სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები ევროკომისიას რეკომენდაციების შესრულებაზე ზედამხედველობის გაზრდას სთხოვენ
14.12.2022
ევროკომისიის პრეზიდენტს ურსულა ფონ დერ ლაიენს
ევროკომისარს სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ოლივერ ვარჰეის
დეკემბერი, 2022
2022 წლის 23-24 ივნისს გამართულმა ევროპულმა საბჭომ ისტორიული გადაწყვეტილება მიიღო და საქართველოს ევროპული პერსპექტივა და პოტენციური კანდიდატის სტატუსი მიანიჭა. ამან მნიშვნელოვანი იმპულსი მისცა საქართველოში ევროინტეგრაციის პროცესს. კანდიდატის სტატუსის მინიჭების წინაპირობა 12 რეკომენდაციის შესრულებაა, რაც დიდ გავლენას მოახდენს საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესზე. ამით მნიშვნელოვნად  დაიძლევა ქვეყნის წინაშე მდგარი ისეთი სტრუქტურული პრობლემები, რომლებიც სასამართლო დამოუკიდებლობას, ადამიანის უფლებების დარღვევას, ელიტურ კორუფციას, სახელმწიფო ინსტიტუტების დამოუკიდებლობას, გენდერულ თანასწორობას უკავშირდება.
საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება მტკიცედ უჭერს მხარს ქვეყნის ევროკავშირში ინტეგრაციას. ევროინტეგრაციის პროცესი მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს წარმოადენს ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების გასაზრდელად. მიგვაჩნია, რომ მმართველ ძალას სრული პასუხისმგებლობა აკისრია რეკომენდაციების შესრულებაზე.
ერთის მხრივ, საქართველოს მთავრობა აცხადებს, რომ ის შეასრულებს წევრობის სტატუსის მიღებისთვის წინაპირობად წაყენებულ რეკომენდაციებს. მეორეს მხრივ, საზოგადოებაში დიდი მსჯელობის საგანია, საქართველოს მთავრობის მხრიდან მიღებული გადაწყვეტილებები რეალურად მოუპოვებს თუ არა საქართველოს ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსს, რადგან ამ ეტაპზე მთავრობის მხრიდან არ ჩანს სათანადო პოლიტიკური ნება და მზაობა სრულყოფილად შეასრულოს კანდიდატის სტატუსის წინაპირობად წარმოდგენილი 12 რეკომენდაცია.
მოცემულ ეტაპზე უაღრესად მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, ევროკომისიის მხრიდან გაიზარდოს რეკომენდაციების შესრულებაზე ზედამხედველობა, რაც მათ შორის ქვეყნის რეალობის გათვალისწინებით, შედეგზე ორიენტირებული რეფორმებისკენ კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმასა და დეოლიგარქიზაციის კანონმდებლობის რეალური პრობლემის წინააღმდეგ მიმართვას მოითხოვს.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები მოგმართავთ თხოვნით, საქართველოსთან დაკავშირებით გაფართოების დაგეგმილი ანგარიშის გარდა, ასევე განიხილოთ შუალედური ანგარიშის 2023 წლის მარტისთვის მომზადების შესაძლებლობა. ამასთან ერთად, რეკომენდაციების შესრულების პროცესში მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია შუალედური ნიშნულებისა და ვადების შემოტანა, რაც თავის მხრივ, აამაღლებს ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილი რეკომენდაციების შესრულების ხარისხს და ხელისუფლების ანგარიშვალდებულებას.

Civil society organizations appeal to the European Commission to increase oversight over Georgia’s implementation of 12 priorities
14.12.2022
Ursula von der Leyen, President of the European Commission
Olivér Várhelyi, European Commissioner for Neighbourhood and Enlargement
December, 2022
On June 23, 2022 the European Council made a historic decision to grant Georgia a European perspective and potential membership candidate status. This gave a significant impetus to the European integration process in Georgia. 12 priorities were named as the prerequisite for granting the candidate status. Addressing these priorities will have a significant impact on the process of democratization of Georgia, and will mean overcoming structural problems facing the country related to independence of the judiciary and state institutions, human rights violations, elite corruption, gender equality.
Georgian civil society firmly supports the country's integration into the European Union. European integration is an important mechanism for increasing government accountability. We believe that the Government of Georgian bears full responsibility for the implementation of the priorities.
On the one hand, the Government of Georgia states that it will address the priorities set as prerequisites for receiving the European Union membership candidate status. On the other hand, it is a matter of great debate in the Georgian public whether the decisions made by the Georgian Government will actually secure the candidate status for the country, since at this stage the government does not show enough political will and readiness to fully implement the 12 priorities.
Therefore, we believe that it is extremely important at this stage to increase oversight of the implementation process of the priorities set by the European Commission, which, taking into account the reality in Georgia, require taking specific steps towards result-oriented reforms and directing the law on de-oligarchization towards the real problem.
Taking the above into account, representatives of the Georgian civil society would like to appeal to you with a request to consider the possibility of producing an interim report on Georgia’s efforts to fulfill the 12 priorities by March 2023, in addition to the planned report later the same year. We also believe that the introduction of milestones and time-frames to the implementation process would be important, since this would increase the quality of implementation of the priorities set by the European Commission as well as the accountability of the Georgian authorities.