ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმატებული საქმეები   (2023 წლის ნოემბერი, დეკემბერი, 2024 წლის იანვარი, თებერვალი)
26.03.2024
სტრასბურგის სასამართლომ სიცოცხლის უფლების დარღვევა დაადგინა და სახელმწიფოს დაზარალებულისთვის 12 000 ევროს გადახდა დააკისრა
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გადაწყვეტილება მიიღო საქმეზე - „ელიბაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“ და დაადგინა, რომ ადგილი ჰქონდა კონვენციის მე-2 მუხლის პროცედურული ნაწილის დარღვევას. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული საჩივრით, კონვენციის მე-2 და მე-13 მუხლებზე დაყრდნობით, განმცხადებელი ევროსასამართლოში ჩიოდა მისი შვილის გარდაცვალებასა და ამ კუთხით ეფექტური გამოძიების არარსებობაზე.
საქმეზე - „ელიბაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“ ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით გარანტირებული სიცოცხლის უფლების პროცედურული ნაწილის ფუნდამენტური დარღვევები და მიიჩნია, რომ სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და ეფექტური გამოძიების ჩატარება. სასამართლომ მიუთითა გამოძიების პროცესში გამოვლენილ დარღვევებზე და ფაქტობრივად, გამოძიების არაეფექტურობასთან დაკავშირებით  განმცხადებლების ყველა არგუმენტი გაიზიარა. ხოლო მთავრობის მიერ წარდგენილი არგუმენტები დაუშვებლად მიიჩნია.
როგორც გადაწყვეტილებაში ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო მიუთითებს, სასამართლოს არ შეუძლია უგულებელყოს ის ფაქტი, რომ კავშირი მომჩივნის შვილის სიკვდილსა და პოლიციის მიერ მის დევნას შორის აშკარა იყო 2016 წლის 3 აგვისტოს. მიუხედავად იმისა, რომ ეროვნულ დონეზე არსებული რეგულაციებით პოლიციის თანამშრომლების მიერ სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიება პროკურატურას უნდა ეწარმოებინა, ამ საქმის გამოძიება პოლიციას დაევალა. პროკურატურამ მხოლოდ თხუთმეტი თვის შემდეგ დაიწყო გამოძიება. აქედან გამომდინარე, გამოძიების ყველაზე გადამწყვეტი ეტაპი ჩატარდა იმ ორგანოს მიერ, რომელსაც არ ჰქონდა საკმარისი დამოუკიდებლობა პოლიციის თანამშრომლებისგან, რომელთა პასუხისმგებლობაც შესაძლოა, გამოკვეთილიყო აღნიშნულ ინციდენტში. უფრო მეტიც, გამოძიების რამდენიმე ძირითადი ხარვეზი პირდაპირ კავშირშია ამ ფაზასთან.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო აღნიშნავს, რომ ვიდეოთვალთვალის კადრები შეიძლება წარმოადგენდეს მტკიცებულებას, რომელიც მნიშვნელოვანია შესაბამისი მოვლენების გარემოებების დასადგენად. სასამართლომ მიიჩნია, რომ საქმეში ვიდეომტკიცებულებების შეგროვებისა და დამუშავების წესი არადამაკმაყოფილებელი იყო. როგორც ჩანს, მოთხოვნათა უმეტესი ნაწილი საგზაო მოძრაობის ან კერძო სათვალთვალო კამერების ვიდეოკადრების ამოღებისა და მოპოვების შესახებ დაგვიანებით იყო გაკეთებული, რის გამოც პოტენციურად მნიშვნელოვანი მტკიცებულებები დაიკარგა ან წაიშალა.
