მშვიდობიანი სამოქალაქო პროტესტის წინააღმდეგ პოლიციამ უკანონო და არაპროპორციული ძალა გამოიყენა
2023 წლის 7-8 მარტს, არსებითად მშვიდობიანი სამოქალაქო პროტესტის წინააღმდეგ პოლიციამ უკანონო და არაპროპორციული ძალა გამოიყენა.  მათ შორის,  ადგილი ჰქონდა მასობრივ დაკავებას. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, ადმინისტრაციული წესით დაკავებულია 66 პირი, ზოგ შემთხვევაში ადგილი ჰქონდა ფიზიკურ დაზიანებას, მათ შორის, არასათანადო მოპყრობის ფორმით. ასეთ ფაქტს, ადგილი ჰქონდა, ასევე, პოლიტიკოს, ზურაბ ჯაფარიძის წინააღმდეგ.
აღსანიშნავია, რომ უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის (აგენტების) შესახებ რუსულ კანონპროექტებს უკვე დღეებია განგრძობადი მშვიდობიანი პროტესტი უძღვის წინ. 6 მარტს საპარლამენტო უმრავლესობამ საზოგადოებას საჯაროდ აცნობა, რომ კანონპროექტებს განიხილავდნენ 9 მარტის სხდომაზე. თუმცა, მოულოდნელად, 7 მარტის პლენარული სხდომის მიმდინარეობისას, „ქართულმა ოცნებამ“ დაუსაბუთებლად შეცვალა დღის წესრიგი და ხუთშაბათს განსახილველი საკითხი ორი დღით ადრე გადმოწია. პროცესები ფართო საზოგადოებრივი პროტესტის ფონზე მიმდინარეობდა. მმართველი პარტიის გადაწყვეტილება ხაზს უსვამს მათ მიერ კანონმდებლობის საკუთარ თავზე მორგების მიზნებს. ის აზიანებს საპარლამენტო პროცესების სანდოობას, გამჭვირვალობას და განჭვრეტადობას  განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საკითხის მიმართ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესია. საპარლამენტო უმრავლესობის წევრების მიერ ინიცირებულ კანონპროექტს უცხოური გავლენის აგენტების შესახებ 78-მა დეპუტატმა პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა.
პლენარული განხილვის დაანონსებიდან მალევე რუსთაველის გამზირზე დაახლოებით 16:00 საათიდან შეკრება დაიწყეს რუსული კანონპროექტის წინააღმდეგ პროტესტის მქონე მშვიდობიანმა მოქალაქეებმა. იმ დროს, როდესაც აქცია მიმდინარეობდა აბსოლუტურად მშვიდობიანად და შეკრების უფლების რაიმე ფორმით შეზღუდვის ობიექტური საჭიროება არ არსებობდა, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 20:43 საათზე გაავრცელა განცხადება ძალის შესაძლო გამოყენებასთან დაკავშირებით. 2023 წლის 7-8 მარტის ღამეს ხელისუფლებამ რამდენიმე სპეციალური საშუალება გამოიყენა აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ, მათ შორის, ცრემლსადენი გაზი, წიწაკის სპრეი, წყლის ჭავლი. სპეციალური საშუალებები ზოგ შემთხვევაში გამოიყენებოდა პარალელურად, რაც ეწინააღმდეგება დადგენილ სტანდარტებს.
ხაზგასასმელია, რომ საქართველოს კონსტიტუციისა და საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებით განმტკიცებულია მშვიდობიანი შეკრების უფლებით შეუფერხებელი სარგებლობის გარანტიები. მეტიც, დადგენილი სტანდარტია, რომ იმ შემთხვევაშიც კი თუ გამოვლენილ იქნება მანიფესტაციის ცალკეული მონაწილის ან მონაწილეების მიერ შეუსაბამო ქცევა, ხსენებული არ აქცევს  მშვიდობიან აქციას ავტომატურად არამშვიდობიანად. სამართალდამცავები ვალდებულნი არიან, გამიჯნონ მშვიდობიანი და არამშვიდობიანი მონაწილეები. მხოლოდ ერთეული იზოლირებული ძალადობის ან ძალადობრივი ქმედების გამოვლენა ზოგიერთი მონაწილის მხრიდან დემონსტრაციის განმავლობაში არ არის თავისთავად მყარი საფუძველი იმისათვის, რომ მშვიდობიანი მოქალაქეების შეკრების თავისუფლება შეიზღუდოს.[1] სამართალდამცავები არ უნდა მოეპყრონ შეკრებილ ხალხს ერთგვაროვნად მონაწილეთა დაკავებისას ან (როგორც უკანასკნელი საშუალება) შეკრების ძალის გამოყენებით დაშლისას.
