ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა რუსეთის ფედერაციაში მოქალაქეთა ექსტრადიციის შეწყვეტის თაობაზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია ბოლო წლებში თავისუფლებააღკვეთილ პირთა რუსეთის ფედერაციაში ექსტრადირების შემთხვევების გამო, რაც ორგანიზაციის შეფასებით, პოლიტიკური ლოიალობის საფუძველზე, ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების ხელყოფის უმძიმეს პრაქტიკას ქმნის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სამართლებრივ დახმარებას უწევდა საქართველოში მცხოვრებ რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეს, ეთნიკურად ჩეჩენ რამზან ახიადოვს, რომელიც ცენტრის და  ადამიანის უფლებებზე მომუშავე სხვა ორგანიზაციების წინააღმდეგობის მიუხედავად, 2019 წლის 19 სექტემბერს, საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ რუსეთის ფედერაციას გადასცა. ექსტრადიციის შემდეგ რუსეთის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში რამზან ახიადოვის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია დღემდე უცნობია.
ახიადოვის საქმე საზოგადოებაში იმთავითვე რეზონანსული იყო, ექსტრადაციას დაქვემდებარებული პირის ჩეჩნური წარმომავლობის გათვალისწინებით. ჩეჩნეთში კადიროვის რეჟიმის სადამსჯელო ღონისძიებებისა და ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე საქართველოს საზოგადებას ამ საქმემდეც არაერთხელ გამოუხატავს შეშფოთება. რამზან ახაიადოვი ყველა წარდგენილ ბრალდებას უარყოფდა და მის მიმართ არსებულ პოლიტიკურ დევნაზე ამახვილებდა ყურადღებას, ჩეჩნეთის პრეზიდენტის - რამზან კადიროვის ღია კრიტიკის გამო.
ახიადოვის ექსტრადიციასთან დაკავშირებით საზოგადოებაში არსებული შეშფოთების გამო, იმდროინდელმა იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა განაცხადა, რომ ახიადოვი იქნებოდა მოთავსებული ადამიანურ პირობებში საპატიმროში და მას არ შეექმნებოდა პრობლემები. ამასთან, მისივე განცხადებით, ის გააგრძელებდა ამ გარანტიების აღსრულების მონიტორინგს რუსეთის ფედერაციის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
მიუხედავად აღნიშნული დაპირებისა, რომელიც თეა წულუკიანმა ქართულ საზოგადოებას მისცა, რამზან ახიადოვის ბედი დღემდე უცნობია. მონიტორინგის შედეგებთან დაკავშირებით, ჯერ კიდევ 2019 წელს მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრს იუსტიციის სამინისტრომ არ მიაწოდა. იუსტიციის სამინისტრომ ზოგადი ინფორმაცია მხოლოდ სამი წლის შემდეგ, ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და სოციალური სამართლიანობის ცენტრის ერთობლივი სასარჩელო მოთხოვნის საფუძველზე, 2022 წლის 27 აპრილს ჩანიშნულ სასამართლოს მოსამზადებელ სხდოზე წარმოადგინა.
რუსეთის ფედერაციაში ადამიანის უფლებათა დაცვის ზოგადი მდგომარეობა, განსაკუთრებით - ფედერალურ ციხეებში არსებული უმძიმესი მდგომარება მუდმივი კრიტიკის საგანია ადამიანის უფლებებზე მომუშავე არაერთი საერთაშორისო, ავტორიტეტული ორგანიზაციის ანგარიშებსა თუ კვლვებში. მიუხედავად ამისა, საქართველოს ხელისუფლება რუსეთის ფედერაციის ციხეებში და პენიტენციურ სამედიცინო დაწესებულებებში არსებული უკიდურესად მძიმე მდგომარეობის სათანადოდ შესწავლის გარეშე,  მხოლოდ რუსეთის ფედერაციისგან მიღებული შაბლონური დიპლომატიური გარანტიების საფუძველზე ახდენს ბრალდებული პირების ექსტრადირებას.
