ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება აქონდროპლაზიის დიაგნოზის მქონე ბავშვების სამკურნალო პრეპარატის შესყიდვის საჭიროების თაობაზე
02.05.2023
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სოლიდარობას უცხადებს აქონდროპლაზიის დიაგნოზის მქონე ბავშვებსა  და მათ მშობლებს, რომლებიც უკვე ორი კვირაა, რაც მთავრობის კანცელარიასთან ღამეს ათევენ. ისინი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან შვილების სამკურნალო მედიკამენტისთვის საჭირო თანხების გამოყოფას ითხოვენ. უკვე 16 თვე გავიდა მას შემდეგ, რაც მშობლები სახელმწიფოსგან ამ პრეპარატის შეძენას ითხოვენ.
აქონდროპლაზია ძვლოვანი სტრუქტურის ზრდის შეფერხებაა, რომელიც იწვევს კიდურების ზრდის შეფერხებას, ხერხემლისა და თავის ქალის ანომალიურ განვითარებას. კომპანია BioMarin-მა შექმნა სამკურნნალო მედიკამენტი -  ვოზორიტიდი, რომელსაც აქონდროპლაზიის მქონე ადამიანების დახმარება შეუძლია. მედიკამენტი უკვე დამტკიცებულია, ერთი მხრივ, ამერიკის სურსათისა და წამლის სააგენტოს (FDA)-ის მიერ, ხოლო, მეორე მხრივ, ევროკავშირში სამედიცინო პროდუქტების ზედემხედველის - ევროპის მედიცინის სააგენტოს (EMA)-ის მიერ. 2021
წელს მკურნალობის საშუალო ფასი $300 000 იყო.
პრეპარტთან დაკავშირებით ჩატარებულია არაერთი კვლევა. მაგალითად, ერთ-ერთ კვლევაში, რომელშიც 5-17 წლის აქონდროპლაზიის მქონე 121 ბავშვი მონაწილეობდა, პრეპარატის მიღების შემდეგ პაციენტებში დაფიქსირდა სიმაღლეში ზრდა. აღსანიშნავია, რომ პრეპარატმა შესაძლოა გამოიწვიოს გვერდითი მოვლენებიც, კერძოდ, არტერიული წნევის დაქვეითებასთან დაკავშირებული თავბრუსხვევა, დაღლილობის შეგრძნება ან გულისრევა. ასეთი ეფექტების შემცირების მიზნით, პაციენტებმა უნდა დაიცვან სავალდებულო სამედიცინო პროცედურები.
მედიკამენტთან დაკავშირებული გვერდითი მოვლენებისა და  რისკების მიუხედავად, ევროპის მედიკამენტების სააგენტომ გადაწყვიტა, რომ ვოზორიტიდის სასარგებლო თვისებები ბევრად აღემატება მასთან დაკავშირებულ რისკებს, ის ხელს უწყობს აქონდროპლაზიის მქონე პირების სიმაღლის არსებით გაუმჯბესებასა და მათი ყოველდღიური საქმიანობის შესრულების გამარტივებას. აქედან გამომდინარე, მედიკამენტმა ევროკავშირისგან ავტორიზაცია მიიღო.
მისასალმებელია საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის განცხადება, რომლის თანახმად, სრულად იქნება დაფინანსებული აქონდროპლაზიის დიაგნოზის მქონე ბავშვების რეაბილიტაცია, ფსიქოთერაპია, სოციალური სერვისი თუ სხვა ტიპის დახმარება. მაგრამ, იმ პირობებში, როცა უკვე შესაძლებელია შესაბამისი მედიკამენტით აქონდროპლაზიის მკურნალობა, აღნიშნული სერვისების დაფინანსება საკმარისად ვერ იქნება მიჩნეული.
ასევე, მისასალმებელია, „ვოსორიტიდთან“ დაკავშირებით წარმოებული  კონსულტაციები ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციასთან, ევროპის იშვიათი დაავადებების ასოციაციასთან და თავად მწარმოებელთან. ისევე როგორც, ექსპერტების ჯგუფის შექმნა პროტოკოლის შემუშავებასთან დაკავშირებით, მაგრამ მნივნელოვანია, რომ არ მოხდეს ამ პროცესების გაჭიანურება. ვინაიდან, ეს ის შემთხვევაა, როცა ზოგიერთი ბავშვის მკურნალობის შემთხვევაში შესაძლოა თითოეულ დღეს ჰქონდეს გადამწყვეტი მნიშვნელობა.
საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, სოციალური სახელმწიფოს ვალდებულებაა, იზრუნოს ადამიანის ჯანმრთელობისა და სოციალურ დაცვაზე. მოქალაქეს ხელი უნდა მიუწვდებოდეს ხარისხიანი ჯანმრთელობის დაცვის მომსახურებაზე.
საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებას  მიეკუთვნება „კონვენცია ბავშვის უფლებების შესახებ“, რომლის მე-6 მუხლის თანახმად, მონაწილე სახელმწიფოები მაქსიმალურად შესაძლო დონეზე უზრუნველყოფენ ბავშვის გადარჩენასა და ჯანმრთელ განვითარებას. გარდა ამისა, სახელმწიფომ უნდა იზრუნოს, ბავშვის უფლებაზე, ისარგებლოს ჯანმრთელობის დაცვის სისტემის ყველაზე სრულყოფილი მომსახურებით და ავადმყოფობათა მკურნალობისა და ჯანმრთელობის აღდგენის საშუალებებით. სახელმწიფოს მისწრაფებაში უნდა იკვეთებოდეს, რომ არც ერთ ბავშვს არ შეელახოს უფლება და ხელი მიუწვდებოდეს ჯანრმთელობის დაცვის სისტემის ამგვარ მომსახურებაზე.
საქართველოს ბავშვის უფლებათა კოდექსის მე-11 მუხლის მიხედვით, ბავშვს აქვს უფლება, მისი ჯანმრთელობა უმაღლესი სტანდარტით იყოს დაცული. ხოლო სახელმწიფო ამ უფლების რეალიზებას ახდენს შესაბამისი ჯანმრთელობის დაცვის სერვისების ხელმისაწვდომობის გზით.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს, მოვუწოდებთ, არ გააჭიანუროს საჭირო მედიკამენტის ავტორიზაციის და დაფინანსების პროცესები, რათა უზრუნველყოს ბავშვთა ჯანმრთელობის უფლებების ჯეროვანი დაცვა.
ასევე, მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაიცვას საქართველოს კონსტიტუციით აღიარებული შეკრების თავისუფლება. დაუშვებელია სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან აქციის მონაწილეებისთვის მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლებისა და დროებითი კონსტრუქციის განთავსების შესაძლებლობის შეზღუდვა. მნიშვნელოვანია, საპოლიციო ღონისძიებები მიმართული იყოს შეკრების თავისუფლების დაცვისკენ და არა მასში გაუმართლებელი ჩარევისკენ.

Statement by Human Rights Center regarding the Need to Purchase the Medical Drug for the Children Diagnosed with Achondroplasia
02.05.2023
HRC expresses solidarity with the children diagnosed with Achondroplasia and their parents who have been spending nights for two weeks in front of the Government’s Chancellery. They are requesting allocation of funds  needed for the drug to treat their children. It has been 16 months  since the parents demand from the State to purchase the medicine.
Achondroplasia is a disorder of bone growth that prevents the changing of cartilage to bone, particularly in the long bones of the arms and legs; It is characterized by dwarfism, anomalous development of the backbone and head size.  BioMarin company has developed a medicine Vosoritide that can help people with achondroplasia. The medication has already been approved by the US Food and Drug Agency (FDA) on the one hand and by the European Medicines Agency (EMA), on the other hand. In 2021, the average price of treatment was USD 300,000 .
A number of studies were conducted on medicine.  One of the studies where 121 children  5-17 years of age diagnosed with achondroplasia participated, reported an increase in height after receiving the drug.  It should be noted that the drug may also have some  side effects like dizziness due to low blood pressure, fatigue or nausea. In order to reduce the side effects, patients must follow certain medical procedures.
Despite the side effects and risks associated with the drug, EMA found that beneficial properties of Vosoritide far outweigh the risks associated with the drug, as Vosoritide facilitates the growth in height of the individuals diagnosed with achondroplasia and eases them the fulfilment of daily activities. The drug therefore was authorized by the EU.
We can only welcome the statement made by the Deputy Health Minister promising to fund the costs of rehabilitation, psychotherapy, social services or other allowances for the children diagnosed with achondroplasia. However, given the reality that achondroplasia can be cured by a certain drug, the rate of funding the services may not be characterized as sufficient.
Further, we are happy to hear about the consultations taking place regarding Vosoritide with the World Health Organization, European Organization for Rare Diseases and the producers of the drug.  Another good news is the creation of a working group of experts to develop the protocol for the drug. Thus, it will be especially important the process not to procrastinate.  For this is the case when delay in every day would be critical for curing the child.
According to the Constitution of Georgia, it is the duty of the social state to provide health and social protection to individuals. Residents must have access to quality health care services.
Among the international treaties of Georgia, there is the Convention of the Rights of the Child, Article 6 of which provides that States Parties shall ensureto the maximum extent possible the survival and development of the child. Further, the State shall respect the right of the child to receive the health care services in full and enjoy the means of treatment and rehabilitation.  The State must show the aspirations that no child’s rights are infringed and that every child has access to quality health care.
According to Article 11 of the Code of the Rights of the Child, the child has the right to health care to the greatest standards possible. Moreover, the State may be capable of providing the rights only through accessible healthcare services.
Stemming from the above, we call on the Minister for IDPs, Labor, Health Care and Social Affairs not to delay the process of authorization and funding of the drug, so the rights of the children to healthcare are respected dully.
We also call on the Ministry of Interior to respect the freedom of assembly recognized by the Constitution of Georgia. It is inadmissible for law enforcement officers to restrict the freedom of peaceful assembly of protesters and also the possibility to place non-permanent structures. It is of outmost significance that the police measures are directed to protect the freedom of assembly and not to interfere in the right unjustifiably.