ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და ,,საფარის’’ ერთობლივი განცხადება CEDAW-ს მიერ ხანუმ ჯეირანოვას საქმეზე მიღებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
15.11.2021
30 წლის ხანუმ ჯეირანოვას მიმართ 2014 წელს საგარეჯოს რაიონის სოფელ ლამბალოში თანასოფლელების მხრიდან განხორციელდა სასტიკი ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ძალადობა, რასაც შედეგად მოჰყვა ქალის სიკვდილი. გამოძიების ვერსიით, ქალმა თავი მოიკლა, მაგრამ გამოძიება არ დაინტერესებულა ხომ არ იყო თვითმკვლელობის ინსცენირება, არ გამოკვეთილა არც გენდერული დისრიმინაციის მოტივი, რომელიც რეალურად საფუძვლად ედო ქალის მიმართ განხორციელებულ ძალადობას. მიუხედავად მასმედიით გავრცელებული არაერთი ინფორმაციისა, რომელიც ცხადად ადასტურებდა ჯეირანოვას მიმართ ჩადენილ ძალადობრივ ქმედებებს, საქმის სრულყოფილად გამოძიება და დამნაშავეთა დასჯა საქართველოს ხელისუფლებამ არ და ვერ უზრუნველყო.
ეროვნულ დონეზე ყველა შესაძლო მექანიზმის წარუმატებლად ამოწურვისა და სახელმწიფოს არასათანადო ნებელობის ფონზე - წარმართულიყო სრულფასოვანი გამოძიება, 2018 წლის სექტემბერში ადამიანის უფლებათა ცენტრმა  და  „საფარმა“, „ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან“ (EHRAC) თანამშრომლობით,  ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტს (CEDAW) მიმართა ხანუმ ჯეირანოვას საქმეზე.
2021 წლის 11 ნოემბერს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის გაეროს კომიტეტმა (CEDAW) აღნიშნულ საქმეზე საკუთარი მოსაზრება გამოაქვეყნა.  საქმეზე მსჯელობის შედეგად, კომიტეტმა დაადგინა, რომ საქართველომ ვერ უზრუნველყო გამოძიება და სამართლებრივი დევნა ქალის მიმართ გენდერული ნიშნით და ღირსების სახელით ჩადენილ ძალადობასთან დაკავშირებით - ქალი სასტიკად სცემეს ოჯახის წევრებმა მცირეწლოვანი შვილების თვალწინ, რამაც მისი სიკვდილი გამოიწვია.
CEDAW-ს კომიტეტი გამოხატავს წუხილს, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ ვერ უზრუნველყო ხანუმ ჯეირანოვაზე ძალადობის განმახორციელებელი პირების დაკავება და პასუხისგებაში მიცემა. კომიტეტი ასევე წუხილს გამოთქვამს, მათ მიერ მიღებული გადაწყვეტილების გამო - დაებრუნებიათ იგი საკუთარ ნათესავებთან, რის შემდეგაც ქალი გარდაცვლილი იპოვეს.
კომიტეტის წევრის გენოვევა ტიშევას განცხადებით: „ქალბატონი ჯეირანოვა გახდა ეთნიკურ კუთვნილებასთან და პოლიციისა და სასამართლო სისტემის სტერეოტიპულ დამოკიდებულებებთან დაკავშირებული ინტერსექციული დისკრიმინაციის მსხვერპლი". მისივე შეფასებით, საქართველოს ხელისუფლებას სათანადოდ რომ დაეცვა ქალბატონი ჯეირანოვა გენდერული ძალადობისგან, იგი დღეს ცოცხალი იქნებოდა.
კომიტეტმა დაადგინა, რომ საქართველომ ვერ უზრუნველყო ხანუმ ჯეირანოვას სიცოცხლის უფლების ეფექტიანი დაცვა და არ იქნა მიღებული ყველა შესაბამისი ზომა მის მიმართ დისკრიმინაციის აღმოსაფხვრელად. მსჯელობის შედეგად, კომიტეტმა დაასკვნა, რომ საქართველომ დაარღვია ვალდებულება გამოიძიოს და დასაჯოს მსხვერპლზე თავდასხმასა და მის გარდაცვალებაზე პასუხისმგებელი პირები.
საკუთარი გადაწყვეტილებით, CEDAW-ს კომიტეტი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას განახორციელოს სწრაფი, საფუძვლიანი და დამოუკიდებელი გამოძიება ჯეირანოვას გარდაცვალების საქმესთან დაკავშირებით და დასაჯოს დამნაშავე პირები. ამასთან, კომიტეტის გადაწყვეტილებით, საქართველოს ხელისუფლება ვალდებულია, მსხვერპლის შვილებისადმი უზრუნველყოს შესაბამისი რეპარაცია. მათ შორის, მათთვის ადეკვატური კომპენსაციის გადახდითა და, ასევე, ოფიციალური ბოდიშის მოხდით.
გარდა ამისა, კომიტეტმა საკუთარ მოსაზრებებში საქართველოსთვის ზოგადი სახის რეკომენდაციებიც გასცა. სხვა ზოგად რეკომენდაციებთან ერთად, კომიტეტი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, აღმოფხვრას დაუსჯელობა და უზრუნველყოს ქალთა მიმართ გენდერული დისკრიმინაციის მოტივით და ღირსების სახელით ჩადენილ ძალადობაზე სწრაფი  და სრულყოფილი რეაგირება, მოახდინოს დამნაშავეთა იდენტიფიცირება და დასჯა. ამასთან, კომიტეტი მოუწოდებს ხელისუფლებას, სახელმწიფო სტრუქტურებში დასაქმებულთათვის უზრუნველყოს სავალდებულო ტრენინგები ქალთა მიმართ დისკრიმინაციასთან ბრძოლასა და ღირსების სახელით ჩადენილ დანაშაულებთან დაკავშირებით, მათ შორის ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა - ჯვარედინი დისკრიმინაცია და გენდერული სენსიტიურობა.
