ევროინტეგრაციის პროცესთან დაკავშირებით ქართული ოცნების ხელისუფლების დამოკიდებულება არაკონსტიტუციურია
12.06.2022
საზოგადოებრივი ორგანიზაციები ვეხმიანებით ევროპული პარლამენტის კრიტიკული  რეზოლუციის საპასუხოდ მმართველი პარტიის წარმომადგენლის განცხადებას, რომ საქართველომ უარი უნდა თქვას ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსზე, თუ მას უსამართლო პირობებით მიიღებს, რაც მოგვიანებით პრემიერ-მინისტრი ღარიბაშვილის მხრიდან ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის სიმბოლურ მნიშვნელობაზე ხაზგასმით გაგრძელდა.
მიგვაჩნია, რომ მსგავსი ტიპის უპასუხისმგებლო და სახიფათო განცხადებები არამხოლოდ უკიდურესად აზარალებს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესს და ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას, არამედ სერიოზული საფრთხის ქვეშ აყენებს საქართველოს მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობის გაცხადებულ ევროპულ არჩევანს.
საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლის თანახმად, კონსტიტუციური ორგანოების ვალდებულებაა, თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში მიიღონ ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.
ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მიღება ევროკავშირის წევრობის სავალდებულო საფეხურს წარმოადგენს, რომლის გავლის გარეშეც ვერც ერთი ევროპული ქვეყანა ვერ შეძლებს კავშირის წევრობას. პრემიერ-მინისტრ ღარიბაშვილის მხრიდან ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის დაკნინება და მის „სიმბოლურ“ მნიშვნელობაზე აპელირება მოსახლეობაში ევროსკეპტიკური დამოკიდებულებების გაღვივების სერიოზულ საფრთხეს ქმნის და პირდაპირ ეხმიანება რუსულ ნარატივებს ევროკავშირში საქართველოს გაწევრიანების დაუშვებლობის შესახებ.
მმართველი პარტიის უმაღლესი თანამდებობის პირების და პრემიერ-მინისტრის განცხადება ცხადყოფს, რომ უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირებს გაცნობიერებული არ აქვთ კონსტიტუციით დაკისრებული ვალდებულებების მნიშვნელობა, რაც მათი მხრიდან  ევროინტეგრაციის გზაზე ქვეყნის ევროპული მომავლის უზრუნველყოფისათვის ყველა დაბრკოლების აღმოფხვრას და დემოკრატიული რეფორმების შეუქცევადად განხორციელებას გულისხმობს.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ ხელისუფლებას:
საპარლამენტო რეზოლუციის გზით დაუყოვნებლივ დაადასტუროს მზაობა, განუხრელად დაიცვას ქართული საზოგადოების ევროპული მისწრაფება და განაცხადოს კონკრეტული ნაბიჯების შესახებ, რაც საქართველოს ხელისუფლებამ უახლოეს დღეებში უნდა გადადგას.
ევროკავშირს და საქართველოს მოსახლეობას დაუყოვნებლივ წარუდგინოს გეგმა, რომელიც ევროპარლამენტის რეზოლუციაში მითითებული პრობლემების სისტემური გადაჭრის გზებს ისახავს.
დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს სახიფათო და დანაშაულებრივი რიტორიკა, რომელსაც მინიმუმამდე დაჰყავს საქართველოს მიერ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიღების შანსები.

We, NGOs, are echoing the statement made by a representative of the ruling party in response to the critical resolution passed by the European Parliament, who said that Georgia should reject the EU candidate status if it receives it on unfair terms. Later Prime Minister Gharibashvili emphasized the symbolic nature of the EU candidate status.
We believe that similar irresponsible and dangerous statements not only extremely damage the country's European integration process and contradict the Constitution of Georgia, but also seriously endanger the European choice of the vast majority of the Georgian population.
According to Article 78 of the Constitution of Georgia, the constitutional bodies are obliged to take all measures within their powers to ensure Georgia's full integration into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization.
Obtaining the status of an EU candidate country is a mandatory step in the process of getting EU membership, without which no European country will be able to join the Union. Prime Minister Gharibashvili's attempts to decline the status of an EU candidate country and to emphasize its "symbolic" nature pose a serious threat to the strengthening of Eurosceptic attitudes among the population and are in compliance with the Russian narratives about the inadmissibility of Georgia's accession to the EU.
The statements made by the ruling party's top officials and the Prime Minister show that senior political officials are not well aware of the importance of their constitutional obligations, which imply the removal of all obstacles to the country's European integration and irreversible implementation of democratic reforms.
We, the signatory organizations, call on the Government:
to immediately confirm its readiness through a parliamentary resolution, unwaveringly adhere to the European aspirations of the Georgian society and announce specific steps that the Georgian Government must take in the coming days;
to immediately submit to the EU and the people of Georgia a plan outlining the systemic solutions to the problems indicated in the European Parliament resolution;
to immediately stop dangerous and culpable rhetoric that minimizes Georgia's chances of gaining EU candidate status.