სასამართლო ყურადღებას ასევე ამახვილებს შეუსაბამობაზე ორი პოლიციელის ჩვენებებსა და საგზაო შემთხვევის ოქმს შორის, რომელიც შედგენილი იყო 2016 წლის 1 აგვისტოს მომხდარი ინციდენტისთანავე. სასამართლომ სახელმწიფოსგან ვერ მიიღო ინფორმაცია, თუ რატომ ვერ იყო საგზაო შემთხვევის თავდაპირველ ანგარიშში ინციდენტის სრული აღწერა. ამგვარად, საერთოდ გამოტოვებული იყო მოხსენებაში ის ფაქტი, რომ მომჩივნის ვაჟს პოლიცია აედევნა ფეხით, სანამ სიბნელეში გაუჩინარდებოდა, ასევე - სხვა პოლიციის ოფიცრების სავარაუდო ჩართულობა ჩხრეკაში. „დარჩენილი პოლიციელები პირველად გამოიკითხნენ თითქმის ოთხი თვის დაგვიანებით. ვინაიდან აღნიშნულთან დაკავშირებით, მთავრობამ ვერ წარმოადგინა  შესაბამისი ახსნა-განმარტება, სასამართლო თვლის, რომ ასეთი დაყოვნება გაუმართლებელი იყო...“
„დაბოლოს, გამოძიება უკვე შვიდ წელზე მეტია მიმდინარეობს. მთავრობას არ განუმარტავს, რატომ გაგრძელდა გამოძიება ასე ხანგრძლივად. აღსანიშნავია ისიც, რომ ხშირია სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიების გაჭიანურება, განსაკუთრებით, როცა საქმე ეხება საეჭვო გარემოებაში გარდაცვალებას ან/და მსხვერპლის არასათანადო მოპყრობას, რასთანაც სავარაუდო კავშირი ჰქონდათ სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებს. სასამართლო გამოძიების ამგვარად გაჭიანურებას გაუმართლებლად მიიჩნევს“, - ნათქვამია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებაში.
სასამართლომ საბოლოოდ დაასკვნა, რომ განმცხადებლის შვილის გარდაცვალების სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება არ იყო ეფექტური, რაც არღვევს კონვენციის მე-2 მუხლის (სიცოცხლის უფლება) პროცედურულ საკითხს.
რაც შეეხება მოპასუხე სახელმწიფოს სავარაუდო პასუხისმგებლობის საკითხს განმცხადებლის შვილის სიკვდილზე, სასამართლო მიიჩნევს, რომ საქმის მასალებში არსებული მასალების გათვალისწინებით, სასამართლოს არ შეუძლია კონკრეტულად შეაფასოს სახელმწიფოს პასუხისმგებლობის საკითხი კონვენციის მეორე მუხლის არსებით ნაწილთან მიმართებაში.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მომჩივანის სასარგებლოდ საქართველოს სახელმწიფოს დააკისრა 12 000 ევროს გადახდა მორალური ზიანის ანაზღაურებისთვის.
წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის საქმეზე სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს მოქალაქის სასარგებლოდ 50 000 ათასი ლარის გადახდა დაეკისრა
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში განხორციელებული წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის საქმეზე სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს 50 000 ათასი ლარის გადახდა დაეკისრა მოქალაქის სასარგებლოდ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ბენეფიციარი – ლ.კ N8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მრავალი წლის განმავლობაში ადმინისტრაციის მხრიდან წამებისა და არაადამიანური მოპყრობისა მსხვერპლი იყო, რამაც მის ჯანმრთელობაზე მძიმე კვალი დატოვა. ლ.კ. 2017 წელს პროკურორის დადგენილების საფუძველზე დაზარალებულად არის ცნობილი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ლ.კ-ს საქმეზე 2020 წლის 1 ივლისს მიმართა სასამართლოს დანაშაულით მიყენებული მორალური ზიანის ანაზღაურების თაობაზე, 2022 წლის 15 ნოემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ გამოაცხადა გადაწყვეტილება, რითაც დაკმაყოფილდა სასარჩელო მოთხოვნა და სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს დაეკისრა 30 000 ლარის გადახდა მოსარჩელის სასარგებლოდ. გადაწყვეტილება გასაჩივრდა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში. ლ.კ.-ს საქმეზე 2019 წლის 12 ნოემბერს კანონიერ ძალაში შესული გამამტყუნებელი განაჩენის თანახმად, N8 პენიტენციური დაწესებულების თანამდებობის პირებს და თანამშრომლებს მსჯავრი დაედოთ სისხლის სამართლის კოდექსის 144-ე (პრიმა) მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“, „დ“, „ე“, „ზ“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებული დანაშაულისათვის (წამება, ე.ი. პირისათვის ისეთი მოპყრობა, რომელიც თავისი ხასიათით, ინტენსიურობითა და ხანგრძლივობით იწვევს ძლიერ ფიზიკურ ტკივილს, ფსიქიკურ და მორალურ ტანჯვას და რომლის მიზანია ინფორმაციის მიღება, პირის დაშინება, იძულება და პირის დასჯა, ჩადენილი მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ, სამსახურებრივი მდგომარეობის  გამოყენებით, ჯგუფურად, სხვაგვარად თავისუფლებაშეზღუდული პირის მიმართ).
