ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმატებული საქმეები (2022 წლის ივლისი-ოქტომბერი)
ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარების შედეგად, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ გაამართლა ე.წ. ყინწვისის საქმეზე 2011 წელს გასამართლებული 12 პირი, რომლებიც საქართველოს პარლამენტის მიერ პოლიტპატიმრებად არიან აღიარებული.  სააპელაციო სასამართლომ განაჩენი 2022 წლის 23 სექტემბერს გამოაცხადა.
2011 წლის ივლისის თვის განაჩენებით, ე.წ. ყინწვისის საქმეზე გასამართლებულ 24  პირს მსჯავრი ედებოდათ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 315-ე მუხლის I ნაწილით გათვალისწინებული ქმედებისთვის, რაც გულისხმობს  შეთქმულებას საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შესაცვლელად, სახელმწიფო ხელისუფლების დასამხობად ან ხელში ჩასაგდებად.
შემდეგ წლებში ამ საქმეში მსჯავრდებულ პირთა მიმართ სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულები კიდევ უფრო თვალნათელი გახდა. ამ მხრივ, განსაკუთრებით აღსანიშნავია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე „ნიკოლოზ გოგუაძე საქართველოს წინააღმდეგ“.
მოცემულ საქმეზე, განაჩენების გადასინჯვის  და გამამართლებელი განაჩენის გამოტანის მოთხოვნით  ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვის საფუძველზე 2021 წლის თებერვლის თვეში თბილისის სააპელაციო სასამართლომ 12 ყოფილი პოლიტპატიმრის მიმართ გამამართლებული განაჩენი გამოიტანა. 2021 წელსვე,  ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლოებრივი დახმარების შედეგად, ე.წ. ყინწვისის საქმეზე დარჩენილი 12 პირის მიმართ განაჩენების გადასინჯვისა  და გამამართლებელი განაჩენის გამოტანის მოთხოვნით, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართა საქართველოს გენერალური პროკურატურის სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულის გამოძიების დეპარტამენტმა.
სააპელაციო სასამართლოს მიერ გამართლებული პირების სამართლებრივ ინტერესებს სასამართლო პროცესზე წლების განმავლობაში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ეკა ქობესაშვილი იცავდა.
სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება არის ადამიანის უფლებათა ცენტრის მრავალწლიანი შრომის შედეგი, რის შედეგადაც ყინწვისის საქმის მონაწილე ყველა პირის სამართლებრივი რეაბილიტაციისასთვის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა.
ოჯახში ძალადობის საქმეზე ბრალდებულს თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა
ივლისის თვეში ქალის მიმართ, ოჯახში ძალადობის საქმეზე, გენდერული ნიშნით ჩადენილი კვალიფიკაციით თბილისის სასაქალაქო სასამართლომ ბრალდებულ გ. ლ-ს 2 წლით და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
ი. ტ.-ზე მეუღლე, გ. ლ. წლების განმავლობაში სისტემატიურად ძალადობდა როგორც ფიზიკურად, ისე ფსიქოლოგიურად. 2021 წლის დეკემბრის თვეში ი. ტ. კვლავ გახდა მეუღლის მხრიდან ფიზიკური ძალადობის მსხვერპლი, რა დროსაც გამოძახებული იქნა პოლიცია და შედეგად ძალადობის ფაქტზე დაიწყო გამოძიება.
ოჯახში ძალადობის საქმეზე, გამოძიების ეტაპზე და სასამართლოში დაზარალებულ ი. ტ.-ს სამართლებრივ ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებულ მოქალაქეს დამსაქმებელი განაცდურს და კომპენსაციას გადაუხდის
2022 წლის 21 ივლისს გორის რაიონულმა სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა თ.ბ.-ს სარჩელი სს „იავნანას“ მიმართ - ბათილად ცნო სს „იავნანას“ დირექტორის ბრძანება თ.ბ.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ, სამსახურში აღდგენის ნაცვლად დამსაქმებელს დაეკისრა კომპენსაციისა და განაცდურის გადახდა თ.ბ.-სთვის.
სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებულის ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა. სს "იავნანამ" 30 წლის სტაჟის მქონე დასაქმებული თ.ბ. ყოველგვარი წინასწარი შეტყობნების გარეშე სამსახურიდან გაათავისუფლა რეორგანიზაციისა და შტატების შემცირების საფუძვლით. გათავისუფლებას წინ უძღოდა თ.ბ.-თვის ხელფასის განახევრება მასთან წინასწარი კონსულტაციისა და მხარეთა შორის შეთანხმების მიღწევის გარეშე. თ.ბ.-მ საკუთარი უფლებების დასაცავად მიმართა ადამიანის უფლებათა ცენტრს. იგი მიიჩნევდა, რომ მისი გათავისუფლება განხორციელდა მხოლოდ მისი ასაკის გამო. სასამართლოში საქმისწარმოების მიმდინარეობისას გამოიკვეთა, რომ დამსაქმებელმა რეორგანიზაციის ფარგლებში, შტატების შემცირების ნაცვლად, განახორციელა ამავე შტატებისათვის სახელწოდებების გადარქმევა და თ.ბ.-ს ადგილას დაინიშნა ასაკით ახალგაზრდა სხვა თანამშრომელი. დამსაქმებელმა ვერ წარმოადგინა რეორგანიზაციის მართლზომიერების დასაბუთება.
გორის რაიონულმა სასამართლომ მიიჩნია, რომ სს „იავნანას“ დირექტორის ბრძანება დასაქმებულის სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ იყო უკანონო. თუმცა იქიდან გამომდინარე, რომ მის ადგილას უკვე სხვა თანამშრომელია აყვანილი და ტოლფასი თანამდებობაც ვერ იქნა მოძიებული, თ.ბ.-ს სამსახურში აღდგენის ნაცვლად მიეკუთვნა კომპენსაცია და განაცდურის ანაზღაურება.
გორის სამხედრო ჰოსპიტალს გათავისუფლებული თანამშრომლების სასარგებლოდ განაცდურის ანაზღაურება და კომპენსაცია დაეკისრა
2022 წლის 11 ივლისს გორის რაიონულმა სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა თ.დ.-ისა და ნ.ი.-ს სარჩელები სსიპ გიორგი აბრამაშვილის სახელობის გორის სამხედრო ჰოსპიტლის მიმართ. ბათილად იქნა ცნობილი ჰოსპიტლის დირექტორის ბრძანებები, რომლითაც თ.დ. და ნ.ი. გათავისუფლდნენ დაკავებული თანამდებობებიდან. ჰოსპიტალს დაეკისრა უკანონოდ გათავისუფლებული თანამშრომლებისათვის განაცდურისა და კომპენსაციის გადახდის ვალდებულება. უკანონოდ გათავისუფლებულების ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
თ.დ. და ნ.ი. იყვნენ ერთი ოჯახის წევრები, რომლებიც წლების მანძილზე მუშაობდნენ გორის სამხედრო ჰოსპიტალში. მიღებული ჰქონდათ არაერთი მადლობა წარმატებული მუშაობისათვის. 2021 წლის ბოლოს მათ დამსაქმებლისაგან მიიღეს შეტყობინება, რომ ვადის გასვლის გამო უწყდებოდათ ხელშეკრულება და ჰოსპიტალი აღარ აპირებდა მის გაგრძელებას, მაშინ როდესაც მათი მუშაობის სტაჟიდან გამომდინარე ისინი ითვლებოდნენ უვადო ხელშეკრულებით დასაქმებულებად. თ.დ.-სა ნ.ი.-ს განმარტებით მათი გათავისუფლება მოხდა მათივე ოჯახის წევრის მიერ მმართველი პარტიის დატოვებისა და გიორგი გახარიას პოლიტიკურ პარტიაში გაწევრიანების გამო. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით საკუთარი უფლებების დასაცავად მიმართეს სასამართლოს, რომელმაც ერთმნიშვნელოვნად დაადგინა გათავისუფლების უკანონობა, თუმცა შესაბამისი ვაკანტური ადგილების არარსებობის გამო აღდგენის ნაცვლად მიენიჭათ კომპენსაცია და განაცდურის ანაზღაურება. არ იქნა დადგენილი პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაცის ფაქტი. დავა გრძელდება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში იმავე ან ტოლფას თნამდებობაზე აღდგენისა და მიკუთვნებული კომპენსაციის ოდენობის ნაწილში.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორის შრომითი დავა მის სასარგებლოდ დასრულდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარების შედეგად, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა აღიდგინა თავისი დარღვეული უფლებები და კვლავ მიეცა შესაძლებლობა, გააგრძელოს თავისი პროფესიული საქმიანობა.
