სამი წელი 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენებიდან - ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება
დღეს, 20 ივნისს, სამი წელი გავიდა რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის წინ გამართული ანტისაოკუპაციო აქციიდან. 2019 წლის 20-21 ივნისს, ხელისუფლებამ არაპროპორციული ძალის გამოყენებით დაშალა პარლამენტის შენობის წინ შეკრებილი ათასობით მოქალაქე, რომელიც რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციასა და რუსეთის დუმის დეპუტატის, სერგეი გავრილოვის მიერ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სკამის დაკავებას აპროტესტებდა. აქციის მონაწილეთა დაშლის მიზნით, სამართალდამცავმა პირებმა სპეციალური საშუალებები, რეზინის ტყვიები, ცრემლსადენი გაზი და წყლის ჭავლი გაფრთხილების გარეშე გამოიყენეს. რეზინის ტყვიები ინტენსიურად გამოიყენებოდა აქციაზე მყოფი მშვიდობიანი მოქალაქეების წინააღმდეგ, რომლებიც არ მონაწილეობდნენ ძალადობრივ მოქმედებებში და არ ქმნიდნენ საფრთხეს გარშემომყოფებისათვის. რეზინის ტყვიების კანონსაწინააღმდეგო გამოყენების შედეგად ათეულობით პირმა მიიღო მძიმე ფიზიკური დაზიანება.
20-21 ივნისის აქციაზე, სამართალდამცავი პირების მიერ ძალის გადამეტებისა და სპეციალური საშუალებების არაპროპორციული გამოყენების შედეგად, უპრეცედენტო რაოდენობით ჟურნალისტი დაშავდა. საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის ინფორმაციით, 20 ივნისის აქციის დაშლისას, მედიის 39 წარმომადგენელმა მიიღო ფიზიკური დაზიანება, რომლებიც აქციაზე პროფესიულ ჟურნალისტურ საქმიანობას ასრულებდნენ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს 20-21 ივნისს დაზარალებული ოთხი მოქალაქის ინტერესს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში:
საქმე - ცაავა-კმუზოვი საქართველოს წინააღმდეგ - ეხება ჟურნალისტების, მერაბ ცაავასა და ბესლან კმუზოვის მიმართ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის (წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის აკრძალვა), მე-10 მუხლისა (გამოხატვის თავისუფლება) და მე-13 მუხლის (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) დარღვევებს.
საქმე - სვანაძე საქართველოს წინააღმდეგ - ეხება ჟურნალისტის, ბლოგერისა და სამოქალაქო აქტივისტის, ზაზა სვანაძის მიმართ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-10 მუხლისა (გამოხატვის თავისუფლება) და მე-13 მუხლის (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) დარღვევებს.
საქმე - ვ.ბ. საქართველოს წინააღმდეგ - ეხება სამოქალაქო აქტივისტის, ვ.ბ.-ს მიმართ  ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის (წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის აკრძალვა), მე-10 მუხლის (გამოხატვის თავისუფლება), მე-11 მუხლისა (შეკრების თავისუფლება) და მე-13 მუხლის (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) დარღვევებს.
ზემოაღნიშნულ ოთხივე საქმეში გამოძიება დღემდე არაეფექტურად მიმდინარეობს. გამოძიების მნიშვნელოვან ხარვეზს წარმოადგენს ის ფაქტი, რომ დაზარალებულებს შეზღუდული აქვთ წვდომა იმ საქმის მასალებზე, რომელიც უკავშირდება მაღალჩინოსნების პასუხისმგებლობას აქციაზე სპეციალური საშუალებების არაპროპორციულად გამოყენებასთან დაკავშირებით.
20-21 ივნისს, პარლამენტის შენობის წინ საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისა და აღდგენის ღონისძიების ხელმძღვანელ პირებს წარმოადგენდნენ შინაგან საქმეთა იმდროინდელი მინისტრი, გიორგი გახარია, მისი მოადგილეები და შსს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის იმდროინდელი დირექტორი, რომლებიც ადგილზე იმყოფებოდნენ და კურირებდნენ აქციის დაშლის ოპერაციას. მათ ეკისრებოდათ სამსახურებრივი მოვალეობა, სათანადო რეაგირება განეხორციელებინათ სპეციალური საშუალებების კანონსაწინააღმდეგო გამოყენების ფაქტებთან დაკავშირებით.
