ადამიანის უფლებათა ცენტრი აქვეყნებს მონიტორინგის მოკლე ანგარიშს აქციებზე მობილიზებული პოლიციელების რაოდენობისა და არაიდენტიფიცირებული პოლიციელების შესახებ
27.09.2023
27 სექტემბერი 2023
თბილისი, 27 სექტემბერი 2023 - ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, აქციების მონიტორინგის შედეგებზე დაყრდნობით, გამოაქვეყნა ანგარიში შეკრებების დროს მობილიზებული პოლიციელების რაოდენობასა და არაიდენტიფიცირებად პოლიციელებთან დაკავშირებით.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „ადამიანის უფლებებზე მონიტორინგისა და ადვოკატირების შესაძლებლობის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში, ადამიანის უფლებათა ცენტრი დააკვირდა 11 აქციას, 2023 წლის იანვრიდან - დღემდე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორების შეფასებით, ზოგიერთ აქციაზე მობილიზებული იყო პოლიციელთა არაპროპორციული რაოდენობა. ამასთან, მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ აქციებზე ხშირად იმყოფებიან პოლიციელები სამსახურებრივი უნიფორმის გარეშე, რის გამოც მათი იდენტიფიცირება შეუძლებელია. ვინაიდან დასახელებული  შემთხვევები არათავსებადია საერთაშორისო სტანდარტებთან და საუკეთესო პრაქტიკასთან, უფლებათა ცენტრის ანგარიში მოიცავს რეკომენდაციებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიმართ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აგრძელებს საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის ადვოკატირებას და მოუწოდებს ჩართულ მხარეებს, გაითვალისწინონ გამოქვეყნებულ ანგარიშში ასახული რეკომენდაციები და ითანამშრომლონ თითოეული მოქალაქის ფუნდამენტური უფლებების დასაცავად.
დამატებითი ინფორმაციისთვის, გთხოვთ, დაუკავშირეთ:
თამარ თორდინავა
საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერი
tordinava.hrc@gmail.com
+995 599 877 818
ანგარიში მომზადდა ევროკავშირის მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია ადამიანის უფლებათა ცენტრი და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის შეხედულებებს.

The Human Rights Center Publishes its Monitoring Report regarding the Amount of Police Force and Unidentifiable Law Enforcement Officers Mobilized at Protest Demonstrations
29 September 2023
The Human Rights Center Publishes its Monitoring Report regarding the Amount of Police Force and Unidentifiable Law Enforcement Officers Mobilized at Protest Demonstrations Tbilisi, 29 September 2023 - The Human Rights Center (HRC) announced the publication of its monitoring report regarding the amount of police force and unidentifiable law enforcement officers mobilized at protest demonstrations.
Within the scope of the EU-funded project - Strengthening Monitoring and Advocacy Capacities for Rights in Georgia, the HRC monitored 11 public assemblies in the period from January 2023 up to today.
According to the HRC monitors’ assessment, the amount of police officers mobilized during some demonstrations was disproportionate. Moreover, the monitoring showed that uninformed police officers were frequently present during assemblies. Given that the aforesaid comes in contradiction with the international standards and the best practice, the monitoring report includes a set of recommendations directed towards the Ministry of Internal Affairs.
The Human Rights Center remains committed to advocating for the protection and preservation of human rights in Georgia and calls upon all stakeholders to consider the recommendations laid out in the published report and work collaboratively to uphold the fundamental rights of every citizen.