რუსეთი: გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ უნდა შეაჩეროს რუსეთის წევრობა გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოში
10.03.2022
მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონიდან 50-მდე არასამთავრობო ორგანიზაცია ღია წერილით მიმართავს გაეროს გენერალურ ასამბლეას, შეაჩეროს რუსეთის უფლება, იყოს გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს წევრი ფართომასშტაბიანი, მძიმე და სისტემური უფლებადარღვევის ფაქტების ჩადენისთვის, რომელთა ნაწილი შესაძლოა შეფასდეს როგორც ომის დანაშაულები და დანაშაულები ადამიანურობის წინააღმდეგ.
8 მარტი, 2022 წელი
გაეროს წევრი ქვეყნების მუდმივმოქმედ წარმომადგენლებს ჟენევაში და ნიუ-იორკში
ჩვენ, ქვემოთ ხელმომწერი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები მოგიწოდებთ გაეროს წევრ სახელმწიფოებს, მიიღოთ ზომები და მხარი დაუჭიროთ გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოში რუსეთის ფედერაციის წევრობის შეჩერებას.
გენერალური ასამბლეის 60/251-ე რეზოლუციის მე-9 ოპერატიული პარაგრაფის თანახმად, საბჭოს წევრებმა „უნდა დაიცვან ადამიანის უფლებების ხელშეწყობისა და დაცვის უმაღლესი სტანდარტები“.
იმავე დოკუმენტის მე-8 ოპერატიულ პარაგრაფში ნათქვამია, რომ „გენერალურ ასამბლეას, სხდომის მონაწილე წევრების ორი მესამედის ხმებით, შეუძლია, შეაჩეროს საბჭოს იმ წევრის წევრობის უფლება, რომელიც ჩაიდენს ადამიანის უფლებათა დარღვევის მძიმე და სისტემურ დანაშაულებს“.
გენერალურმა ასამბლეამ 2022 წლის 2 მარტს უკრაინაზე თავდასხმის შესახებ მომზადებულ რეზოლუციაში ცალსახად დაგმო 24 თებერვალს რუსეთის თავდასხმა უკრაინაზე და გამოხატა „ღრმა შეშფოთება სამოქალაქო შენობებზე (საცხოვრებელი სახლები, სკოლები და საავადმყოფოები) თავდასხმების გამო, ასევე - სამოქალაქო პირების, მათ შორის - ქალების, მოხუცების, შშმ პირებისა და ბავშვების მსხვერპლის გამო.
ამას გარდა, 2022 წლის 4 მარტს მიღებულ 49/1 რეზოლუციაში, ადამიანის უფლებათა საბჭომ „ყველაზე მკაცრი ტერმინებით დაგმო უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის აგრესიის შედეგად ჩადენილი ადამიანის უფლებათა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ნორმების დარღვევის ფაქტები“. საბჭომ გამოთქვა „ღრმა შეშფოთება, რომ რუსეთის მიერ დასახლებულ ტერიტორიებზე სარაკეტო თავდასხმებისა და დაბომბვის გამო ადამიანები ვერ ახერხებენ ისეთი უფლებებით სარგებლობას, როგორიცაა: სიცოცხლის უფლება, განათლების უფლება და ასევე ფიზიკური და გონებრივი ჯანმრთელობის დაცვის უფლება“. უფრო მეტიც, 49/1-ე რეზოლუციაში საბჭომ გამოხატა ღრმა შეშფოთება „ადამიანის უფლებათა მძიმე და სისტემური დარღვევების“ შესახებ, სადაც გამოყენებულია გენერალური ასამბლეის 60/251-ე რეზოლუციის ზუსტად ის ლექსიკა, რომელიც ადგენს წევრობის უფლების შეჩერების ზღვარს.
