კოალიციის განცხადება იუსტიციის სამინისტროს მიერ გამოცხადებულ კონკურსზე
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“, იუსტიციის სამინისტროს მიერ, საქართველოს კვოტით, ევროპელ მოსამართლეთა საკონსულტაციო საბჭოსა (CCJE)  და მართლმსაჯულების ეფექტიანობის ევროპული კომისიის (CEPEJ) წევრობის კანდიდატების შესარჩევი კონკურსის გამოცხადებას ეხმაურება. კონკურსის გამართვა იმ პირობებში, როდესაც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე - ნინო ბაქაქური უკვე არის ორივე ორგანიზაციის წევრი, მინიმუმ 2024 წლამდე და კონკურსების გამოცხადების თაობაზე ინფორმაცია მისთვის წინასწარ ცნობილი არ იყო, კითხვებს აჩენს და სასამართლო სისტემის შიგნით განსხვავებული აზრის დევნაზე არსებულ ეჭვებს კიდევ უფრო აძლიერებს.
ევროპელ მოსამართლეთა საკონსულტაციო საბჭო   და მართლმსაჯულების ეფექტიანობის ევროპული კომისია  ევროპის საბჭოს საკონსულტაციო ორგანოებია. საკონსულტაციო საბჭო მოსამართლეთა დამოუკიდებლობის, მიუკერძოებლობისა და კომპეტენციის გაძლიერების საკითხებზე მუშაობს და კომპლექტდება მოქმედი მოსამართლეებით (როგორც წესი, თითო წევრი ქვეყნიდან 1 წარმომადგენელი), რომლებიც კეთილსინდისიერებისა და კომპეტენციის მაღალი დონით გამოირჩევიან. ამასთან, მოსამართლეები წევრი სახელმწიფოების იმ ორგანოებთან მჭიდრო კონსულტაციებით შეირჩევიან, რომლებიც სასამართლოს დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობას უზრუნველყოფენ. რაც შეეხება კომისიას, მისი შექმნისა და საქმიანობის მიზანი, წევრ ქვეყნებში, მართლმსაჯულების სისტემის ეფექტიანობისა და ფუნქციონირების გაუმჯობესება და ევროპის საბჭოს სტანდარტებთან მისი შესაბამისობის გაუმჯობესებაა. საბჭოს მსგავსად, კომისია წევრი სახელმწიფოების მიერ წარდგენილი ექსპერტებით კომპლექტდება.
საკონსულტაციო საბჭოსა და ევროპული კომისიის მოქმედი წევრი, საქართველოს კვოტით, 2024 წლამდე,  უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე - ნინო ბაქაქურია, რომლის კვალიფიკაციასა და კეთილსინდისიერებასთან დაკავშირებით, საზოგადოებაში რაიმე ტიპის კითხვები არ არსებობს. ის არც მართლმსაჯულების სისტემაში არსებულ გავლენიან ჯგუფთან ყოფილა ამ დრომდე დაკავშირებული. კოალიციის ინფორმაციით, ნინო ბაქაქური წინასწარ არ იყო ინფორმირებული კონკურსების ჩატარების წესის დამტკიცებისა და მისი გამოცხადების თაობაზე.  მას, აღნიშნულ ორგანიზაციებში, წევრობის ვადამდე შეწყვეტის თხოვნით, არც უფლებამოსილი ორგანოებისთვის მიუმართავს, რასაც, შესაძლოა, დღის წესრიგში ახალი წევრის შერჩევის საკითხი დაეყენებინა. თუმცა საგულისხმოა, რომ სახელმწიფოს, მის მიერ წარდგენილი წევრის გამოხმობის შესაძლებლობა ნებისმიერ დროს აქვს, რაც აძლიერებს ეჭვებს, რომ კონკურსის გამოცხადების მიზანი, სწორედ ნინო ბაქაქურის წევრობის ვადამდე შეწყვეტაა.
შესაბამისად, კონკურსის დაუგეგმავად, ნაჩქარევად და მითითებული ორგანიზაციების მოქმედი წევრის ინფორმირების გარეშე გამოცხადება სამწუხარო პრეცედენტია, რომელიც მნიშვნელოვან კითხვებს აჩენს სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობასა და  სისტემის შიგნით არსებული შესაძლო განსხვავებული აზრის დევნის თაობაზე.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე მოვუწოდებთ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს:
•    განმარტოს ევროპელ მოსამართლეთა საკონსულტაციო საბჭოსა (CCJE) და მართლმსაჯულების ეფექტიანობის ევროპული კომისიის (CEPEJ) წევრობის კანდიდატების შესარჩევი კონკურსის გამოცხადების მიზეზები იმ პირობებში, როდესაც, საქართველოს კვოტით, მინიმუმ 2024 წლამდე, ორივე პოზიციას საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე - ნინო ბაქაქური იკავებს და მას, წევრობის ვადამდე შეწყვეტის თხოვნით, უფლებამოსილი ორგანოებისთვის არ მიუმართავს.

Coalition Statement on the Competition Announced by the Ministry of Justice
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary reacts to the announcement of the competition by the Ministry of Justice to select a member of the Consultative Council of European Judges (CCJE) and the European Commission for the Efficiency of Justice (CEPEJ) by Georgia’s quota. Nino Bakakuri, a Supreme Court judge, is already a member of both organizations until 2024. She was not informed regarding the competition in advance and has not requested that her membership be terminated. Considering these circumstances, holding the competition raises questions and further strengthens doubts about the oppression of dissent in the Georgian court system.
The CCJE  and CEPEJ  are consultative bodies of the Council of Europe. The CCJE is working on strengthening the independence, impartiality, and competence of judges and is composed of active judges with a high level of integrity and competence (one representative from each member state, as a rule). Judges are selected in close consultation with the bodies of the member states that ensure the independence and impartiality of the courts. As for the CEPEJ, its primary objective is to improve the efficiency and operation of justice systems in member states and bring them in line with the Council of Europe standards. Similar to CCJE, CEPEJ is composed of experts, nominated by member states.
The current member of the CCJE and CEPEJ, for Georgia’s quota, is the Supreme Court judge - Nino Bakakuri. She holds these positions until 2024.  Her qualification and integrity have never been questioned. She is not connected with the influential group in the justice system. Judge Bakakuri was not informed in advance regarding either the approval of the procedure for conducting the competitions or the announcement.  She did not apply to the authorized bodies with the request to terminate her membership in the above-mentioned organizations, which might have put the issue of selecting a new member on the agenda. Notably, the state does have the right to recall the member it nominated at any time. This raises concern that the purpose of the competition is to terminate Judge Bakakuri’s membership.
The unplanned and hasty announcement of the competition, without informing the current member of the above-mentioned bodies, is a negative precedent that raises major questions regarding the independence of the judiciary and the persecution of possible dissent within the system.
In the light of all the above, we call upon the Ministry of Justice of Georgia to:
•    clarify the reasons for the announcement of the competitions to select a candidate for the Consultative Council of European Judges and the European Commission for the Efficiency of Justice, when these positions, at least until 2024, are held by the Supreme Court judge of Georgia - Nino Bakakuri and she has not applied to the authorized bodies with a request to terminate her membership.