სტრასბურგის სასამართლომ სიცოცხლის უფლების დარღვევა დაადგინა და სახელმწიფოს დაზარალებულისთვის 12 000 ევროს გადახდა დააკისრა
04.03.2024
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გადაწყვეტილება მიიღო საქმეზე - „ელიბაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“ და დაადგინა, რომ ადგილი ჰქონდა კონვენციის მე-2 მუხლის პროცედურული ნაწილის დარღვევას. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული საჩივრით, კონვენციის მე-2 და მე-13 მუხლებზე დაყრდნობით, განმცხადებელი ევროსასამართლოში ჩიოდა მისი შვილის გარდაცვალებასა და ამ კუთხით ეფექტური გამოძიების არარსებობაზე.
საქმეზე - „ელიბაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“ ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით გარანტირებული სიცოცხლის უფლების პროცედურული ნაწილის ფუნდამენტური დარღვევები და მიიჩნია, რომ სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და ეფექტური გამოძიების ჩატარება. სასამართლომ მიუთითა გამოძიების პროცესში გამოვლენილ დარღვევებზე და ფაქტობრივად, გამოძიების არაეფექტურობასთან დაკავშირებით  განმცხადებლების ყველა არგუმენტი გაიზიარა. ხოლო მთავრობის მიერ წარდგენილი არგუმენტები დაუშვებლად მიიჩნია.
როგორც გადაწყვეტილებაში ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო მიუთითებს, სასამართლოს არ შეუძლია უგულებელყოს ის ფაქტი, რომ კავშირი მომჩივნის შვილის სიკვდილსა და პოლიციის მიერ მის დევნას შორის აშკარა იყო 2016 წლის 3 აგვისტოს. მიუხედავად იმისა, რომ ეროვნულ დონეზე არსებული რეგულაციებით პოლიციის თანამშრომლების მიერ სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიება პროკურატურას უნდა ეწარმოებინა, ამ საქმის გამოძიება პოლიციას დაევალა. პროკურატურამ მხოლოდ თხუთმეტი თვის შემდეგ დაიწყო გამოძიება. აქედან გამომდინარე, გამოძიების ყველაზე გადამწყვეტი ეტაპი ჩატარდა იმ ორგანოს მიერ, რომელსაც არ ჰქონდა საკმარისი დამოუკიდებლობა პოლიციის თანამშრომლებისგან, რომელთა პასუხისმგებლობაც შესაძლოა, გამოკვეთილიყო აღნიშნულ ინციდენტში. უფრო მეტიც, გამოძიების რამდენიმე ძირითადი ხარვეზი პირდაპირ კავშირშია ამ ფაზასთან.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო აღნიშნავს, რომ ვიდეოთვალთვალის კადრები შეიძლება წარმოადგენდეს მტკიცებულებას, რომელიც მნიშვნელოვანია შესაბამისი მოვლენების გარემოებების დასადგენად. სასამართლომ მიიჩნია, რომ საქმეში ვიდეომტკიცებულებების შეგროვებისა და დამუშავების წესი არადამაკმაყოფილებელი იყო. როგორც ჩანს, მოთხოვნათა უმეტესი ნაწილი საგზაო მოძრაობის ან კერძო სათვალთვალო კამერების ვიდეოკადრების ამოღებისა და მოპოვების შესახებ დაგვიანებით იყო გაკეთებული, რის გამოც პოტენციურად მნიშვნელოვანი მტკიცებულებები დაიკარგა ან წაიშალა.
