ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა მოკლული უფლებადამცველის, ვიტალი საფაროვის ოჯახის წევრების შეურაცხყოფისა და მუქარის თაობაზე
17.03.2022
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია ეთნიკური შეუწყნარებლობის მოტივით მოკლული უფლებადამცველის, ვიტალი საფაროვის ოჯახის წევრების მიმართ სოციალურ ქსელ ფეისბუკში გახშირებული თავდასხმის ფაქტების გამო.
ბოლო პერიოდში ვიტალი საფაროვის ოჯახის წევრების მისამართით სოციალურ ქსელ ფეისბუკში სხვადასხვა ყალბი ან რეალური პროფილის მფლობელი პირები ინტენსიურად პოსტავენ ფაშისტური და ქსენოფობიური შინაარსის, სიძულვილის ენის, მუქარის შემცველ ტექსტებს,  მათ შორის - ებრაელების მიმართ, მათი განადგურების მოწოდებებით, ჰიტლერის მოხსენიებით და ა.შ. გარდა ამისა, ფეისბუკში უკვე არაერთი ყალბი ჯგუფი შეიქმნა ვიტალი საფაროვის ფოტოებით და შემზარავი დასახელებებით, სადაც მოკლული უფლებადამცველის სახელსა და დედამისს შემაძრწუნებელი სიტყვებით შეურაცხყოფენ.
ამ ფაქტებთან დაკავშირებით, რაც სისტემატიურად მეორდება, მოკლული ვიტალი საფაროვისა და მისი ოჯახის წევრების მისამართით, საფაროვის დედამ, მარინა ალანაკიანმა, სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებს მყისიერად მიმართა და ამ დანაშაულებრივ ქმედებებზე გამოძიების დაწყება მოითხოვა. მიუხედავად ამისა, დღემდე, ოჯახისა და ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის, რომელიც აგრძელებს ვიტალი საფაროვის უფლებამონაცვლის ინტერესების დაცვას, უცნობია, დაიწყო თუ არა გამოძიება. 2022 წლის 6 მარტის მიმართვის შემდეგ, არც ოჯახს და არც ორგანიზაციას სამართალდამცავი ორგანოებიდან არანაირი ინფორმაცია არ მიუღია.
შემაშფოთებელია პოლიციის მიერ მსგავს ფაქტებსა და სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულზე რეაგირების არქონა, რამდენადაც სწორედ სისხლის სამართლის პოლიტიკის სისუსტემ და არაკატეგორიულმა მიდგომამ ამ ფაქტებისა და დანაშაულებისადმი, თავისი წვლილი შეიტანა ქსენოფობიური, ფაშისტური ჯგუფების გააქტიურებაში და სიძულვილის გაღვივებაში, რაც ამ და მსგავსი დანაშაულების პრევენციული აღკვეთის ნაწილში, განსაკუთრებულ პასუხისმგებლობას ანიჭებს სახელმწიფოს და შესაბამისი თანამდებობის პირებს.
სახელმწიფო თავს არიდებს საკუთარი მოვალეობის შესრულებას და არ ახდენს სათანადო რეაგირებას მსგავს კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივ ქმედებებზე.  ამ ჯგუფების აგრესია და შეუწყნარებლობა, დიდწილად, მიმართულია კულტურულად არადომინანტი სხვადასხვა უმცირესობის ჯგუფებისა და ლიბერალური შეხედულებების მქონე ადამიანების მიმართ. სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე არასათანადო რეაგირების პრაქტიკა საფრთხეს უქმნის საზოგადოებრივ წესრიგს, ახალისებს მსგავს ჯგუფებს და ხელს უწყობს საზოგადოების პოლარიზაციას, ასევე - ქსენოფობიური, რასობრივი, ჰომოფობიური და სხვა ნიშნით სიძულვილის დანერგვას.
ამავდროულად, ადამიანის უფლებათა ცენტრი აგრძელებს 2018 წლის 30 სექტემბერს სასტიკად მოკლული უფლებადამცველის, ვიტალი საფაროვის უფლებამონაცვლის ინტერესების დაცვას, ამჯერად - თბილისის სააპელაციო სასამართლოში და ითხოვს რასობრივი, რელიგიური, ეროვნული ან ეთნიკური შეუწყნარებლობის ფაქტის დადგენას.