ლ. ა. 2010 წლიდან მუშაობდა საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში სამართლის და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტზე ასოცირებული პროფესორის თანამდებობაზე. თავდაპირველად იგი მიწვეულ იყო სრული პროფესორის თანამდებობაზე, შესაბამისად კითხულობდა ლექციებს და პრაქტიკულ კურსს. იმ მიზეზით, რომ შრომითი ურთიერთობის პერიოდში ლ. ა. ცდილობდა, დაეცვა თავისი უფლებები და არ ერიდებოდა სამსახურში არსებული პრობლემების ღიად და საჯაროდ დაფიქსირებას, ხელმძღვანელი პირის მხრიდან 2013 წელიდან დაიწყო   მისი პროფესიული და შრომითი უფლებების მხრივ შევიწროება სხვადასხვა ფორმებით.  საბოლოოდ 2020 წლიდან ლ. ა.-ს აღარ გაუფორმდა ხელშეკრულება და აღარ მისცეს შესაძლებლობა, გაეგრძელებინა თავისი პროფესიული საქმიანობა.
„მთავარი არხის“ დაცვის თანამშრომელზე თავდამსხმელმა დანაშაული აღიარა და პროკურატურას სასჯელზე შეუთანხმდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრი წარმოადგენდა ტელევიზია „მთავარი არხის“ დაცვის თანამშრომლის, ვ.ვ.-ის სამართლებრივ ინტერესებს სისხლის სამართლის საქმეზე.
2022 წლის 17 ივნისს ვ.ვ. ასრულებდა სამსახურებრივ მოვალეობას „მთავარი არხის“ ეზოში, სადაც მოულოდნელად შევიდა „ტოიოტა პრიუსი“ უკუსვლით. ვ.ვ. მიუახლოვდა ავტომობილის მძღოლს, რათა გაერკვია, ვისთან იყო მისული, რაზეც მძღოლმა, რომელიც  სავარაუდოდ  იყო ალკოჰოლური თრობის ქვეშ, აგრესიულად უპასუხა: „ჩემი უბანია და ჩემს ტერიტორიაზე ვარ. სადაც მინდა, იქ მივალ“. ვ.ვ.-მ მოუწოდა მძღოლს, დაეტოვებინა „მთავარი არხის“ ტერიტორია, რის შემდეგაც აგრესიული მოქალაქემ წავიდა, მაგრამ ვ.ვ.-ს დაემუქრა - დამელოდე, მალე მოვალო. მართლაც, ცოტა ხანში კვლავ დაბრუნდა „მთავარი არხის“  შენობასთან და იგინებოდა ტელევიზიის გენერალური დირექტორის, ასევე - თანამშრომლების, მათ შორის - ვ. ვ.-ს მისამართით. მან გასაშლელი ჯიბის დანა ამოიღო და რამდენჯერმე მოუქნია ვ.ვ.-ს, რა დროსაც მიაყენა მცირედი დაზიანება მარცხენა ხელის არეში. თავდამსხმელი რამდენჯერმე გაიყვანეს „მთავარი არხის“ ტერიტორიდაან, მაგრამ კვლავ უკან ბრუნდებოდა. ბოლოს მან ავტომობილი დააჯახა „მთავარი არხის“ ჭიშკარს, დააზიანა ჭიშკრის მარცხენა ფრთა და შლაგბაუმი. ამის შემდეგ იგი დააკავა საპატრულო პოლიციამ და გადაიყვანა წინასწარი დაკავების იზოლატორში.
2022 წლის 12 ოქტომბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ  დაამტკიცა საპროცესო შეთანხმება  ძველი თბილისის რაიონულ პროკურატურასა და სისხლის სამართლის საქმეზე ბრალდებულთან, დაზარალებულის თანხმობით.  საპროცესო შეთანხმებით, ბრალდებული აღიარებს მის მიერ ჩადენილ დანაშაულს და უთანხმდება პროკურატურას სასჯელზე. ბრალდებულის მიმართ, მხარეთა შეთანხმებით, დადგა გამამტყუნებელი განაჩენი.
