ადამიანის უფლებათა ცენტრი და ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი გმობენ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ მიმდინარე კამპანიას, რომელიც 27 აგვისტოს ახალ ეტაპზე გადავიდა, მას შემდეგ რაც რამდენიმე ცნობილი ქართული ფონდის და სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციის საბანკო ანგარიშები დაყადაღდა.
27 აგვისტოს დილით, რამდენიმე ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციის საბანკო ანგარიში დაყადაღდა სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე. პროკურატურის შესაბამისი მოთხოვნა ეხებოდა საბოტაჟის, დამამძიმებელ გარემოებაში საბოტაჟის მცდელობის, უცხოეთის ორგანიზაციისათვის და უცხოეთის კონტროლს დაქვემდებარებული ორგანიზაციისათვის მტრულ საქმიანობაში დახმარების და საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების და ეროვნული უშიშროების საფუძვლების წინააღმდეგ მიმართული საქმიანობისთვის ფინანსების მობილიზების ფაქტზე საქართველოს პროკურატურაში მიმდინარე გამოძიებას.
სასამართლოს გადაწყვეტილება შეეხო ორგანიზაციებს: საფარი, სამოქალაქო საზოგადოების ფონდი, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო ორგანიზაცია (ISFED), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), დემოკრატიის მცველები, და საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა.
პროკურატურის მტკიცებით, აღნიშნულმა ორგანიზაციებმა დააფინანსეს აირწინაღების, დამცავი სათვალეების, წიწაკის გაზის და მსგავსი აღჭურვილობის შესყიდვა გასული წლის საპროტესტო აქციების მონაწილეებისათვის. ამას გარდა, პროკურატურა აცხადებს რომ ორგანიზაციები იურიდიულ, ფინანსურ და ორგანიზაციულ მხარდაჭერას უწევდნენ იმ მოქალაქეებს, რომლებიც ჩართული იყვნენ სამართალდამცველთა წინააღმდეგ “ძალადობრივ ქმედებაში”. აღნიშნული ბრალდებები დაუსაბუთებელია და მოკლებულია არგუმენტაციას. გარდა ამისა, ისინი წინააღმდეგობაში მოდის შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლებასთან, რომელიც გარანტირებულია საქართველოს კონსტიტუციით, აგრეთვე საერთაშორისო და რეგიონული კონვენციებით, რომელთა აღსრულება სავალდებულოა საქართველოსთვის.
მაშინ როცა საქართველოს მოქალაქეები სარგებლობდნენ მშვიდობიანი შეკრების უფლებით, 2024 წლის 28 ნოემბერს პრემიერ მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა რომ საქართველო აჩერებდა ევროკავშირში გაწევრების შესახებ მოლაპარაკებების პროცესს 2028 წლის ბოლომდე. საქართველოს მთავრობა მოქალაქეების პროტესტს, მათ მიმართ კრიტიკულად განწყობილ ადამიანებს და ოპონენტებს დაუპირისპირდა ფართომასშტაბიანი და სისტემური საპოლოციო სისასტიკით და ძალადობით.
ფორმალურად, სასამართლოს 27 აგვისტოს გადაწყვეტილება შესაძლოა გასაჩივრდეს სააპელაციო სასამართლოში. მაგრამ იმ ვითარებაში, როცა ორკესტრირებული და მასიური თავდასხმა მიდის განსხვავებულ აზრზე, როცა სასამართლო სისტემა აღმასრულებელ ხელისუფლებაზეა დაქვემდებარებული, მცირე იმედიღა გვრჩება, რომ სამართლებრივი სისტემა გამოასწორებს ამ აშკარა შეტევას საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებაზე. უფრო მეტად მოსალოდნელია რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება რეპრესიების ახალ ტალღას მისცემს ბიძგს, რომელსაც მოყვება ოფისების და სახლების ჩხრეკა, და სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერების დაკავებებიც კი.
საქართველოს მთავრობა დაუახლოვდა რუსეთს და დაშორდა საკუთარ მოქალაქეებს, ევროპას და მის საერთაშორისოდ აღიარებულ ვალდებულებებს. ეს მიუღებელია. ევროკავშირმა და მისმა მოკავშირეებმა დაუყოვნებლივ და შესაბამისი ნაბიჯებით უნდა უპასუხონ ამას. მმართველი ქართული პარტიის ჯერ კიდევ დაუსანქცირებელი ლიდერები უნდა დასანქცირდნენ, ისევე როგორც ყველა ის თანამდებობის პირი, რომელიც ჩართულია ქართული სამოქალაქო საზოგადოების დევნაში, მათ შორის სასამართლო სისტემაში და პროკურატურაში.

Statement of Georgia’s Human Rights Center and the Norwegian Helsinki Committee
Georgia’s Human Rights Center and the Norwegian Helsinki Committee condemn the ongoing campaign against Georgian civil society, which took another turn for the worse yesterday with the freezing of the assets of several prominent Georgian foundations and organisations.
On the morning of 27 August, the bank accounts of several prominent Georgian non-governmental organisations were frozen by court order. The Office of the Prosecutor asked for the measure as part of an investigation into alleged sabotage, attempted sabotage under aggravating circumstances, assisting foreign organisations engaged in hostile activities, and mobilising finances against Georgia’s constitutional order and national security.
The court decisions affected: Sapari, the Civil Society Foundation, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), Defenders of Democracy, and the Georgian Democratic Initiative.
The Office of the Prosecutor alleges that the organisations financed the purchase of gas masks, protective goggles, pepper spray, and similar equipment for protesters during last year’s demonstrations. The Prosecutor further alleges that the organisations provided legal, financial and organisational support to individuals engaged in ‘violent acts’ against law enforcement. The allegations do not appear to be substantiated or qualified. Moreover, they are at odds with the rights of association and assembly guaranteed by the Georgian constitution and international and regional conventions binding for Georgia.
While Georgian citizens exercised their right to peaceful demonstration on November 28th, 2024, when Prime Minister Irakli Kobakhidze announced the suspension of Georgia’s EU membership application process until the end of 2028. The government of Georgia responded to the public protests with widespread and systematic police brutality and harassment against critics and perceived opponents.
Formally, yesterday’s court decision can be appealed, but in the context of an orchestrated and massive crackdown on dissent, and the subjugation of Georgian courts to the executive, we have little hope that the legal system will rectify this blatant attack on Georgian civil society. It is more likely that the decision could herald the start of a new wave of repression, which could also entail searches of offices and homes, and even arrests of civil society leaders.
The Georgian government has aligned itself with Russia and pulled away from its citizens, Europe, and its international legal commitments. This is not acceptable. The EU and its allies must respond swiftly and in kind. The yet unsanctioned leaders of the ruling Georgian Dream party should be sanctioned, as should all officials involved in the persecution of Georgian civil society, including in the judiciary and the Office of the Prosecutor.