ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ანტიკორუფციული ბიუროს მიერ გორში სამოქალაქო აქტივისტებისაგან ფინანსური ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით
20.11.2025
2025 წლის 24 სექტემბერს სსიპ ანტიკორუფციულმა ბიურომ შუამდგომლობით მიმართა გორის რაიონულ სასამართლოს და გორელი სამოქალაქო აქტივისტებისგან - თეონა ფანქველაშვილისა და თეონა ბზიშვილისაგან მოითხოვა ფინანსური ინფორმაციის მიწოდება.
გორის რაიონული სასამართლოს 2025 წლის 25 სექტემბრის ბრძანებით არ დაკმაყოფილდა ბიუროს შუამდგომლობა და უარი ეთქვა მას ინფორმაციის გამოთხოვაზე შესაბამისი მტკიცებულებების არარსებობის გამო. ბრძანება ანტიკორუფციულმა ბიურომ გაასაჩივრა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში, სადაც მოსამართლე თამარ ონიანის 2025 წლის 6 ოქტომბრის ბრძანებით გაუქმდა გორის რაიონული სასამართლოს დასაბუთებული და კანონიერი ბრძანება, დაკმაყოფილდა ბიუროს შუამდგომლობა ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით. საქართველოში მოქმედი საბანკო დაწესებულებებიდან, ასევე თეონა ფანქველაშვილისაგან და თეონა ბზიშვილისაგან გამოთხოვილი იქნა რიგი ფინანსური ინფორმაციისა.
სსიპ ანტიკორუფციული ბიუროს მოთხოვნა დაეფუძნა მის უფლებამოსილებას, განახორციელოს განცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე პირთა ფინანსური საქმიანობის მონიტორინგი. თუმცა, ბიუროს სასამართლოსათვის არ წარუდგენია არცერთი მტკიცებულება, რომ თეონა ფანქველაშვილი და თეონა ბზიშვილი წარმოადგენდნენ განცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე პირებს. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ფართოდ განმარტა „განცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე პირის“ ცნება, გასცდა კანონმდებლობით ჩამოყალიბებულ განმარტებას, არ მოითხოვა ბიუროსაგან დამატებითი მტკიცებულებები და მისცა მას წვდომა ფიზიკური პირების საბანკო ანგარიშებზე მონიტორინგის განსახორიცელებლად.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ბრძანება და ამ ბრძანებით დადგენილი სტანდარტი, ყოველგვარი მტკიცებულებების გარეშე, კანონის ნორმათა ფართო განმარტების საფუძველზე სახელმწიფო უწყებას დაუსაბუთებლად მიეცეს ფიზიკურ პირთა პერსონალურ/ფინანსურ ინფორმაციაზე წვდომა წარმოადგენს როგორც საქართველოს კონსტიტუციით, ისე ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით გარანტირებული სამართლიანი სასამართლო განხილვის,  პირადი და ოჯახური ცხოვრების ხელშეუხებლობის, სამართლიანი ადმინისტრაციული წარმოების უფლებების უხეშ დარღვევას. მითითებული სტანდარტით ფიზიკური პირისაგან პერსონალური ინფორმაციის გამოთხოვა საფუძველს აცლის მთლიანად პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ საქართველოს კანონს და ქმნის პრაქტიკას, როდესაც საჯარო უწყებას ნებისმიერ დროს ნებისმიერი პირისაგან შეუძლია გამოითხოვოს ამ პირის პერსონალური ინფორმაცია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საერთო სასამართლოებს, რომ ამა თუ იმ პირისაგან პერსონალური ინფორმაციის გამოთხოვის თაობაზე სსიპ ანტიკორუფციული ბიუროს შუამდგომლობების განხილვისას მაქსიმალურად ვიწროდ განახორციელოს კანონის ინტერპრეტირება, სამართალწარმოებისას პატივი სცეს და დაიცვას როგორც საქართველოს კონსტიტუციით, ისე ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით გარანტირებული სამართლიანი სასამართლო განხილვისა და პირადი და ოჯახური ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ასევე, მოუწოდებს სსიპ ანტიკორუფციულ ბიუროს, საკუთარი უფლებამოსილების განხორციელებისას არ გასცდეს კანონმდებლობით მისთვის დადგენილ ფარგლებს, პატივი სცეს ადამიანის პირადი და ოჯახური ცხოვრების ხელშეუხებლობის, სამართლიანი ადმინისტრაციული წარმოების  უფლებებს, შეწყვიტოს პერსონალური ინფორმაციის გამოთხოვის დაუსაბუთებელი პრაქტიკა, რომელიც ემსახურება ერთადერთ მიზანს - შექმნას დამაშინებელი და რეპრესიული გარემო პირებისათვის, რომელთა აქტიურობა მიუღებელია ხელისუფლებაში მყოფი პოლიტიკური ძალისათვის.

Statement of Human Rights Center Regarding the Request for Financial Information from Civil Activists in Gori by the Anti-Corruption Bureau
20.11.2025
On September 24, 2025, the Anti-Corruption Bureau appealed to the Gori District Court to request financial information from the civil activists living in Gori – Teona Pankvelashvili and Teona Bzishvili.  On September 25, 2025, the Gori District Court did not satisfy the motion of the Bureau and refused to issue information because of lack of respective justification for the request. The Anti-Corruption Bureau appealed the decision in the Tbilisi Appellate Court, where Judge Tamar Oniani annulled the well-grounded decision of the Gori District Court on October 6. 2025 and granted the motion of the Bureau to request information from civil activists. Consequently, financial information was requested from the Georgian banks as well as from Teona Pankvelashvili and Teona Bzishvili. The request of the Anti-Corruption Bureau was based on its authority to monitor the financial activities of the people who have declared an electoral purpose. However, the Bureau did not present any evidence to the court showing that Teona Pankvelashvili and Teona Bzishvili were people with a declared electoral purpose. The Tbilisi Appellate Court interpreted the concept of a “person with a declared electoral purpose” broadly, going beyond the definition established by the law, did not require additional evidence from the Bureau, and granted it access to the bank accounts of physical persons for the purpose of monitoring. The Human Rights Center believes that the order of the Tbilisi Appellate Court, and the standard established by this order, which, without any evidence and based on a broad interpretation of legal norms, unjustifiably grants a state agency access to individuals’ personal/financial information, constitutes a gross violation of the rights guaranteed by both the Constitution of Georgia and the European Convention on Human Rights, including the right to a fair trial, the right to respect for private and family life, and the right to fair administrative proceedings. Under this standard, requesting personal information from an individual undermines the entire Law of Georgia on Personal Data Protection and creates a practice whereby a public institution may request any person’s personal information at any time. The Human Rights Center calls on the common courts to interpret the law as narrowly as possible when reviewing motions submitted by the Anti-Corruption Bureau concerning the request for personal information from individuals, and to respect and protect, during legal proceedings, the rights guaranteed by both the Constitution of Georgia and the European Convention on Human Rights, including the right to a fair trial and the right to respect for private and family life.  Human Rights Center also calls on the Anti-Corruption Bureau to refrain, in the exercise of its authority, from exceeding the limits established by law; to respect the rights to inviolability of private and family life and to fair administrative proceedings; and to cease the unfounded practice of requesting personal information, a practice that serves only one purpose: to create an intimidating and repressive environment for individuals whose activism is unacceptable to the ruling political power. Human Rights Cente