საპროტესტო აქციის მონაწილეს ჯარიმა არ დაეკისრა
ადამიანის უფლებათა ცენტრს დახმარების თხოვნით მომართა ი. რ.-მ, რომელსაც  შინაგან საქმეთა სამინისტრო ედავებოდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე მუხლით ჩადენილ ქმედებას. კერძოდ, თბილისში, ხელოვნების მუზეუმთან, მიმდინარეობდა საპროტესტო  შეკრება. მოქალაქეები აპროტესტებდნენ ანჩისხატის გადატანას მუზეუმიდან. ხატის გადატანისას აქციის მონაწილეები პოლიციის თანამშრომლებს დაუპირისპირდნენ. აქციის ერთ-ერთი მონაწილე, პროტესტის ნიშნად, დაუწვა  მიკროავტობუსს, რითაც გადაჰქონდათ ხატი. ი. რ.  ცდილობდა  მიკროავტობუსის ქვეშ დაწოლილი  აქციის მონაწილის გამოყვანას, რათა  მიკროავტობუსს არ გადაევლო მისთვის, რა დროსაც პოლიციამ ი.რ. დააკავა პოლიციის მოთხოვნის დაუმორჩილებლობისათვის.
2022 წლის 15 ივლისს თბილისის საქალაქო სასამართლოში, ი.რ.-ს  ადმინისტრაციული  საქმის განხილვისას, პოლიციამ წარმოადგინა ვიდეოკამერის ჩანაწერები, სადაც ჩანდა მხოლოდ ი. რ.-ს დაკავება. ჩანაწერებში  არ ჩანდა პოლიციის მხრიდან  რაიმე სახის მოწოდება ან მოთხოვნა ი. რ.-ს  მიმართ.  სასამართლომ ი.რ. არ დააჯარიმება, რასაც ითხოვდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი და მხოლოდ სიტყვიერი საყვედური გამოუცხადა.
სასამართლომ შრომით დავაზე ეკონომიკის მინისტრის ბრძანებები ბათილად ცნო
2022 წლის 4 ივლისს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სააპელაციო საჩივარი. ძალაში დარჩა თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომლითაც ბათილად იქნა ცნობილი ეკონომიკის მინისტრის ბრძანებები დ.გ.-სა და დ.ჩ.-ს თანამდებობებიდან გათავისუფლების შესახებ და დაევალა სამინისტროს გარემოებათა სრულყოფილი კვლევის შემდეგ ახალი ბრძანებების გამოცემა. დასაქმებულთა სააპელაციო საჩივრის დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის ნაწილში დავა გრძელდება საქართველოს უზენაეს სასამართლოში. ეკონომიკის სამინისტროდან უკანონოდ გათავისუფლებულთა ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს.
