ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმატებული საქმეები (2022 წლის მარტი-ივნისი)
2022 წლის 20 ივნისს გორის რაიონულმა სასამართლომ დააკმაყოფილა მოქალაქე ვ.მ.-ს საჩივარი და მიღებული დადგენილებით გაუქმდა საპატრულო პოლიციის მიერ შედგენილი საჯარიმო ქვითარი და საჩივრის დაკმაყოფილების თაობაზე უარის თქმის შესახებ დადგენილება. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ვ.მ. გათავისუფლდა ღვედის გამოუყენებლობის გამო დაკისრებული ადმინისტრაციული სახდელისაგან.
მოქალაქის მტკიცებით, მიუხედავად იმისა, რომ ღვედი ეკეთა, საპატრულო პოლიციის თანამშრომელმა მაინც დააჯარიმა. ვ.მ.-ს ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
ენმ-ის წევრების საქმეზე სასამართლომ სამართალწარმოება შეწყვიტა
2022 წლის 19 აპრილს გორის რაიონულმა სასამართლომ შეწყვიტა წარმოება ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეზე ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდული ფრთის სამი წევრის მიმართ.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ოპოზიციური პარტიის წევრებს ქ. გორში, მიმდინარე წლის 12 მარტს „ქართული ოცნების“ გორის ოფისზე წარწერა „ალტ-ინფოს“ გაკეთებასა და წვრილმან ხულიგნობას ედავებოდა, რაც სახდელის სახით 50 ლარიდან 1000 ლარამდე ჯარიმას, ან 15 დღემდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
საქმეში მტკიცებულებათა არარსებობის გამო, სასამართლომ სრულად გაიზიარა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის არგუმენტაცია და სამივე პასუხისგებაში მიცემული პირის მიმართ შეწყვიტა ადმინისტრაციული წარმოება.
ფ.ს.-ს საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა 1947 წელს დაბადებულ ს.ფ.-ს საქართველოს მოქალაქეობა მიანიჭა. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების მოქალაქეობის საკითხთა კომისიის 2018 წლის 04 სექტემბრის №2 დადგენილებით დამტკიცებული დებულების შესაბამისად, განიხილა 2022 წლის 1 თებერვლის განცხადება რუსეთის ფედერაციის მოქალაქის - ს.ფ.-ს საქართველოს მოქალაქეობის აღდგენის წესით მინიჭების თაობაზე.
საქმის განხილვის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ს.ფ. არის საქართველოს ყოფილი მოქალაქე. მან საქართველოს მოქალაქეობა სხვა ქვეყნის მოქალაქეობის მოპოვების საფუძველზე დაკარგა და მისი ცოდნის დონე შეესაბამება საქართველოს მოქალაქეობის მოსაპოვებლად დადგენილ მოთხოვნებს. ყველაფრის გათვალისწინებით, ს.ფ.-ს მიმართ არ არსებობდა „საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე¬16 მუხლით გათვალისწინებული საქართველოს მოქალაქეობის ნატურალიზაციით მოპოვებაზე უარის თქმის საფუძველი.
დამსაქმებელს დასაქმებულისთვის კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა
2022 წლის 12 აპრილს ხაშურის რაიონულმა სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ანი ბალიაშვილის სარჩელი შპს „საქართველოს ფოსტის“ წინააღმდეგ. სასამართლომ ბათილად ცნო შპს „საქართველოს ფოსტის’’ გადაწყვეტილებები ა. ბ.-ს ქარელის სერვისცენტრის მენეჯერის თანამდებობიდან გათავისუფლების თაობაზე და დამსაქმებელს  დასაქმებულის სასარგებლოდ კომპენსაციის გადახდა დააკისრა. ა.ბ.-ს ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის გორის იურისტი იცავდა.
