დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოების ჩამხშობი კანოპროექტები საქართველოსა და ბოსნია და ჰერცეგოვინაში
ჩვენ, ადამიანის უფლებათა სახლების ქსელის ხელმომწერი წევრები, შეშფოთებულნი ვართ საქართველოს ხელისუფლების გადაწყვეტილებით, წარადგინონ კანონის პროექტი უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ, რომელიც თითქმის სიტყვასიტყვით იმეორებს 2023 წლის მარტში საქართველოში მასობრივი საპროტესტო გამოსვლების შედეგად გახმობილ კანონპროექტის ტექსტს.
ასევე შეშფოთებულნი ვართ ბოსნია და ჰერცეგოვინაში სერბსკას რესპუბლიკის ეროვნულ ასამბლეაში მსგავსი კანონის მეორე მოსმენით დაგეგმილი განხილვის გამო. კანონპროექტების (ხელახალი) წარდგენა ეწინააღმდეგება საქართველოსა და ბოსნია და ჰერცეგოვინას მიერ ნაკისრ ადამიანის უფლებათა დაცვის ვალდებულებებს და საფრთხეს ქმნის, რომ შეზღუდავს ამ ქვეყნებში სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის ქმედით და ლეგიტიმურ საქმიანობას. მოვუწოდებთ ხელისუფლებას თბილისსა და ბანია-ლუკაში, შეასრულონ პოლიტიკური და სამართლებრივი ვალდებულებები და უარი თქვან კანონმდებლობაზე, რომელიც პირდაპირაა გადმოღებული რუსეთის ავტორიტარული ტაქტიკებიდან.
2024 წლის 3 აპრილს საქართველოს პარლამენტმა უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონის პროექტი დააინიცირა. პროცესს თან ახლავს სამოქალაქო საზოგადოების უცხოელი დონორების წინააღმდეგ მიმართული მადისკრედიტირებელი კამპანია. ეს გადახვევაა საქართველოს მთავრობის 2023 წლის ცალსახა დაპირებიდან, უკან გაეხმო ე.წ „უცხოელი აგენტების შესახებ კანონი“. იმავე დღეს, 2024 წლის 3 აპრილს, სერბსკას რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს ვებ.გვერდზე გამოქვეყნდა კანონი არასამეწარმეო ორგანიზაციების საქმიანობის სპეციალური რეესტრისა და საჯაროობის შესახებ. 2023 წლის სექტემბერში, პირველი მოსმენით მიღების შემდგომ, კანონის პროექტს დაემატა სხვა ნეგატიური ცვლილებები, რაც იმ დროს ერთობლივი განცხადებით დავგმეთ.
ორივე კანონი მიზნად ისახავს, შეიქმნას სპეციალური რეესტრი იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებისა, რომლებიც დაფინანსებას უცხოური წყაროებიდან იღებენ. მათ ეწოდებათ „უცხოური გავლენის აგენტები“  (ბოსნია და ჰერცეგოვინაში) და  „უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაციები“ (საქართველოს მიერ შემოთავაზებული განახლებული ტერმინი): სტალინურ რეპრესიებთან დაკავშირებული უარყოფითი კონოტაციებით გაჯერებული დამამცირებელი ცნებები. ამგვარ ორგანიზაციებს დაევალებათ, მიყვნენ ანგარიშგების ძალიან რთულ მოთხოვნებს. სახელმწიფო ორგანოები კი მიიღებენ ინსპექტირებების მეტისმეტად ფართო უფლებამოსილებას.
ბოსნია და ჰერცეგოვინაში „უცხოური გავლენის აგენტებს“ აეკრძალებათ მონაწილეობა „პოლიტიკურ აქტივობებსა“ და ნებისმიერ სხვა საქმიანობაში, რომელიც „ძირს უთხრის სერბსკას რესპუბლიკის ერთიანობას“. ეს განუსაზღვრელი ტერმინები ხელს შეუშლის სამოქალაქო ადვოკატირების ძირითად მიზანს – გავლენა მოახდინოს სახელმწიფოს პოლიტიკაზე და გადაწყვეტილების მიღების პროცესზე ადამიანის უფლებების, დემოკრატიისა და სამართლის უზენაესობის სასარგებლოდ.
