანონო მოსმენების და ფარული მიყურადების საქმეზე. აღნიშნული გადაწყვეტილების თანახმად, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური უკანონოდ ახორციელებდა ჟურნალისტის მოსმენას და მისი ტექსტური შეტყობინებების გაშიფვრას. ასევე, გაუჩინარდა ჟურნალისტის საქმიანობის დამადასტურებელი რამდენიმე საერთაშორისო აკრედიტაცია. ამ მოვლენების პარალელურად, დაბრუნდაშვილი ფიქრობს, რომ აქტიურად მიმდინარეობს მისი უკანონო თვალთვალი, რათა გაგრძელდეს მისი დევნა პროფესიული საქმიანობის გამო.8
მიუხედავად იმისა, რომ უკანონო თვალთვალის და სახლიდან საბუთების გაქრობის საქმეზე ინფორმაცია 12 ივლისს გავრცელდა, სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა შეტყობინება შინაგან საქმეთა სამინისტროს ექვსი დღის შემდეგ გაუგზავნა, ხოლო ჟურნალისტის გამოკითხვა 19 ივლისს მოხდა.9 ასეთ ფაქტებზე, მნიშვნელოვანია ხელისუფლების მხრიდან მოხდეს მყისიერი რეაგირება, რათა დამატებით რისკი არ შეიქმნას ჟურნალისტის საქმიანობის თავისუფლებისა და მისი პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დარღვევის კუთხით.
ასევე, 13 ივლისს გავრცელდა ინფორმაცია TV პირველის საინფორმაციო სამსახურის უფროსის, ნოდარ მელაძის ავტომობილის ძარცვის საქმეზე. ჟურნალისტის ავტომობილიდან წაღებული იყო მხოლოდ ის ნივთები, რომლებიც მისი ჟურნალისტური საქმიანობის განსახორციელებლად იყო მნიშვნელოვანი, მათ შორის, ტელეკომპანიის კუთვნილი კომპიუტერის გარე მყარი დისკი. აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით გამოძიება 177-ე მუხლით (ქურდობა) მიმდინარეობს, დაკავებულია 1 პირი, ხოლო ჟურნალისტი ცნობილია დაზარალებულად. ნოდარ მელაძე ფიქრობს, რომ აღნიშნული ძარცვა დაშინების იმიტაციაა სწორედ მისი პროფესიული საქმიანობიდან გამომდინარე.1011
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ განხილულ ერთ-ერთ საქმეში, სადაც ჟურნალისტებზე განხორციელებული თავდასხმების გამო გამოცემა იძულებული გახდა ფუნქციონირება შეეწყვიტა, სასამართლომ წამებისა და გამოხატვის თავისუფლების დარღვევა დაადგინა და სახელმწიფოს ჟურნალისტისთვის მორალური ზიანის ანაზღაურების სახით 3000 ევროს გადახდა დააკისრა, ვინაიდან გამოხატვის თავისუფლების დაცვა ხელისუფლების პოზიტიური ვალდებულებაა.12
აღნიშნულ და მსგავსი ძალადობის ფაქტებს შესაძლოა მსუსხავი ეფექტი ჰქონდეს და განსაკუთრებული გავლენა მოახდინოს გამოხატვის თავისუფლებაზე. ფიზიკური თავდასხმები და საფრთხის შემცველი გარემო გამოიწვევს ჟურნალისტების პროფესიიდან და ქვეყნიდან გადინების მასშტაბების კიდევ უფრო გაზრდას13.
ამ ყოველივეს თავიდან აცილების მიზნით, ხელისუფლების მხრიდან უნდა მოხდეს სწრაფი და ადეკვატური რეაგირება უსაფრთხო მედიაგარემოს უზრუნველყოფის მიზნით. მნიშვნელოვანია, ჩატარდეს დამოუკიდებელი და ეფექტური გამოძიება, რათა შესაბამისი პასუხისმგებლობა დაეკისროს დანაშაულში ჩართულ ყველა პირს. ხელისუფლების წარმომადგენლებმა საჯაროდ უნდა დაგმონ ძალადობის ყველა შემთხვევა და გააკეთონ მკაფიო განცხადებები გამოხატვის თავისუფლების და ჟურნალისტების პროფესიული საქმიანობის თავისუფლების მხარდასაჭერად.
განცხადება მომზადდა ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით და გერმანიის ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის ფედერალური სამინისტროს თანადაფინანსებით. ამ მასალის შინაარსი ადამიანის უფლებათა ცენტრის პასუხისმგებლობაა და არ გამოხატავს ევროკავშირის და გერმანიის ფედერალური სამინისტროს შეხედულებებს.
