ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმატებული საქმეები (2021-2022 წლის ნოემბერი-თებერვლი)
გარდაცვლილი პაციენტების ოჯახებს კლინიკა და მისი ყოფილი დირექტორი მორალური ზიანის სახით 150 000 ლარს გადაუხდიან
28 თებერვალს თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიაში მიმდინარე საქმეზე, მხარეებს შორის მორიგებით, გადაწყდა, რომ მოპასუხეები - ფარმან ჯეირანლი და კლინიკა „ვივამედი“ მოსარჩელეებს გადაუხდიან 150 000 (ასორმოცდაათი ათას) ლარს, მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურების სახით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სამართლებრივ დახმარებას უწევს კლინიკა „ლანცეტში“ (ამჟამად - „ვივამედი“), ღვიძლის ტრანსპლანტაციის ოპერაციის  შედეგად გარდაცვლილი გიორგი ჩუბინიძისა და კარლო კეკელიძის ოჯახის წევრებს.
2021 წელს ცენტრმა სასარჩელო განცხადებით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს დანაშაულის შედეგად მიყენებული მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურების თაობაზე.
უფრო ადრე, ადამიანის უფლებათა ცენტრის 2016 წლის 22 ნოემბრის განცხადების საფუძველზე, დაიწყო გამოძიება კლინიკა „ლანცეტში“ სავარაუდო დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე.
საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ 2019 წლის 1 აგვისტოს „ლანცეტის" დირექტორი ფარმან ჯეირანლი დამნაშავედ ცნო საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მეორე ნაწილის "ა" ქვეპუნქტის (ჩადენილი წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ) და მე-3 ნაწილის "ა" და "ბ" ქვეპუნქტის ნაწილში და სასჯელის სახედ და ზომად მას 6 ექვსი წლით თავისუფლების აღკვეთა  განუსაზღვრა.
სასამართლოს განაჩენამდე, ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადების საფუძველზე, სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოს გადაწყვეტილებით, კლინიკა „ლანცეტს“ ადამიანის ორგანოთა გადანერგვის ოპერაციები აეკრძალა.
არასრულწლოვნის მიმართ სექსუალურ ძალადობაში ბრალდებულს 16 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა
გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ არასრულწლოვნის მიმართ სექსუალური ხასიათის ძალადობაში დამნაშავედ ცნო გ.ი. და 2021 წლის 11 ნოემბრის განაჩენით, 16 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
კახეთში არასრულწლოვნის მიმართ სექსუალური ხასიათის ძალადობა ორი წლის განმავლობაში გრძელდებოდა. ამ ფაქტზე  გამოძიება 2021 წლის იანვარში დაიწყო სისხლის სამართლის კოდექსის 137-ე, 138-ე, 141-ე, და 126 მუხლებით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი  დაზარალებულის ინტერესებს 2021 წლის თებერვლიდან იცავს. ცენტრის პოზიციას დამნაშავის პასუხისგებაში მიცემა და დასჯა წარმოადგენდა, რაც ბრალდების მხარის მიერ წარდგენილ მტკიცებულებებთან ერთად, გახდა სამართლიანი განაჩენის დადგენის საფუძველი.
„ნაციონალური მოძრაობის“ წევრს 2000-ლარიანი ჯარიმა გაუუქმდა
2021 წლის 23 დეკემბრის ვანის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, დაკმაყოფილდა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული საჩივარი და გაუქმდა თორნიკე ერისთავის მიმართ გამოწერილი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის ოქმი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 2021 წლის 23 ოქტომბერს მიმართა შსს-ს გენერალურ ინსპექციას და მოითხოვა ვანის პოლიციის უფროსის მოადგილის, ოთარ ბელთაძის მიერ განხორციელებულ სავარაუდო კანონსაწინააღმდეგო ფაქტზე მოკვლევის დაწყება და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება.
შშმ პირზე მოძალადე მეზობელს 10 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა
26 ნოემბერს გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ ი.კ.  სსკ-ის 19-137 მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულისთვის, რაც გაუპატიურების მცდელობას გულისხმობს, დამნაშავედ ცნო და ათი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
შშმ პირი მ.ბ. კახეთის ერთ-ერთ სოფელში დედასთან ერთად, სოციალურად დაუცველ ოჯახში ცხოვრობს. 2021 წლის აპრილში მ.ბ.-ს სახლში ნასვამ მდგომარეობაში მყოფი მეზობელი ი.კ. შევიდა, რომელმაც დაზარალებულის ცნობით, საკუთარი ნების საწინააღმდეგოდ, თავის სახლში იძულებით წაიყვანა ახალგაზრდა ქალი. მეზობელს წინააღმდეგობას მ.ბ.-ს დედაც უწევდა, მაგრამ ვერაფერს გახდა. ექსპერტიზის დასკვნით, მ.ბ.-ს ჰქონდა ნაკბენები ლოყისა და ტუჩის არეში, ასევე აღენიშნებოდა  სხვა მსუბუქი დაზიანებები. სასამართლო პროცესზე მ.ბ.-მ აღნიშნა, რომ ი.კ. ადრეც ძალადობდა მასზე და სექსუალურად ავიწროვებდა.