კანონის მოთხოვნების დაუმორჩილებლობა გამოიწვევს მძიმე ჯარიმებს. ამასთანავე, სერბსკას რესპუბლიკაში, სანქციები აშკარად მკაცრი და არაპროპორციულია: „პასუხისმგებელ პირთა“ საქმიანობის აკრძალვა და სისხლისსამართლებრივი სასჯელი.
როგორც ჩანს, საქართველოში არასამთავრობო ორგანიზაციების წინააღმდეგ მიმართული კანონმდებლობის ხელახლა ინიცირება ადამიანის უფლებებსა და დემოკრატიულ ღირებულებებზე თავდასხმის უფრო ფართო გეგმის ნაწილია. 2024 წლის 4 აპრილს პარლამენტმა დაჩქარებული წესით გააუქმა პოლიტიკური პარტიების სიებში ქალთა სავალდებულო გენდერული კვოტები, ხოლო 3 აპრილს დაინიცირდა საკონსტიტუციო ცვლილებები, რომლებიც მიზნად ისახავს, აიკრძალოს ლგბტქი+ ჯგუფთან და მათ ინტერესებთან დაკავშირებული გამოხატვა და პროტესტი.
საქართველოს და სერბსკას რესპუბლიკის ხელისუფლებათა მიერ დეკლარირებული მიზნებია გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა ისედაც ღია სამოქალაქო სექტორში. ამისგან განსხვავებით, სხვა ქვეყნების გამოცდილება აჩვენებს, რომ „უცხოეთის აგენტების“ კანონების რეალური მიზანი უფლებადამცველთა დაკნინება და მათი არსებითად მნიშვნელოვანი საქმიანობის დელეგიტიმაციაა. ე.წ. „უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონების“ ფენომენი რუსეთის 2012 წლის კანონითაა შთაგონებული. წლების მანძილზე ვსწავლობდით და აღვრიცხავდით, თუ როგორ იყენებდა ამ კანონმდებლობას რუსეთის ხელისუფლება გაერთიანებისა და გამოხატვის თავისუფლებებზე თავდასხმისთვის, დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოების მოსპობისთვის; უფლებადამცველების, მედიის და კრიტიკული ხმების სტიგმატიზირების, გაჩუმებისა და დამორჩილებისთვის.
სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ რუსეთის ავტორიტარულ მოქმედებათა ტაქტიკის გამოყენება ფართო რეგიონალურ ტრენდად იქცა და ეს პროცესი მიმდინარეობს სამხრეთ კავკასიაში, დასავლეთ ბალკანეთსა და ცენტრალურ აზიაში.  2024 წლის 2 აპრილს ყირგიზეთის პრეზიდენტმა ხელი მოაწერა მსგავს კანონს, რომელიც შეეხება სამოქალაქო საზოგადოებასა და თავისუფალ მედიას მსგავსივე საბაბით, რაც საქართველოსა და ბოსნია და ჰერცეგოვინის სერბსკას რესპუბლიკაში გამოიყენება.
უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონი ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებათა ევროპულ კონვენციას, რომლის მხარეც არის როგორც საქართველო, ასევე ბოსნია და ჰერცეგოვინა. ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ რუსეთის უცხოეთის აგენტების კანონმდებლობა ვერ აკმაყოფილებს განჭვრეტადობისა და განსაზღვრულობის მოთხოვნებს და, შესაბამისად, ვერც კანონის ხარისხიანობის ტესტს, რაც არღვევს გაერთიანების თავისუფლებას.