2022 წლის 3 მარტს, უკრაინაში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს საგანგებო დებატების დროს მიღებულ მიმართვაში  გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა მიშელ ბაჩელეტმა განაცხადა, რომ რუსეთის თავდასხმამ უკვე გამოიწვია „უკრაინის ტერიტორიაზე მილიონობით ადამიანის უფლებების მასობრივი დარღვევა“. კერძოდ:
•    1.2 მილიონზე მეტი ადამიანი იძულებული გახდა, თავშესაფარი მოეძებნა მეზობელ ქვეყნებში; 1 მილიონზე მეტ ადამიანს კი მოუწია იძულებით გადაადგილება ქვეყნის შიგნით. გლუკი აცხადებს, რომ მოსალოდნელია მომავალ კვირებში 4 მილიონამდე გაიზარდოს ლტოლვილთა რიცხვი;
•    დადასტურებულია სულ მცირე 1207 სამოქალაქო პირის გარდაცვალება (6 მარტის მონაცემებით). რეალურად კი გარდაცვლილთა რიცხვი უფრო მეტი იქნება, ვინაიდან შეზღუდულია წვდომა იმ ტერიტორიებზე, სადაც განსაკუთრებით მძიმე თავდასხმები იყო მძიმე არტილერიის, მრავალფუნქციური სარაკეტო სისტემებისა და კასეტური ბომბების გამოყენებით მჭიდროდ დასახლებულ ტერიტორიებზე.
•    მნიშვნელოვანი სამოქალაქო ინფრასტრუქტურის, მათ შორის - საავადმყოფოების, სკოლების, საბავშვო ბაღების, საცხოვრებელი კორპუსებისა და სახლების, ელექტროენერგიის, წყლის, სანიტარიული და ჯანდაცვის კრიტიკული წყაროებისა და შენობების მიზანმიმართული და განურჩეველი დაბომბვა. 2022 წლის 7 მარტის მონაცემებით, მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციამ დადასტურებულად გამოაცხადა რომ უკრაინაში 24 თებერვლიდან 3 მარტამდე 16 თავდასხმა მოხდა ჯანდაცვის ობიექტებზე; მოსალოდნელია ამ მონაცემების გაზრდა ინციდენტების შესახებ ინფორმაციის დადასტურების შემდეგ.
2022 წლის 28 თებერვალს, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორმა გამოაცხადა უკრაინის სიტუაციაზე, ომის დანაშაულების და ადამიანურობის წინააღმდეგ ჩადენილი სავარაუდო დანაშაულების prima facie მტკიცებულებების საფუძველზე, გამოძიების დაწყების შესახებ. 2022 წლის 2 მარტს მან დაადასტურა უკრაინის სიტუაციასთან დაკავშირებით 39 წევრი სახელმწიფოსგან რეფერალის მიღება, რაც ხელს შეუწყობს გამოძიების დაჩქარებას. ძალიან ნათელია, რომ თავდასხმა თავისთავად წარმოადგენს აგრესიის დანაშაულს.
2022 წლის 3 მარტს გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთმა შეიმუშავა გეგმა, რომ დაპყრობილ უკრაინულ ქალაქებში შემოიღოს სიკვდილით დასჯა რათა შეაჩეროს წინააღმდეგობა; 4 მარტს რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა მძიმე არტილერიის გამოყენებით თავდასხმა განახორციელეს ევროპის ყველაზე დიდ ატომურ რეაქტორზე.
თავად რუსეთში ხელისუფლებამ უკანონოდ დააკავა და დააპატიმრა 12 700-ზე მეტი მშვიდობიანი მოქალაქე, რომლებიც აპროტესტებდნენ ომს. გავრცელებული ინფორმაციით, სამართალდამცავები ძალადობრივი მეთოდებით აკავებდნენ მომიტინგეებს. ხელისუფლებამ ასევე დააწესა უკრაინაში მიმდინარე ომის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებაზე ცენზურა, დახურა  მედიაგამოცემები და გააჩუმა ის ჟურნალისტები, რომლებიც საუბრობდნენ უკრაინაში რუსეთის შეჭრაზე; დაიბლოკა მედია ორგანიზაციების ვებგვერდები. მათ ემუქრებათ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა ,,ყალბი ინფორმაციის” გავრცელებისა და ,,სახელმწიფო ღალატის’’ ბრალდებით. ორი ახალი კანონი შევიდა ძალაში 4 მარტს - მოხდა ომზე დამოუკიდებლად ინფორმაციის გავრცელების (რეპორტინგი) და ომის გაპროტესტების კრიმინალიზება, რაც დაისჯება პატიმრობით 15 წლამდე ვადით. კანონით აიკრძალა ,,ყალბი ინფორმაციის” გავრცელება რუსეთის შეიარაღებულ ძალებზე, ასევე მოწოდება, რომ შეწყდეს მათი სხვა ქვეყანაში შესვლა და ასევე რუსეთის წინააღმდეგ დაწყებული სანქციების მხარდაჭერა.
