საკონსტიტუციო სასამართლომ ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული კონსტიტუციური სარჩელი დააკმაყოფილა
21.06.2023
Humanrights.ge
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა N1513 კონსტიტუციური სარჩელი ,,მამუკა ტოლიაშვილი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ’’. მოსარჩელის ინტერესებს საკონსტიტუციო სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ძალადაკარგულად იქნა ცნობილი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის პირველი ნაწილის სიტყვების - „ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით ექვს წლამდე“ ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც ითვალისწინებდა სასჯელის სახით თავისუფლების აღკვეთის გამოყენების შესაძლებლობას, მოსახმარად გამოუსადეგარი ოდენობის ნარკოტიკული საშუალების უკანონო დამზადების, შეძენის, შენახვის, გადაზიდვის ან გადაგზავნისთვის.
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, პირს ვერ აღუკვეთავენ თავისუფლებას თუკი მას აღმოაჩნდება ერთი მოხმარებისათვის გამოუსადეგარი, მცირე ოდენობის, ნებისმიერი სახის ნარკოტიკული ნივთიერება.
სასამართლოს დადგენილებით, აღმოიფხვრება წარსულის ის მანკიერი პრაქტიკა, რომლის მიხედვითაც პირს რამდენიმე წლით აღუკვეთავდნენ თავისუფლებას იმ შემთხვევაში,  თუ მას თან აღმოაჩნდებოდა უკვე გამოყენებული ცარიელი შპრიცი ან ნივთი, რომელზეც დარჩენილი იყო ნებისმიერი ნარკოტიკული საშუალებების  მცირე კვალი.
კონსტიტუციური სარჩელის თანახმად, ადამიანი არ შეიძლება ისჯებოდეს საკუთარი თავისთვის მიყენებული დაზიანებისათვის, თუკი დანაშაული არ არის მიმართული საზოგადოებრივი უშიშროებისა და წესრიგის წინააღმდეგ. ხოლო ისეთ შემთხვევებში, როცა გამოვლენილია აკრძალული ნივთიერების, მათ შორის თუნდაც მძიმე ნარკოტიკის კატეგორიას მიკუთვნებული საშუალების ისეთი მცირე ოდენობა, რომლის აღმოჩენაც მხოლოდ  ლაბორატორიულად, მიკროსკოპულ დონეზეა შესაძლებელი, გაურკვეველი რჩება რა საფრთხის შემცველი შეიძლება იყოს საზოგადოებისათვის და რამდენად საჭიროა ასეთ შემთხვევაში სახელმწიფოს ჩარევა და მკაცრი ღონისძიებების გატარება, მით უფრო, რომ ოდენობიდან გამომდინარე, იგი პირადი მოხმარებისთვისაც უვარგისია.
საკონსტიტუციო სასამართლოს ამ კონკრეტული გადაწყვეტილებით, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 310-ე მუხლზე მითითებით (ახლად გამოვლენილ გარემოებათა გამო განაჩენის გადასინჯვის საფუძვლები), საპატიმრო დაწესებულებებიდან გათავისუფლდებიან ის პირები, რომლებსაც ძალადაკარგულად ცნობილი, წარსულში მოქმედი ნორმის საფუძველზე, სასჯელის სახედ განუსაზღვრეს თავისუფლების აღკვეთა.

The Constitutional Court Granted the Constitutional Claim Lodged by Human Rights Center
The Constitutional Court of Georgia granted Constitutional Claim N1513 Mamuka Toliashvili versus the Parliament of Georgia.  HRC pleaded the cause of the claimant in the The court.
According to the judgment by the Constitutional Court, the normative content of the words within Article 260 of the Criminal Code of Georgia - "punishable by imprisonment for up to six years", which envisaged the possibility of applying a prison sentence for illegal manufacture, acquisition, storage, shipping or sending of narcotic drugs in quantities not suitable for use was declared invalid.
According to the Judgment by the Constitutional Court, individuals may not be imprisoned in the instances where they are caught with such a small quantity of any narcotic substances that would be unusable of a single user.
Under the Court Judgment, the malicious practice when persons were imprisoned for several years in cases where a used items or syringes containing traces of any illegal drugs were found.
According to the Constitutional Claim, no person may be punished for the damage he/she inflicts upon him/herself, provided the offense does not target public security and order. Moreover, in the cases of illegal substances, including heavy drugs in such small quantities that can be detected only by means of a laboratory and microscopic examination, it remains unclear what risks this may pose to the public and to what extent it is necessary for the State to interfere and take harsh actions, even more so when the quantity of the drug is not suitable even for a personal use.
Under the above Judgment of the Constitutional Court, in reference to Article 310 of the Criminal Procedure Code (Reviewing the Judgments due to Newly Discovered Circumstances), the persons who have been sentenced to imprisonment under the norm valid then but now rendered as void shall be released from penitentiary facilities.