სასამართლომ მოქალაქეს 500-ლარიანი ჯარიმა გაუუქმა
2021 წლის 23 დეკემბრის ვანის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, დაკმაყოფილდა და გაუქმდა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი, რომლის მიხედვით, თ.ე.-ს  500-ლარიანი ჯარიმის გადახდა ეკისრებოდა.
2021 წლის 21 ოქტომბერს თ.ე. გადაადგილდებოდა მისი კუთვნილი ავტოსატრანსპორტო საშუალებით, რა დროსაც ვანის პოლიციის სამმართველოს უბნის ინსპექტორმა ის გააჩერა და მის მიმართ გამოსცა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი იმ მიზეზით, რომ  პირს, რომელიც მართავს  სატრანსპორტო საშუალებას, მართვის უფლება შეჩერებული აქვს სხვა დარღვევისათვის. 2021 წლის 30 მარტს თ.ე.-ს 6 თვით შეუჩერეს ავტომობილის მართვის უფლება, თუმცა ამ დროისათვის ეს ვადა უკვე გასული იყო.
თ.ე.-ს მიმართ 2021 წლის 21 ოქტომბერს გამოცემული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი, რაც გათვალისწინებული ადმინისტრაციული სამართალდარღვეის კოდექსის 121-ე მუხლის პირველი ნაწილით, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა გაასაჩივრა  შსს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტში. საჩივარი არ დაკმაყოფილდა, რაც 2021 წლის 30 ნოემბერს გასაჩივრდა  ვანის მაგისტრატ სასამართლოში.
ხორავას ქუჩაზე მოზარდების მკვლელობის საქმეზე დამნაშავედ კიდევ ერთი პირი ცნეს
2022 წლის 11 იანვარს დავით სარალიძის განზრახ ჯგუფურად მკვლელობაში ბრალდებული გიორგი მენაბდე სასამართლომ დამნაშავედ ცნო. მოსამართლე ვალერიან ბუგიანიშვილის გადაწყვეტილებით, მენაბდეს პატიმრობა 10 წლით და 6 თვის ვადით მიესაჯა. მენაბდე სამართალდამცავებმა 2021 წლის 15 აპრილს დააკავეს.
დავით სარალიძის ოჯახის ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი წარმოადგენს.  2017 წელს თბილისში, ხორავას ქუჩაზე მოკლული არასრულწლოვანის საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტომ 2017 წლის დეკემბერში - გ.ჯ. ხოლო 2019 წლის ივნისში - მ.კ დააკავა, რომლებიც გასამართლდნენ და ჩადენილი დანაშაულისთვის მსჯავრი დაედოთ.
შატილის ავარიის საქმეზე ბრალდებულებს სასამართლომ განაჩენი გამოუტანა
2021 წლის 15 ნოემბერს მცხეთის რაიონულმა სასამართლომ განაჩენი გამოაცხადა 2020 წლის 23 აგვისტოს შატილის გზაზე მომხდარი ავარიის საქმეზე. გ.გ. მისთვის წარდგენილ ბრალდებაში დამნაშავედ ცნო სსკ-ის 276-ე მუხლით (ტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოების ან ექსპლუატაციის წესის დარღვევა) და 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.  შ. ბ.-ს შეეცვალა კვალიფიკაცია 220 (1) მუხლით (რაც გულგრილობას გულისხმობს) და 3 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა.
17 ნოემბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა განცხადებით მიმართა მცხეთის რაიონულ პროკურატურას დაზარალებულების სახელით და მოითხოვა, პროკურატურამ გაასაჩივროს მცხეთის რაიონული სასამართლოს 15 ნოემბრის განაჩენი ტურისტული კომპანია „თრეველერ ჯის“ ხელმძღვანელის, შ.ბ.-ის მიმართ. ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ სააპელაციო საამართლომ ტურისტული კომპანიის დირექტორი დამნაშავედ უნდა ცნოს მის მიმართ თავდაპირველად 276-ე მუხლით წარდგენილ ბრალდებაში რაც ტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოების ან ექსპლუატაციის წესის დარღვევას გულისხმობს.
სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომელი სამსახურში აღადგინეს
ადამიანის უფლებათა ცენტრს  დახმარების თხოვნით მიმართა გ. ბ.-მ, რომელიც 2021 წლის 30 დეკემბრის N3440858 ბრძანებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციიდან გაანთავისუფლეს. ბრძანება მას 2022 წლის 27 იანვარს ჩაბარდა.
