ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა ხელისუფლების დისკრიმინაციული პოლიტიკის თაობაზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრი კრიტიკულად აფასებს ბოლო დროს ქვეყანაში გაუარესებულ მდგომარეობას რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების დაცვის კუთხით.
ახალი კორონავირუსის COVID-19-ის პანდემიის საპასუხოდ გატარებული მთელი რიგი ღონისძიებებისას, საქართველოს ხელისუფლება მუდმივად ავლენს არასეკულარულ და დიფერენცირებულ დამოკიდებულებას საქართველოს მართლმადიდებლურ სამოციქულო ეკლესიასა და სხვა რელიგიურ ორგანიზაციებს შორის. წლების განმავლობაში რელიგიის თავისუფლებასთან მიმართებით სახელმწიფო პოლიტიკის არაეფექტიანობასთან ერთად, სულ უფრო აშკარა ხდება დომინანტი რელიგიური ინსტიტუციისა და გაბატონებული ეთნორელიგიური ნაციონალიზმის იდეოლოგიისადმი ხელისუფლების წარმომადგენელთა ღია ლოიალობა.
ჯერ კიდევ გასული წლის 21 მარტს, პანდემიის გავრცელებასთან ბრძოლის მიზნით გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის პირობებში, ხელისუფლებას არ შეუმუშავებია დამატებითი რეგულაციები რელიგიური ორგანიზაციებისთვის, მაგრამ რელიგიური მიზნებით შეკრებების მხრივ მხოლოდ მართლმადიდებლური ეკლესიისა და მისი მრევლის ინტერესები გაითვალისწინა. მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო პირთათვის არ მოქმედებდა შეკრებასა თუ გადაადგილებასთან დაკავშირებით თითქმის არანაირი შეზღუდვა, როცა არადომინანტი რელიგიური ჯგუფებისა და მათი წარმომადგენლებისთვის მსგავსი პრივილეგიები საერთოდ არ იყო ხელშესახები, გარდა სოციალური მომსახურების განსახორციელებლად გაცემული რამდენიმე სამანქანო საშვისა. მსგავს უთანასწორო მოპყრობას იმთავითვე აპროტესტებდა როგორც რელიგიური უმცირესობების წარმომადგენლები, ისე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები. მიუხედავად ამისა, ხელისუფლების მხრიდან, მთელი ამ დროის განმავლობაში, ამ პროტესტს სათანადო რეაგირება არ მოჰყოლია. მეტიც, გასულ წელს აღდგომის, შობის და სხვა ქრისტიანული დღესასწაულებისას მართლმადიდებლურ ეკლესიასა და მის მრევლზე მინიჭებული პრივილეგიით, ხოლო სხვა რელიგიათათვის მნიშვნელოვანი დღესასწაულების იგნორირებით, ხელისუფლებამ კიდევ ერთხელ მოახდინა  ეთნო-რელიგიური ნაციონალიზმის მხარდაჭერისა და კონსტიტუციური პრინციპების უგულვებელყოფის  დემონსტრირება. ამის მკაფიო მაგალითია 2020 წლის 14 აპრილს, იმდროინდელი პრემიერ მინისტრის, გიორგი გახარიას განცხადება, რომლის თანახმად, საგანგებო სიტუაციის დროს, დომინანტური რელიგიური გაერთიანებისთვის გათვალისწინებული განსხვავებული რეჟიმი საქართველოს სახელმწიფოს კონფესიურ ხასიათს ეფუძნება, კერძოდ, მისივე თქმით იმას, „რომ ჩვენ მართლმადიდებლური სახელმწიფო ვართ". მოგვიანებით, 2020 წლის 27 ნოემბერს, იგივე პათოსი გააჟღერა იმდროინდელმა ვიცე-პრემიერმა მაია ცქიტიშვილმა, რომლის განცხადებით, მთავრობამ 6-7 იანვრის ღამეს გადაადგილებაზე შეზღუდვა იმიტომ მოხსნა, რომ „მოსახლეობის უმეტესი და ძირითადი ნაწილი მართლმადიდებელი საზოგადოებაა“.
ამ ფონზე, შეშფოთებას იწვევს პრემიერ-მინისტრის დაქვემდებარებაში მოქმედი ს(ს)იპ რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს დუმილი, რომლის მანდატი სწორედ რელიგიის საკითხებთან დაკავშირებით რეკომენდაციების შემუშავებას მოიცავს, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს ამ სააგენტოს ფორმალურობას.
2021 წლის პირველ ნახევარში, საკოორდინაციო საბჭომ კორონავირუსის პანდემიის გამო დაწესებული რიგი შეზღუდვების შემსუბუქების გადაწყვეტილება მიიღო, თუმცა, მათი გნაცხადებით, ეს არ ეხება კულტურულ და რელიგიურ დღესასწაულებს. ამიტომ, 2021 წლის 18 მარტს, საქართველოს ეთნიკურად აზერბაიჯანელი თემის წარმომადგენლებმა პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს საჯარო წერილით მიმართეს და სთხოვეს, ერთი დღით, 21 მარტს, აზერბაიჯანელ თემს ნოვრუზ ბაირამის დღესასწაულის აღნიშნვნის შესაძლებლობა მისცემოდათ და კომენდატის საათი (დროებით) გაეუქმებინათ. თუმცა, მიუხედავად მუსლიმი თემის აქტივისტების მოთხოვნებისა და ოფიციალური მიმართვებისა, სახელმწიფომ შეღავათები არ გაითვალისწინა მათთვის და პირიქით - დააჯარიმა.
