საერთაშორისო და სხვადასხვა ქვეყნებში მოქმედი უფლებადამცველი ორგანიზაციები მოუწოდებენ საქართველოს პარლამენტს, არ მიიღოს კანონი აგენტების შესახებ
17.02.2023
ხელმომწერი ორგანიზაციები შეშფოთებული ვართ „ხალხის ძალის“ მიერ საქართველოში ინიცირებული  „უცხოური გავლენის გამჭირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის გამო. ჩვენი აზრით, კანონპროექტი ცდილობს აკონტროლოს და ავტორიტარული სახელმწიფოების მსგავსად, შეზღუდოს გაერთიანებისა და გამოხატვის თავისუფლება, რაც დიდ საფრთხეს უქმნის დემოკრატიისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარებას ქვეყანაში.
კანონპროექტი საგაზაფხულო სესიაზეა ინიცირებული. მისი მიზანია, შეიქმნას უცხოურ დაფინანსებაზე მყოფი არაკომერციული იურიდიული პირებისა და მედიასაშუალებების რეესტრი, ხოლო რეესტრში რეგისტრაციის მოთხოვნის დაუცველობის შემთხვევაში დაწესდეს ადმინისტრაციული ჯარიმა.  კანონპროექტის მომხრეები ამტკიცებენ, რომ იგი აუცილებელია გამჭვირვალობისა და საჯაროობისთვის, განსაკუთრებით - იმ ორგანიზაციებთან მიმართებით, რომლებიც იღებენ უცხოურ დაფინანსებას საზოგადოებრივ გადაწყვეტილებებზე გავლენის მოსახდენად.
კანონპროექტის მიხედვით, დადგენილია შესაბამისი ადმინისტრაციული ჯარიმა იმ სუბიექტებისთვის, რომლებიც თავს აარიდებენ რეგისტრაციას.  ამასთანავე, ჯარიმის გადახდა არ ათავისუფლებს სუბიექტს უცხოური გავლენის აგენტად რეგისტრაციის ვალდებულებისაგან. დეპუტატებმა, ასევე, ახსენეს, რომ უახლოეს დღეებში ისინი წარადგენენ კიდევ ერთ კანონპროექტს, რომელიც უზრუნველყოფს მედიასივრცეში სიცრუისა და ამორალურობის გავრცელების წინააღმდეგ პრევენციული ზომების მიღებას. შეიქმნება უცხოური გავლენის აგენტების რეესტრი, სადაც უნდა დარეგისტრირდეს ყველა არაკომერციული იურიდიული პირი და მედიასაშუალება, რომელიც შემოსავლების 20%-ზე მეტს იღებს უცხო სახელმწიფოდან. საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო გააკონტროლებს ასეთი სუბიექტების უცხოური გავლენის აგენტად რეგისტრაციის პროცესს.
„მიგვაჩნია, რომ საჯაროობის, გამჭვირვალობის პრინციპებიდან გამომდინარე, საზოგადოებისთვის ცნობილი უნდა იყოს არა მხოლოდ იმ პოლიტიკოსების შემოსავლის წყაროები, რომლებიც გადაწყვეტილებებს იღებენ სახელმწიფოში, არამედ გამჭვირვალე უნდა იყოს ისეთი სუბიექტების (სამოქალაქო საზოგადოების და მედიის) შემოსავლის წყაროებიც, რომელთა მიზანია, ზეგავლენა მოახდინონ საჯარო გადაწყვეტილებებზე და რომლებიც მონაწილეობენ საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაში“, - ვკითხულობთ დეპუტატთა ჯგუფის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
დეპუტატებმა - სოზარ სუბარმა, დიმიტრი ხუნდაძემ, მიხეილ ყაველაშვილმა და გურამ მაჭარაშვილმა 2022 წლის აგვისტოში ფორმალურად დატოვეს ქართული ოცნება და დააფუძნეს საზოგადოებრივი მოძრაობა „ხალხის ძალა“. დეპუტატების განცხადებით, მთავარი მიზეზი, რატომაც დატოვეს მმართველი პარტია, იყო საქართველოს რუსეთთან ომში ჩართვის საფრთხე, რომელიც, მათივე განცხადებით, გარე ძალების მიერ იქნებოდა ინსპირირებული.  მოძრაობის წევრები ასევე აცხადებენ, რომ ომის საფრთხე არის რეალური და მისი პრევენცია შესაძლებელია მხოლოდ საზოგადოების სწორი ინფორმირებით.