დევნილი საცხოვრებლით იქნება უზრუნველყოფილი
2022 წლის 7 ივლისს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა სსიპ დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს სააპელაციო საჩივარი, ძალაში დარჩა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც სრულად დაკმაყოფილდა დევნილი ე.ზ.-ს ადმინისტრაციული სარჩელი, გაუქმდა სააგენტოს უარი საცხოვრებლით უზრუნველყოფის თაობაზე და დაევალა ამავე სააგენტოს დევნილი ე.ზ.-ს გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფა. ე.ზ.-ს ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
სეტყვით შედეგად დაზარალებული მოქალაქე სუბსიდიას მიიღებს
2022 წლის 19 მაისის განჩინებით, საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ დაუშვებლად ცნო ააიპ სოფლის განვითარების სააგენტოს საჩივარი სეტყვის შედეგად დაზარალებული ხ.ი.-ს მიმართ. ძალაში დარჩა თბილისის სააპელაციო სასამართლოსა და შესაბამისად, გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, რითაც სრულად დაკმაყოფილდა სეტყვის შედეგად დაზარალებული ხ.ი.-ს სარჩელი და სააგენტოს დაევალა მისთვის გამოყოფილი სუბსიდიის გაცემა. მიუხედავად იმისა, რომ ხ.ი. წარმოადგენდა სეტყვის შედეგად დაზარალებულ პირს, სააგენტომ მას დაუსაბუთებლად უარი განუცხადა გამოყოფილი კომპენსაციის გაცემაზე, რაზეც ხ.ი.-მ წარადგინა ადმინისტრაციული სარჩელი გორის რაიონულ სასამართლოში. მის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
სასამართლომ სერვისების განვითარების სააგენტოს ახალი აქტის გამოცემა დაავალა
ადამიანის უფლებათა ცენტრი წარმოადგენს იორდანის მოქალაქე  ფ.ხ. ა.ა.-ის სამართლებრივ ინტერესებს. 2022 წლის 31 მაისს ფ.ხ.ა.ა.-მ განცხადებით მიმართა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სერვისების განვითარების სააგენტოს  და მოითხოვა საქართველოში მუდმივი ბინადრობის ნებართვა.  საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს  სერვისების განვითარების სააგენტომ  2022 წლის 29 ივნისს მიიღო გადაწყვეტილება, რითაც ფ.ხ. ა.ა.-ის  უარი ეთქვა საქართველოში მუდმივი ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე, უარის მიზეზად მიუთითა  უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ საქართველოს კანონის მე-18 მუხლის  „ა“ და „გ“ ქვეპუნქტები რაც გულისხმობს  ა) არსებობს უფლებამოსილი ორგანოს დასკვნა  ან/და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ინტერესების დაცვის უზრუნველსაყოფად მისი საქართველოში ცხოვრების მიზანშეუწონლობის შესახებ; გ) იგი ახორციელებს  საქმიანობას, რომელიც  საფრთხეს უქმნის  საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოებას ან/და საზოგადოებრივ წესრიგს.
დასკვნა გაცემულია სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ. ასეთი დასკვნები უმეტესწილად ბლანკეტურად გაიცემა და დევს მსგავსი კატეგორიის საქმეებში. დოკუმენტის გაცნობის შესაძლებლობა მხოლოდ მოსამართლეს აქვს.
2022 წლის 19 ოქტომბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ფ.ხ. ა.ა.-ის სასარჩელო მოთხოვნა, ბათილად ცნო სერვისების განვითარების სააგენტოს უარი ფ.ხ. ა.ა.-ის  მუდმივი ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე და დაევალა სერვისების განვითარების სააგენტოს საქმის შესწავლა და ახალი აქტის გამოცემა.
დავა, რომელიც 10 წელი გრძელდებოდა, მორიგებით დასრულდა
2022 წლის 25 ივლისს მხარეთა მორიგებით დასრულდა დავა ო.გ.-სა და ლ.გ.-ს შორის. ო.გ. დავობდა, რომ მას გამსესხებელმა ლ.გ.-მ სესხისა და იპოთეკის ხელშეკრულების ნაცვლად ხელი მოაწერინა გამოსყიდვის უფლებით უძრავი ქონების ნასყიდობის ხელშეკრულებაზე. ო.გ. ითხოვდა აღნიშნული ხელშეკრულების ბათილად ცნობას, ლ.გ. კი ო.გ.-ს გამოსახლებას ითხოვდა ერთადერთი საცხოვრებელი სახლიდან. 2012 წლიდან მომდინარე დავა გადაწყდა მხარეთა მორიგებით, კერძოდ მხარეებმა გააფორმებს სადავო უძრავ ქონებაზე ნასყიდობის ხელშეკრულება, რომლითაც ლ.გ.-მ შეთანხმებული თანხის სანაცვლოდ ო.გ.-ს შვილიშვილს მ.გ.-ს საკუთრებაში დაურეგისტრირა სადავო სახლი. ო.გ.-ს ინტერესებს 2016 წლიდან ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
სხვადასხვა:
    ივლისის თვეში ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვის საფუძველზე, შსს-ს გენერალურმა ინსპექციამ გამომძიებელს დისციპლინური პასუხისმგებლობის სახით მკაცრი გაფრთხილება მისცა. მოქალაქე მ. ა. თავისი უფლებების დარღვევის ფაქტზე რეაგირების  მიზნით, მივიდა პოლიციის განყოფილებაში, სადაც მას დახვდა პოლიციის თანამშრომელი, რომელმაც არ აღმოუჩინა შესაბამისი კვალიფიციური დახმარება. ფაქტზე პოლიციის თანამშრომლის მიმართ დისციპლინური საქმის წარმოების დაწყების მიზნით, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მიმართა შსს-ს გენერალურ ინსპექციას მიმართა.
