კოალიცია ნიკა გვარამიას საქმეზე გამოტანილ გადაწყვეტილებას ეხმაურება
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ ეხმიანება  ტელეკომპანია “მთავარის” დირექტორის, ნიკა გვარამიას მიმართ გამოტანილ გამამტყუნებელ განაჩენს. აღნიშნული გადაწყვეტილება კრიტიკულ მედიაზე ზეწოლის კიდევ ერთი სახიფათო პრეცედენტია, რომელიც კითხვებს აჩენს გადაწყვეტილების კანონიერებასთან დაკავშირებით და შერჩევითი და პოლიტიზირებული მართლმსაჯულების ნიშნებს შეიცავს.
2022 წლის 16 მაისს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ლაშა ჩხიკვაძემ გვარამიას ტელეკომპანია „რუსთავი 2-ის“ დირექტორობის დროს უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების გამო  (ორ ეპიზოდში) 3 წლითა და 6 თვის ვადით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა და სასჯელის სახით ჯარიმაც გამოიყენა.
კოალიცია ეყრდნობა და იზიარებს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ საქმის მასალების შესწავლის შედეგად მომზადებულ სასამართლოს მეგობრის პოზიციას,  რომელიც განსახილველ საკითხზე საერთაშორისო და ადგილობრივ პრაქტიკასა და სტანდარტებს აანალიზებს. მოსაზრების თანახმად, საწარმოს დირექტორის მიერ მიღებული, თუნდაც საზიანო გადაწყვეტილება არათუ სისხლის, არამედ საკორპორაციო-სამართლებრივ პასუხისმგებლობასაც კი მხოლოდ განსაკუთრებულ შემთხვევებში ექვემდებარება. დირექტორის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება შესაძლებელია, თუნდაც ნაკლები მოგების მიღებას გულისხმობდეს, მაგრამ კორპორაციის საუკეთესო ინტერესებს ემსახურებოდეს და მოკლე ან გრძელვადიანი რისკების დაზღვევას უზრუნველყოფდეს.
აქვე პრობლემურია სასამართლოს მიერ ე.წ. „ავტომანქანის ეპიზოდის“, როგორც დანაშაულის მიჩნევის, ასევე სასჯელის ყველაზე მკაცრი სახის, თავისუფლების აღკვეთის გამოყენების და ამ სასჯელის პროპორციულობის საკითხიც. კერძოდ, უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება ნაკლებად მძიმე დანაშაულია, რომლისთვისაც კანონმდებლობა უფრო მსუბუქი ტიპის სასჯელებსაც ითვალისწინებს. ამასთან, სასჯელის დანიშვნის ზოგადი პრინციპების თანახმად, სასჯელის უფრო მკაცრი სახე შეიძლება დაინიშნოს მხოლოდ მაშინ, თუ სასჯელის მიზნები სხვაგვარად ვერ განხორციელდება.
კითხვები არსებობს მოსამართლის ობიექტურობასა და მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებითაც. როგორც ცნობილია, მოსამართლის ახლო მეგობარი, ზაზა გველესიანი „რუსთავი 2-ის“ მმართველი კომპანიის მოქმედი დირექტორია. შესაბამისად, ჰოლდინგის დირექტორს საქმის შედეგის მიმართ გააჩნდა პირდაპირი ფინანსური დაინტერესება. სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსისა და სამოსამართლო ქცევის ბანგალორის პრინციპების მიხედვით, მოსამართლე  ვალდებულია ჩამოშორდეს საქმის განხილვას, თუ არსებობს გარემოება, რომელიც საეჭვოს ხდის მის ობიექტურობასა და მიუკერძოებლობას. ამის მიუხედავად, მოსამართლემ აცილების შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
დემოკრატიულ საზოგადოებაში, მნიშვნელოვანია, სასამართლო ხელისუფლება სარგებლობდეს მაღალი საზოგადოებრივი ნდობით, მის მიერ განხორციელებული მართლმსაჯულება კი აკმაყოფილებდეს დემოკრატიულ სტანდარტებსა და ხარისხს. ეს მოთხოვნები კრიტიკულად აუცილებელი ხდება, როდესაც საქმე თავისი არსით მედიის თავისუფლებას და ხელისუფლების გავლენისგან თავისუფალი სარედაქციო პოლიტიკის მქონე მაუწყებლის დირექტორს ეხება. მსგავსი ტიპის საქმეები გავლენას ახდენს როგორც კონკრეტული ტელევიზიის დამოუკიდებლობასა და ქმედითობაზე, ისე ზოგადად, სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებაზე და სახელმწიფოს პოლიტიკურ სტაბილურობაზე.