ბოლო ორი ათწლეულის განმავლობაში ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში უფრო მეტი სახელმწიფო რეგულაცია გაჩნდა, რომელიც აკონტროლებს უცხო ქვეყნიდან მიღებულ დაფინანსებას. ეს ტენდეცია აჩვენებს ლიბერალური საერთაშორისო წესრიგისა და მისი მხარდამჭერი ორგანიზაციების, მათ შორის - ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების მიმართ მზარდ თავდასხმას.  დაფინანსების მაკონტროლებელი კანონების მზარდი რიცხვი დაკავშირებულია იმ წინააღმდეგობასთან, რომელიც მსოფლიო მასშტაბით გაჩნდა სამოქალაქო საზოგადოებრივი ჯგუფების მიმართ და გამოიხატა არასამთავრობო ორგანიზაციების დაფინანსების შეზღუდვაში მთელ მსოფლიოში.  დაფინანსების შეზღუდვა თავს იჩენს პოლიტიკური რეჟიმის მიმართ არსებული რეალური თუ წარმოდგენაში შექმნილი საფრთხეების გამო, განსაკუთრებით იმ ქვეყნებში, სადაც არჩევნები კონკურენტულია და ასევე, არსებობს ანტიდასავლური და ანტილიბერალური ძლიერი ჯგუფები.
ამგვარი კანონების მიღების გამართლება წარმოებს ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის მიზნებისთვის დამანგრეველი უცხოური გავლენის შესაჩერებლად. თუმცა, რეალურად, ეს კანონები არის საშუალება არასამთავრობო ორგანიზაციების მუშაობის შეზღუდვისთვის და ამავე დროს, არღვევს გაერთიანების თავისუფლებას.  ისეთი ქვეყნები, როგორიცაა - რუსეთი, აზერბაიჯანი და ბელარუსი, განსაკუთრებით აქტიურად იღებენ მსგავს კანონებს. რუსეთში არსებობს როგორც უცხოური აგენტების შესახებ კანონი, ასევე არასასურველი ორგანიზაციების შესახებ კანონი, რომლებიც ითხოვენ არასამთავრობო ორგანიზაციებისგან, დარეგისტრირდნენ „უცხოურ აგენტად“ და კრძალავენ უცხოურ ორგანიზაციებს, რომელთა საქმიანობა ითვლება, რომ საფრთხეს უქმნის ეროვნულ უსაფრთხოებასა და საზოგადოებრივ წესრიგს. ამავე დროს, აზერბაიჯანში არსებობს კანონი გრანტების შესახებ და ასევე კანონი არასამთავრობო ორგანიზაციების შესახებ, რომლებიც ითხოვენ არასამთავრობო ორგანიზაციებისგან, დარეგისტრირდნენ და გაამჟღავნონ უცხოური დაფინანსების წყაროები.  დაბოლოს, ბელარუსში არსებობს კანონი მასმედიის შესახებ, რომელიც კრძალავს მედიასაშუალებების მიერ უცხოური დაფინანსების მიღებას მთავრობის თანხმობის გარეშე, ასევე არსებობს კანონი პოლიტიკური პარტიების შესახებ, რომელიც უკრძალავს პოლიტიკურ პარტიებს ფინანსური სახსრების უცხოეთიდან მიღებას.
ზოგადად, არასამთავრობო ორგანიზაციების უცხოური დაფინანსების სახელმწიფო რეგულირების ტენდენცია ასახავს გლობალურ დებატს, რომელიც არკვევს სამოქალაქო საზოგადოების დანიშნულებას და სახელმწიფო ხელისუფლებასა და პირად თავისუფლებებს შორის ბალანსის პრობლემას.