2022 წლის 1 თებერვალს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო  სასაზღვრო პოლიციის უფროსის  2021 წლის 30 დეკემბრის N3440858 ბრძანება  გასაჩივრდა შინაგან საქმეთა სამინსტროში. 28 თებერვალს შსს დაუკავშირდა გ.ბ.-ს და სამსახურში აღდგენა შესთავაზა.
„გირჩი - მეტი თავისუფლების“  ყოფილი წევრი და მისი მეუღლე ჯარიმას აღარ გადაიხდიან
შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორმა დადგენილებით დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის მიერ მომზადებული საჩივარი და გააუქმა პარტია „გირჩი - მეტი თავისუფლების“ ყოფილი წევრის, 2 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე ოპოზიციური კოალიციიდან ქალაქ ქუთაისის ვიცე-მერობის კანდიდატის, იმედა კლდიაშვილის და მისი მეუღლის მიმართ გამოცემული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმები და მათზე დაკისრებული ჯარიმები 1500 და 500 ლარის ოდენობით.
2021 წლის 25 ნოემბერს იმედა კლდიაშვილი გადაადგილდებოდა მისი მეუღლის ნათია კიკაძის  სახელზე რეგისტრირებული ავტომანქანით, რა დროსაც საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟმა შეაჩერა და ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმით, დააჯარიმა 1500 ლარით, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 121-ე მუხლის მ-4 ნაწილით.  ასევე, დააჯარიმეს მისი მეუღლე, ნათია კიკაძეც, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 211-ე მუხლის მეორე ნაწილით, რაც გულისხმობს ავტომანქანის გადაცემას იმ პირისთვის, ვისაც მართვის უფლება არა აქვს.
საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟმა არ გაითვალისწინა მნიშვნელოვანი გარემოება, რომ იმედა კლდიაშვილს დადგენილ ვადაში ჰქონდა გასაჩივრებული ადმინისტრაციული სახდელი, რითაც მას ავტოსატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლება შეუჩერდა 6 თვის ვადით. საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 275-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად კი, ადმინისტრაციული სახდელი ჩერდება, თუკი იგი დადგენილ ვადაშია გასაჩივრებული და სასამართლოს გადაწყვეტილება მიღებული არ არის. სწორედ ამ ჩანაწერს ეფუძნებოდა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის მიერ მომზადებული საჩივარი, რაც დააკმაყოფილა შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორმა.
საქალაქო სასამართლომ სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციას დაავალა მოქალაქის სამსახურში აღდგენა და გადაწყვეტილების აღსრულებამდე იძულებითი განაცდურის სახით სახელფასო დავალიანების სრულად ანაზღაურება
2022 წლის იანვრის თვეში თბილისის საქალაქო სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სასარჩელო მოთხოვნა. სასამართლომ  ბათილად ცნო სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის  მონიტორინგის სამსახურის დასკვნა და ამ დასკვნის შედეგად სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის უფროსის მიერ გამოცემული ბრძანება მოსარჩელის, ი.თ.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ.
ი.თ. დასაქმებული იყო სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის განათლების სამსახურის, დევნილ მოსწავლეთა და სტუდენტთა მომზადების ჯგუფის მთავარ სპეციალისტად. 2016 წლის ნოემბრის თვეში იგი უსაფუძვლოდ გაათავისუფლეს დაკავებული თანამდებობიდან.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციას დაავალა ი.თ.-ს სამსახურში აღდგენა და გადაწყვეტილების აღსრულებამდე იძულებითი განაცდურის სახით სახელფასო დავალიანების სრულად ანაზღაურება.
გორის მუნიციპალიტეტის მერიამ თანამშრომელი სამსახურში აღადგინა
2021 წლის 24 ნოემბერს გორის რაიონულმა სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ო.ხ.-ს  სარჩელი, ბათილად ცნო გორის მუნიციპალიტეტის მერის ბრძანება მისი თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ და მუნიციპალიტეტის მერიას დაევალა ო.ხ.-ს აღდგენა გათავისუფლებამდე დაკავებულ ან მის ტოლფას თანამდებობაზე, ასევე - გათავისუფლებიდან სამსახურში აღდგენამდე განაცდურის ანაზღაურება. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენისა და ამ მოთხოვნიდან გამომდინარე მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა.
ო. ხ.  2021 წლის 15 ივნისს გათავისუფლდა გორის მუნიციპალიტეტის მერიიდან მის მიერ ტვ „პირველის“ ეთერში გაკეთებული განცხადების გამო. ის მიიჩნევს, რომ მერიიდან მისი სამსახურიდან გათავისუფლება უკავშირდება მისი გიორგი გახარიას პოლიტიკური გუნდისადმი მხარდაჭერას და ამით ხსნის მის მიმართ განხორციელებულ დისკრიმინაციას  პოლიტიკური ნიშნით. ო.ხ.-მ ადმინისტრაციული სარჩელით მიმართა გორის რაიონულ სასამართლოს გორის მუნიციპალიტეტის მერის ბრძანების ბათილად ცნობის, სამსახურში აღდგენის, განაცდურის ანაზღაურების, პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენისა და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნებით. მის ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი იცავდა.