ძალის გამოყენება აქციის იმ მონაწილეთა მიმართ, რომლებიც წინააღმდეგობის გამწევთა რიგებში არ არიან, არ არის გამართლებული, მიუხედავად იმისა, რომ დემონსტრანტების მცირე ჯგუფი შეიძლება პოლიციას უპირისპირდებოდეს.
აქედან გამომდინარე, მივიჩნევთ, რომ 7-8 მარტს სამართალდამცავთა მიერ არსებითად მშვიდობიანი დემონსტრანტების შეკრების უფლებაში ჩარევა არ იყო ლეგიტიმური. შსს-ს მიერ გაკეთებული პირველივე ჩარევა იყო უკანონო და არაპროპორციული ზომა. უხეშად დაირღვა კანონი, როდესაც პარლამენტის გვერდით მდებარე ქუჩებზე მყოფი დემონსტრანტების მიმართ პოლიციამ წყლის ჭავლი და სხვა სპეცსაშუალებები წინასწარი გაფრთხილების გარეშე გამოიყენა. პოლიციამ შეკრებილი მოქალაქეების გაფრთხილება სპეციალური საპოლიციო საშუალებების გამოყენების შემდეგ დაიწყო. პოლიციის მხრიდან კანონის უხეშად დარღვევამ და ძალადობამ გამოიწვია მშვიდობიანი აქციის მონაწილეთა ნაწილის გაღიზიანება. უკვე შემდგომ განხორციელებული ჩარევების დროს კი, პოლიცია სათანადოდ ვერ ახერხებდა მშვიდობიანი უმრავლესობისა და პოლიციასთან დაპირისპირებაში შესული მცირე ჯგუფის დიფერენცირებას. მთლიანობაში, აქციაზე პოლიციამ ძალის მასობრივი მობილიზებით მშვიდობიანი შეკრების  მონაწილეებისთვის დამაშინებელი და სახიფათო გარემო შექმნა.
შემაშფოთებელია, რომ საჯაროდ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, დაკავებულთაგან ზოგს ფიზიკური დაზიანებები აღენიშნება, ზოგიერთი მათგანი, კი, დაუზუსტებელი ინფორმაციით, პირდაპირ სამედიცინო დაწესებულებებშია გადაყვანილი.
შემაშფოთებელია, რომ დაკავებულების დიდი ნაწილის ზუსტი ადგილსამყოფელი და მდგომარეობა ოჯახებისა და ადვოკატებისთვის არაა ცნობილი. გუშინ საღამოდან უწყვეტ რეჟიმში ვიღებთ ცხელი ხაზის ნომერზე დაკავებული პირების ოჯახის წევრებისა და მეგობრების ზარებს, რომლებსაც არ აქვთ დაზუსტებული ინფორმაცია მათი ახლობლების მდგომარეობასთან დაკავშირებით. განცხადებაზე ხელმომწერი ორგანიზაციების ადვოკატები ცდილობენ მოიძიონ დაკავებული პირების შესახებ ინფორმაცია. ამ დროისთვის ორგანიზაციებისთვის სულ 42 დაკავებული პირის ვინაობაა ცნობილი. ისინი ამ დრომდე არ გადაუყვანიათ სასამართლოში და, შესაბამისად, ადმინისტრაციული დაკავების პირობებში რჩებიან. დაკავებულები მთელი საქართველოს მასშტაბით არიან გადანაწილებულები, რაც მათთან დაკავშირებას და მათთვის იურიდიული დახმარების გაწევას საგრძნობლად ართულებს.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ სახელმწიფო ინსტიტუტებს იმოქმედონ საკუთარი მანდატის ფარგლებში, საქართველოს კონსტიტუციისა და საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების პატივისცემით.
მოვუწოდებთ:
● ყველა დაკავებულს მიეცეს ოჯახის წევრებთან დაკავშირების შესაძლებლობა;
● დაკავებულთა ადვოკატებს დროულად მიეწოდოთ ინფორმაცია, რომელ იზოლატორებში არიან გადაყვანილნი მათი დაცვის ქვეშ მყოფი პირები;
● დაუყოვნებლივ მოხდეს დაკავებული პირების გადაყვანა სასამართლოში და  დაკავების ვადა 48 საათამდე გაუმართლებლად არ გახანგრძლივდეს.
● უზრუნველყოს სამართალდამცავების მხრიდან არაპროპორციული ძალის გამოყენების შემთხვევების გამოძიება.
● თვითნებური დაკავებების, დაკავებულთა მიმართ ფიზიკური ძალადობის და სხვა მოვლენების სრულყოფილი და ობიექტური გამოძიება.