ეკონომიკის სამინისტრომ უკანონოდ გათავისუფლებულ თანამშრომლებს იძულებით განაცდური სრულად აუნაზღაურა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ დაამტკიცა მორიგების აქტი საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, დ.გ.-სა და დ.ჩ.-ს შორის. მორიგების აქტის თანახმად, სამინისტრომ სრულად აუნაზღაურა იძულებითი განაცდური სამსახურიდან გათავისუფლებულ მოსარჩელეებს, ხოლო დ.გ.-მ და დ.ჩ.-მ თავის მხრივ უარი განაცხადეს სამსახურიდან მათი გათავისუფლების შესახებ ბრძანებების ბათილად ცნობასა და სამსახურში აღდგენაზე. დ.ჩ.-სა და დ.გ.-ს ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
გორის კულტურის განვითარების ხელშეწყობის სააგენტომ უკანონოდ გათავისუფლებულ თანამშრომელს იძულებით განაცდური სრულად აუნაზღაურა
2023 წლის 14 დეკემბერს გორის რაიონულმა სასამართლომ დაამტკიცა მორიგების აქტი ააიპ გორის კულტურის განვითარების ხელშეწყობის სააგენტოსა და გ.წ.-ს შორის. მორიგების აქტის თანახმად სააგენტომ აუნაზღაურა იძულებითი განაცდურის თანხა სამსახურიდან გათავისუფლებულ გ.წ.-ს, ხოლო დასაქმებულმა უარი განაცხადა სხვა სასარჩელო მოთხოვნებზე (სამსახურიდან გათავისუფლებისა და დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების შესახებ ბრძანებების ბათილად ცნობა, სამსახურში აღდგენა). გ.წ.-ს ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
„საქართველოს ფოსტა“ ყოფილ თანამშრომელს 25 500 ლარს გადაუხდის
4-წლიანი სასამართლო დავის შემდეგ, ყოფილმა თანამშრომელმა შპს „საქართველოს ფოსტას“ შრომითი დავა მოუგო. უზენაესი სასამართლოს განჩინების შესაბამისად,  „საქართველოს ფოსტას“ კომპენსაციის სახით 25 500 ლარის გადახდა მოუწევს. 2023 წლის 27 დეკემბრის განჩინებით დაუშვებლად იქნა ცნობილი შპს „საქართველოს ფოსტის“ საკასაციო საჩივარი. ძალაში დარჩა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განჩინება და, შესაბამისად - ხაშურის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც დაკმაყოფილდა ა.ბ-ის სარჩელი. კერძოდ, ბათილად იქნა ცნობილი მისი გათავისუფლების შესახებ ბრძანება და შპს „საქართველოს ფოსტას“ დაეკისრა კომპენსაციის გადახდა უკანონოდ გათავისუფლებული თანამშრომლის სასარგებლოდ.