    2022 წლის  5 აგვისტოს   თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციული  საქმეთა კოლეგიის მოსამართლე მანუჩარ ცაცუამ, მტკიცებულებათა არქონის გამო, შეწყვიტა ადმინისტრაციული წარმოება მოქალაქე თ.ნ.-ს მიმართ. შინაგან საქმეთა სამინისტრო თ.ნ.-ს ედავებოდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებულ ქმედების ჩადენას, კერძოდ - სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომელი პირის სიტყვიერი შეურაცხყოფას.

All political prisoners were acquitted in the case of Kintsvisi
As a result of legal aid provided by HRC, twelve persons convicted in Kintsvisi case in 2011 who were recognized as political prisoners by the Parliament of Georgia were acquitted by Tbilisi Court of Appeals. The appellate Court announced the judgment on September 23, 2022.
According to the judgments from July 2011, 24 persons convicted in Kintsvisi case were accused of the action under Article 315(1) of the Criminal Code envisaging the conspiracy to change the constitutional order of Georgia through violence, to overthrow the government or seize the state power.
Due to the gross and obvious violations identified in the case, further due to the facts of torture and inhuman treatment, the obvious political motives in the investigation, HRC was the initiator of the proceedings so that the participants in the Kintsvisi case be granted the status of political prisoners, and in 2013 the Parliament of Georgia adopted the respective resolution.
In the following years, the offenses committed during the legal proceedings in the above case against the persons convicted became even more apparent. In this regard, the judgment by the European Court of Human Rights in the case Nikoloz Goguadze v. Georgia is particularly noteworthy.
In Kintsvisi case, following the petition by HRC to review the case and render the judgment of acquittal, Tbilisi Court of Appeals rendered the judgment of acquittal against twelve former political prisoners. In the same 2021, as a result of legal aid provided by HRC, the Department of the Offenses Committed during Legal Proceedings within the Office of Prosecutor General petitioned Tbilisi Court of Appeals to review the judgments of conviction rendered against twelve persons and pass the judgment of acquittal against them.
Eka Kobesashvili, a lawyer within HRC has been defending the legal interests of persons acquitted by the Court of Appeals.
The judgment of the Court of Appeals is the result of many years’ work of HRC, thus taking another major step towards the legal rehabilitation of all persons involved in Kintsvisi case.
A defendant accused of domestic violence was sentenced to imprisonment
Tbilisi City Court sentenced defendant G.L. to 2 years and 6 months in prison for perpetrating violence against a woman and domestic violence.
G.L. had been systematically exerting physical and psychological violence against his spouse I.T. In December 2021, I.T. became again a victim of violence perpetrated by her spouse when she called the police, and an investigation was launched.
HRC was defending the legal interests of I.T., the victim of domestic abuse.
An employer is to pay lost earnings to the illegally fired employee
On July 21, 2022, Gori District Court allowed in part the claim by T.B. against Iavnana JSC annulling the order dismissing T.B from office and instead ordering the company to pay compensations and lost earning to T.B.
HRC pleaded the cause of the illegally fired person in court. Iavnana JSC dismissed T.B. a person with 30 years long record of service without any prior notification on the grounds of reorganization and staff reduction. The dismissal was preceded by cutting in half the salary to T.B. without any consultations or agreement between the parties. T.B. approached HRC to defend his rights. He believed he was fired only due to his old age. During the court proceedings it came out that the employer conducting the reorganization renamed the jobs instead of reducing them in number and appointed on the position of T.B. a person younger in age. The employer failed to justify before the court the legality of the process of reorganization.
The court found that the order of the director dismissing the employee was illegal. However, due to the fact that the position was already filled, and no equivalent job was there to be offered to T.B., the court ordered the payment of compensations and lost earnings in his favor instead of restoring him to the former position.