საქართველომ უკან დაიხია დემოკრატიული მმართველობის ინდიკატორების მხრივ, ხოლო ევროპის კავშირის შეფასება დამოკიდებული იქნება ქვეყნის მიერ დემოკრატიული მმართველობისა და არაპოლიტიკური  ინსტიტუტების დამოუკიდებლობის პრინციპების მიმართ გამოჩენილ ერთგულებაზე.  ქვეყანაში არსებული დამოუკიდებელი ინსტიტუციების დასუსტება წარმოადგენს მნიშვნელოვან გამოწვევას დემოკრატიული მმართველობისთვის, როგორც ამას გვიჩვენებს ბოლოს განვითარებული პოლიტიკური მოვლენები.  მიუხედავად იმისა, რომ სახეზეა გარკვეული პროგრესი ადამიანის უფლებების დაცვის მხრივ, საქართველოს ინსტიტუციონალური დამოუკიდებლობა მკვეთრად უარესდება. ხელისუფლების მცდელობამ, რომელიც მიმართული იყო ძალაუფლების კონცენტრირებისკენ, გამოიწვია დემოკრატიის ხარისხის შემცირება. ამ მიზნის მისაღწევად ხელისუფლების ჩვეული სტრატეგიაა, შეასუსტოს დამოუკიდებელი ინსტიტუტები, მათ შორის - სასამართლო ხელისუფლება და სამეთვალყურეო ორგანოები. ინსტიტუციური თავისუფლების აღკვეთამ საქართველოში საფრთხე შეუქმნა ქვეყნის დემოკრატიულ პოლიტიკურ სისტემას. ქვეყანამ ახლა უნდა შეცვალოს უარყოფასა და ერთპარტიულ სისტემაზე დაფუძნებული პოლიტიკური  სისტემა და დაამყაროს კონსენსუსზე დამყარებული დემოკრატია.
საქართველოს პოლიტიკური დისკურსი სულ უფრო პოლარიზებული ხდება, სადაც პოლიტიკური ლიდერები სიძულვილით, მუქარით, იძულებითა და ძალადობით ხელმძღვანელობენ, ხოლო კონკრეტული პრობლემების მოსაგვარებლად პოლიტიკის შემუშავებაზე ნაკლებად ზრუნავენ.  მმართველი პარტია, „ქართული ოცნება“ ოპერირებს სიტყვებით „მოღალატე“ და „მტერი“ და არ იყენებს ენას, რომელსაც შეუძლია დიალოგისა და კომპრომისისთვის სივრცის შექმნა.  მძაფრი პოლიტიკური რიტორიკით დემოკრატიული ინსტიტუტები ნადგურდება.  ქართულმა პოლიტიკურმა ელიტამ აითვისა საბჭოური ტექნიკა, თუ როგორ ითამაშონ სიტყვებით და მეტი იდეოლოგია შემოიტანონ ყოველდღიურობაში.
ჩვენ, ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, არ მიიღოს ინიცირებული კანონი უცხოური აგენტის შესახებ, რადგან ამით ქვეყენა კიდევ უფრო მოექცევა რუსეთის ორბიტაზე და მისი პოლიტიკური გავლენების ქვეშ, ხოლო ევროპულ მისწრაფებებს კიდევ უფრო დაშორდება.

Undersigned organisations express their concern with the new Draft Law on “Transparency of Foreign Influence” proposed by the newly established initiative “People’s Power” in Georgia. We find the draft law controlling and restricting - replicating the practice of authoritarian states, which undermines the freedom of association and expression, posing a serious threat to democracy and civil society in the country.