მთლიანობაში, უდავოდ რუსეთის ფედერაცია უკრაინის ტერიტორიაზე სჩადის ფართომასშტაბიან და სისტემატიურ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის დარღვევებს, რაც გრძელდება მთელი შეიარაღებული კონფლიქტის პერიოდში როგორც უკრაინაში, ასევე რუსეთში. ეს მოიცავს სიცოცხლის უფლების, თვითგამორკვევის, ადამიანის თავისუფლებისა და უსაფრთხოების, გაადგილების თავისუფლების, გამოხატვის, შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების, პირადი და ოჯახური ცხოვრების, საკუთრების, განათლებისა და ჯანმრთელობის, წყლისა და სანიტაციის ხელმისაწვდომობის უფლებების დარღვევას; ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, რუსული აგრესია არღვევს გაეროს ქარტიის ძირითად მიზნებსა და პრინციპებს, მათ შორის, ქარტიის 2(3) და 33(1) მუხლებს.
თუ რუსეთის ფედერაცია გააგრძელებს გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს წევრობას, ეს გამოიწვევს საბჭოს რეპუტაციის შელახვას. ნამდვილად ძნელია, წარმოიდგინო ისეთი შემთხვევები, რომლებიც იმსახურებს გენერალური ასამბლეის 60/251 რეზოლუციის მე-8 ოპერატიული პარაგრაფის პროცედურის დაწყებას იმაზე მეტად, ვიდრე ეს შეიძლება მოხდეს, როცა წევრი ქვეყანა იწყებს უკანონო ომს და აგრესიას მეორე წევრი ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის დარღვევით, რასაც შედეგად მოსდევს მასობრივი სიცოცხლის ხელყოფა, მძიმე და სისტემური ადამიანის უფლებათა დანაშაულების ჩადენა.
მოგმართავთ თხოვნით, რომ გამოხატოთ მტკიცე მხარდაჭერა გაეროს ქარტიის, გენერალური ასამბლეის უფლებამოსილებისა და ადამიანის უფლებათა საბჭოს ერთიანობის მიმართ ადამიანის უფლებათა საბჭოში რუსეთის ფედერაციის წევრობის უფლების შეჩერების მხარდაჭერით.

In an open letter, almost 50 NGOs from all regions of the world call on the UN General Assembly to suspend Russia's rights of membership of the UN Human Rights Council for committing widespread, gross and systematic human rights violations, some amounting to war crimes and crimes against humanity.
8 March 2022
To Permanent Representatives of Member States of the United Nations in Geneva and New York Excellencies,
Russian Federation: UN General Assembly should suspend Russia’s rights of membership of the UN Human Rights Council
We, the undersigned civil society organisations, call on Member States of the United Nations to take and support action at the UN General Assembly to suspend the rights of the Russian Federation as a member of the UN Human Rights Council.
Pursuant to OP 9 of GA Resolution 60/251, members of the Council ‘shall uphold the highest standards in the promotion and protection of human rights’.
Operative paragraph 8 of GA Resolution 60/251 provides that ‘the General Assembly, by a two-thirds majority of the members present and voting, may suspend the rights of membership in the Council of a member of the Council that commits gross and systematic violations of human rights’.
In its Resolution on the Aggression against Ukraine adopted on 2 March 2022, the General Assembly unequivocally condemned the Russian invasion of Ukraine commencing 24 February 2022 and expressed ‘grave concern at reports of attacks on civilian facilities such as residences, schools and hospitals, and of civilian casualties, including women, older persons, persons with disabilities, and children’.