Gori Military Hospital was ordered to pay lost earnings to fired employees
On July 11, 2022, Gori District Court partially allowed the claims by T.D. and N.I. filed against Gori Abramishvili Military Hospital LEPL. The orders by the director of the hospital to dismiss T.D. and N.I. were annulled by the court. The hospital was imposed to pay lost earnings and compensations to the employees illegally fired. HRC pleaded the cause of illegally fired persons in the court.
T.D. and N.I. were members of the same household working for years in the Gori hospital. They have received numerous acknowledgements for the successful job performed. At the end of 2021, they were informed by the employer that their contracts were to be terminated and the hospital was not going to extend them, notwithstanding the fact that the employees due to their long service record were considered to be employed under open-ended labor contracts. T.D. and N.I. assumed that their dismissal was due to the fact of them leaving the ruling party and joining the newly established political party of Giorgi Gakharia. The affected persons applied to the court with a legal aid provided by HRC and the court explicitly found the unlawfulness of the dismissal, however, because there were no vacant positions left to be offered to the claimants, the court ruled the payment of compensations and lost earnings instead of restoring the claimants to the jobs. The court failed to establish the fact of discrimination on political-opinion grounds. The dispute is carried on in Tbilisi Court of Appeals in order to achieve the restoration of the victims to the same or equivalent positions and to ascertain the amount of the compensations to be paid to them.
Labour dispute between a professor and the Technical University was ended in favour of the professor
As a result of legal aid provided by HRC the professor at the Technical University restored her violated rights.
Since 2010, L.A. was working at Faculty of Law and International Relations of the Technical University as an associated professor. Initially she was invited as a full professor delivering lectures and practical courses. As L.A. was active during the labor relations defending her rights and never shying away from publicly stating the problems existing in the workplace, since 2013, her supervisor had begun to discriminate her in her professional and labor rights in different manners. Finally, from 2020 her contract was no longer be extended, and she was deprived the possibility to carry on her professional activities.
An attacker on the guard of Mtavari Arkhi TV Company pleaded guilty concluding plea agreement with the prosecution
HRC was pleading the cause of V.V., the Mtavari Arkhi guard in the criminal case.
On June 17, 2022, when performing his duties in the yard of Mtavari Arkhi, V.V. noticed a vehicle of Toyota Prius brand entering the yard in reverse drive. V.V. approached the driver to enquire whom he was visiting in the company, but instead he received the following response from the presumably drunk driver: “This is my neighborhood, and I am on my territory. I would go wherever I wish to.” V.V. called on the driver to leave the territory of Mtavari Arkhi and the aggressive person did so threatening V.V. to wait for him as he would be back soon. And indeed, the perpetrator was back soon next to the premises of Mtavari Arkhi shouting offensive words addressed to Mtavari Arkhi management and staff including V.V. The preparator produced a penknife striking several times at V.V. and inflicting a minor injury to his left arm. The perpetrator was removed from the territory of Mtavari Arkhi but every time he managed to return. Finally, he smashed his car to the left side of the gate and boom barrier of the yard of Mtavari Arkhi. Afterwards, he was detained by the police and was taken to the pre-trial detention facility.
On October 12, 2022, Tbilisi City Court approved the plea agreement between the prosecution and defendant in the criminal case with the consent of the victim. Under the plea agreement, the defendant admits his guilt and agrees with the prosecution on the terms of the punishment. As agreed between the parties, a judgment of conviction was rendered against the defendant.
A participant of a protest rally was exempt from fine
I.R. approached HRC seeking aid when he was charged by the Ministry of Interior of committing an offense under Article 166 of the Code of Administrative Offenses. In particular, a protest rally was near the Museum of Art in Tbilisi. Citizens gathered there protesting the removal of Ancha Icon from the museum. When the Ancha Icon was being moved the protesters confronted the police. One of the protesters lied down in front of the van transporting the icon. I.R. was trying to help the lied person to be removed from under the vehicle so the van would not run over him and at that very moment the police detained I.R. for disobeying the instructions of the police.