The Draft Law on “Transparency of foreign influence" was initiated in the Parliament of Georgia during its Spring session. The draft law aims to establish a register of non-commercial legal entities and media outlets that receive foreign funding, with administrative fines imposed on entities that avoid registration. Proponents of the draft law argue that it is necessary for transparency and publicity, especially with regard to organisations receiving foreign funding that seek to influence public decisions. According to the draft law, appropriate administrative fines are provided for entities that avoid registration. At the same time, the payment of this fine does not exempt the subject from the obligation to register as an agent of foreign influence. MPs also note that, in the coming days, they intend to initiate another draft law which will "ensure the adoption of preventive measures against falsehood and obscenity in the media space". A register of agents of foreign influence will be created, where all non-commercial legal entities and media outlets that receive more than 20% of their income from foreign powers will be registered. The National Public Registry Agency will oversee the registration of the above entities as agents of foreign influence.
"We believe that based on the principles of transparency, not only the sources of income of politicians who make decisions in the state should be known to the public, but also the sources of income of entities (NGOs and media outlets) whose purpose is to influence public decisions and which participate in public affairs should be transparent,” reads the statement by the group.
MPs Sozar Subar, Dimitri Khundadze, Mikheil Kavelashvili, and Guram Macharashvili, who formally left Georgian Dream, founded the"People's Power" public movement in August 2022. According to them, the main reason that members of the movement left the ruling party was the danger of Georgia’s involvement in the war with Russia, which they claim the same external forces sought to provoke. According to members of the movement, the threat of war remains real, and the guaranteeing of its prevention can only be achieved by properly informing the public.
There has been an increase in governmental regulation of foreign funding across the former Soviet Union region over the past two decades. This highlights the growing backlash against the liberal international order and the organisations it has sponsored, including international and domestic human rights and media organisations. This growing trend of laws on funding is associated with a backlash against civil society groups across the globe, with NGO funding restrictions spreading throughout the international system. Funding restrictions are thought to arise due to real or perceived threats to political regimes, particularly in countries home to competitive elections and strong anti-Western and illiberal groups.
Such laws are often justified by appeals to the protection of national sovereignty and defence against corrosive foreign influence, however, in reality, they provide a means to curtail the ability of NGOs to operate while also infringing on freedom of association. Countries such as Russia, Azerbaijan, and Belarus have been particularly active in adopting and enforcing these types of laws. Russia has both a Foreign Agents Law and a Law on Undesirable Organisations, requiring NGOs to register as "foreign agents" and banning foreign organisations deemed a threat to national security or public order. Azerbaijan, meanwhile, Azerbaijan, meanwhile, has a Law on Grants and a Law on Non-Governmental Organisations, requiring NGOs to register and disclose foreign funding sources.. Finally, Belarus has a Law on Mass Media which prohibits media outlets from receiving foreign funding without government approval, as well as a Law on Political Parties which prohibits political parties from receiving foreign funding.
Overall, the trend towards increased regulation of foreign funding of NGOs reflects broader global debates over the role of civil society and the balance between state power and individual liberties.
Georgia has regressed in terms of democratic governance indicators and the EU's assessment is dependent on the country's commitment to the principles of democratic governance, specifically the independence of non-partisan institutions. The country’s weakened independent institutions are a major challenge to democratic governance, as demonstrated by the country's recent political developments. Despite some progress in certain human rights areas, Georgia’s institutional independence is drastically deteriorating. The current government's push to concentrate power has led to a reduction in democracy. The weakening of independent institutions, including judicial and supervisory bodies, is a common strategy to achieve this goal. Georgia's continuing institutional suppression has threatened the country's democratic political system. The country must now replace a political system grounded in exclusion and single-party majority decisions with consensus-driven democracy.
Georgia's political discourse has become increasingly polarised, with political leaders focusing on ridicule, threat, coercion, and violence rather than policies addressing concrete problems. The ruling party, Georgian Dream,  brandishes terms such as "traitors" and "enemies", rather than using language which might promote dialogue and create space for compromise. Such political language plays a key role in the ongoing destruction of the country's democratic institutions.  Georgia's political elites have absorbed Soviet techniques of linguistic manipulation, increasingly imposing ideology on everyday life.
We undersigned organisations urge the members of the Parliament of Georgia not to adopt proposed legislation on “foreign agents” as it will further draw the country into the orbit of Russia’s political influence and away from European aspirations of Georgian people.