ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეხვედრა ახმეტის მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენლებთან
15 მარტს ქალაქ ახმეტაში ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები ახმეტის მუნიციპალიტეტის საჯარო მოხელეებს შეხვდნენ. შეხვედრას ესწრებოდნენ ახმეტის მერიის ადმინისტრაციის სამსახურის ხელმძღვანელი და ახმეტის მუნიციპალიტეტის მერის რწმუნებულები, მათ შორის - ეთნიკურად ოსი მოქალაქეებით დასახლებული სოფლებიდან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა ალეკო ცქიტიშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიში - „კონფლიქტით დაზარალებული ეთნიკურად ოსი მოქალაქეების ქონებრივი რესტიტუციის და მოქალაქეობის დაბრუნების პროცესის სამართლებრივი ანალიზი“. ანგარიშში გამოკვეთილია ორი მნიშვნელოვანი პრობლემა, რაც უკავშირდება ეთნიკურად ოსი პირებისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების პროცესს  და საქართველოს პარლამენტის მიერ 2006 წელს მიღებული კანონის - „ყოფილ სამხრეთ ოსეთის ავტონომიურ ოლქში კონფლიქტის შედეგად საქართველოს ტერიტორიაზე დაზარალებულთა ქონებრივი რესტიტუციისა და კომპენსაციის შესახებ“ აღუსრულებლობას.
ანგარიშზე მუშაობისას, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, რიგი საკითხების დაზუსტების მიზნით, ასევე საქმეების წარმოებისას საჭირო ცნობების მისაღებად, კახეთის რამდენიმე მუნიციპალიტეტიდან გამოითხოვა საჯარო ინფორმაცია. ახმეტის მუნიციპალიტეტის მერიიდან მიღებული ინფორმაციით ირკვევა, რომ 1989-1992 წლებში (და არა მარტო ამ პერიოდში) რეგულარული ხასიათი ჰქონდა ახმეტის მუნიციპალიტეტიდან ეთნიკურად ოსი მოსახლეობის მიგრაციას, ძირითადად - რუსეთში, ქალაქ ვლადიკავკაზში. უმეტესმა ნაწილმა ნებაყოფლობით გაყიდა საკუთრებაში არსებული სახლები, ნაწილი კი, ვისაც სახლ-კარი აქვს, დღემდე რეგულარულად ჩამოდის საქართველოში. ახმეტის მუნიციპალიტეტში (კერძოდ - სოფლებში: კუწახტა, ქორეთი, წინუბანი, დუმასტური, ქვემო ხალაწანი, ჩაჩხრიალა, საბუე, არგოხი, ფიჩხოვანი, ახალშენი, კოჯორი, ახშნის ველები, არაშენდა) ცხოვრობდა სულ 823 ეთნიკურად ოსი ოჯახი, საცხოვრებელი სახლი გაყიდა და მუნიციპალიტეტი დატოვა 471 ოჯახმა. ამჟამად მუნიციპალიტეტში ცხოვრობს 352 ოჯახი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ, ნინო ტლაშაძემ შეხვედრისას განაცხადა, რომ მნიშვნელოვანია მუნიციპალიტეტები ფლობდნენ, ამუშავებდნენ და აანალიზებდნენ ასეთი სახის სტატისტიკურ ინფორმაციას. სამწუხაროდ, ზოგიერთ მუნიციპალიტეტს, სადაც მსგავსი მიგრაციული პროცესები მიმდინარეობდა, ასეთი სახის სტატისტიკა და შესაბამისად - საჯარო ინფორმაცია არა აქვს.
მერის რწმუნებულებმა ისაუბრეს 90-იანი წლების კონფლიქტის რეზონანსზე ახმეტის მუნიციპალიტეტის ეთნიკურად ოსი მოქალაქეებით დასახლებულ სოფლებში. ზოგიერთი სოფელი კონფლიქტის მიმდინარეობისას და შემდეგ პერიოდში მთლიანად ან ნახევრად დაიცალა, გარკვეული პერიოდის შემდეგ კი იძულებით გადაადგილებული ოსების ნაწილი დაუბრუნდა საკუთარ სახლ-კარს, ნაწილი კი რუსეთის ფედერაციაში ცხოვრობს, მაგრამ ინარჩუნებს კავშირს საქართველოსთან და აქ მცხოვრებ ნათესავებთან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, გასული საუკუნის 90-იან წლებში სამხრეთ ოსეთის ყოფილი ავტონომიური ოლქის ტერიტორიაზე გაჩაღებული კონფლიქტის შედეგები დღესაც სხვადასხვა ფორმით ვლინდება არა მხოლოდ ახლანდელ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, არამედ იმ რეგიონებშიც, სადაც დღეისათვის საქართველოს სახელმწიფოს იურისდიქცია ვრცელდება. ჯერ კიდევ არ არის აღმოფხვრილი სტერეოტიპები და ფობიები. არ არის შესწავლილი ეთნიკურად ოსი მოქალაქეების საჭიროებები და ზარალი, რაც მათ მიადგათ ეთნოკონფლიქტის პარალელურად განვითარებული შევიწროებისას და დევნისას.