ვენეციის კომისიამ და ეუთომ/ოდირმა სერბსკას რესპუბლიკის კანონი გამოხატვისა და გაერთიანების თავისუფლებების შემლახავად მიიჩნია. ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა „ხაზი გაუსვა [ბოსნია და ჰერცეგოვინაში სამოქალაქო საზოგადოებისთვის] ისედაც შემზღუდავ გარემოს“ და კანონის პროექტი თავისუფლებებით სარგებლობისთვის საზიანოდ შეაფასა.
გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმა უფლებადამცველთა მდგომარეობის საკითხებზე 2023 წლის ნოემბერში მისი საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის შემდგომ ხაზი გაუსვა ქვეყანაში სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ მიმართულ „ადგილობრივი მტრის“ ნარატივს, და შეშფოთებით აღნიშნა უცხოელი აგენტების კანონმდებლობის შესახებ გავრცელებული დისკურსით უკვე დამდგარი ზიანის შესახებ. მან მოუწოდა ხელისუფლებას, ეზრუნათ უფლებადამცველების გაუარესებული მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე.
უფლებადამცველთა შესახებ გაეროს დეკლარაცია სახელმწიფოთაგან მოითხოვს, შექმნან სამოქალაქო საზოგადოებისთვის ხელსაყრელი გარემო, არ შეუზღუდონ დაფინანსება და არ მოახდინონ დელეგიტიმაცია დაფინანსების გეოგრაფიული წარმოშობის საფუძველზე. ყველას აქვს უფლება, ინდივიდუალურად თუ სხვებთან ერთად, მოითხოვოს და მიიღოს დაფინანსება ადამიანის უფლებების ხელშეწყობისა და დაცვისთვის, მათ შორის უცხოური წყაროებიდან.
და ბოლოს, წარმოდგენილი კანონმდებლობა არ შეესაბამება ევროკავშირის ძირითად უფლებათა ქარტიას. მართლმსაჯულების ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ უნგრეთში მსგავსი კანონმდებლობა არღვევდა, მათ შორის, ქარტიით დაცულ გაერთიანების თავისუფლებას, რაც აქტუალურია როგორც საქართველოსთვის, ასევე ბოსნია და ჰერცეგოვინისთვის, როგორც ევროპის კავშირის კანდიდატი ქვეყნებისთვის.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტსა და სერბსკას რესპუბლიკის ეროვნულ ასამბლეას, პატივი სცენ თავიანთი სახელმწიფოების მიერ ევროპის საბჭოსა და გაეროს ინსტიტუციებში ნაკისრ საერთაშორისო ვალდებულებებს, დაიცვან თავისუფალი და დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოებისთვის ფუძემდებლური ძირითადი თავისუფლებები, და უარი თქვან კანონპროექტებზე, რომლებსაც შეუძლიათ სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის შეუქცევადად დაზიანება.

Human Rights House Foundation and members of the Network of Human Rights Houses urge the Parliament of Georgia and the National Assembly of Bosnia and Herzegovina’s Republika Srpska to drop proposed “Foreign agent” legislation that can damage civil society and media irreversibly, to respect international obligations undertaken by their states under Council of Europe and the UN instruments, and to uphold fundamental freedoms underpinning free and independent civil society.
We, the undersigned members of the Network of Human Rights Houses, condemn the decision of the Georgian authorities to re-introduce a draft law on Transparency of Foreign Influence, which almost entirely copies the legislation defeated by mass protests in Georgia in March 2023. We are equally concerned by the planned second reading of a similar law in the National Assembly of Republika Srpska. The (re)introduction of the bill violates Georgia’s and Bosnia and Herzegovina’s human rights obligations and threatens to stifle the essential and legitimate work of civil society and media in these countries. We call on the authorities in Tbilisi and Banja Luka to uphold their political and legal commitments and reject the pieces of legislation directly taken from Russia’s authoritarian playbook.
On 3 April 2024, the draft law on Transparency of Foreign Influence was initiated in the Georgian Parliament. Smear campaign against foreign funders of civil society accompanies this process. On the same day, 3 April 2024, the Law on the Special Register and Publicity of the Work of Non-profit Organisations was published on the website of Republika Srpska’s Ministry of Justice. The draft has undergone further negative changes since adopted by the first reading in September 2023 which we condemned in a joint statement at the time.
