ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით სამ მოქალაქეს ჯარიმა გაუუქმდა
ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ 17 მაისს გამოტანილი გადაწყვეტილებით დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის  საჩივრები და ბათილად ცნო მოქალაქეების: ს. ბ-ს, ს. ბ.-სა და დ.ჯ.-ს მიმართ გამოტანილი ადმინისტრაციული სამართალდარვევის ოქმები და გააუქმა მათზე დაკისრებული ჯარიმები.
მოქალაქეები, რომლებმაც ადამიანის უფლებათა ცენტრის უფასო სამართლებრივი დახმარებით ისარგებლეს 2020 წლის 30 ნოემბერს და 2021 წლის 4 იანვარს დააჯარიმეს ღია სივრცეში პირბადის ტარების წესის დარღვევის გამო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, მართალია, პირბადის ღია სივრცეში გამოყენების აუცილებლობა განსაზღვრული იყო საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 15 ივნისის N368 დადგენილების მე-3 მუხლის ა1 ქვეპუნქტით (ცვლილება ძალაში შევიდა 2020 წლის 3 ნოემბერს), მაგრამ ეს წესი ვერ გახდებოდა ჯარიმის დაკისრების საფუძველი, რადგან საქართველოს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის კოდექსის 4211-ე მუხლით გათვალისწინებულია მხოლოდ დახურულ სივრცეში პირბადის გამოუყენებლობისთვის ჯარიმის დაკისრება. სწორედ ამ ნორმის ფარგლებში მოქმედებდა საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 15 ივნისის N368 დადგენილება. შესაბამისად, მთავრობის დადგენილებით დაუშვებელია პირის  მიმართ სანქციის დაკისრება.  სანქციის დაკისრება შესაძლებელია მხოლოდ კანონის და არა კანონქვემდებარე აქტის საფუძველზე (ნორმატიული აქტების შესახებ საქართველოს კანონი მუხლი მე-9 და ამავე კანონის მუხლი 2.).
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმები თავდაპირველად გაასაჩივრა ქუთაისის საპატრულო პოლიციის სამმართველოში, მაგრამ უწყებამ მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. სამმართველოს მიერ გამოტანილი დადგენილებები საჩივრების დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის შესახებ, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა უკვე ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრა.  17 მაისს, ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ 3 მოქალაქის მიმართ გამოტანილი ადმინისტრაციული ჯარიმები ბათილად ცნო და  ჯარიმები გააუქმა.

With a help of Human Rights Center fines were revoked to three Citizens
By a judgment of May 17, Kutaisi City Court granted the complaints by HRC and declared null and void  the administrative offense reports drawn up against citizens S.B., S.B., D.J., and revoked the fines imposed on them.
The citizens who received a free legal aid from HRC where fined on November 30, 2020 and January 4, 2021 for not wearing masks outdoors.
According to the assessment by HRC, although the requirement to wear the mask was laid down in article 3(a1) of Ordinance N368 of the Government of Georgia from June 15, 2020 (the amendment was made effective on November 3, 2020), still the norm could not be a basis for imposing the fine as article 4211 of the Georgian Code of Administrative Offenses provides for the fine only for not wearing the mask indoors. Exactly within the legal frames of the latter norm Ordinance N368 of the Government of Georgia from June 15, 2020 was operative. Accordingly, imposing a sanction on individuals under the Governmental Ordinance is not permitted.  The fines may be imposed only under the laws and not under subordinated legal acts (Article 9 of the Law of Georgia on Normative Acts and Article 2 of the same Law).
HRC appealed the administrative offense reports with Kutaisi Patrol Police Division, however the authority rejected the appeal. The decisions of the police authority rejecting the appeals were appealed by HRC with Kutaisi City Court.  On May 17, Kutaisi City Court annulled the administrative fines imposed on 3 citizens and revoked the fines.