აქტივისტების წინააღმდეგ მიღებულ გადაწყვეტილებას ადამიანის უფლებათა ცენტრი თბილისის სააპელაციო სასამართლოში  გაასაჩივრებს
22.11.2023
ადამიანის უფლებათა ცენტრი საჩივრით მიმართავს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს და მოითხოვს გაუქმდეს თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, საპროტესტო აქციის მონაწილე სამოქალაქო აქტივისტების - ლაშა ჯანჯღავას და ლევან ნიშნიანიძის  ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად ცნობის და 2000 ლარით დაჯარიმების შესახებ.
ლევან ნიშნიანიძე და ლაშა ჯანჯღავა ადმინისტრაციული წესით დააკავეს 2 ივნისს საქართველოს პარლამენტთან გამართულ აქციაზე. ლევან ნიშნიანიძე და ლაშა ჯანჯღავა ამ აქციაში მონაწილეობდნენ და ბანერების გამოყენებით გამოხატავდნენ თავიანთ პროტესტს ხელისუფლების წარმომადგენლების ანტიდასავლურ განცხადებებთან დაკავშირებით. დაკავების დროს დაკავებულებისთვის პოლიციას არ განუმარტავს უფლებები და არც დაკავების მიზეზი და საფუძვლები. ასევე, დაკავებამდე პოლიციის მხრიდან არ მომხდარა არანაირი გაფრთხილება.
დაკავებული ლაშა ჯანჯღავა და ლევან ნიშნიანიძე პოლიციის თანამშრომლებმა გადაიყვანეს დუშეთის რაიონის დროებითი მოთავსების იზოლატორში. პოლიციამ ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე, ადმინისტრაციული წესით დაკავებულებს გაუგრძელა 24-საათიანი დაკავების ვადა და შემდგომ ისე, რომ საქმე ჯერაც არ ჰქონდათ შეტანილი სასამართლოში, დაახლოებით 35 საათის გასვლის შემდეგ, ხელწერილით გაათავისუფლეს დროებითი მოთავსების იზოლატორიდან.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ლაშა ჯანჯღავას და ლევან ნიშნიანიძეს ედავებოდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-173-ე მუხლების დარღვევას, რაც გულისხმობს წვრილმან ხულიგნობას და სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას.
ლაშა ჯანჯღავას და ლევან ნიშნიანიძის ადმინისტრაციული დაკავების  საქმე თბილისის საქალაქო სასამართლომ განიხილა. საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს არ წარმოუდგენია არანაირი სახის ვიდეომტკიცებულება და სამინისტროს წარმომადგენელი თავის მოსაზრებას ამყარებდა მხოლოდ დაკავებაში მონაწილე მოწმე პოლიციელების ჩვენებზე.
სასამართლოში, პოლიციელების მიერ მოწმის სახით მიცემული ჩვენებები იყო არათანმიმდევრული, ურთიერთგამომრიცხავი და არსებითად ეწინააღმდეგებოდა საქმეში დაცვის მხარის მიერ წარდგენილ ვიდეომტკიცებულებებს, სადაც უწყვეტ ვიდეოკადრზე იყო ასახული დაკავების პროცესი.
არსებობს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს არაერთი  გადაწყვეტილება და სააპელაციო სასამართლოს  2017 წლის 28 აპრილის (საქმე N4ა-253-17)   გადაწყვეტილება,  რითაც გაუქმდა საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომელიც ეყრდნობოდა მხოლოდ  პოლიციელის ჩვენებას და განმარტა, რომ მარტოოდენ პოლიციელის  ჩვენება არ  წარმოადგენს მტკიცებულებას თუ ის არ არის გამყარებული სხვა სახის მტკიცებულებებით.
ლაშა ჯანჯღავას და ლევან ნიშნიანიძის ადმინისტრაციული დაკავების საქმეზე სასამართლოს სახალხო დამცველმა სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით (Amicus Curiae) მიმართა.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ არ გაიზიარა საქმეზე წარდგენილი სანდო და რეალური მტკიცებულებები და პოლიციელების ცრუ ჩვენებებზე დაყრდნობით მიიღო გადაწყვეტილება ლაშა ჯანჯღავას და ლევან ნიშნიანიძის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით  სამართალდამრღვევებად ცნობის თაობაზე.

Human Rights Center (HRC) will appeal the Tbilisi Appellate Court to annul the judgment of the Administrative Law Collegium of the Tbilisi City Court, which found the protest rally participant civil activists Lasha Janjgava and Levan Nishnianidze guilty and fined them with 2 000 GEL.
Levan Nishnianidze and Lasha Janjgava were arrested under the administrative law on June 2, 2023 during the demonstration in front of the parliament. Levan Nishnianidze and Lasha Janjgava participated in the demonstration and expressed their protest against the anti-western statements of the government members with banners. During the detention, police officers did not clarify their rights or reasons of their arrest. Furthermore, before being detained, police did not make any preliminary warning.
Police officers took the detainees to the temporary detention setting in Dusheti municipality. Police extended their detention term after 24 hours without any clarifications and afterwards, without submitting the case files to the court, 35 hours later, they released the detainees from the temporary detention setting.
The Ministry of Internal Affairs accused Lasha Janjgava and Levan Nishniadze of the violation of the Articles 166 and 173 of the Administrative Offences Code, which refer to minor hooliganism and disobedience to the lawful order of law enforcement officers.
The Tbilisi City Court examined the administrative case against Lasha Janjgava and Levan Nishnianidze. The MIA did not present any video-proof and their representative tried to verify their allegation only based on the testimonies of the witness police officers.
The testimonies of the police officers made in the court were not consecutive, contradicted each other and video-proof submitted by the MIA, which demonstrated the non-stop detention process.
In accordance with the case law of the European Court of Human Rights and the April 28, 2017 judgment of the Tbilisi Appellate Court (Case N4a-253-17), which annulled the decision of the city court as it was based only on the police officer’s testimony, only the testimony made by an officer is not valid evidence to prove the guiltiness of a defendant unless it is well-grounded with other evidence too.
The Public Defender submitted Amicus Curiae to the court about the administrative detention case against Lasha Janjgava and Levan Nishnianidze.
The Tbilisi City Court did not share the trustworthy and valid evidence presented by the defense side, passed the verdict based on the fake testimonies of the police officers, and found Lasha Janjgava and Levan Nishnianidze guilty for the violation of the Articles 166 and 173 of the Administrative Offences Code of Georgia.