2019 წლის 10 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ გამოაცხადა განაჩენი სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით, რომლის თანახმად, მოსამართლემ ბრალდებულები დამნაშავედ ცნო მხოლოდ ჯგუფურად ჩადენილ მკვლელობაში და არ დაადგინა ეთნიკური შეუწყნარებლობის ნიშანი. ამ საქმესთან დაკავშირებით 2019 წელს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოამზადა სამართლებრივი შეფასება, რომელშიც გაკრიტიკებულია სასამართლოს გადაწყვეტილება და სამართლებრივად შეფასებულია მთელი რიგი დარღვევები, განსაკუთრებით კი - დანაშაულის კვალიფიკაციასთან დაკავშირებული პრობლემები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, სასამართლოს გადაწყვეტილება ვერ პასუხობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 259–ე მუხლის I ნაწილით დადგენილ სტანდარტს. ამ და მსგავს საქმეებზე სწორი სასამართლო პრაქტიკის დადგენისათვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, ზემდგომმა ინსტანციამ გამოასწოროს გადაწყვეტილებაში არსებული ხარვეზები. გადაწყვეტილების მიღებისას მოსამართლემ უგულებელყო დამნაშავეების ზოგადი შეხედულებები ებრაელი ხალხისადმი და ამ საქმეზე არ დაადგინა შეუწყნარებლობის მოტივი, მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლოზე გამოკვლეული მტკიცებულებები და არაერთი მოწმის ჩვენება ცალსახად ადასტურებდა დამნაშავეთა კუთვნილებას ნეონაცისტური ჯგუფებისადმი, რაც ანტისემიტური იდეოლოგიის გაზიარებასაც გულისხმობს.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, სამართალდამცავმა ორგანოებმა დაუყოვნებლივ, მიუკერძოებლად და ობიექტურად გამოიძიონ როგორც საფაროვის ოჯახის წევრების მიმართ განხორციელებული თავდასხმის ფაქტები, ისე ყველა სხვა მსგავსი შემთხვევა, რათა მოხდეს მსგავსი შემთხვევების პრევენცია სამომავლოდ. აუცილებელია, სახელმწიფოს მიერ საკუთარი არა მხოლოდ ნეგატიური, არამედ პოზიტიური დაცვის ვალდებულების გააზრება და მისი როლის გაცნობიერება ამ დანაშაულების აღმოფხვრაში, რაც საფრთხეს უქმნის საზოგადოებაში პლურალიზმისა და თანასწორობის პრინციპის დამკვიდრებას, ასევე - დემოკრატიული და უსაფრთხო გარემოს მშენებლობას.
მნიშვნელოვანია, ხელისუფლებამ მსგავს კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივ ქმედებებზე, გაამკაცროს სისხლის სამართლის პოლიტიკა და ჩამოაყალიბოს კატეგორიული მიდგომა ამ დანაშაულებისადმი, რადგან დღეს არსებულმა სუსტმა პოლიტიკამ თავისი წვლილი შეიტანა ქსენოფობიური, ფაშისტური ჯგუფების გააქტიურებაში და სიძულვილის გაღვივებაში, რაც ამ და მსგავსი დანაშაულების პრევენციულ აღკვეთას არ/ვერ უზრუნველყოფს.
    საგამოძიებო ორგანოებს:
●    დროულად, ობიექტურად და მიუკერძოებლად განახორციელონ ყველა შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედება, გამოავლინონ ამ დანაშაულების ჩამდენი პირები და უზრუნველყონ მათი პასუხისგებაში მიცემა;
●    სწორად დააკვალიფიცირონ ასეთი ტიპის დანაშაულები და თვალსაჩინო მტკიცებულებების შესაბამისად, გამოკვეთონ შეუწყნარებლობის მოტივი.
    საერთო სასამართლოებს:
●    რასობრივი, რელიგიური, ეროვნული ან ეთნიკური შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების  განხილვისას განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციონ საქმისთვის რელევანტურ ფაქტებს - ბრალდებულთა რწმენა-წარმოდგენებსა და შეხედულებებს, რის გამოც პირი/პირთა წრე შემდგომში შეუწყნარებლობის გამო ჩადის დანაშაულს;
●    ზემდგომი ინსტანციის სასამართლომ სიღრმისეულად შეისწავლოს ვიტალი საფაროვის საქმის ფაქტობრივი გარემოებები, გამოავლინოს პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ დაშვებული უხეში შეცდომები, განსაკუთრებით
დანაშაულის კვალიფიკაციასთან დაკავშირებით და დაადგინოს ეთნიკური ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივი, რომლის არაერთი პირდაპირი მტკიცებულება არსებობს საქმეში.