„გირჩი - მეტი თავისუფლების“ წევრები ჯარიმას აღარ გადაიხდიან
2021 წლის 6 დეკემბერს გორის რაიონულმა სასამართლომ პოლიტიკური პარტია „გირჩი - მეტი თავისუფლების“ დაკავებული წევრების საქმეზე გადაწყვეტილება მიიღო. სასამართლომ ზურაბ ხომერიკის მიმართ შეწყვიტა საქმის წარმოება და მისი 48-საათიანი დაკავება უკანონოდ მიიჩნია. რაც შეეხება ბადრი გრიგალაშვილს, იგი სასამართლომ სამართალდამრღვევად ცნო ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებულ გადაცდომაში (პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა), სახდელის სახით კი სიტყვიერი შენიშვნით შემოიფარგლა. მოსამართლემ ბადრი გრიგალაშვილის დაკავების  24 საათით  გაგრძელება უკანონოდ მიიჩნია.
პოლიტიკური პარტია „გირჩი - მეტი თავისუფლების“ წევრები ბადრი გრიგალაშვილი და ზურაბ ხომერიკი 2021 წლის 12 ნოემბერს ძალოვანი უწყებების შენობის „პიკეტირებისას’’, გორის რაიონულ სამმართველოსთან  დააკავეს. პოლიციის წარმომადგენლები მათ პოლიციელთა კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას ედავებოდნენ, რაც 2000-დან 3000 ლარამდე ჯარიმას, ან 15 დღემდე ადმინისტრაციულ პატიმრობას ითვალისწინებს. დაკავებულთა ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
სასამართლომ მოქალაქის 5-დღიანი პატიმრობა უკანონოდ ცნო
2021 წლის 8 ნოემბერს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ განიხილა და დააკმაყოფილა  საჩივარი, რომლის მიხედვითაც  გაუქმდა 2021 წლის 1 ნოემბერს კ.კ.-ს მიმართ  შეფარდებული ადმინისტრაციული პატიმრობა უკანონოდ იქნა ცნობილი.
2021 წლის 30 ოქტომბერს, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დღეს, კ.კ. ქ. ზუგდიდში იმყოფებოდა დამკვირვებლად 67.20 საარჩევნო უბანზე. სხვა დამკვირვებლებთან ერთად მან აღნიშნული საარჩევნო უბნიდან 100 მეტრის რადიუსში მანქანებში მყოფი პირები დაინახა, სიებით ხელში. ისინი შეეცადნენ დარღვევის იდენიტიფიცირებას და იქვე მყოფ პოლიციას მიმართეს რეაგირებისთვის. პოლიციის მხრიდან კი ამ ფაქტს რეაგირება არ მოჰყოლია. ცოტა ხნის შემდეგ საარჩევნო უბანთან გამოჩნდნენ პარტია „ქართული ოცნების“ წევრები მ.წ. და ი.ჩ. მათგან ერთ-ერთმა ხელი დაარტყა კ.კ.-სთან ერთად მყოფ ბ.პ.-ს, რის შედეგადაც  პოლიციამ კ.კ. მოწმის სახით დაიბარა გამოკითხვაზე პოლიციის განყოფილებაში. მან კი უთხრა, რომ რომ სადამკვირვებლო მისიას ახორციელებდა საარჩევნო უბანზე და მოგვიანებით მივიდოდა. პილიციამ არ გაითვალისწინა მისი თხოვნა და იძულების წესით გადაიყვანა განყოფილებაში.  გადაყვანის შემდგომ კ.კ.-ს სამართალდამცავმა განუმარტა, რომ ის დაკავებული იყო საქართველოს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე მუხლის მე-2 ნაწილით.
2021 წლის 1 ნოემბერს ზუგდიდის რაონულმა სასამართლომ ადმინისტრცაიულ სამართალდამრღვევად ცნო კ.კ. და 166-ე მუხლის მე-2 ნაწილით  ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა 5 დღით.
მოქალაქეს ავტომობილის დაზიანებისთვის მეზობელი 1560 ლარს გადაუხდის
თბილისის სააპელაციო სასამართლომ 2022 წლის 7 თებერვლის განჩინებით ძალაში დატოვა სიღნაღის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც მ.ხ.-ს ნ.ხ.სთვის  და მისი მეუღლისთვის მიყენებული ზიანის გამო 1560 ლარის გადახდა მოუწევს.