ა.ბ-ის სამართლებრივ ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
გორის რაიონულმა სასამართლომ საპატრულო პოლიციის მიერ გამოწერილი ჯარიმა გააუქმა
2024 წლის 14 თებერვალს გორის რაიონულმა სასამართლომ თ.კ.-ს ადმინისტრაციული საჩივარი დააკმაყოფილა ნაწილობრივ, ბათილად ცნო შსს საპატრულო პოლიციის მიერ გამოწერილი 200 ლარიანი საჯარიმო ქვითარი და ზემდგომი ორგანოს დადგენილება თ.კ-ს საჩივრის დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის შესახებ. დაავალა შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტს ხელახლა იმსჯელოს საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე გარემოებებზე და ისე მიიღოს გადაწყვეტილება.
ხელმოწერის გაყალბების გამო თბილისი მერიას საკითხის ხელახლა შესწავლა დაევალა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ, ბათილად ცნო თბილისის მერიის ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის მიერ მოქალაქისთვის დაკისრებული ჯარიმა, რომელიც ეხებოდა მოქალაქის მიერ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული თვითნებურად დაკავებული მიწის ნაკვეთის უკანონოდ დაუფლებას. მ.მ-ს სამართლებრივ ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს. ექსპერტიზით დადგინდა, რომ ზედამხედველობის მიერ ფოსტით გაგზავნილ საჯარიმო შეტყობინებაზე არსებული ხელმოწერა იყო გაყალბებული და არ ეკუთვნოდა ადრესატს. ქალაქ თბილისის მერიას ახლად აღმოჩენილი გარემოებათა გამო საკითხის ხელახლა შესწავლა დაევალა.
არასწორი მკურნალობის გამო სტომატოლოგიური კლინიკის ექიმს უფლებამოსილება შეუჩერდა
2023 წელს ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვის საფუძველზე, სსიპ სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმიანობის რეგულირების სააგენტოს პროფესიულმა საბჭომ, მოქალაქის მიმართ გაწეული სამედიცინო დახმარების ხარისხის დარღვევა დაადგინა. მოქალაქე მ.ხ-მ 2018 წელს მკურნალობისთვის მიმართა ერთ-ერთ სტომატოლოგიურ კლინიკას, სადაც მას ჩაუტარდა არასწორი მკურნალობა. 2023 წლის 14 დეკემბრის პროფესიული საბჭოს სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე სტომატოლოგიური კლინიკის მკურნალ ექიმს შეუჩერდა პროფესიული უფლებამოსილება 6 თვის ვადით და დაევალა პროფესიული რეაბილიტაციის კურსის გავლა. ასევე კლინიკის დირექტორს მიეცა წერილობითი გაფრთხილება.
საჯარო სამსახურიდან გათავისუფლებული თანამშრომლისთვის სამინისტროს 67 000 ლარის გადახდა დაეკისრა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ  დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სასარჩელო მოთხოვნა და ბათილად ცნო საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს სსიპ საარსებო, წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს ბრძანება მოსარჩელის, ო. ს.-ის  სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ. აღნიშნულ სააგენტოში ო. ს.  2019 წლიდან  იყო დასაქმებული, 2021 წლის ოქტომბრის თვეში კი ის  უკანონოდ გათავისუფლდა დაკავებული თანამდებობიდან.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს სსიპ საარსებო, წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს დაავალა უკანონაოდ გათავისუფლებული თანამშრომლისთვის კომპენსაციის და  იძულებითი განაცდურის თანხის  გადახდა 67 000  ლარის ოდენობით.
სასამართლომ საპატრულო პოლიციის მიერ გამოწერილი ჯარიმა გააუქმა
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მოთხოვნა და ბათილად ცნო შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გამოცემული ინდივიდუალურ-სამართლებრივი აქტები, რითაც მოხდა მოქალაქის დაჯარიმება 800 ლარით. შინაგან საქმეთა სამინისტრო ე. დ.-ს ედავებოდა ნასვამ მდგომარეობაში მყოფი პირისთვის ავტომობილის გადაცემას.