სასამართლო ყურადღებას ასევე ამახვილებს შეუსაბამობაზე ორი პოლიციელის ჩვენებებსა და საგზაო შემთხვევის ოქმს შორის, რომელიც შედგენილი იყო 2016 წლის 1 აგვისტოს მომხდარი ინციდენტისთანავე. სასამართლომ სახელმწიფოსგან ვერ მიიღო ინფორმაცია, თუ რატომ ვერ იყო საგზაო შემთხვევის თავდაპირველ ანგარიშში ინციდენტის სრული აღწერა. ამგვარად, საერთოდ გამოტოვებული იყო მოხსენებაში ის ფაქტი, რომ მომჩივნის ვაჟს პოლიცია აედევნა ფეხით, სანამ სიბნელეში გაუჩინარდებოდა, ასევე - სხვა პოლიციის ოფიცრების სავარაუდო ჩართულობა ჩხრეკაში. „დარჩენილი პოლიციელები პირველად გამოიკითხნენ თითქმის ოთხი თვის დაგვიანებით. ვინაიდან აღნიშნულთან დაკავშირებით, მთავრობამ ვერ წარმოადგინა  შესაბამისი ახსნა-განმარტება, სასამართლო თვლის, რომ ასეთი დაყოვნება გაუმართლებელი იყო...“
„დაბოლოს, გამოძიება უკვე შვიდ წელზე მეტია მიმდინარეობს. მთავრობას არ განუმარტავს, რატომ გაგრძელდა გამოძიება ასე ხანგრძლივად. აღსანიშნავია ისიც, რომ ხშირია სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიების გაჭიანურება, განსაკუთრებით, როცა საქმე ეხება საეჭვო გარემოებაში გარდაცვალებას ან/და მსხვერპლის არასათანადო მოპყრობას, რასთანაც სავარაუდო კავშირი ჰქონდათ სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებს. სასამართლო გამოძიების ამგვარად გაჭიანურებას გაუმართლებლად მიიჩნევს“, - ნათქვამია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებაში.
სასამართლომ საბოლოოდ დაასკვნა, რომ განმცხადებლის შვილის გარდაცვალების სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება არ იყო ეფექტური, რაც არღვევს კონვენციის მე-2 მუხლის (სიცოცხლის უფლება) პროცედურულ საკითხს.
რაც შეეხება მოპასუხე სახელმწიფოს სავარაუდო პასუხისმგებლობის საკითხს განმცხადებლის შვილის სიკვდილზე, სასამართლო მიიჩნევს, რომ საქმის მასალებში არსებული მასალების გათვალისწინებით, სასამართლოს არ შეუძლია კონკრეტულად შეაფასოს სახელმწიფოს პასუხისმგებლობის საკითხი კონვენციის მეორე მუხლის არსებით ნაწილთან მიმართებაში.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მომჩივანის სასარგებლოდ საქართველოს სახელმწიფოს დააკისრა 12 000 ევროს გადახდა მორალური ზიანის ანაზღაურებისთვის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საეჭვო ვითარებაში გარდაცვლილი ზურა ელიბაშვილის საქმეზე ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს 2021 წელს მიმართა.
ისტორია:
2016  წლის 1 აგვისტოს ზურა ელიბაშვილი (დაბადების გვარი - ხუციშვილი) თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დედისა და ძმის დასახვედრად მიდიოდა. მას შემდეგ, რაც ელიბაშვილი აეროპორტში არ მივიდა, ოჯახმა მისი ძებნა დაიწყო. ავტომობილი - საჯარიმო ავტოსადგომზე, თავად ელიბაშვილი კი სამი დღის შემდეგ - 3 აგვისტოს მდინარე მტკვარში იპოვეს გარდაცვლილი. შემდეგ როგორც გაირკვა, 2016 წლის 1 აგვისტოს საპატრულო პოლიციის ავტომობილი დაედევნა ელიბაშვილის ავტომობილს. საპატრულო ეკიპაჟმა მის მიმართ დღემდე გაურკვეველი მიზეზით განახორციელა დევნა, ხოლო მას შემდეგ, რაც ზურა ელიბაშვილი გადმოვიდა ავტომანქანიდან და გაიქცა, უკან დაედევნენ პატრულ-ინსპექტორები მდინარე მტკვრის ხევის მიმართულებით. ასე ქვეითად დადევნებიდან მცირე პერიოდში პატრულ-ინსპექტორები დაბრუნდნენ თავიანთ ავტომანქანასთან ისე, რომ არ დაადგინეს ზურა ელიბაშვილის ადგილმდებარეობა და არც სამაშველო სამსახური გამოუძახიათ, ხოლო 3 აგვისტოს ზურა ელიბაშვილი მტკვარში იპოვეს გარდაცვლილი. მიუხედავად იმისა, რომ ამ დევნის მონაწილე პირები გამოვლენილი და დადგენილია, რვა წელია, გამოძიება უშედეგოდ მიმდინარეობს.
ზურა ელიბაშვილის გარდაცვალების მიზეზად ექსპერტიზამ ასფიქსია დაადგინა და გამოძიება სისხლის სამართლის 115-ე მუხლით (თვითმკვლელობამდე მიყვანა) დაიწყო. კვალიფიკაცია მხოლოდ 2020 წლის 10 აგვისტოს შეიცვალა და  სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გაგრძელდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 115-ე მუხლით და ამავე კოდექსის 342 მუხლის მეორე ნაწილით (სამსახურებრივი გულგრილობა, რამაც გამოიწვია ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა ან სხვა მძიმე შედეგი).

