ადამიანების სიცოცხლის უფლების დასაცავად - შოვის სტიქიასთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება
09.08.2023
2023 წლის 3 აგვისტოს რაჭაში განვითარებულმა სტიქიამ 20-მდე ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა. შოვში მაშველები დღემდე ეძებენ გაუჩინარებულებს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს ტრაგედიის გამო და სამძიმარს უცხადებს მეწყერის შედეგად ტრაგიკულად დაღუპულთა ოჯახებს.
ადამიანის სიცოცხლის უფლება დაცულია საქართველოს კონსტიტუციის მე-10 მუხლით. ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვეციის მიხედვით, „ყოველი ადამიანის სიცოცხლის უფლება კანონით არის დაცული“, ხოლო სიცოცხლის დაცვის პოზიტიური ვალდებულება ხელისუფლებას აკისრია.
უფრო კონკრეტულად, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ ერთ-ერთ მსგავს საქმეში განმარტა, რომ მეწყერის რისკის თავიდან აცილების მიზნით, ხელისუფლება ვალდებულია მიიღოს შესაბამისი პრევენციული ზომები და ჰქონდეს ეფექტური რეაგირება ადამიანების სიცოცხლის უფლების დასაცავად. აღნიშნულ საქმეში, ვინაიდან ხელისუფლებამ ვერ უზრუნველყო ადეკვატური პრევენციული და საგანგებო რეაგირება, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, სახელმწიფოს დაზარალებულის სასარგებლოდ მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურება დაეკისრა.
შოვში მომხდარ ტრაგედიასთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 116-ე და 240-ე მუხლებით დაიწყო, რაც სიცოცხლის გაუფრთხილებლობით მოსპობას და სამთო, სამშენებლო ან სხვა სამუშაოების წარმოებისას უსაფრთხოების წესების დარღვევას გულისხმობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საგამოძიებო ორგანოებს, გამოძიება წარმართონ ობიექტურად, სრულყოფილად და ეფექტურად, რათა შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების ბრალის გამოკვეთის შემთხვევაში, პასუხისმგებლობა დაეკისროს დანაშაულში ჩართულ ყველა პირს.
მნიშვნელოვანია, საგამოძიებო პროცესი წარიმართოს იმგვარად, რომ პასუხი გაეცეს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე არსებულ ყველა კითხვას, მათ შორის:
1)    რა პრევენციული ხასიათის სამუშაოები ტარდებოდა ტრაგედიის თავიდან აცილების მიზნით?
საქართველოს „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ კანონის 36-ე მუხლის თანახმად, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური კოორდინაციას უწევს ეროვნული სისტემის ფუნქციონირებას და პასუხისმგებელია სამოქალაქო უსაფრთხოების სფეროში პოლიტიკის დაგეგმვისა და განხორციელებისათვის. დამატებით, „გარემოს დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის მიხედვით, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კომპეტენციას განეკუთვნება გარემოს დაცვის სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელება და გარემოს მდგომარეობაზე დაკვირვების (მონიტორინგის) სისტემის საერთო კოორდინაცია. ამგვარად, მნიშვნელოვანია გაანალიზდეს არსებობდა თუ არა შოვში სამოქალაქო უსაფრთხოების დაცვის მიზნით დაგეგმილი შესაბამისი პოლიტიკა.
ასევე, „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ კანონის 39-ე მუხლის მიხედვით, საგანგებო სიტუაციის რისკის შემცირების მიზნით, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს ევალება რისკის მუდმივი იდენტიფიცირება, ანალიზი, შეფასება, პრევენციული ღონისძიებებისა და პროექტების დაგეგმვა და განხორციელება სახელმწიფო ხელისუფლების, ავტონომიური რესპუბლიკებისა და მუნიციპალიტეტის ორგანოებსა და საჯარო სამართლისა და კერძო სამართლის იურიდიულ პირებთან თანამშრომლობით. შესაბამისად, უნდა დადგინდეს, ხდებოდა თუ არა შოვში არსებული რისკების მუდმივი კონტროლი და რატომ ვერ მოახერხა შესაბამისმა უწყებებმა პრევენციული რეაგირება მაშინ, როცა მოქალაქეები აღნიშნული პრობლემების თაობაზე ჯერ კიდევ 2020 წელს საუბრობდნენ.
2)    ფუნქციონირებდა თუ არა ადრეული გაფრთხილების საგანგებო სისტემა?
„საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის დებულების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის დადგენილების მე-4 მუხლის მიხედვით, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ფუნქციაა მოსალოდნელი ან ფაქტობრივი საგანგებო სიტუაციის შესახებ ადრეული შეტყობინების სისტემის შექმნისა და განვითარების ორგანიზება, ადრეული შეტყობინების სისტემის ფარგლებში საჭირო მონაცემების შეგროვება და დამუშავება. ამასთანავე, საქართველოს ამჟამინდელი ვიცე-პრემიერის მიერ 2018 წელს გავრცელებული განცხადების მიხედვით, 2021 წელს პრევენციული ღონისძიებების გატარების მიზნებისთვის საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ადრეული გაფრთხილების გამართული სისტემას უნდა ემოქმედა, რომელზეც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახური იმუშავებდა. აქედან გამომდინარე, უნდა დადგინდეს ადრეული გაფრთხილების საგანგებო სისტემის მეშვეობით რატომ ვერ მოხერხდა მეწყერის ჩამოწოლის წინასწარი პროგნოზირება, იყო თუ არა შეცვლილი მდინარის კალაპოტი ხელოვნურად, დგინდებოდა თუ არა მდინარე ბუბაში წყლის დაწევა და დაგუბება.
3)    მოხდა თუ არა სამაშველო სამუშაოების ჩატარებისთვის განკუთვნილი ტექნიკის დაგვიანებით მობილიზება?
საქართველოს „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ კანონის 23-ე მუხლის მიხედვით, საგანგებო სიტუაციისაგან მოსახლეობისა და ტერიტორიის დაცვის სფეროში მუნიციპალიტეტისათვის დელეგირებული უფლებამოსილებაა საგანგებო სიტუაციის დროს შესაბამისი რეაგირების ძალების მუდმივი მზადყოფნის უზრუნველყოფა.
გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, ვერტმფრენი სტიქიის ზონაში ინციდენტიდან სამი საათის შემდეგ ჩაფრინდა. ამგვარად, ამ დროის განმავლობაში სტიქიურ უბედურებასთან გამკლავება ადამიანებს ყოველგვარი სამაშველო დახმარების გარეშე უწევდათ. შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სამაშველო ვერტმფრენმა სამუშაოები ღამის განმავლობაში ცუდი ხილვადობის გამო შეაჩერა. ხოლო, შესაბამისი ხიდების აწყობა ინციდენტიდან მეორე დღეს მოხდა.
ამგვარად, გამოძიებამ უნდა შეაფასოს სამაშველო სამუშაოების ოპერატიულად წარმართვის შემთხვევაში შესაძლებელი იყო თუ არა ადამიანების სიცოცხლის გადარჩენა.
4)    ხდება თუ არა გადარჩენილი და დაკარგული ადამიანების შესაბამის სიებში აღრიცხვა და სამძებრო სამუშაოების გონივრულად წარმართვა?
ხელისუფლებას არ გაუსაჯაროვებია დაკარგული და გადარჩენილი ადამიანების სია, რაც ქმნის გაურკვევლობას განსაკუთრებით ისეთ შემთხვევებში, როცა დაკარგული პირი წარმოადგენს უცხო ქვეყნის მოქალაქეს და არ ხდება ოჯახის წევრების მიერ მისი ძებნა. დამატებით, სიების გამოქვეყნების შემთხვევაში, მოქალაქეები შეძლებდნენ ზუსტი ინფორმაციის მიწოდებას, რაც გამოსადეგი იქნებოდა დაკარგული პირების საერთო რიცხვის დასადგენად, მოსახლეობის ინფორმირებულობის გასაზრდელად და შესაბამისი სამძებრო სამუშაოების გონივრულად წარსამართად.
5)    სტიქიის შედეგებთან ეფექტურად გამკლავების მიზნით ექნებოდა თუ არა სასიცოცხლო მნიშვნელობა სხვა ქვეყნების დახმარებას?
მნიშვნელოვანია, გაირკვეს იყო თუ არა სამაშველო სამუშაოების ჩასატარებლად საჭირო დამატებითი რესურსი.  მათ შორის, ტექნიკა სხვა ქვეყნებიდან და განახორციელეს თუ არა შესაბამისმა უწყებებმა მოლაპარაკებები ამ კუთხით.
მნიშვნელოვანია, პასუხისგმებლობა დაეკისროს ყველა შესაბამის უწყებას და თანამდებობის პირს,  იმ შემთხევაში, თუკი სტიქიურ უბედურებაზე რეაგირება იყო არაეფექტური ან თუ დადგინდება, რომ სახელმწიფო უწყებებს ჰქონდათ შესაძლებლობა, ევარაუდათ სტიქიური უბედურება და შეძლებისდაგვარად განეხორციელებინათ პრევენციული ღონისძიებები, მათ შორის - მოსახლეობის ინფორმირების გზით, რითიც შეძლებდნენ მსხვერპლთა ოდენობის შემცირებას.