ნ.ხ.-ს და მის მეუღლეს - ა.ე.ა.-ის მცირე ოჯახური ბიზნესი აქვთ. ნ.ხ.-ს  ცნობით, მის კუთვნილ მაღაზიაში თანასოფლელი მ.ხ. შევიდა, რომელმაც პროდუქცია დახლიდან აიღო და მაღაზიიდან გასვლა ისე დააპირა, რომ თანხის გადახდას არ აპირებდა, რასაც შელაპარაკება მოყვა. მ.ხ. მაღაზიიდან გავიდა და რამდენიმე წუთში ცულით ხელში დაბრუნდა და მეპატრონეების ავტომანქანას რამდენჯერმე დაარტყა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს ა.ე.ა.-მ 2019 წლის აგვისტოში მიმართა. სარჩელში ის მ.ხ.-ს მიერ მისთვის და მისი მეუღლისათვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურებას ითხოვა. 2019 წელს 1-ლ აგვისტოს შეტანილი სარჩელი, სადაც მოსარჩელე ა.ე.ა. ითხოვდა მიყენებული ზიანის - 5226 ლარის ანაზღაურებას, ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა. მ.ხ.-ს 1560 ლარის ანაზღაურება დაეკისრა.  საქმეზე სააპელაციო საჩივარი 2021 წლის თებერვალში იყო წარდგენილი.
სასამართლომ ბათილად ცნო თანამშრომლების სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანებები
2022 წლის 17 თებერვალს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ბათილად ცნო საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის ბრძანებები თანამშრომლების დ.გ.-სა და დ.ჩ.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ. სამინისტროს დაევალა საქმისთვის მნიშვნელობის მქონე გარემოებების კვლევის შემდეგ ახალი ბრძანებების გამოცემა. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა მოსარჩელეთა მოთხოვნები სამსახურში აღდგენისა და განაცდურის ანაზღაურების ნაწილში, რაზეც დავა გაგრძელდება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში.
მოქალაქეს დევნილის სტატუსი მიენიჭება
2022 წლის 15 თებერვალს ადმინისტრაციული დავა თბილისის საქალაქო სასამართლოში დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს მიმართ ადმინისტრაციული აქტის ბრძანების ბათილობით დასრულდა, რითაც თავის დროზე უარი ეთქვა ზ.ხ.-ს დევნილის სტატუსის მინიჭებაზე. დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს ახალი ადმინისტრაციული აქტის გამოცემა დაევალა, რომლითაც ზ.ხ.-ს დევნილის სტატუსის მიენიჭება.
სხვადასხვა:
2021 წლის 30 ნოემბერს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულმა პალატამ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სააპელაციო საჩივარი. გაუქმდა გურჯაანის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება და ბათილად იქნა ცნობილი სარჩელით მოთხოვნილი საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ყველა გადაწყვეტილება რეგისტრაციის შესახებ. სადავო საკითხის გადაუწყვეტად საჯარო რეესტრს დაავალა საქმის ყოველმხრივ გამორკვევისა და შესწავლის შემდეგ  ახალი გადაწყვეტილების მიღება გ. ბ.-ს საქმეზე.
2022 წლის 17 თებერვალს თბილისის საქალაქო სასამართლომ დევნილი გ.ფ.-ს სარჩელი დააკმაყოფილა ნაწილობრივ - სადავო საკითხის გადაუწყვეტლად ბათილად ცნო დევნილთა სამინისტროს მინისტრის ბრძანება, რითაც დევნილს უარი ექვა საცხოვრებლით უზრუნველყოფაზე. დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს საქმის გარემოებათა სრულყოფილად კვლევის შემდეგ ახალი აქტის გამოცემა დაევალა.
თბილისის საქალაქო სასამართლო სამოქალაქო აქტივისტის ლევან ხარაულის მიმართ სიტყვიერი გაფრთხილებით შემოიფარგლა. ლევან ხარაულის ინტერესებს სასამართლო პროცესზე ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა. ადმინისტრაციული ორგანო აქტივისტს პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას ედავებოდა და მოითხოვდა, დაჯარიმებულიყო 3000 ლარით.
თბილისის საქალაქო სასამართლო  გირჩი მეტი თავისუფლებისთვის წევრი ც. ლ-ს  მიმართ სიტყვიერი გაფრთხილებით შემოიფარგლა. ც. ლ-ს ინტერესებს სასამართლო პროცესზე ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა. ადმინისტრაციული ორგანო აქტივისტს წვრილმან ხულიგნობას და  პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას ედავებოდა და მოითხოვდა, დაჯარიმებას 2000 დიან  3000 ლარამდე ოდენობით.
2021 წლის 21 დეკემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა დევნილი ე.ზ.-ს სასარჩელო მოთხოვნა - ბათილად ცნო დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროების უზრუნველყოფის სააგენტოს გადაწყვეტილება, რითაც უარი ეთქვა ე.ზ.-ს საცხოვრებლით დაკმაყოფილებაზე და სააგენტოს დევნილისათვის საცხოვრებლის გადაცემა დაავალა. ე.ზ.-ს ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი იცავდა.