სასამართლოში დაადგინდა, რომ პიროვნებას არ გადაუცია ავტომობილი ნასვამ მდგომარეობაში მყოფი პირისთვის და ფხიზელ მდგომარეობაში თავად მართავდა მას.
გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა მოქალაქის სარჩელი ყოფილი მეუღლის მიმართ
გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ 2023 წლის 16 ნოემბერს სრულად დააკმაყოფილა მოქალაქის სარჩელი ყოფილი მეუღლის მიმართ, რომლითაც მოქალაქე ითხოვდა თავის შვილთან ურთიერთიერთობის წესის განსაზღვრას.  ამასთან გადაწყვეტილებაში მიუთითა ბავშვის სურვილის გათვალისწინება და გადაწყვეტილების აღსრულებაში ტრეფიკინგისა და ზრუნვის სააგენტოს აქტიური ჩართულობა. მოქალაქის სმართლებრივ ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
ქალი, რომლის მიმართაც ოჯახის წევრები დამცავი ორდერის გამოცემას ითხოვდნენ, თავად აღმოჩნდა ძალადობის მსხვერპლი
გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ 2024 წლის 29 თებერვალს თ.შ.-ს ნ.ზ-ს და ზ.შ-ს უარი უთხრა, ოჯახის წევრზე გ.ს-ს მიმართ დამცავი ორდერის გამოცემაზე და არ დააკმაყოფილა მოსარჩელე მხარის მოთხოვნა - 9 თვის განმავლობაში აკრძალვოდა მას მეუღლის საცხოვრებელ სახლში ცხოვრება. სასამართლოში სხდომაზე წარდგენილი მტკიცებულებებით დადასტურდა, რომ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ბენეფიციარი გ.ს. წლების განმავლობაში სისტემატურად იყო ოჯახში დედამთილისა და მამამთილის მხრიდან ეკონომიკური, ფსიქოლოგიური და ფიზიკური ძალადობის მსხვერპლი, რამაც მის ჯანმრთელობაზეც იქონია გავლენა.

Strasbourg Court Held Violation of Right to Life and Ordered the State to Pay 12 000 EURO to the Applicant
The European Court of Human Rights published judgment on the case Elibashvili v. Georgia and held the violation of the procedural limb of Article 2 of the Convention. Human Rights Center prepared the application for the applicant, in which she complained for the death of her son and ineffective investigation into the incident based on the Articles 2 and 13 of the European Convention on Human Rights
On the case Elibashvili v. Georgia, the European Court of Human Rights held that there has been a violation of the procedural limb of Article 2 of the Convention and concluded that the State failed to conduct independent, impartial and effective investigation into the incident. The Court indicated at the violations observed in the course of investigation and in fact, shared all arguments of the applicant with regard to the ineffectiveness of the investigation process. The Court rejected all arguments of the State.
As the judgment states, the Court cannot overlook the fact that the link between the death of the applicant’s son and his being pursued by the police was apparent as early as 3 August 2016. Even though the relevant domestic regulations provided that offences allegedly committed by police officers were to be investigated by a prosecutor’s office, the investigation had been assigned to the police. It was only fifteen months later that the investigation was taken over by the prosecutor’s office. Hence, the most crucial stage of the investigation was conducted by an authority lacking sufficient independence from the police officers whose responsibility might have been engaged in the incident. Moreover, several major deficiencies in the investigation are directly linked to that phase.
The European Court of Human Rights noted that video surveillance footage may constitute evidence that is critical for establishing the circumstances of the relevant events. The Court considers that the manner in which the CCTV evidence was gathered and handled in the present case was unsatisfactory. It appears that the majority of the requests to seize and obtain either road-traffic or private CCTV footage were made belatedly, with potentially important evidence being lost or deleted in the meantime.
