ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებები აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის 2022 წლის ანგარიშში აისახა
20 მარტს მსოფლიოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოველწლიური ანგარიში გამოქვეყნდა. დოკუმენტი სხვა ქვეყნებთან ერთად, 2022 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობას და ამ მხრივ არსებულ გამოწვევებსაც აფასებს.
საქართველოში ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი საკითხების განხილვისას, ანგარიშში ხაზგასმულია ისეთი პრობლემები, როგორიცაა: წამებისა და სხვა სახის სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობის ფაქტები; პოლიტიკურად მოტივირებული გამოძიებისა და სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობასთან დაკავშირებული სერიოზული ხარვეზები; პირად ცხოვრებაში უხეშად ჩარევის უკანონო შემთხვევები; გამოხატვისა და მედიის თავისუფლების შეზღუდვები, მათ შორის ძალადობა და ძალადობის მუქარის ფაქტები ჟურნალისტების მიმართ; წარუმატებელი გამოძიების, ანგარიშვალდებულების ნაკლებობისა და დაუსჯელობის შემთხვევები; შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლების შეზღუდვა და ა.შ. ასევე, დოკუმენტში ხაზგასმულია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის საკითხები, მათ შორის, რუსი მესაზღვრეების მიერ ადგილობრივი მოსახლეობისთვის გადაადგილების უფლების შეზღუდვის, უკანონო დაკავებებისა და რუსული „ბორდერიზაციის“ პრობლემურობა.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი, 2022 წლის აპრილი-ივნისის საპროტესტო აქციებთან დაკავშირებით გამოვლენილი დარღვევებისა შეფასებისას, ეყრდნობა ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშს და ციტირებს, რომ „სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლები, შეკრებისა და მანიფესტაციების უფლების საწინააღმდეგოდ, აქტიურად განაგრძობენ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით გათვალისწინებული მექანიზმების გამოყენებას აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ, ძირითადად - მათი დისკრედიტაციის, დაშინებისა და საპროტესტო აქციებისათვის ზიანის მიყენების მიზნით“. ასევე, სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ხაზგასმულია ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასება, რომ საპროტესტო აქციების უმეტესობა იყო მშვიდობიანი ხასიათის და მომიტინგეთა მხრიდან არასათანადო ქცევის რისკი არ აღემატებოდა დასაშვებ ზღვარს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებულ ანგარიშში 2022 წლის აპრილი-ივნისის პერიოდში ჩატარებული შვიდი საპროტესტო აქციის მონიტორინგის საფუძველზე, განხილულია შეკრება/ მანიფესტაციის თავისუფლების რეალიზაციასთან მიმართებაში გამოხატული პრობლემები, მათ შორის, შეკრების არასათანადო და არაეფექტიანი მართვა, სპონტანური აქციების დროს  ტრანსპორტის სავალი ნაწილის გადაკეტვის შეუძლებლობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ხარვეზები და ა.შ. ამ და სხვა პრობლემების მოგვარების მიზნით, ანგარიშში ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ შემუშავებულია შესაბამისი რეკომენდაციები საქართველოს მთავრობის, პარლამენტის, სასამართლო ხელისუფლებისა და სამართალდამცავი ორგანოების მისამართით.
უკანონო დაკავებების კონტექსტში ყოველწლიური ანგარიში მოიცავს ე.წ. კარტოგრაფების საქმეს, რომელიც ქართულმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, მათ შორის ადამიანის უფლებათა ცენტრმაც, სავარაუდოდ პოლიტიკურად მოტივირებულად შეაფასა და იცავს ერთ-ერთი ბრალდებულის, ნატალია ილიჩოვას სამართლებრივ ინტერესებს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი დღემდე განაგრძობს სავარაუდოდ პოლიტიკურად მოტივირებული საქმეების საერთო სასამართლოებში დაკვირვებას და შეფასებას.
დოკუმენტში ანტისემიტიზმის პრობლემურობის განხილვისას აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი ეყრდნობა ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადებას, რომელშიც საუბარია ეთნიკური შეუწყნარებლობის მოტივით მოკლული უფლებადამცველის, ვიტალი საფაროვის ოჯახის წევრების მიმართ სოციალურ ქსელში გახშირებული თავდასხმის ფაქტებზე. ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე არასათანადო რეაგირების პრაქტიკა საფრთხეს უქმნის საზოგადოებრივ წესრიგს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი დღემდე აგრძელებს 2018 წლის 30 სექტემბერს სასტიკად მოკლული უფლებადამცველის, ვიტალი საფაროვის უფლებამონაცვლის ინტერესების დაცვას.
ყოველწლიურ ანგარიშში მიმოხილულია შშმ პირებთან დაკავშირებული საკითხებიც, სადაც აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ მოხსენიებულია ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებები ყოველწლიური ანგარიშიდან ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე პირთა უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით. ხაზგასმულია სამედიცინო პერსონალთან კომუნიკაციის სირთულეები, სამედიცინო დაწესებულებებისა და სერვისების წვდომის პრობლემურობა.

On March 20, the annual Country Report on Human Rights Practices was published by the US Department of State. Among other countries, the document assesses the human rights situation and challenges in Georgia for 2022.
In discussing important issues related to human rights in Georgia, the report emphasizes problems such as: Torture and other cruel, inhuman or degrading treatment and related abuses; politically motivated investigations and problems with the independence of the judiciary; arbitrary or unlawful interference with privacy; serious restrictions on freedom of expression and media, including violence and threats of violence against journalists; facts of failed investigations and lack of accountability and impunity problems; interference with the freedom of peaceful assembly and freedom of association. Further, the document emphasizes the issues of human rights violations on the occupied territories, including the facts of Russian guards restricting the movement of local populations, unlawful detentions, and Russian “borderization”.
In assessing the violations revealed during April-June 2022 protest rallies, the US Department of State refers to
the Reports by Human Rights Center quoting that “law enforcement officers continued to use the mechanisms provided by the Code of Administrative Offenses against protesters, in violation of the right to assemblies and manifestations, mainly in order to discredit and intimidate them and inflict harm on the protest actions.” Moreover, the Report by the Department of State emphasizes the assessments by HRC that the majority of these protests were peaceful and, in any event, the risk of wrongdoing by protesters did not reach the threshold of imminence.
Based on monitorings of 7 protest rallies taking place between April-June 2022,
the HRC Report assesses the problems evident in terms of exercising the freedom of assemblies and manifestations, including the improper and inefficient management of the assemblies, legislative gaps related to the impossibility to block the roads in spontaneous protests. In order to address these and other problems, the HRC report provides relevant recommendations to the Government of Georgia, Parliament, judicial authorities and law enforcement agencies.
The Report by the Department of State covers also the case of cartographers assessed by Georgian NGOs including HRC to be politically motivated with HRC defending the rights of one of the defendants Natalia Ilychova.
Up to the date, HRC continues monitoring and assessing the court proceedings of the cases with alleged political motives.
While assessing the problems of antisemitism in the document, the US Department of State is referring to
the Statement by HRC addressing the cases of assault in the social media against the family of human rights activist Vitali Safarov murdered on the ethnic intolerance grounds. According to HRC, the improper response to hate crimes undermines public order. Up to the date, HRC carries on
protecting the interests of the legal successor of Vitali Safarov.
The annual report by the Department of State also addresses the issues of persons with disabilities referring to the assessments by HRC given in
the Annual Report in relation of protecting the rights of individuals with mental health problems. In this regard, the document mentions the problems of health care, including access to medical facilities and services, as well as difficulties in communicating with medical personnel.