2021 წლის 7 დეკემბერს პროკურატურამ დაზარალებულად ცნო 2019 წლის 20-21 ივნისის საპროტესტო აქციის დარბევისას დაზარალებული ვახტანგ ბერიკაშვილი, რომლის  სამართლებრივ ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს. ვახტანგ ბერიკაშვილი 2019 წლის 20 ივნისს  პარლამენტის  წინ გამართულ საპროტესტო აქციაზე იმყოფებოდა, რათა გამოეხატა მშვიდობიანი პროტესტი საქართველოში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით.

Successful Cases of HRC (November 2021-February 2022)
Medical clinic and its former director will pay 150 000 GEL to the families of the deceased patients to compensate the moral damage
On February 28, the court dispute between the parties in the Civil Cases Panel of the Tbilisi City Court finished with the agreement. The defendants – Farman Jeyranli and medical clinic Vivamed will pay 150 000 GEL to the applicants to compensate their material and moral damage.
Human Rights Center defended legal rights of the families of deceased patients Giorgi Chubinidze and Karlo Kekelidze, who passed away after the liver transplantation procedures in the medical clinic Lancet (currently Vivamed).
In 2021, the HRC appealed the Tbilisi City Court to request compensation of material and moral damage of the patients’ families incurred as a result of the committed crime.
Earlier, the investigation of the alleged crime committed in the medical clinic Lancet started on November 22, 2016 based on the HRC’s appeal.
The Supreme Court of Georgia found the director of the medical clinic Ltd Lancet Farman Jeyranli guilty for the violation of the Article 180 Part 2 – “a” (committed by a group of people based on preliminary agreement) and Part 3 – “a” and “b” of the Criminal Code of Georgia and sentenced him to prison for 6 years.
Before the court judgment, based on the petition of Human Rights Center, the State Regulation Agency for Medical and Pharmaceutical Activities prohibited the clinic Lancet to conduct organ transplantation operations.
Accused of sexual harassment of underage girl was convicted to 16-years imprisonment
Gurjaani district court found G.I. guilty of sexual harassment of an underage girl on November 11, 2021 and sent him to prison for 16 years.
In Kakheti region, the underage girl was victim of sexual harassment during two years. Investigation started in January 2021 under the Articles 137, 138, 141 and 126 of the Criminal Code of Georgia.
HRC lawyer in Kakheti region represented the legal interests of the victim since February, 2021. The HRC demanded punishment of the harasser that became basis of fair judgment of the district court.
UNM member will no longer pay 2 000 GEL fine
On December 23, 2021, the Vani district court satisfied the claim of the HRC and annulled the administrative protocol against Tornike Eristavi.
On October 23, 2021 HRC appealed the General Inspection of the MIA and requested to start examination of alleged unlawful action of deputy chief police officer of Vani district Otar Beltadze.
Person harassing the neighbor with disabilities was sent to prison for 10 years
On November 26, 2021, Gurjaani district court found I.K. guilty under the Article 19-137 of the Criminal Code of Georgia that refers to an attempted rape of a person and sent him to prison for 10 years.
Socially indigent resident of a village in Kakheti region, M.B. with disabilities, lives together with her mother. In April 2021 drunken neighbor I.K entered their house and took the young woman with disabilities to his house by force. M.B’s mother also resisted him but could not help the daughter. According to the expertise conclusion, M.B had bites on the chick and lips; she also had some minor injuries on the body. At the trial, M.B. said that it was not first time when I.K abused her.
Court discharged a citizen of 500 GEL fine
On December 23, 2021, the Vani district court satisfied the HRC claim and annulled the administrative violation protocol against T.E, who was fined with 500 GEL.
On October 21, 2021 T.E. was driving his car when a district inspector of the Vani police department stopped him and issued administrative protocol for driving the car, as his driving license was suspended for another violation. On March 30, 2021, driving license was suspended for T.E. but on October 21 the penalty period had already expired.
HRC had appealed the October 21, 2021 administrative protocol against T.E. in accordance with the Article 121 Part 1 of the Code of Administrative Offences of Georgia. The Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Kartli regional department of the MIA did not satisfy the claim and the HRC appealed the decision in the Vani municipality magistrate court on November 30, 2021.
One more person was convicted for the teenage murder case in Khorava street
On January 11, 2022 the court found Giorgi Menabde guilty for the group murder of Davit Saralidze. Judge Valerian Bugianishvili sentenced Menabde to prison for 10 years and 6 months. Menabde was arrested on April 15, 2021.
Human Rights Center represents Davit Saralidze’s family in the court. In December of 2017, the MIA arrested G.J. and in June of 2019 – M.K for Saralidze’s murder in Khorava street in Tbilisi in 2017.