სასამართლომ საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებ მოქალაქეს მართვის უფლება აღუდგინა
2022 წლის 18 მარტს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ დაამტკიცა პროკურატურასა და საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებ მ.თ.-ს შორის მიღწეული საპროცესო შეთანხმება. ცვლილება შევიდა გორის რაიონულ სასამართლოს განაჩენში, რითაც მ.თ. დამნაშავედ იქნა ცნობილი სასჯელის დაუნიშნავად სსკ 265-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, მაგრამ დაუწესდა მთელი რიგი შეზღუდვები, მათ შორის ავტომობილის მართვის უფლების შეზღუდვა. იქიდან გამომდინარე, რომ მ.თ. ცხოვრობს საოკუპაციო ხაზთან და მისი შემოსავლის ერთადერთ წყაროს წარმოადგენს ტაქსით მომსახურების გაწევა, მისთვის მართვის უფლების შეზღუდვა წარმოადგენდა ოჯახის შემოსავლის გარეშე დატოვებას. თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მიღწეული საპოცესო შეთანხმებით, მ.თ. გათავისუფლდა ამ შეზღუდვისაგან.
მოქალაქეს 1000-ლარიანი ჯარიმა გაუუქმდა
მარტის თვეში, თბილისის საქალაქო სასამართლომ თ.კ.-ს საქმეზე დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სასარჩელო მოთხოვნა და ბათილად ცნო  შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გაცემული ინდივიდუალურ-სამართლებრივი აქტები, რომლის საფუძველზეც  თ.კ. დაჯარიმდა 1000 ლარით. შინაგან საქმეთა სამინისტრო თ.კ.-ს ნასვამ მდგომარეობაში ავტომობილის მართვას ედავებოდა, რაც სასამართლო პროცესზე არ დადასტურდა.
    2022 წლის 18 მარტს გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში მორიგებით დასრულდა მოსარჩელე მ.შ.-სა და მის ყოფილ მეუღლეს - თ.ო.-ს შორის არსებული დავა არასრულწლოვან შვილებთან ურთიერთობის წესის დადგენის თაობაზე. განქორწინებით გამძაფრებული დაპირისპირების შემდეგ თ.ო.-ს ოთხჯერ ჰქონდა გამოწერილი შემაკავებელი ორდერი, მის მიმართ ასევე არსებობს გურჯაანის რაიონული სასამართლოს განაჩენი ოჯახური ძალადობის გამო, რის გამოც შეფარდებული აქვს  ერთწლიანი პირობითი მსჯავრი. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი დაზარალებული ქალბატონის ინტერესებს იცავდა, სასამართლო პროცესი მისთვის სასურველი მორიგების პირობით დასრულდა.
    2022 წლის 15 აპრილს გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში მორიგებით დასრულდა ლ. მ. სა და გ ქ.-ს შორის არსებული სამოქალაქო დავა არასრულწლოვანი შვილების საცხოვრებელი ადგილის განსაზღვრის თაობაზე. მორიგების პირობებით, რომელიც მოიწონა ცენტრის ბენეფიციარმა ლ.მ-მ, განისაზღვრა სამი არასრულწლოვანი ბავშვის საცხოვრებელი ადგილი, - მათგან უმცროსი გოგონა დედასთან, ხოლო უფროსი ვაჟიშვილები მამასთან იცხოვრებენ. ისინი კვირის განმავლობაში  ორ დღეს  დედასთან გაატარებენ. ლ.მ ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისის იურისტი იცავდა.
    ცენტრის წარმოებაში ასევე იყო ოთხი წარმატებული საქმე, რომლებიც განიხილა სააპელაციო სასამართლომ და ძალაში დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებები.
    ცენტრის წარმოებაში ასევე იყო 2 წარმატებული საქმე, რომელიც უზენაესმა სასამართლომ განიხილა და ძალაში დატოვა სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებები.

Successful Cases of HRC (March-June 2022)
On June 20, 2022, Gori District Court granted a claim by citizen V.M. ruling for the electronic citation to be revoked and the decision rejecting the claim by V.M. lodged with the police. Under the court judgment, V.M. was released from the administrative penalty imposed not fastening seatbelts.
