ვეხმიანებით ილიას უნივერსიტეტის დისკრედიტაციისკენ მიმართულ საინფორმაციო კამპანიას
გასული დღეების განმავლობაში დაიწყო აქტიური საინფორმაციო კამპანია ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის წინააღმდეგ. კამპანიის ფარგლებში უნივერსიტეტის ხელმძღვანელს ბრალს დებენ საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობაში და ზოგადად, არაანგარიშვალდებულებასა და გაუმჭვირვალობაში.
კამპანიაში ჩართულები არიან მმართველი პარტიისადმი ლოიალურად განწყობილი ან/და მის პირდაპირ კონტროლს დაქვემდებარებული საინფორმაციო წყაროები, რომლებიც ხშირად ატარებენ სახელისუფლებო სარედაქციო პოლიტიკას. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მიმართ დაწყებული ნეგატიური კამპანიის ლეგიტიმურობას და გულწრფელობას ეჭვქვეშ აყენებს არამხოლოდ მისი განმახორციელებელი საინფორმაციო წყაროები, არამედ ის ფაქტი, რომ კამპანიის ფლაგმანი საინფორმაციო წყაროები ფოკუსირებულები არიან არა ზოგადად აკადემიური სექტორის გამჭვირვალობის თვალსაზრისით არსებულ გამოწვევებზე, არამედ კონკრეტულად ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტზე და მის ხელმძღვანელზე.
ზოგადად, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ხელმძღვანელი პირის დისკრედიტაციის მიზანია ამ დაწესებულების იმიჯის შელახვა  და ამ გზებით მასზე გავლენის და კონტროლის მოპოვების ხელშეწყობა. კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რომ მოცემულ შემთხვევაში სახელისუფლებო პროპაგანდის სამიზნეა საგანმანათლებლო, აკადემიური დაწესებულება. ეს დაწესებულებები კი როგორც წესი, ავტორიტარული მმართველობისკენ მიმავალი რეჟიმების პრიორიტეტული სამიზნეა, ვინაიდან განათლებული საზოგადოება პოპულისტი და არადემოკრატიული რეჟიმებისთვის მთავარ საფრთხეს წარმოადგენს.
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს აქტიური წვლილი შეაქვს საქართველოს წინაშე მდგარ არაერთ კრიტიკულ გამოწვევასთან დაკავშირებით დეფიციტური აკადემიური ცოდნის შექმნაში, იქნება ეს სახელმწიფო ინსტიტუტების დამოუკიდებლობა, გამჭვირვალობა თუ კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა.
მივიჩნევთ, რომ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის წინააღმდეგ დაწყებული საინფორმაციო კამპანიის მიზანია, უნივერსიტეტის დისკრედიტაცია, მისი მმართველი პარტიის გავლენის ქვეშ მოქცევა და სხვა დამოუკიდებელი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის გამაფრთხილებელი სიგნალის გაგზავნა. ამგვარი ქმედება წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს კონსტიტუციის 27-ე მუხლის მე-3 პუნქტთან, რომელიც იცავს აკადემიურ თავისუფლებასა და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტონომიურობას.
სოლიდარობას ვუცხადებთ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს და მოვუწოდებთ პასუხისმგებელ პირებს, შეწყვიტონ დამოუკიდებელი საგანმანათლებლო და აკადემიური დაწესებულებების  წინააღმდეგ დაწყებული საფრთხის შემცველი კამპანია.

Responding to the information campaign aimed at discrediting Ilya State University
An active information campaign against the rector of Ilia State University has begun in recent days. With the campaign, the head of the university is accused of not providing public information and, in general, of showing lack of accountability and transparency.
Media sources loyal to the ruling party and/or under its direct control, often carrying official editorial policies, are involved in the campaign. The legitimacy and integrity of the negative campaign against the rector of Ilya State University is questioned on the basis of not only the information sources implementing it, but also the fact that, the major news sources of the campaign are not focused on the challenges in terms of transparency of the academic sector in general, but specifically on Ilia State University and its head.
In general, the purpose of discrediting the head of the Ilia State University is to damage the image of this institution and in this way to enable gaining influence and control over it. It is of critical importance that in this case the target of government propaganda is an educational, academic institution. These institutions are usually the priority targets of regimes tending towards authoritarianism, since an educated society is the main threat to populist and undemocratic regimes.
Ilia State University has been actively contributing to the creation of vital academic knowledge related to a number of critical challenges facing Georgia, be it the independence of state institutions, transparency, or the fight against corruption.
We believe that the purpose of the information campaign launched against the rector of Ilia State University is to discredit the university, to bring it under the influence of the ruling party, and to send a warning signal to other independent educational institutions. Such an action contradicts Article 27(3) of the Constitution of Georgia, which protects academic freedom and the autonomy of higher educational institutions.
We express our solidarity with Ilia State University and call on those responsible to stop the threatening campaign against independent educational and academic institutions.