განცხადებაზე ხელმომწერი ორგანიზაციები განაგრძობენ დაკავებულების შესახებ ინფორმაციის მოძიებას და არსებული რესურსების გათვალისწინებით, მათი ინტერესების სასამართლოში დაცვას.

Police Used Illegal and Disproportionate Force against the Peaceful Civil Protest
On March 7-8, 2023, the police used illegal and disproportionate force against peaceful civil protesters. Mass arrests were made, and according to information from the Ministry of Internal Affairs, 66 individuals were administratively detained. In some cases, physical harm was inflicted, and instances of inhuman/degrading treatment have also been identified. One such incident occurred against politician Zurab Japaridze.
The Russian-style bills on Transparency of Foreign Influence have been preceded by peaceful protests for several days.  On March 6, the parliamentary majority publicly announced their plan to conduct the first hearing of draft laws during the March 9 session of the Parliament. However, during the March 7 plenary session, "Georgian Dream" suddenly and unjustifiably altered the agenda and moved the hearing of the issue two days earlier on Thursday. These developments unfolded amidst widespread public outcry. In light of these events, the ruling party's actions are seen as an attempt to tailor legislation to their own interests. Such a move damages the credibility, transparency, and predictability of parliamentary processes, particularly when there is a high public interest in the issue. In the first reading, 78 MPs supported the draft law.
Following the announcement of the plenary discussion, civilians began peacefully gathering on Rustaveli Avenue around 4:00 PM to protest the Russian-style draft law. Despite the peaceful nature of the rally, and no apparent need to limit the right to assembly, the Ministry of Internal Affairs issued a statement at 8:43 PM, warning of the possible use of force. During the night authorities employed several special means against the protestors, including tear gas, pepper spray, and water cannons. In some instances, these special means were used concurrently, which violates established standards.
It should be emphasized that the Constitution of Georgia and international treaties ratified by Georgia guarantee the right to peaceful assembly, and this right should be respected without hindrance. Furthermore, established standards dictate that the inappropriate behavior of individual participants during a demonstration does not automatically render the entire protest non-peaceful. Law enforcement officials are obliged to differentiate between peaceful and non-peaceful participants. The occurrence of isolated incidents of violence or disruptive behavior of some participants is not in itself a solid basis for restricting the freedom of assembly of all demonstrating civilians.[1] Law enforcement officers must also avoid treating assembled crowds uniformly when making arrests or (as a last resort) forcibly dispersing the assembly.[2] The use of force against peaceful demonstrators who are not engaged in confrontations with the police is not justified, even if a small group of demonstrators may provoke the police.
Therefore, we assert that the interference by law enforcement officers with the right to assembly of essentially peaceful demonstrators on March 7-8 was unlawful. The initial intervention made by the Ministry of Internal Affairs was illegal and disproportionate. The law was gravely violated when the police used water cannons and other special means against the demonstrators on the side streets adjacent to the parliament without prior warning. The police only began to warn the assembled citizens after using special police measures, causing irritation among some participants of the peaceful protest. During subsequent interventions, the police were unable to properly differentiate between the peaceful majority and the small group involved in a confrontation with the police. Overall, the police at the rally created a menacing and perilous environment for the peaceful gathering's participants through the mass mobilization of force.
The dissemination of publicly available information indicating that some of the detainees have physical injuries and some of them, according to unspecified information, have been taken directly to medical institutions is extremely alarming.
The lack of information about the location and well-being of a significant number of detainees is a cause for concern, as families and lawyers are unaware of their status. Since yesterday evening, our hotline has received numerous calls from concerned family members and friends of those who have been arrested, they have not been provided with detailed information regarding the condition of the detainees. The lawyers of the signatory organizations are actively seeking information about the detained persons. Presently, the identities of 42 individuals who have been arrested are known to us. As they have not yet been brought before a court, they remain in administrative detention. The detainees are located across Georgia, which makes it difficult to contact them and provide them with legal assistance.
The signatory organizations urge state institutions to uphold their mandates in accordance with the Constitution of Georgia and international agreements ratified by Georgia.
We call on:
Ministry of Internal Affairs of Georgia:
• Provide all detainees with the opportunity to contact their family members;
• Inform the lawyers of the detainees in a timely manner in which detention facilities the persons under their protection have been transferred;
• Ensure that arrested persons are brought to court without delay and that the period of detention is not unjustifiably extended to 48 hours.
Special Investigation Service:
• Investigate cases of the use of disproportionate force by law enforcement officers;
• Conduct a thorough and impartial investigation into arbitrary arrests, physical violence against detainees, and other related incidents.
The signatory organizations will continue to gather information about the detainees and, within available resources, protect their interests in court.