რამდენად შეასრულეს მაღალი თანამდებობის პირებმა თავიანთი სამსახურებრივი მოვალეობა, რა მოქმედებები განახორციელეს ამ მიზნით და რა საგამოძიებო მოქმედებები განახორციელეს საგამოძიებო უწყებებმა ამ საკითხის გამოსარკვევად -  ამ შეკითხვებზე საპასუხო ინფორმაცია დაზარალებულის სტატუსის მქონე ადამიანებისათვის ხელმიუწვდომელია. საგამოძიებო ორგანოების მიერ სათანადო ნაბიჯები არ გადადგმულა ასევე ქვედა რგოლის იმ სამართალდამცავი პირების გამოსავლენად, რომლებიც უკანონოდ იყენებდნენ რეზინის ტყვიებს აქციაზე მყოფი მშვიდობიანი მოქალაქეების წინააღმდეგ. ამ დრომდე, რეზინის ტყვიების უკანონო გამოყენების ფაქტთან დაკავშირებით მხოლოდ ერთი პირია პასუხისგებაში მიცემული.
მშვიდობიანი შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება ერთ-ერთი ფუნდამენტური სამოქალაქო უფლებაა, რომელიც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია დემოკრატიული საზოგადოების ფუნქციონირებისათვის. მწვავე სოციალურ და პოლიტიკურ საკითხებზე აზრის საჯაროდ დაფიქსირება მშვიდობიანი შეკრების გზით კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ჯანსაღი საზოგადოებრივი დისკუსიებისა და დემოკრატიული ცვლილებების ხელშესაწყობად. 20-21 ივნისის მოვლენები ნათლად წარმოაჩენს, რომ სახელმწიფო ორგანოებს სათანადოდ არ აქვთ გააზრებული ამ უფლების მნიშვნელობა დემოკრატიული საზოგადოებისათვის.

Three Years since the Events of June 20-21, 2019: Statement by HRC
Today, on June 20, three years have passed since the anti-occupation rally held on Rustaveli Avenue in front of the parliament building.
On June 20-21, 2019, the authorities dispersed thousands of civilians, gathered in front of the building of the parliament, using disproportionate force. The participants of the rally were protesting against the occupation of Georgia by Russia and against the fact that Sergey Gavrilov, MP of Russian Duma took the seat of the Chairperson of the Parliament in the frame of Interparliamentary Assembly on Orthodoxy. To disperse the protesters, the police used special means, rubber bullets, tear gas, and water cannons without any warning. Rubber bullets were used intensively against peaceful citizens present at the rally, who were not taking part in the violent acts and were not posing any threats to anyone around. As a result of using the rubber bullets in a manner non-compliant with the law, tens of people sustained grave bodily harm.
There was an unprecedented number of injured journalists at the protest demonstration of June 20-21 due to the use of excessive force and special means in a disproportionate manner by the law enforcement officials. According to the Georgian Charter of Journalistic Ethics, when dispersing the protest on June 20, 39 representatives of media carrying out their professional duties at the rally were physically injured.
HRC defends the interests of four citizens affected on June 20-21 in the European Court of Human Rights:
The case Tsaava-Kmuzov v. Georgia concerns the violations of Article 3 (Prohibition of torture, inhuman and degrading treatment), Article 10 (Freedom of expression), and Article 13 (Right to an effective remedy) of the European Convention of Human Rights against the journalists, Merab Tsaava and Beslan Kmuzov.
The case Svanadze v. Georgia concerns violations of Article 10 (Freedom of expression) and Article 13 (Right to an effective remedy) of the European Convention of Human Rights against journalist, blogger and civic activist Zaza Svanadze.
The Case V.B. v. Georgia concerns violations of Article 3 (Prohibition of torture, inhuman and degrading treatment), Article 10 (Freedom of expression), Article 11 (Freedom of assembly and association), and Article 13 (Right to an effective remedy) of the European Convention of Human Rights against civic activist V.B.
In all four cases indicated above, the investigation carried out by the national authorities has been ineffective. The serious flaw of the investigation is the fact that the victims (who hold official victim status) have not been given access to the case files concerning the responsibility of high government officials for allowing the use of special means in a disproportional manner against the participants of the rally.
On June 20-21, that time Minister of Interior, Giorgi Gakharia, his deputies, and that time director of the Special Tasks Department of MoI were the persons in charge of the protection and restoration of the public order in front of the Parliament premises. They were present at the site and were in charge of the dispersal operation. They were liable ex officio to adequately react to the facts of illegal use of special means.
To what extent have the high government officials carried out their official duties, what actions have they undertaken for these purposes, and what kind of investigative actions were carried out by the investigative bodies to clear the issue - these are the questions answers to which are not available for the injured persons. No adequate actions were taken by the investigative bodies to identify the low-rank officers who were using rubber bullets unlawfully against the peaceful protesters of the rally either. Up to the date, only one person is held liable for the fact of using rubber bullets unlawfully.
The right to peaceful assembly and demonstration is one of the core civil rights, which is vital for the functioning of a democratic society. Making public points on acute social and political issues through a peaceful assembly is critically important for generating healthy public discussions and democratic changes. June 20-21 events show clearly that the state authorities do not adequately acknowledge the importance of this fundamental right for a democratic society.