ამ ფონზე, ცენტრის განსაკუთრებულ შეშფოთებას იწვევს ის ფაქტი, რომ მიუხედავად იუსტიციის ყოფილი მინისტრის არაერთი დაპირებისა, რომ ექსტრადიციის რეზონანსულ საქმეებს პირადად გაუწევდა მონიტორინგს, სამინისტრო დღემდე არ ასაჯაროვებს ინფორმაციას უკვე ექსტრადირებული პირების მდგომარეობის მონიტორინგის პროცესისა და მისი შედეგების შესახებ. ეს კიდევ უფრო მეტ კითხვას ბადებს საზოგადოებაში ამ პროცესისადმი და საქართველოს ხელისუფლების მიერ ადამიანის უფლებების დაცვის საერთაშორისო ვალებებულების აღსრულებაზე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას:
1. გაიაზროს ექსტრადაციის პრობლემურობა, ობიექტურ გარემოებათა გათვალისწინებით და ყველა სხვა მსგავს საქმეში უზრუნველყოს საერთაშორისო თუ ეროვნული კანონმდებლობის პრინციპების განუხრელი დაცვა;
2.  შეისწავლოს რუსეთის ფედერაციაში საქართველოდან ექსტრადირებულ პირთა სტატისტიკა და გამოკვეთილი ტენდენციების შესახებ საზოგადოებას ინფორმაცია მიაწოდოს;
3.  გაასაჯაროოს მეთოდოლოგია, რისი გამოყენებითაც ახორციელებს საქართველოდან ექსტრადირებულ პირთა ფუნდამენტური უფლებების დაცვის მონიტორინგს. ასევე, გაასაჯაროოს ამ მონიტორინგის შედეგები;
4. დაუყოვნებლივ მოახდინოს საზოგადოების ინფორმირება, რამზან ახიადოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობის და მისი საპატიმრო პირობების შესახებ;
5. რუსეთის ფედერაციის მიერ ევროპის საბჭოს დატოვების, უკრაინის ტერიტორიაზე წარმოებული საომარი მოქმედებების, ადამიანის უფლებებების მასობრივი დარღვევებისა და სხვა რელევანტური რისკების გათვალისწინებით, უვადოდ შეაჩეროს ნებისმიერი პირის ექსტრადირება რუსეთის ფედერაციაში.

The Appeal of HRC for Termination of Extraditions of Nationals to  the Russian Federation
HRC is concerned about the numerous cases of extradition of sentenced persons to the Russian Federation in recent years, which, according to the assessment of HRC, creates the worst practice of fundamental human rights violations based on political loyalty.
HRC provided legal assistance to a citizen of the Russian Federation residing in Georgia, ethnic Chechen Ramzan Akhiadov, who was handed over by the Ministry of Justice of Georgia to the Russian Federation on September 19, 2019, despite the resistance of HRC and other human rights organizations. After the extradition, information about the situation of Ramzan Akhiadov in the Russian penitentiary institution is unknown up to this date.
Akhiadov's case had a priori a resonance in the society, taking into account the Chechen origin of the person subject to extradition. The Georgian society has repeatedly expressed concern over the punitive measures of the Kadyrov regime and the gross violations of human rights in Chechnya. Ramzan Akhiadov denied all the accusations and emphasized the political persecution against him, due to open criticism of the President of Chechnya Ramzan Kadyrov.
Because of the concerns about the extradition of Akhiadov among the public,  then the Minister of Justice  Tea Tsulukiani stated that Akhiadov would be placed in prison under human conditions and no problems would be created for him. Further,  according to her statement, she would continue to monitor the execution of these guarantees in the penitentiary facility in the Russian Federation.
Despite the promise that Tea Tsulukiani gave to the Georgian society, the fate of Ramzan Akhiadov is unknown up to this date. The Ministry of Justice did not provide HRC with public information on the results of the monitoring, requested as early as 2019. The Ministry of Justice provided general information only three years later at the advance first hearing scheduled for April 27, 2022, after a joint claim was filed with the court by HRC and the Center for Social Justice.
The general situation of human rights protection in the Russian Federation, especially harsh conditions in the federal prisons, is a subject of constant criticism in the Reports or Studies by several reputable international human rights organizations. Nevertheless, the Georgian authorities without having properly studied the extremely harsh conditions in the prisons and penitentiary medical facilities in the Russian Federation carry out the extradition of persons accused based on 'one size fits all'  diplomatic guarantees received from the Russian Federation.
Against this backdrop, HRC  is particularly concerned about the fact that despite the numerous promises of the former Minister of Justice that she would personally monitor the high-profile cases of extradition, the Ministry still does not make public information about the monitoring process of the state of the extradited persons and its outcomes. This raises even more questions in society regarding the process and the enforcement of international obligations of human rights protection by the Georgian authorities.
HRC calls on Georgian authorities:
1.    To understand the problem issues of extradition, and taking into consideration the objective facts and circumstances to ensure in all other similar cases  the strict adherence to  principles of international or national laws;
2.    To examine the statistics of extradited persons from Georgia to the Russian Federation and provide information to the public about the evident trends;
3.    To publish methodology, which is used to monitor the fundamental rights of extradited persons from Georgia. Also, to publish the results of the monitoring;
4.    To inform immediately the public about the health condition of Ramzan Akhiadov and his prison conditions;
5.    Taking into consideration the withdrawal of the Russian Federation from the Council of Europe, conduct of warfare on the territory of Ukraine, the mass violations of human rights, and other relevant risks suspend the extradition of any person to the Russian Federation for an indefinite period.