ადამიანის უფლებათა ცენტრი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს დააკვირდება
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2021 წლის 2 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს საქართველოს სამ რეგიონში - კახეთში, ქვემო ქართლსა და იმერეთში დააკვირდება.
არჩევნების დღეს კენჭისყრის პროცესზე დაკვირვებას ორგანიზაცია განახორციელებს როგორც სტატიკური დამკვირვებლების, ისე მობილური ჯგუფების მეშვეობით. მთელი დღის განმავლობაში ორგანიზაციის 51 წარმომადგენელი დააკვირდება არჩევნების სხვადასხვა ეტაპებსა და პროცედურებს: საარჩევნო უბნის გახსნას, კენჭისყრას, ხმის დათვლას, შემაჯამებელი ოქმების შევსებას და ა.შ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მთელი დღის განმავლობაში გაავრცელებს და მიაწოდებს მედიას ინფორმაციას სხვადასხვა უბნებზე სავარაუდო დარღვევების გამოვლინების ფაქტებზე. ორგანიზაციის აღმასრულებელი დირექტორი დღის განმავლობაში სამ ბრიფინგს გამართავს მედიაცენტრში, რომელიც ღია საზოგადოების ფონდის მხარდაჭერით გაიხსნა.
კახეთსა და ქვემო ქართლში დაკვირვება, ძირითადად, განხორციელდება ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში. არჩევნებამდე ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ შერჩეულ მონიტორებს ჩაუტარდათ ტრენინგი საარჩევნო მონიტორინგის საკითხებში.
არჩევნების შემდეგ ადამიანის უფლებათა ცენტრი გამოაქვეყნებს და გაავრცელებს ანგარიშს, რომელშიც წარმოდგენილი იქნება მონიტორინგის შედეგები.
პროექტი ასევე ითვალისწინებდა  წინასაარჩევნო პერიოდზე დაკვირვებას გრძელვადიანი დამკვირვებლების საშუალებით. დაკვირვებისას ყურადღება გამახვილდა შემდეგ საკითხებზე:  ადმინისტრაციული რესურსის საარჩევნო მიზნით გამოყენება, საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტება, ამომრჩევლებზე ზეწოლა, იძულება და მოსყიდვა, საარჩევნო სუბიექტების დაშინების, მუქარისა და ძალადობის შემთხვევები და სხვა მნიშვნელოვანი დარღვევები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა დღეს გამოაქვეყნა შემაჯამებელი ნიუსლეთერი, რომელშიც წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგისას გამოვლენილი ტენდენციები და მიგნებებია ასახული.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციამ (FIDH), ასევე, დღეს გაავრცელა საჯარო განაცხადება, სადაც შეფასებულია წინასაარჩევნო პერიოდის პოლიტიკური კონტექსტი, სასამართლოს დამოუკიდებლობასთან დაკავშირებული საკითხები - სავარაუდოდ პოლიტიკური მოტივით მიმდინარე სასამართლო პროცესების ჩათვლით, მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლებასთან დაკავშირებული პრობლემები და უკანონო მოსმენების შემაშფოთებელი ფაქტები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არის ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) წევრი ორგანიზაცია საქართველოდან.
2021 წლის 2 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი აკვირდება „შავი ზღვის ნდობის ფონდი - რეგიონალური თანამშრომლობისთვის“ და „ღია საზოგადოების ფონდის“ ფინანსური მხარდაჭერით.
სიახლეები საქართველოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ - ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია, (FIDH)ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRC)

HRC will observe the local self-government elections on October 2, 2021, in three regions of Georgia: Kakheti, Kvemo Kartli and Imereti.
On the elections day, HRC will monitor the voting process through some static observers as well as through mobile groups. Throughout the day, 51 representatives of HRC will observe various stages and procedures of the elections: Opening of the polling station, voting, vote counting, completion of the summary protocols and so on.
HRC will disseminate and provide information to the media throughout the day on the facts of alleged violations in various precincts. The executive director of HRC shall hold three briefings during the day at the media center established with the support of the Open Society Foundation.
In Kakheti and Kvemo Kartli, the observation process will be carried out mainly in the regions inhabited by ethnic minorities. Prior to the elections, the monitors selected by HRC were trained in election monitoring issues.
After the elections, HRC will publish and disseminate a report presenting monitoring results.
The project also envisaged observation of the pre-election period with the help of long-term observers. During the observation process, attention shall be paid to the following issues:  Use of administrative resources for electoral purposes, staffing of election commissions, undue influence upon the voters, voter coercion and bribing, cases of stalking, intimidation, and violence against the electoral subjects and other significant violations.
HRC published today a Summary Newsletter, which reflects the trends and findings identified during the monitoring of the pre-election period.
HRC and International Federation for Human Rights (FIDH) also disseminated a public statement today assessing the political context of the pre-election period, issues related to judicial independence including the court proceedings with alleged political motives, problems related to freedom of peaceful assembly, and alarming facts of illegal wiretapping.
HRC is a member organization of the International Federation for Human Rights (FIDH) from Georgia.
The local self-government elections of  October 2, 2021 are being monitored by HRC with the financial support of Black Sea Trust Fund for Regional Cooperation and Open Society Foundations.