პოლიცია შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებას უკანონოდ ზღუდავს
საზოგადოებრივი ორგანიზაციები ვეხმიანებით საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული შეკრების და გამოხატვის თავისუფლების უკანონო შეზღუდვის ტენდენციას, რომლის კიდევ ერთი მაგალითი ბექა გრიგორიადისის უფლებების დარღვევაა. პოლიცია კვლავ უკანონოდ უკრძალავს მოქალაქეებს, საპროტესტო აქციის დროს გაშალონ კარავი, თავს ესხმის მოქალაქეებს და ართმევს მათ საკუთრებას.
28 მაისს საქართველოს პარლამენტის მიმდებარედ, ოლივერ და მარჯორი უორდროპების სკვერში, რომელიც პარლამენტის შენობიდან 20 მეტრზე მეტი მანძილითაა დაშორებული, უწყვეტი საპროტესტო აქცია დაიწყო რუსული კანონის წინააღმდეგ საპროტესტო აქციის მონაწილის, ლაზარე გრიგორიადისის მამამ, ბექა გრიგორიადისმა.
იმავე საღამოს ბექა გრიგორიადისი შეეცადა სკვერში კარვის გაშლას, მაგრამ იქვე მობილიზებული რამდენიმე პოლიციელი მაშინვე თავს დაესხა და წაართვა კარავი. ბექა გრიგორიადისს და მის მხარდამჭერებს მეორე დღეს - 29 მაისსაც ჰქონდათ მცდელობა სკვერში გაეშალათ კარავი, მაგრამ პოლიციამ მათ იმავე ძალადობრივი მეთოდებით არ მისცა ამის უფლება. ინციდენტისას დააკავეს სამოქალაქო აქტივისტი, ბეჟან წვიმიტიძე, რომელიც მობილური ტელეფონით იღებდა პოლიციის უკანონო ქმედებებს
ბექა გრიგორიადისის საპროტესტო აქციის მიმდინარეობისას პოლიციის სპეციალური მიზანი იყო, აქციის მონაწილეებისათვის არ მიეცათ კარვის გაშლის უფლება. კარვის გაშლამდე და მის ჩამორთმევამდე პოლიციას არ გაუფრთხილებია მოქალაქეები, არ გაეშალათ კარავი. ამასთან, კარვის, როგორც საკუთრების, ჩამორთმევისას, პოლიციელებს ბექა გრიგორიადისისთვის არ განუმარტავთ მისი ჩამორთმევის და შემდეგში უკან დაბრუნების პროცედურა.
საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულია მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება. შეკრების შეწყვეტა ხელისუფლებას მხოლოდ მაშინ შეუძლია, თუ ასეთი შეკრება მიიღებს კანონსაწინააღმდეგო ხასიათს. ამ უფლებით სარგებლობისას მოქალაქეებს შეუძლიათ გამოხატონ თავიანთი პროტესტი ნებისმიერი საკითხის მიმართ, საჯაროდ და უიარაღოდ, როგორც ჭერქვეშ, ისე - საჯარო თავშეყრის ადგილებში. მათ უფლება აქვთ, გამოიყენონ კარავი და ის განათავსონ სკვერში ან სხვა საზოგადოებრივ ადგილებზე.
კარვის გაშლასთან დაკავშირებით საქართველოს კანონმდებლობა რამე სახის შეზღუდვას არ ადგენს. არ არსებობს სამართლებრივი საფუძველი, რომელიც აკრძალავდა კარვის სკვერში განთავსებას.  „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, აკრძალულია კარვის მხოლოდ ტრანსპორტის სავალ ნაწილზე განთავსება. კანონით აკრძალული არ არის კარვის გაშლა სკვერში ან ისეთ ადგილზე, რომლითაც არ იქმნება ტრანსპორტის სავალის ნაწილის გადაკეტვის თუ ადმინისტრაციული შენობის პარალიზების საშიშროება. შესაბამისად, სკვერში კარვის გაშლის აკრძალვა უკანონოა.
საზოგადოებრივი ორგანიზაციების შეფასებით, ბექა გრიგორიადისისთვის კარვის ჩამორთმევით და ამ დროს არაპროპორციული ძალის გამოყენებით უკანონოდ შეიზღუდა საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული შეკრების და გამოხატვის თავისუფლება. ამასთან, ეს არ იყო დემოკრატიული საზოგადოებისათვის აუცილებლობით გამოწვეული და უფლების შეზღუდვისას არ ყოფილა გამოყენებული პროპორციულად შემზღუდველი ღონისძიება, როგორც ამას ითვალისწინებს საქართველოს კონსტიტუცია და „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონი.
მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შეწყვიტოს საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული შეკრების და გამოხატვის თავისუფლების უკანონო შეზღუდვის პრაქტიკა.

Police Illegally Restrict Freedom of Assembly and Expression
We, the representatives of civil society organizations, are responding to the tendency of unlawful restriction of the right to freedom of assembly and expression guaranteed by the Constitution of Georgia, yet another example of which is breaching Beka Grigoriadis’ rights. Police have kept illegally forbidding citizens from pitching tents during the protest rally, attacked them, and stripped them of their property.
On 28 May, in the vicinity of the parliament of Georgia, in Oliver and Marjory Wardrops Square, which is 20 meters away from the parliament building, Beka Grigoriadis, the father of Lazare Grigoriadis, a participant in the protest action against the Russian law, launched a protest rally.
The same evening, Beka Grigoriadis tried to set up a tent in the square, but a number of police officers who were nearby attacked him immediately and took his tent away. Grigoriadis and his supporters again tried to pitch a tent in the square the following day, on 29 May. However, the police prevented them from doing so, employing the same violent methods. Civil rights activist Bezhan Tsvimitadze, who was filming the police officers’ illegal actions using his smartphone, was arrested.
As Beka Grigoriadis’ protest rally was underway, the police aimed to stop the protesters from pitching a tent. Before setting up the tent and taking it away, the police had not warned citizens against pitching it. Additionally, the police officers refused to explain Beka Grigoriadis the procedure of seizing the tent, which was his property, and returning it.
The Constitution of Georgia guarantees the right to peaceful assembly and freedom of expression. The government may stop the gathering only if it becomes unlawful. In enjoying this right, citizens may show their protest against any issue publicly and unarmed, both inside their houses and in public space. They may use tents and pitch them in squares and other public places.
The Georgian legislation does not impose any restrictions on tent use. Banning citizens from pitching a tent in the square has no legal grounds. According to the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations, only setting up a tent on a public road is prohibited; however, the law does not ban bringing tents if they do not block public roads or paralyze administrative buildings. Accordingly, denying the right to pitch a tent in the square is illegal.
According to the civil society organizations, the act of seizing Beka Grigoriadis’ tent and using excessive force in doing so resulted in an illegal restriction of freedom of assembly and expression guaranteed by the Constitution of Georgia. In addition, this was not caused by the needs of a democratic necessity, and in restricting this right of citizens, no proportionally restrictive measure was applied as it is envisaged in the Constitution of Georgia and the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations.
We call upon the Ministry of Internal Affairs to end the practice of illegally restricting freedom of assembly and expression, which is guaranteed by the Constitution of Georgia.