At the hearing of the administrative case in Tbilisi City Court on July 15, 2022, the police produced video camera recordings depicting only the moment of arrest of I.R. The video footage failed to show the police giving some kind of instructions or voicing some kind of request towards I.R. The court abstained from imposing a fine on I.R. as requested by the MoI representative and issued only a verbal reprimand to I.R.
The court annulled orders of the Minister of Economy
On July 4, 2022, Tbilisi Court of Appeals rejected the appellate complaint lodged by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. The judgement rendered by Tbilisi City Court was upheld annulling the orders by the Minister of Economy dismissing in turn D.G. and D.Ch. from office and assigning the Ministry to study the circumstances in full and issue new orders. The pleadings are carried on in the Supreme Court in the part of rejecting the appellate complaints lodged by the employees. HRC is pleading the cause of illegally fired employees in court.
An IDP would be provided with a dwelling
On July 7, 2022, Tbilisi Court of Appeals rejected the appellate complaint by the Livelihood Agency LEPL and upheld the judgment by Tbilisi City Court allowing the administrative claim of IDP E.Z. and thus annulling the refusal issued by the Livelihood Agency to provide a dwelling to E.Z. and instructing the Agency instead to provide E.Z. with a long-term dwelling. HRC pleaded the cause of E.Z. in court.
A citizen affected by hail will receive subsidies
According to the ruling by the Supreme Court of Georgia, the cassation complaint by Rural Development Agency NNLE was found inadmissible vis-à-vis Kh.I. affected by hail. The Supreme Court upheld the judgments by Gori District Court and Tbilisi Appellate Court respectively allowing the claim by the affected Kh.I. and ordering the Agency to issue subsidies to him. Despite the fact that Kh.I. was a person affected by hail, the Agency unjustifiably denied him compensations against which Kh.I. lodged a claim with Gori District Court. HRC was pleading the cause of Kh.I. in the court.
The court ordered an agency to issue a new legal act
HRC is pleading the cause of Jordan citizen P.Kh.A.A.. On May 31, 2022, P.Kh.A.A. applied to the State Services Development Agency under the Ministry of Justice and requested a permanent residence permit. The Agency adopted a decision on June 29, 2022, refusing the permanent residence permit to P.Kh.A.A. referring to Article 18(a)(c) of the Law of Georgia on Legal Status of Aliens and Stateless Persons implying the cases (a) where there is an opinion issued by an authorised body stating and/or the interests of public security commend that granting a person the Georgian residency is unreasonable; (c) a person is engaged in the activities threating the state security and/or public order of Georgia.
The opinion is issued by the State Security Service of Georgia. Such opinions are issued in a blanket manner for similar cases. Only judges are authorised to study the opinion.
On October 19, 2022, June 15, 2021, Tbilisi City Court granted in part the claim of P.Kh.A.A. annulling the refusal issued by the State Services Development Agency to grant the person permanent residency and instructing the Agency instead to study the case and issue a new legal act.
A dispute lasting for ten years was concluded in an amicable settlement
On July 25, 2022, the dispute between O.G. and L.G. ended in a settlement. O.G. argued that the lender L.G. made him sign a rent-to-own lease agreement instead of a mortgage agreement. O.G. was demanding to declare the agreement null and void, while L.G. was demanding O.G. to be evicted from the single dwelling. The dispute originating in 2012 was resolved by means of an amicable settlement with the parties concluding a purchase agreement on the disputed real estate according to which in consideration of the payment of the agreed sum, L.G. passed the title over the disputed house to the grandchild of O.G. HRC had been pleading the cause of O.G. since 2016.
Miscellaneous:
    Following the petition by HRC of July 2022, the General Inspection Office of the Ministry of Interior issued a sever reprimand to an investigator. In order to react to the fact of violation of his rights, citizen M.A. approached a police station where he was met by a police officer failing to provide him with a qualified assistance. Because of the fact, HRC applied to the General Inspection Office of MoI to initiate disciplinary proceedings against the police officer.
    On August 5, 2022, judge Manuchar Tsatsua from Administrative Matters Panel within Tbilisi City Court terminated proceedings against citizen T.N. because of insufficient evidence. MoI was charging T.N. of committing an offense under Article 173 of the Code of Administrative Offenses, in particular for verbal assault of a law enforcement office while he/she was performing the duties.