Secondly, the Court underlined the inconsistencies between the statements of the two police officers and the traffic accident report which had been drawn up immediately after the incident on 1 August 2016. The Court could not get any explanation from the State as to why the initial traffic accident report failed to provide a full description of the incident. Thus, the fact that the applicant’s son had been pursued by the police on foot before disappearing in the dark, and the alleged involvement of other police officers in the search, were omitted altogether from the report. “…the remaining police officers were first interviewed with almost a four-month delay. In the absence of an explanation provided by the Government, the Court finds such a delay unjustified…”
“… Last but not least, the investigation has already been ongoing for more than seven years. The Government have not provided any explanation for such a lengthy investigation. Noting the recurrent nature of the problem of protracted criminal investigations, particularly in cases concerning suspicious deaths and/or ill-treatment involving representatives of the law-enforcement authorities. The Court finds this delay unjustified,” – the judgment of the European Court of Human Rights reads.
In the end, the Court held the investigation into the death of the applicant’s son was ineffective that violates the procedural limb of the Article 2 of the Convention (Right to Life).
As regards the issue of the alleged responsibility of the respondent State for the death of the applicant’s son, the Court considers, in view of the material available in the case file that it is not in a position to reach any definite findings under the substantive limb of Article 2 of the Convention.
The Court held that the respondent State is to pay the applicant, EUR 12,000, in respect of non-pecuniary damage.
Special Penitentiary Service to Pay 50 000 GEL to the Victim of Torture, Inhuman and Degrading Treatment
The Tbilisi Appellate Court ordered the Special Penitentiary Service to pay 50 000 GEL to the citizen in relation with the case of torture, inhuman and degrading treatment in the penitentiary system of Georgia.
HRC’s beneficiary L.K was victim of torture and inhuman treatment in the penitentiary establishment N8 during many years that significantly damaged his health conditions. L.K received a victim’s status based on the prosecutor’s decree in 2017.
HRC appealed the city court on behalf of L.K. on July 1, 2020 to claim reimbursement of the moral damage. On November 15, 2022, the Tbilisi City Court announced the judgment and granting the appeal ordered the Special Penitentiary Service to pay 30 000 GEL to the applicant. The decision was appealed in the Tbilisi Appellate Court. In accordance with the November 12, 2019 judgment on L.K’s case, the senior officers and staff members of the penitentiary establishment N8 were convicted for the violation of the Article 1441 Part 2 –a, d, e and f of the Criminal Code of Georgia (torture, i.e. exposing a person, to such conditions or treating him/her in a manner that causes severe physical pain or psychological or moral anguish, and which aims to obtain information, evidence or confession, threaten or coerce, or punish the person committed by an official or a person holding equivalent position by abusing the official position in group or otherwise against the imprisoned person).
Ministry of Economics Fully Reimbursed Salary of Missed Months to Unlawfully Dismissed Employees
The Tbilisi City Court approved the agreement act between the Ministry of Economics and Sustainable Development of Georgia and D.G and D.Ch. In accordance with the agreement act, the Ministry fully reimbursed the missed salaries to D.G. and D.Ch, who were unlawfully dismissed from their working places. The applicants refused to annul their dismissal orders and to be restored to the working places. HRC represented D.Ch and D.G in the court.
Gori Culture Development Agency Fully Reimbursed Missed Salary to the Unlawfully Dismissed Employee
On December 14, 2023 the Gori District Court approved the agreement act between the LEPL Gori Culture Development Agency and G.Ts. In accordance with the agreement act, the Agency fully reimbursed the missed months’ salary to the unlawfully dismissed G.Ts. The latter declined other claims in the appeal (to annul the order on dismissal and on his disciplinary punishment; restoration to the working place). HRC represented G.Ts. in the court.