On the 3rd of August, 2023, in the Racha region, up to 20 individuals lost their lives due to the natural disaster. Rescue teams are still trying to find the missing in Shovi. The Human Rights Center conveys deep sorrow over the tragedy and expresses its condolences to the families of those who tragically lost their lives as a result of the landslide.
The right to life of a person is protected by Article 10 of the Constitution of Georgia. According to the European Convention on Human Rights, “Everyone’s right to life shall be protected by law”. While the government has a positive obligation to safeguard the right to life.
More specifically, the European Court of Human Rights clarified in one of the
cases that in order to avoid the risk of a landslide, the authorities are obliged to take appropriate preventive measures and have an effective response to protect the right to life of people. In the mentioned case, since the government failed to provide an adequate preventive and emergency response, according to the decision of the European Court of Human Rights, the state was obliged to compensate the victim for material and moral damages.
In connection with the Shovi tragedy, the Ministry of Internal Affairs has initiated an
investigation based on Articles 116 and 240 of the Criminal Code of Georgia, that refers to negligent killing and breach of safety regulations during mining, construction or other works.
The Human Rights Center calls upon the investigative bodies to conduct the investigation objectively, thoroughly and effectively, so that in case of identifying the fault of the relevant state agencies, all persons involved in the crime are held accountable.
It is crucial to carry out the investigative process in a manner that all questions of high public interest are answered, including:
1) What preventive works were carried out in order to avoid the tragedy?
According to the Law of Georgia on Public Safety, Article 36 the Emergency Management Service shall coordinate the operation of the National System and shall be responsible for planning and implementing the policy in the field of public safety. Additionally, according to the Law of Georgia on Environmental Protection, the competence of the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia is to implement a state policy in the field of environmental protection and to carry out an overall coordination of the environmental observation (monitoring) system. Thus, it is important to analyze whether there was an appropriate policy planned for the protection of public safety in Shovi.
Also, according to Article 39 of the Law of Georgia On Public Safety, in order to minimise the emergency risks the Emergency Management Service shall identify, analyse and assess risks on the permanent basis, plan and implement preventive measures and projects in cooperation with bodies of the public authorities, Autonomous Republics, municipalities and legal entities under public and private law. Therefore, it should be determined whether the risks in Shovi were consistently under control and why the relevant agencies did not take preventive measures despite citizens raising concerns about these
issues as far back as 2020.
2) Was the early warning system for emergencies operational?
According to Article 4 of the Decree of the Government of Georgia "On the Approval of the Regulations of the Emergency Management Service", the function of the Emergency Management Service is to organize the establishment and advancement of an early notification system for anticipated or ongoing emergency scenarios, along with gathering and processing the necessary data within the framework of the early notification system. Furthermore, based on the
statement from 2018 of the present Vice Prime Minister of Georgia, a plan was established according to which by 2021 a comprehensive early warning system would be implemented in Georgia, with the responsible unit within the Ministry of Environment Protection and Agriculture supervising its execution as part of preventative measures. Therefore, it should be determined why the landslide could not be predicted through the emergency early warning system in advance, whether there were artificial alterations to the riverbed, if there were changes of the water levels in the Buba River leading to flooding.
3) Was the mobilization of equipment for rescue operations delayed?
According to Article 23 of the Law of Georgia on Public Safety, in matters related to the protection of the population and of the territory from emergencies powers delegated to municipalities is to mobilise respective Response forces during emergencies and organise their involvement in emergency rescue operations; also, ensure training and constant readiness of the Response Forces.
Based on the information that has been spread, the helicopter landed in the disaster area three hours after the incident. Thus, during this timeframe, people had to deal with natural disaster themselves without any rescue aid. The rescue helicopter of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs
stopped the work during the night due to limited visibility. As for the construction of the necessary
bridges, it occurred on the day subsequent to the incident.
Therefore, the investigation should assess whether it was possible to save people's lives if rescue operations were conducted promptly.
4) Are the rescued and missing people registered in the relevant lists so that the search operations may be conducted wisely?
The official list of missing and rescued individuals has not been made public by the authorities, leading to a sense of uncertainty. This is particularly concerning in situations involving foreign citizens who are missing and aren't being actively sought by their families. By making these lists accessible to the public, citizens would have the opportunity to provide precise information. This contribution could be helpful in establishing the total number of missing people so that the population is well-informed, and search and rescue operations are conducted in a relevant manner.
5) In order to effectively deal with the consequences of the disaster, would the assistance of other countries be vital?
It is important to determine whether additional resources were needed for the efficient implementation of emergency operations. Among them, whether the additional equipment was needed from other countries and whether the relevant agencies have conducted negotiations in this regard.
It is important to hold all relevant agencies and officials accountable in case the response to a natural disaster was ineffective or if it is determined that state agencies could have anticipated and taken preventive measures, including by informing the population, by which they could reduce the number of victims.