იმ ფონზე, როდესაც წლებია, ქართულ სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობა და მიუკერძოებლობა სისტემური გამოწვევების წინაშე დგას, მართლმსაჯულების პოლიტიზირებისა და პოლიტიკური მიზნებით ინსტრუმენტალიზების მზარდი ტენდენცია საფუძველს აცლის ქვეყანაში ადამიანის უფლებების, უსაფრთხოების დაცვისა და ხელისუფლების ეფექტური კონტროლის ინსტიტუციურ მექანიზმებს და კიდევ უფრო აღრმავებს სასამართლო სისტემის მიმართ არსებულ საზოგადოებრივ უნდობლობას.
მნიშვნელოვანი ხარვეზებით განხორციელებული მართლმსაჯულება, რომელიც არსებითად ეხება და ზიანს აყენებს არსებულ მედია-გარემოს და ზოგადად, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის სტანდარტებს, კიდევ უფრო აღრმავებს ქვეყანაში არსებულ პოლიტიკურ კრიზისსა და პოლარიზაციას, ვერ უზრუნველყოფს სტაბილურ დემოკრატიულ განვითარებას და უარყოფითად აისახება ევროპული ინტეგრაციის მიმდინარე, უმნიშვნელოვანეს პროცესებზე.

The Coalition Reacts to the Court Decision on Nika Gvaramia’s Case
The Coalition for Independent and Transparent Judiciary would like to comment on the guilty verdict delivered against Mr Nika Gvaramia, director of Mtavari TV. The ruling represents another concerning example of pressure exerted on critical media organizations, raising questions regarding the legitimacy of the ruling and showing signs of selective and politicized justice.
On May 16th, 2022, Tbilisi City Court judge Lasha Chkhikvadze, sentenced Mr Gvaramia to three years and six months of imprisonment and imposed a fine for the abuse of power  in respect of the events occurring during his tenure as a director of TV Rustavi 2.
The Coalition relies upon and supports the opinion of the Amicus Curiae in this case, which was advanced by the Public Defender's Office,   and was based on a study of the case files and analysis of international and local practices and standards relevant to the case. According to the opinion, even a harmful decision made by a director of an enterprise cannot attract criminal liability, but may only in exceptional cases result in corporate legal liability. Furthermore, a director’s decision that leads to reduced profits can still serve the corporation’s best interests or mitigate short or long-term risks.
The finding that a crime has been committed in the so-called "car episode” is also problematic, while the imposition of the most severe form of punishment - imprisonment – and its proportionality, raise further questions. Notably, the law envisages lighter sentences for the abuse of power, which is a less severe crime. At the same time, according to the general principles of sentencing, a stricter form of punishment can be imposed only if the purposes of the sentence cannot be achieved otherwise.
The judge's impartiality is also questionable in this case. Zaza Gvelesiani, a close friend of the judge, is the current director of Rustavi 2’s managing company. Therefore, the media holding’s director had a direct financial interest in the outcome of the case.
According to the Criminal Procedures Code and the Bangalore Principles of the Code of Judicial Conduct, a judge is obliged to recuse himself from a case if there are circumstances that cast doubt on his objectivity and impartiality. Nevertheless, the judge failed to recuse himself in this case.
In a democratic society, it is important that the judiciary enjoys high levels of public trust. To achieve these goals, the justice administered by the courts must meet the democratic and competence standards. These requirements are particularly important in cases involving the essential freedoms that exist in a democratic society, such as the freedom of the media, which should be protected in cases involving a director of a broadcaster whose editorial policy is free from the government’s interference. Such cases have an impact on a specific television’s independence and operation, as well as on the freedom of speech and expression and the country’s political stability, in general.
For many years, the independence and impartiality of the Georgian judiciary has been facing systemic challenges. There is a growing tendency of politicizing and instrumentalizing justice for political purposes, which undermines the institutional mechanisms for the protection of human rights, freedom and security, and prevents the effective oversight of the government in this country. At the same time, this situation further deepens the public’s distrust in the judiciary.
The flawed administration of justice, which significantly affects and degrades the existing media environment and standards of protection of human rights and freedoms in general, further aggravates the political crisis and deepens the polarization in the country. At the same time, it fails to ensure stable democratic development and has a negative impact on the ongoing crucial processes of European integration.