Human Rights Center is alarmed at the recent frequent facts of assault in social network against the family members of human rights defender Vitaly Safarov, who was killed based on ethnic motives.
Recently, owners of various fake or real profiles in the social network Facebook have been intensively publishing posts containing fascist and xenophobic, hate speech and intimidating texts against the family members of Vitaly Safarov as well as against the Jewish people; they publish appeals to kill them citing Hitler, etc. Besides that, many fake groups with the photos of Vitaly Safarov were created in Facebok, where the killed human rights defender and his mother are extremely insulted and degraded.
On March 6, 2022 the mother of Vitaly Safarov Marina Alanakyan appealed to the law enforcement bodies with regard to abovementioned systemic facts and requested to immediately start investigation. Nevertheless, neither the family nor Human Rights Center, which continues the defense of legal interests of Vitaly Safarov’s family, have been informed whether the investigation was commenced or not.
It is alarming that police does not have immediately reaction to similar facts and hate motivated crimes because the weakness of the criminal law policy and inadequate approach to similar facts and crimes empowered xenophobic and fascist groups and hate speech that imposes particular responsibility over the state and respective government officials as their duty is to prevent similar crimes in the country.
The State fails to implement its duties and does not adequately respond to unlawful and violent actions. The aggression and intolerance of the mentioned groups mostly targets non-dominant culture groups, ethnic minority communities and liberals. The practice of inadequate response to hate motivated crimes undermines the public order, encourages aggressive groups and empowers polarization of the society, as well as establishment of xenophobic, racial, homophobic and other hates.
In parallel to that, HRC continues the defense of the legal interests of the victim’s assignee – the family of Vitaly Safarov in the Tbilisi Appellate Court and requests to determine the fact of racial, religious, national or ethnic discrimination in the imposed charge.
On June 10, 2019, the Tbilisi City Court announced the verdict on the criminal case, and found the defendants guilty only for the group murder and did not identify the sign of ethnic intolerance in their action. In 2019, Human Rights Center published
legal assessment of the case, where the court judgment was criticized and observed violations were analyzed, particularly those related with the qualification of the crime.
Human Rights Center believes that the court judgment does not meet the standards established under the Article 259 Part I of the Criminal Code of Georgia (CCG). In order to establish correct judicial practice with regard to similar cases, it is essential that the higher instance of the court eradicated the miscarriages in the judgment. The evidence examined at the trials and testimonies of many witnesses clearly confirmed that the defendants belonged to the neo-Nazi group that means sharing anti-Semitist ideology. Although many witnesses mentioned it, when passing the judgment, the judge neglected general views of the defendants about Jewish people.
In this light, it is essential that law enforcement bodies immediately, impartially and comprehensively investigated the facts of assault on the family members of Safarov and all other similar cases in order to prevent similar incidents in future. It is important that the State acknowledged the need to implement not only negative but positive responsibilities too as well as its role in the eradication of the crimes, which creates threat to the pluralism and equality in the society, development of democratic and safe environment in the country.
It is important that the Government made the criminal law policy more severe towards similar unlawful and violent actions and establish categorical approach to them because the existing weak policy has already contributed to the empowerment of xenophobic, fascist groups and hate speech that cannot prevent similar incidents in future.
Human Rights Center calls on:
The investigative bodies:
• To conduct timely, impartial and unbiased investigative activities to identify the perpetrators and ensure their punishment in accordance with the law;
• To give correct qualifications to similar crimes and in accordance with valid evidence determine the motive of intolerance in them.
To the Common Courts:
• When examining the cases on the crimes committed with alleged motives of racial, religious, national or ethnic intolerance, more attention shall be paid to relevant circumstances described in the case files – beliefs and views of the defendants for what the person/persons may commit a crime because of intolerance in future;
• The upper instance court shall thoroughly study the factual circumstances of the murder case of Vitaly Safarov to identify the miscarriages of the first instance court particularly in relation with the qualification of the committed crime and determine the motives of ethnic intolerance in them as it is proved by numerous evidence in the case files.