Georgian Post to Pay 25 500 GEL to the Former Employee
After 4-years-long court dispute, the former employee won the trial against the Georgian Post Ltd. Pursuant to the ruling of the Supreme Court of Georgia, the Georgian Post will have to pay 25 500 GEL to the former employee. With the December 27, 2023 ruling, the Supreme Court rejected the cassation lawsuit of the GP and upheld the decision of the Tbilisi Appellate Court, as well as the decision of the Khashuri district court, which granted the appeal of A.B. More precisely, the court annulled the order of the GP to dismiss A.B. from the working place and ordered the former employer to pay compensation to the unlawfully dismissed employee.
HRC defended legal interests of A.B. in the court.
Gori District Court Annulled the Ticket Issued by Patrol Police
On February 14, 2024 the Gori district court partly granted the administrative lawsuit of T.K. and annulled the 200 GEL ticket issued by patrol police to him as well as the refusal of the administrative body to satisfy the complaint of T.K. The patrol police department of the Ministry of Internal Affairs was ordered to re-consider the significant circumstances in the case files and make new decision.
Tbilisi City Hall Is Ordered to Re-examine the Case of Signature Fabrication
Tbilisi City Court annulled the penalty imposed by the Supervision City Service of the Tbilisi City Hall on the citizen for unlawful misappropriation of the willfully occupied plot. HRC defends legal interests of M.M. The expertise concluded that the penalty notice sent by the Supervision City Service to the citizen contained fabricated signature and it did not belong to the addressee. The Tbilisi City Hall was ordered to re-examine the case of M.M. because of this newly discovered circumstance.
Dentist Has His Certificate Suspended because of Incorrect Treatment of a Patient
In 2023, based on the petition of Human Rights Center, the professional council of the LEPL Medical and Pharmaceutic Performance Regulations Agency determined the violation of the quality in the medical service provided to the citizen. Citizen M.Kh underwent incorrect medical treatment in a dental clinic in 2018. Based on the December 14, 2023 decision of the Agency her dentist had his professional certificate suspended for 6 months and was ordered to take professional rehabilitation course. The director of the dental clinic also received a written warning from the Agency.
Ministry of IDPs and Healthcare Ordered to Pay 67 000 GEL to Unlawfully Dismissed Employee
The Tbilisi City Court granted the lawsuit of Human Rights Center and annulled the order of the Agency of IDPs, Eco-Migrants and Livelihood within the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Healthcare and Social Welfare to dismiss O.S. from the working place. O.S. worked in the Agency since 2019 and was unlawfully fired from the working place in October 2021.
The Tbilisi City Court ordered the Agency within the Ministry of IDPs and Healthcare to pay compensation and reimburse salaries of the missed months to the unlawfully dismissed employee in the amount of 67 000 GEL.
The Court Annulled the Ticket of the Patrol Police
The Tbilisi City Court granted the lawsuit of Human Rights and annulled the individual-legal act issued by the Ministry of Internal Affairs, based on which a citizen was fined with 800 GEL. The MIA argued that E.D. had allowed a drunken person to drive his car.
The Court examination showed that the applicant had not assigned the car to a drunken person and was driving the car himself while being a sober.
Gurjaani District Court Fully Granted the Appeal of the Citizen against Former Spouse
On November 16, 2023, the Gurjaani district court fully granted the lawsuit of the citizen, who requested to determine the rule of relationship with his child. Besides that, the court underlined that the wish of the child shall be taken into account and the decision shall be enforced through active engagement of the Agency of Trafficking and Care. HRC defended the legal interests of the applicant.
Woman Sued by Family Members for Violence Turned Up a Victim of Domestic Violence Herself
On February 29, 2024, the Gurjaani district court refused T.Sh, N.Z. and Z.Sh, to issue restraining order against their family member G.S. and did not grant the applicant’s lawsuit to ban her to live in the house of her husband during 9 months. The evidence presented in the court proved that HRC’s beneficiary G.S. had been victim of economic, psychological and physical violence from the side of her mother-in-law and father-in-law for years that worsened her health conditions.