როგორც შეხვედრისას გამოიკვეთა, ახმეტის მუნიციპალიტეტშიც არსებობს მიწების რეგისტრაციასთან დაკავშირებული პრობლემები. თუმცა, ეს პრობლემები საერთოა ყველა მოქალაქისთვის, განურჩევლად მათი ეთნიკური კუთვნილებისა. სახელმწიფო ცდილობს ეს პრობლემები აღმოიფხვრას, მაგრამ რეგისტრაციის პროცესი ჯერჯერობით რთულად და გაჭიანურებულად მიმდინარეობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ ეთნიკურად ოს მოქალაქეებს, რომლებიც გასული საუკუნის ეთნოკონფლიქტის შედეგად დაზარალდნენ, სახელმწიფომ პრიორიტეტულად და გამარტივებული წესით უნდა დაუკანონოს მათ საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთები.

HRC met the attorneys of the Akhmeta municipality mayor
On March 15, the HRC representatives met the public servants of the Akhmeta municipality in Akhmeta. The head of the administration at the Akhmeta municipality city hall and attorneys of the municipality mayor in the Akhmeta administrative unit and municipality villages attended the meeting. Among them were the attorneys of the villages, which are inhabited by ethnic Ossetian citizens.
HRC executive director Aleko Tskitishvili presented the report prepared by Human Rights Center – „Legal Analysis of the Process of Property Restitution and Citizenship Restoration to Ethnic Ossetians Affected from the Conflict.” The report   outlines two significant problems related to the process of granting Georgian citizenship to ethnic Ossetians and to the failure to enforce the Law on Property Restitution and Compensations of the Persons Affected in the Territory of Georgia from the Conflict held in the Former South Ossetian Autonomous District, adopted by the Parliament of Georgia in 2006.
To ascertain some issues and to obtain necessary certificates needed for the proceedings, during the implementation of the project, HRC requested public information from several municipalities of Kakheti. According to the information received from the Mayor’s Office of Akhmeta Municipality, in 1989-1992 (and not only in this period) the migration of ethnic Ossetian population from Akhmeta Municipality mainly to Vladikavkaz, Russia, had a regular character. Most of them voluntarily sold houses they owned, but the part of them who still own houses regularly visit Georgia up to these days. In Akhmeta Municipality (namely in villages: Kutsakhta, Koreti, Tsinubani, Dumasturi, Kvemo Khalatsani, Chachkhriala, Sabue, Argokhi, Pichkhovani, Akhalsheni, Kojori, the fields of Akhshani, Arashenda) lived a total of 823 ethnic Ossetian families, from which 471 families sold residential houses and left the municipality. Currently, 352 families live in the municipality.
During the meeting, the deputy executive director of HRC Nino Tlashadze stated that it is important that the municipalities collected, processed and analyzed the statistic information. Unfortunately, some municipalities, where the similar migration processes happened in 1990s, do not have the mentioned statistics and respectively cannot issue any public information.
The mayor’s attorneys spoke about the impact of the 1990s conflicts on the villages inhabited by ethnic Ossetian citizens in Akhmeta municipality. During and after the conflict, some villages became completely or partly extinct. After a while, one part of the migrated Ossetian people returned to their homes but another part continues living in the Russian Federation but keeps links with Georgia and relatives living here.
Human Rights Center believes that outcomes of the armed conflicts of 1990s in the territory of the former Autonomous Oblast of South Ossetia still influence the life of people living not only in the occupied territory but also in other regions of Georgia. The stereotypes and phobias are still very strong. The needs and loss of ethnic Ossetian people are not studied yet.
As it was underlined during the meeting, there are some problems in relation with the land registration process in Akhmeta municipality too. However, these problems are common for all citizens regardless their ethnic background. The state tries to eradicate these problems but the registration process is still dragged out and complicated.
HRC believes that the State shall give priorities to ethnic Ossetian citizens, who became victims of the last century ethnic conflict, and register their lands as properties under a simplified procedure.