According to the citizen, although he had fastened the seatbelt, he was still issued a fine by a patrol police officer. HRC pleaded the cause of V.M. in court.
The court terminated legal proceedings on the case of UNM
On April 19, 2022, Gori District Court seized the proceedings of the case of administrative offense against three members of the youth wing of the United National Movement.
The Ministry of Interior was charging the members of the opposition party with petty hooliganism expressed in making an inscription of Alt-Info at the Gori Office of the Georgian Dream on March 12 envisaging a fine ranging from GEL 50 to GEL 1000, or detention up to 15 days.
Because there was no evidence in the case file, the court agreed in full to the observations of the lawyer of HRC and terminated the administrative proceedings against all three persons brought to justice.
S.P. was granted citizenship of Georgia
President of Georgia Salome Zourabichvili granted citizenship of Georgia to S.P. born in 1947.  The Commission of Citizenship Issues of the State Services Development Agency under the Ministry of Justice, guided by the Regulations approved by Ordinance N2 of September 04, 2022, heard the application of the citizen of the Russian Federation S.P. submitted on February 1, 2022, for granting her citizenship under the restoration procedure.
As a result of the hearing, it was established that S.P. is a former citizen of Georgia.   She lost Georgian citizenship based on receiving citizenship from another country and her level of knowledge corresponds to the approved requirements for granting Georgian citizenship. Taking everything into consideration, there was no basis for rejecting the citizenship of Georgia to S.P. through naturalization procedure as envisaged by Article 16 of the Organic Law of Georgia on Georgian Citizenship.
The employer was ordered to pay compensation to an employee
Khashuri District Court partially granted a claim of Ani Baliashvili against Georgian Post LLC on April 12, 2022. The court annulled the decisions of Georgian Post LLC regarding the dismissal of the manager of Kareli Service Center A.B. and imposed on the employer to pay compensation in favor of the employee. The lawyer of HRC pleaded the cause of V.M. in court.
The court restored a driving license to a citizen living close to the occupation line
On March 18, 2022, the Tbilisi Court of Appeals approved the plea agreement reached between the prosecutor and M.T. a resident of a village near the occupation line. The judgment of Gori District Court holding M.T.  guilty without imposing any penalties under  Article 265 (2) (a) of the Criminal Code, but imposing some restrictions including suspension of the driving license.   Since M.T. lives near the occupation line and his only income is to provide taxi services, suspending his driving license would mean leaving his household without an income. According to the plea agreement reached, the Tbilisi Court of Appeals lifted the suspension of the driving license against M.T.
The citizen was released from GEL 1000 fine
In March, Tbilisi City Court granted the claim by HRC concerning the case of T.K. and annulled individual legal acts issued by the Ministry of Interior fining T.K. of  GEL 1,000. The Ministry of Interior charged T.K. with driving a car under alcoholic intoxication, which could not be proved at the court hearings.
Miscellaneous
    On March 18, 2022, a settlement was reached at Gurjaani District Court in the dispute between plaintiff M.Sh. and her ex-husband T.O. about the procedure for interacting with their minor children. After the controversies that intensified with divorce, T.O. was issued restraint orders on four occasions, he further was convicted for domestic violence with Gurjaani District Court suspending the sentence for a year. HRC's lawyer pleaded the case for the affected woman with the court proceedings leading to the desired settlement in her favor.
    On April 15, 2022, a settlement was reached at the Gurjaani District Court in a civil dispute between L.M. and G.K. about the abodes for their minor children. According to the settlement of which the HRC beneficiary was pleased, the youngest girl shall live with the mother, while the elder sons shall live with the father.  The children shall spend two days a week with their mother. The lawyer of HRC Kakheti office pleaded the cause of V.M. in court.
    HRC had also processed four successful cases with the court judgments of the court of first instance reviewed and upheld by the court of appeals.
    HRC had also two successful cases in files that were reviewed in the Supreme Court upholding the court judgments of the court of appeals.