ევროკავშირის მხარდაჭერით, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა შეკრებებისა და მანიფესტაციების მონიტორინგის შემაჯამებელი ანგარიში გამოაქვეყნა.
22.01.2024
22 იანვარს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საჯაროდ გამოაქვეყნა შემაჯამებელი ანგარიში შეკრებებისა და მანიფესტაციების მონიტორინგის შესახებ, რომელიც მიმოიხილავს 2023 წლის განმავლობაში აქციების მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილ უფლოებადარღვევებსა და მთავარ გამოწვევებს. ანგარიში მომზადდა ევროკავშირის მხარდაჭერით, პროექტის - „ადამიანის უფლებებზე მონიტორინგისა და ადვოკატირების შესაძლებლობის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში.
შემაჯამებელი ანგარიში წარმოაჩენს ეროვნული კანონმდებლობის დარღვევებსა და საერთაშორისო სტანდარტებთან შეუსაბამობის შემთხვევებს იმ შეკრებების მიმდინარეობისას, რომლებსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი დააკვირდა. კერძოდ, დოკუმენტში განხილული საკითხები მოიცავს აქციის დაშლისას სპეციალური საშუალებების გამოყენებას, აქციაზე ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირების უფლებების დარღვევას, საპროტესტო კარვის გაშლის აკრძალვას, საპოლიციო ძალების არაპროპორციული რაოდენობისა და არაიდენტიფიცირებული პოლიციელების მონაწილეობას და აქციის მონაწილეთა უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ პრობლემებს.
ანგარიშის მთავარი მიზანია, მიმოიხილოს მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლებასთან დაკავშირებული დარღვევები, რის განუყოფელ ნაწილსაც წარმოადგენს დარღვევების სამართლებრივი შეფასება და საერთაშორისო სტანდარტებთან მათი შესაბამისობის ანალიზი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, ასევე, შეიმუშავა რეკომენდაციები საქართველოს პარლამენტის, შსს-ს და სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისადმი, რომელთა შესრულებაც უზრუნველყოფს მშვიდობიანი შეკრების უფლების ეფექტიან დაცვას.

On January 22, the Human Rights Center (HRC) publicly released its Summary Report on Monitoring Public Assemblies, shedding light on human rights violations and key challenges identified during the monitoring of public assemblies in 2023. This assessment was made possible with the support of the European Union, as part of the project “Strengthening Monitoring and Advocacy Capacities for Rights in Georgia”.
The Summary Report dives into various aspects of the observed public assemblies, providing an insightful overview of breaches of domestic legislation and non-compliance with international standards. Specific areas covered include the use of special means during assembly dispersals, rights violations of administratively detained individuals, the prohibition of setting up protest tents, mobilization of an excessive number of unidentified policemen, and concerns regarding the physical security of assembly participants.
The primary purpose of the Report is to provide an overview of violations pertaining to the freedom of peaceful assembly. Legal assessments of these violations and analyses of their alignment with international standards are crucial components of this effort.
The Human Rights Center has also developed recommendations for the Parliament of Georgia, the Ministry of Internal Affairs, and the Special Investigation Service to ensure effective protection of the right to peaceful assembly.