Strasbourg Court Held Violation of Right to Life and Ordered the State to Pay 12 000 EURO to the ApplicantĀ
04.03.2024
The European Court of Human Rights published judgment on the case Elibashvili v. Georgia and held the violation of the procedural limb of Article 2 of the Convention. Human Rights Center prepared the application for the applicant, in which she complained for the death of her son and ineffective investigation into the incident based on the Articles 2 and 13 of the European Convention on Human Rights.
On the case Elibashvili v. Georgia, the European Court of Human Rights held that there has been a violation of the procedural limb of Article 2 of the Convention and concluded that the State failed to conduct independent, impartial and effective investigation into the incident. The Court indicated at the violations observed in the course of investigation and in fact, shared all arguments of the applicant with regard to the ineffectiveness of the investigation process. The Court rejected all arguments of the State.
As the judgment states, the Court cannot overlook the fact that the link between the death of the applicant’s son and his being pursued by the police was apparent as early as 3 August 2016. Even though the relevant domestic regulations provided that offences allegedly committed by police officers were to be investigated by a prosecutor’s office, the investigation had been assigned to the police. It was only fifteen months later that the investigation was taken over by the prosecutor’s office. Hence, the most crucial stage of the investigation was conducted by an authority lacking sufficient independence from the police officers whose responsibility might have been engaged in the incident. Moreover, several major deficiencies in the investigation are directly linked to that phase.
The European Court of Human Rights noted that video surveillance footage may constitute evidence that is critical for establishing the circumstances of the relevant events. The Court considers that the manner in which the CCTV evidence was gathered and handled in the present case was unsatisfactory. It appears that the majority of the requests to seize and obtain either road-traffic or private CCTV footage were made belatedly, with potentially important evidence being lost or deleted in the meantime.
Secondly, the Court underlined the inconsistencies between the statements of the two police officers and the traffic accident report which had been drawn up immediately after the incident on 1 August 2016. The Court could not get any explanation from the State as to why the initial traffic accident report failed to provide a full description of the incident. Thus, the fact that the applicant’s son had been pursued by the police on foot before disappearing in the dark, and the alleged involvement of other police officers in the search, were omitted altogether from the report. “…the remaining police officers were first interviewed with almost a four-month delay. In the absence of an explanation provided by the Government, the Court finds such a delay unjustified…”
“… Last but not least, the investigation has already been ongoing for more than seven years. The Government have not provided any explanation for such a lengthy investigation. Noting the recurrent nature of the problem of protracted criminal investigations, particularly in cases concerning suspicious deaths and/or ill-treatment involving representatives of the law-enforcement authorities. The Court finds this delay unjustified,” – the judgment of the European Court of Human Rights reads.
In the end, the Court held the investigation into the death of the applicant’s son was ineffective that violates the procedural limb of the Article 2 of the Convention (Right to Life).
As regards the issue of the alleged responsibility of the respondent State for the death of the applicant’s son, the Court considers, in view of the material available in the case file that it is not in a position to reach any definite findings under the substantive limb of Article 2 of the Convention.
The Court held that the respondent State is to pay the applicant, EUR 12,000, in respect of non-pecuniary damage.
On behalf of the applicant, Human Rights Center appealed the European Court of Human Rights in 2021.
Background:
On August 1, 2016 Zura Elbiashvili (surname at birth - Khutsishvili) was driving to the Tbilisi International Airport to meet his mother and brother. As Elibashvili never reached the airport, the family started to look for him. Three days later, on August 3, the family found his car on the penalty parking and his body in the Mtkvari River. As it was found out later, on August 1, 2016, the patrol police car chased Elibashvili. The police officers started chasing him for unknown reason and after Zura Elibashvili got out of the car and ran, the officers ran after him too alongside the Mtkvari River Embankment. Soon, the patrol officers returned to their car without identifying the location of Elibashvili; they did not call a rescue team either. On August 3, the body of dead Zura Elibashvili was found in the river. Although the police officers participating in the chase of the dead person are identified, the investigation has been underway without any results for 8 years already.
The expertise concluded that Zura Elibashvili died of asphyxia and the investigation was launched under the Article 115 of the Criminal Code of Georgia (bringing a person to the point of suicide). The criminal case changed the qualification only on August 10, 2020 and the investigation continued under the Article 115 and Article 342 Part II of the Criminal Code of Georgia (professional negligence that caused death of an individual or other grave result).