Both laws aim to create a separate registry for the non-governmental organisations receiving funding from foreign sources. They will be labeled as “agents of foreign influence” (Bosnia and Herzegovina) and “organisations carrying out interests of a foreign power” (updated term suggested in Georgia): pejorative notions carrying negative connotations linked to Stalinist repressions. Such organisations will be required to follow additional burdensome reporting requirements. State organs will gain sweeping powers to carry out excessive inspections.
In Bosnia and Herzegovina, “agents of foreign influence” will be barred from “political activities”, as well as any activity that “undermines the integrity of the Republika Srpska”. These unidentified terms deflate the core nature of civic advocacy which is aimed at influencing state policy and decision-making in favour of human rights, democracy, and the rule of law.
Non-compliance with the legislation would result in heavy fines. Additionally, in Republika Srpska, the sanctions appear starkly harsh and disproportionate: prohibition of activities and criminal punishment against “responsible individuals”.
It seems that in Georgia, the revival of restrictive legislation against non-governmental organisations is part of the larger pattern of assault against broader human rights and democratic values. On 4 April 2024, the Parliament hastily abolished mandatory gender quotas for women within political party lists, while constitutional amendments threatening to outlaw LGBTQI-related expression and protest were initiated on 3 April.
Contrary to the declaratory aims of the Georgian and Republika Srpska authorities to increase transparency in the already open civic sector, experience in other countries shows that the real aim of “foreign agent” laws is to vilify defenders and delegitimise their vital work. The phenomenon of so-called “foreign agent legislation” is inspired by Russia’s 2012 law. Over the years we have observed and documented how Russian authorities use this legislation to attack freedom of association and expression, decimate independent civil society; stigmatise, silence and subdue human rights defenders, media, and critical voices.
Using Russia’s authoritarian playbook against civil society has become a wider regional trend, simultaneously unfolding in the South Caucasus, Western Balkans and Central Asia. On 2 April 2024, the President of Kyrgyzstan signed a similar law, targeting civil society and free media under the comparable pretext used in Georgia and the Republika Srpska.
Foreign agent law contradicts the European Convention on Human Rights, to which both Georgia and Bosnia and Herzegovina are parties. The European Court of Human Rights found Russian foreign agent legislation to violate the requirement of foreseeability and predictability and thus, fail the test for the quality of law, infringing freedom of association. The proposed pieces of legislation are inconsistent with the European Union Charter on Fundamental Freedoms too. The Court of Justice of the EU found similar legislation in Hungary to violate, amongst others, freedom of association guaranteed by the Charter, which is relevant for both Georgia and Bosnia and Herzegovina as EU candidates.
The Venice Commission and OSCE/ODIHR concluded that the Republika Srpska law would violate the freedom of expression and association. The Council of Europe Commissioner for Human Rights “underscored the already restrictive environment” for the civil society in Bosnia and Herzegovina and assessed the draft to be detrimental to the enjoyment of freedoms.
Following the country visit to Georgia in November 2023, the UN Special Rapporteur on Human Rights Defenders outlined the narrative of “an internal enemy” directed at the civil society and noted with concern the damage already done by the prevalent discourse on foreign agent legislation. She called on the authorities to reverse the deteriorating situation for the defenders.
The UN Declaration on Human Rights Defenders requires states to create an enabling environment for civil society, not restrict the funding and not delegitimise human rights activities based on the geographic origin of such funding. Everyone has the right, individually or in association with others, to solicit and receive funding for the promotion and protection of human rights, including from foreign sources.
We urge the Parliament of Georgia and the National Assembly of the Republika Srpska to respect international obligations undertaken by their states under the Council of Europe and UN instruments, uphold fundamental freedoms underpinning free and independent civil society, and withdraw the bills that can damage civil society and media irreversibly.