1 “მიშა მშვილდაძეზე თავდასხმის საქმეზე ერთი პირი დააკავეს”; interpressnews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
2 „მიშა მშვილდაძის მიმართ ჩადენილი ძალადობის...“; interpressnews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
3  „ მიშა მშვილდაძეზე  ძალადობის ბრალდებით,,,ა“;     interpressnews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
4  „მიშა  მშვილდაძის  მიმართ  ძალადობის  ფაქტზე...“ ; interpressnews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
5 „მიშა მშვილდაძე - გამოიკვეთნენ საეჭვო პირები...“ ; interpressnews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
6 „ფორმულაში“ აცხადებენ, რომ მიშა მშვილდაძეზე...“ ; interpressnews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
7 „ირაკლი კობახიძე - მიშა მშვილდაძემ თავის თავს მიხედოს...“; interpressnews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
8 „ჟურნალისტი ვასილ დაბრუნდაშვილი ამბობს...“ ; formulanews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
9  “კოალიცია მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაიცვას…” ; mediacoalition.ge;  (ბოლონახვა: 24.07.2023)
10 “ნოდარ მელაძის ავტომობილის ძარცვის საქმეზე…”; formulanews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
11 “ჟურნალისტ ნოდარ მელაძის ავტომობილის ძარცვის ფაქტზე…” interpressnews.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)
12 Najafli v. Azerbaijan, no. 2594/07, 2 October 2012
13 “ჩამოვედი და ჩავბარდი - რატომ მიდიან ქართველი ჟურნალისტები…”; radiotavisufleba.ge; (ბოლო ნახვა: 24.07.2023)

The tendency to interfere with the professional activities of media representatives
Based on recent development, there is a risk that media activities may be associated with working in health-threatening conditions, which is directly related to the restriction of media freedom, its right to disseminate information and ideas.
Freedom of the press is a special part of the freedom of expression protected by the European Convention on Human Rights.  According to the first paragraph of Article 10 of the Convention, everyone has freedom of expression. This right includes a person’s freedom to hold opinions, receive or spread information or ideas without interference from public government. According to Article 154 of the Criminal Code of Georgia, it is punishable to unlawfully interfere with the journalist’s professional activities, i.e. coercing a journalist into disseminating or not disseminating information.
According to the information spread, on June 27, Misha Mshvildadze, one of the founder of “Formula” Television Company, was attacked at the entrance of the shopping center.  The defendant was arrested on June 28 and charged under Article 126, Part 1 of the Criminal Code of Georgia, which refers to violence that caused physical pain to the victim.  According to the information of the Ministry of Internal Affairs, statements made by Mshvildadze in the public space became the motive for the violence committed by the defendant.   Currently, the detention has been applied against the accused as a measure of restraint , and the Ministry of Internal Affairs handed over the case to the Special Investigation Service for investigation .  According to Misha Mshvildadze, state structures may have been involved in the planning and organization of the violence,  in particular, one of the participants of the attack may be an investigator of the State Security Service.
Subjective statements made by the authorities in top governmental positions on such facts  may become a tool to justify the perpetrators and encourage violence.  Actually, it’s a positive obligation of the government to take effective steps, on the one hand, to conduct the investigation properly and on the other hand to prevent illegal action involving violence.
Also, from the recent events, it’s worth noting the information spread on July 12 regarding the case of the former TV presenter. According to the information of Vasil Dabrundashvili, documents were lost from his house, including the decision of the Tbilisi Prosecutor’s Office to recognize him as a victim, which was made in 2022 in the case of illegal wiretapping and secret surveillance.  According to the mentioned decision, the State Security Service was illegally listening to the journalist and decoding his text messages. Also, several international accreditations confirming the journalist’s activities disappeared. At the same time as these events, Dabrundashvili thinks that illegal surveillance of him is actively taking place in order to continue his persecution due to his professional activities.
Although the information about the case of illegal surveillance and disappearance of documents from the house was spread on July 12, the Special Investigation Service sent the information to the Ministry of Internal Affairs six days later, and the journalist was interviewed on July 19.   It’s important for the government to react immediately to such facts, so as not to create an additional risk of violation of the freedom of activity of the journalist and the inviolability of his personal life.
Also, on July 13, information was spread about the robbery of the car of Nodar Meladze, the head of the TV channel Pirveli information service. From the journalist’s car were taken only the things that were important for the implementation of his journalistic activities, including the external hard drive of the TV Company’s computer. In connection with the mentioned case the investigation under Article 177 (theft) is ongoing, one person has been arrested and the journalist is recognized as a victim.   Nodar Meladze thinks that the mentioned robbery is an imitation of intimidation based on his professional activity.
In one of the cases considered by the European Court of Human Rights, where the publication was forced to stop functioning due to attacks on journalists, the court found a violation of torture and freedom of expression and ordered the state to pay the journalist 3000 Euros as compensation for moral damages, since the protection of freedom of expression is a positive obligation of the government.
Above mentioned and similar incidents of violence may have a chilling effect and have a particular impact on freedom of expression. Physical attacks and a threatening environment will lead to an exodus of journalists from the profession and the country.
In order to avoid all of this the government should take a quick and adequate response in order to ensure a safe media environment. It’s important that an independent and effective investigation to be carried out to ensure that all those involved in the crime were held accountable. Government’s representatives should publicly condemn all cases of violence and make clear statements in support of freedom of expression and professional freedom of journalists.