Likewise, in its Resolution 49/1 adopted on 4 March 2022, the Human Rights Council ‘condemned in the strongest possible terms the human rights violations and abuses and violations of international humanitarian law resulting from the Russian Federation’s aggression against Ukraine’. The Council expressed ‘grave concern at the documented harm to the enjoyment of many human rights, including the rights to life, education, and the highest attainable standard of physical and mental health, caused by Russian shelling and bombing in populated areas’. Further, Council resolution 49/1 expressed grave concern at reports of ‘gross and systematic violations and abuses of human rights’, thereby invoking the explicit language of GA Resolution 60/251 in so far as concerns the threshold for suspension.
In her 3 March 2022 statement to the UN Human Rights Council’s ‘urgent debate on the situation of human rights in Ukraine stemming from the Russian aggression’, UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet stated that the Russian attack has already resulted in a ‘massive impact on the human rights of millions of people across Ukraine’. This massive impact includes:
• Forcing over 1.2 million people to seek refuge in neighbouring countries and the internal displacement of over 1 million other people, with UNHCR warning that up to 4 million people may be forced to seek refuge in coming weeks.
• At least 1207 confirmed civilian casualties, including 406 civilians killed (as at 6 March 2022). In reality, this number is likely to be much, much higher given lack of access to areas where conflict has been the most intense and given the use of heavy artillery, multi-launch rocket systems and cluster munitions in densely populated civilian areas.
• The targeting or indiscriminate bombardment of significant civilian infrastructure, including hospitals, schools, kindergartens, apartment buildings and homes, and critical electricity, water, sanitation and healthcare supplies and facilities. As of 7 March 2022, the World Health Organisation had verified 16 attacks on health care facilities in Ukraine between 24 February and 3 March, with numerous further reported incidents awaiting verification.
On 28 February 2022, the Prosecutor of the International Criminal Court announced the opening of an investigation into the situation in Ukraine, in light of prima facie evidence of possible war crimes and crimes against humanity. On 2 March 2022, he confirmed the receipt of 39 state party referrals of the situation in Ukraine, which will help expedite the investigation. It is very clear that the invasion itself constitutes the crime of aggression.
On 3 March 2022, it was reported that Russia has drawn up plans for public executions in captured Ukrainian cities to deter any further resistance, while on 4 March Russian forces fired heavy artillery at Europe’s largest nuclear reactor.
In Russia itself, authorities have arbitrarily arrested and detained over 12,700 peaceful anti-war protesters, with reports of excessive use of force by Russian authorities. Authorities have also sought to censor reporting of the war in Ukraine and to silence those media outlets and individuals who speak out against Russia’s invasion of Ukraine, including through blocking media websites, threats of criminal prosecution under ‘fake news’ and ‘high treason’ charges and other means. Two new laws, adopted and brought into force on 4 March, criminalise independent war reporting and protesting the war, with penalties of up to 15 years in prison. The laws make it illegal to spread ‘fake news’ about the Russian armed forces, to call for an end to their deployment and to support sanctions against Russian targets.
Taken together, it is indisputable that the Russian Federation is committing widespread and systematic violations of international human rights law, which continues to apply throughout the territory of Ukraine during the armed conflict, both in Ukraine and in Russia. This includes violations of the rights to life, self-determination, liberty and security of person, freedom of movement, expression, association and assembly, freedom from arbitrary interference with privacy and the home, protection of the family, and the rights to health, housing, education, sanitation and water. All this in a context in which the Russian aggression constitutes a flagrant violation of the purposes and principles of the UN Charter, including as set out in the Preamble and articles 2(3), 2(4) and 33(1).
The Russian Federation’s continued membership of the UN Human Rights Council is likely to bring the Council into disrepute. Indeed, it is difficult to conceive of circumstances to which the suspension procedure set out in OP 8 of GA Resolution 60/251 were more intended to apply than the case of one Member State launching an illegal war of aggression in violation of the territorial integrity and sovereignty of another Member State with the result of massive loss of life and other gross and systematic human rights violations.
We urge you to uphold the UN Charter, the authority of the General Assembly and the integrity of the Human Rights Council by taking and supporting action to suspend the rights of membership of the Russian Federation of the Human Rights Council.