Court passed verdict against the defendants of Shatili car accident case
On November 15, 2021, the Mtskheta district court passed verdict on the car-accident of August 23, 2020 on Shatili road. G.G. was found guilty for the imposed charge under the Article 276 of the Criminal Code of Georgia (violation of transport movement safety or exploitation) and sent him to prison for 7 years. The qualification of charge against Sh.B was changed into Article 220-1 of the Criminal Code of Georgia (negligence) and was sent to prison for 3 years.
On November 17, HRC petitioned the Mtskheta district prosecutor’s office on behalf of the victims and requested to appeal the November 15 judgment of the Mtskheta district court against the head of the tourist company Traveler.ge – Sh.B. HRC believes that the Appeal Court shall find the director of the tourist company guilty under the Article 276 of the Criminal Code of Georgia, as it was the initial charge imposed on him and refers to the violation of transport movement safety or exploitation.
Border police officer restored to working place
HRC advocated the unlawful dismissal of G.B., who was fired from the border police based on the order N3440858 of December 30, 2021. The order was handed to him on January 27, 2022.
On February 1, 2022 the order of the chief officer of the state border of the MIA was appealed in the Ministry of Internal Affairs. On February 28, G.B was contacted and notified that he was restored to the working place.
Former member of the political party Girchi-More Movement and his wife will no longer pay fine
Director of the Patrol Police Department of the MIA satisfied the claim of HRC and abolished the administrative violation protocols issued against Imeda Kldiashvili, former member of the Girchi – More Freedom and former candidate on the position of the Kutaisi vice-mayor, and against his wife; consequently the imposed fines in the amount of 1500 GEL and 500 GEL were also lifted.
On November 25, 2021, Imeda Kldiashvili was driving the car registered on Natia Kikadze, his wife, when patrol police stopped him and fined with 1 500 GEL for the violation of the Article 121 Part 4 of the Code of Georgia on Administrative Offences. Besides him, his wife Natia Kikadze was also fined pursuant with the Article 211 Part 2 of the Code on Administrative Offences that punishes assigning a car to a person, who does not hold driving license.
The patrol police officers did not take significant circumstance into account – Imeda Kldiashvili had appealed the administrative penalty based on which his driving license was suspended for 6 months. In accordance with the Article 275 Part 1 of the Code on Administrative Offences the enforcement of administrative penalty is suspended if it is appealed within the legal timeframe and the court has not passed decision yet. The HRC’s lawyer based her claim on this allegation and the director of the Patrol Police Department satisfied the claim.
Tbilisi City Court Ordered the Administration of South Ossetia to restore unlawfully dismissed employee to the working place and reimburse missed salary
In January 2022, the Tbilisi City Court fully satisfied the appeal of Human Rights Center and annulled the conclusion of the monitoring service of the South Ossetia’s administration based on which the head of the administration had issued the order to fire I.T. from working place.
I.T. was a chief specialist of the pupils and students training group within the education service of the administration. In November 2016, she was groundlessly fired from the working place.
The Tbilisi City Court ordered the South Ossetia’s administration to restore I.T. to the working place and to reimburse the missed salary until the date she resumes working in the administration.
Gori municipality city hall restored the dismissed employee to the working place
On November 24, 2021 the Gori district court partly satisfied the appeal of O.Kh, annulled the order of the Gori municipality mayor on the dismissal of O.Kh and ordered the Mayor to restore him to the same or adequate position. Also, the court ordered the Mayor to reimburse the missed salary until the date he will be restored to the working place. The Court did not satisfy the claim to determine politically motivated discrimination of the applicant and to compensate his moral damage.
O.Kh. was fired from the Gori municipality city hall on June 15, 2021 after he gave a critical comment to the TV Company Pirveli. He believes he was dismissed because he supports the political party of Giorgi Gakharia and evaluates the recent facts as politically motivated discrimination. O.Kh, appealed the Gori District Court with administrative lawsuit and requested to annul the order of the municipality mayor, to restore him to the working place, to reimburse the missed salary, to determine politically motivated discrimination against him and to pay compensation for moral damage. HRC lawyer in Shida Kartli defended his legal interests in the court.
Members of the Girchi-More Freedom will no longer pay fines
On December 6, 2021, the Gori district court passed verdict on the case of the detained members of the political party Girchi-More Freedom. The court terminated administrative proceedings against Zurab Khomeriki and declared his 48-hour detention as unlawful. As for Badri Grigalashvili, the court found him guilty for the violation of the Article 173 Part 1 of the Code of Georgia on Administrative Offences (disobedience to the lawful request of the police officer) and gave a verbal warning to him. Judge said that extension of Badri Grigalashvili’s detention with 24 hours was unlawful.