სამწუხაროდ, ახალი სამთავრობო გუნდის პირობებშიც, წელსაც, რელიგიური თავისუფლების შეზღუდვისა და დისკრიმინაციული მიდგომის მსგავს პრობლემებს ვაწყდებით, რაც ქვეყანაში რელიგიური თანასწორობის კუთხით არსებულ მწვავე პრობლემებსა და თანასწორობის პრინციპის უხეშ უგულვებელყოფას მოწმობს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას:
• დისკრიმინაციის გარეშე, ერთნაირად დაიცვას, ყველა ადამიანის რელიგიისა და რწმენის თავისუფლებით სარგებლობის ფუნდამენტური უფლება. დაიცვას საქართველოს კონსტიტუციითა და კონსტიტუციური შეთანხმებით გარანტირებული სახელმწიფოსა და რელიგიის ურთიერთგამიჯვნის პრინციპი;
• კონკრეტული კონფენსიური კუთვნილების მიუხედავად, შესაბამისი რეგულაციების დაცვით, საშუალება მისცეს ყველა ადამიანს, დაუბრკოლებლად ისარგებლოს საკუთარი რწმენისა და რელიგიის თავისუფლებით.

Appeal by Human Rights Center regarding Discriminatory Policies of the Government
Human Rights Center (HRC) critically assesses the recently deteriorated conditions in the country in terms of freedoms of religion and faith.
In taking the measures against the pandemic of the new coronavirus COVID-19, the government of Georgia constantly shows a non-secular and differentiated approach towards the Georgian Orthodox Apostolic Church and other religious organisations. During the years, along with non-efficiency of the state policy regarding the freedom of religion, an overt loyalty on the part of the authorities towards the dominant religious institution and the ideology of the governing ethnoreligious nationality becomes even more evident.
Already on March 21 of the last year, under the conditions of the state of emergency declared because of the spread of the pandemic, the authorities had not developed additional regulations for the religious organisations, but had only taken into account the interests of the Orthodox Church and its respective worshipers. During the whole period, almost no restrictions were applied towards the clergymen of the Orthodox Church in terms of gatherings and movements, while for the  non-dominant religious groups and their representatives such privileges were not available, except for a couple of car passes issued for implementing social services.  From the very beginning such an unequal approach was protested by the representatives of the religious minorities as well as the civil society organisations. Nevertheless, no response to the protest was made from the authorities during the whole period.  Moreover, by providing privileges to the Orthodox Church and its worshipers on the holidays of Easter and Christmas from the last year, while ignoring the important holidays of other religions, the authorities once again demonstrated the support to the ethnoreligious nationalism and the neglect of the constitutional principles. The clear example for this is the statement of the then Prime Minister, Giorgi Gakharia made on April 14, 2020, according to which the differentiated treatment for dominant religious communities under the state of emergency is based on the confessional nature of the Georgia State that is “we are an orthodox State.” Later on, on November 27, 2020, the same pathos was voiced by then Vice-Prime Minister, Maia Tskitishvili, according to whom, the authorities revoked the restrictions on the night of 6-7 January because “the majority and the main part of the population is an orthodox community.”
On such a background, the silence of the State Agency on Religious Issues LEPL under the supervision of the Prime Minister causes concerns, as the Agency is authorised to develop the recommendations exactly on the issues of religion proving once again that the Agency exists only formally.
In the first half of 2021, the Coordination Council decided to mitigate the restrictions introduced due to the coronavirus Pandemic, though according to them this does not concern cultural and religious holidays. Therefore, on March 18, 2021, the representatives of ethnic Azerbaijani community of Georgia applied to Prime Minister, Irakli Garibashvili with a public letter requesting to (temporarily) lift the curfew on March 21 to have a possibility to celebrate a holiday of Novruz Bayram. However, despite the requests from the activists of the Muslim community and their formal appeals, the State did not allow any privileges for them and on the contrary fined them.
Unfortunately, under the new governmental team, we have the similar problems of restricting the religious freedoms and that of the discriminatory approach evidencing the acute problems in the country in terms of religious equality and the neglection of the principle of equality.
Taking into account all the above mentioned, HRC once again calls on Georgian authorities:
• To protect the fundamental right to enjoy the freedom of religion and faith for all individuals without any discrimination. To observer the principle of segregation of the State and religion as enshrined in the Constitution of Georgia and the Constitutional Agreement;
• Irrespective the adherence to a particular confession, with an observance of the regulations, to allow every person to enjoy the freedom of his/her faith and religion without any obstacles.