The members of the political party Girchi – More Freedom Badri Grigalashvili and Zurab Khomeriki were arrested on November 12, 2021 when holding the protest in front of the office of the Gori district court. The police officers blamed him in disobedience to their lawful request that is punished by fine from 2 000 GEL up to 3 000 GEL, or by 15-day administrative imprisonment. HRC defended the legal interests of the defendants in the court.
Court declared the 5-day detention of a citizen as unlawful
On November 8, 2021 the Kutaisi Appellate Court examined and satisfied the claim, in which the applicant requested to declare the arbitrary administrative imprisonment imposed on K.K on November 1, 2021 as unlawful.
On October 30, 2021, on the day of municipal elections, K.K. was in Zugdidi to observe the polls in the polling station N 67.20. Together with other monitors he detected strangers sitting in the cars within 100 meters distance from the polling station. The monitors tried to report the police about the violation. The police did not react to the fact. Short time later, members of the Georgian Dream M.Ts. and I.Ch arrived at the polling station. One of them hit B.P who was at the polling station together with K.K. After the incident, police invited K.K to the police unit for interrogation as a witness. He said he was monitoring the elections and could come to the police office later. The police did not take this request into account and forcibly took him to the police office. The police officer explained to K.K that he was arrested based on the Article 166 Part 2 of the Code of Georgia on Administrative Offences.
On November 1, 2021, the Zugdidi district court found him guilty for the violation of the Article 166 Part 2 and sentenced to 5-day administrative imprisonment.
Neighbor will pay 1560 GEL to a citizen for damaging his car
On February 7, 2022 the Tbilisi Appellate Court upheld the judgment of the Signagi district court and ordered M.Kh, to pay 1560 GEL to N.Kh and her husband for damaging their car.
N.Kh and her husband A.E.A. run a small family business in a village in Kakheti region. N.Kh reported that their neighbor M.Kh entered their shop, took some products and intended to leave shop without paying money that ended up with controversy. M.Kh left shop, returned back with an axe in his hands and damaged the car of the shop-owners.
A.E.A applied to HRC for help in August 2019. In his appeal to the Signagi district court, A.E.A requested M.Kh to reimburse the damage he made to him and his wife in the amount of 5 226 GEL; the court partly satisfied the claim and ordered M.Kh to pay 1560 GEL as a compensation. The appellate lawsuit was submitted to the court in February 2021.
The Court annulled the orders on dismissal of employees
On February 17, 2022 the Tbilisi City Court annulled the orders of the Ministry of Economics and Sustainable Development of Georgia to dismiss D.G and D.Ch from work. The Ministry was ordered to issue new orders after having examined the significant circumstances of the case. The Court did not satisfy the claim of the applicants to restore them to the working place and reimburse the missed salaries. The decision was appealed in the Tbilisi Appellate Court.
Citizen was granted the status of IDP
On February 15, 2022, the administrative dispute in the Tbilisi City Court ended up with the annulment of the administrative acts of the Internally Displaced Persons, Ecomigrants and Livelihood Agency, which had denied Z.Kh to grant the status of IDP. The Agency was ordered to issue the new administrative acts to grant the IDP status to the applicant.
Various cases:
On November 30, 2022 the Tbilisi Appellate Court partly satisfied the appellate lawsuit of Human Rights Center and annulled the decision of the Gurjaani district court; consequently, all decisions of the National Agency of Public Registration on the registration of the disputed property was annulled and the NAPR was ordered to pass a new decision on G.B’s case.
On February 17, 2022 the Tbilisi City Court partly satisfied the claim of the IDP G.P – annulled the order of the Minister of Internally Displaced Persons to deny the internally displaced person to give accommodation. The Internally Displaced Persons, Ecomigrants and Livelihood Agency was ordered to comprehensively examine the case and issue a new administrative act.
The Tbilisi City Court gave only verbal warning to the civil activist Levan Kharauli. HRC defended legal interests of Levan Kharauli in the court. The administrative body accused the activist of disobedience to the lawful request of the police officer and requested to fine him with 3 000 GEL.
The Tbilisi City Court only verbally warned the member of the political party Girchi-More Freedom Ts. L. HRC defended his legal interests in the court. The administrative body accused him of minor hooliganism and disobedience to the lawful request of the officer. They requested to impose a fine on him from 2 000 GEL up to 3 000 GEL.
On December 21, 2021, the Tbilisi City Court fully granted the claim of the IDP E.Z. – annulled the decision of the Internally Displaced Persons, Ecomigrants and Livelihood Agency, based on which E.Z was refused to assign the accommodation; the Agency was ordered to give accommodation to the IDP. HRC lawyer defended E.Z’s legal interests in the court.
On December 7, 2021 the prosecutor’s office granted the victim status to Vakhtang Berikashvili, victim of dispersal of June 20-21, 2019 peaceful demonstration. HRC defends his legal interests. Vakhtang Berikashvili was participating in the protest demonstration in front of the Parliament on June 20, 2021.