კომიტეტი, ასევე, მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, განახორციელოს საკანონმდებლო ცვლილებები. კერძოდ, სისხლის სამართლის კანონმდებლობაში განმარტოს და მაკვალიფიცირებელ გარემოებებად განსაზღვროს ღირსების სახელითა და გენდერული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულები. კომიტეტის რეკომენდაციაა, ხელისუფლებამ შეაგროვოს ინფორმაცია ფემიციდისა და წახალისებული/იძულებითი თვითმკვლელობის შესახებ, აწარმოოს შესაბამისი სტატისტიკა და ამ ინფორმაციების ანალიზის საფუძველზე, გააძლიეროს ქალების დაცვა გენდერული ნიშნით ძალადობისგან. ასევე, ქალებისათვის ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა მათთვის გასაგებ ენაზე, ქალების მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად. ამასთან, ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს ცნოებიერების ამაღლება ღირსების სახელით და გენდერული ნიშნით ჩადენილი ძალადობის შესახებ.
კომიტეტის გადაწყვეტილება თავისი შინაარსით პრეცენდენტული და, ამავდროულად, უმნიშვნელოვანესია ქალთა უფლებების დაცვის სტანდარტის ასამაღლებლად, როგორც საქართველოში, ისე კონვენციისა და მისი დამატებითი ოქმის წევრ სხვა სახელმწიფოებში. კონკრეტულ შემთხვევაში, კონვენციის ფაკულტატური ოქმი 7.4 მუხლის გათვალისწინებით, საქართველოს ხელისუფლებას აქვს 6 თვიანი ვადა, რათა კომიტეტს წარუდგინოს წერილობითი პასუხი, მათი მოსაზრებებისა და რეკომენდაციების შესასრულებლად განხორციელებულ ყველა ნაბიჯზე.
კავშირი - “საფარი” და ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიესალმება კომიტეტის გადაწყვეტილებას და მიიჩნევს, რომ იგი სიღრმისეულად ასახავს საქართველოში, განსაკუთრებით კი, ეთნიკური უმცირესობების თემებში მცხოვრებ ქალთა მიმართ გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციის სისტემურ პრობლემას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი და საფარი ყურადღებით დააკვირდებიან საქართველოს ხელისუფლების მიერ კომიტეტის მოსაზრებებისა და რეკომენდაციების შესრულებას და, აღნიშნულთან დაკავშირებით, უზრუნველყოფენ საზოგადოების ინფორმირებულობას.

Joint Statement of HRC and SAPARI in connection with the decision of CEDAW on the case of Khanum Jeiranova
15.11.2021
Khanum Jeiranova, 30, was brutally physically, and psychologically abused by the villagers in the village of Lambalo in Sagarejo district in 2014, contributing to the death of a woman. According to the version of the investigation, the woman committed suicide, but the investigation did not inquire whether the suicide was staged, nor did the investigation reveal a motive of gender discrimination, which was in fact the basis for the violence against the woman. Despite numerous reports in the media that clearly confirmed the violent acts committed against Jeiranova, the Georgian authorities failed to fully investigate the case and punish the offenders.
Against the background of the failure of all possible mechanisms at the national level and the insufficient will of the State to conduct a full-fledged investigation, in September 2018 HRC and Safari, in cooperation with the European Center for Human Rights (EHRAC), addressed the Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW) on the case of Jeiranova.
On November 11, 2021, the United Nations Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW) issued its views on the case.  As a result of assessing the case, the Committee found that Georgia had failed to investigate and prosecute the gender and honor-based violence against the woman who was severely beaten by family members in front of her young children, contributing to her death.
CEDAW expresses its concern that the Georgian authorities have failed to arrest and prosecute those responsible for the violence against Khanum Jeiranova. The Committee is also concerned about the decision of the authorities to return the woman to her relatives, after which the woman was found dead.
According to CEDAW member Genoveva Tisheva: "Jeiranova was a victim of intersecting discrimination related to ethnicity and stereotypical attitudes of the police and the judicial authorities." According to Tisheva, had the Georgian authorities properly protected Jeiranova from gender-based violence, she would be alive today.
The Committee established that Georgia has failed to ensure effective protection of Khanum Jeiranova's right to life and that not all appropriate measures have been taken to eliminate the discrimination against her. As a result of the deliberations, the Committee concluded that Georgia had breached its obligation to investigate and prosecute those responsible for the assault and death of the victim.
In its decision, CEDAW  calls on the Georgian authorities to conduct a prompt, thorough, and independent investigation into the case of Jeiranova's death and to punish those responsible for the assault.  Further,  according to the decision of the Committee, the Georgian authorities are obliged to provide appropriate reparation to the children of the victim. Including paying them adequate compensation and formal apologies.
Moreover,  CEDAW issued general recommendations for Georgia in the Views. Among other general recommendations, CEDAW calls on the Georgian authorities to eliminate impunity and ensure a prompt and comprehensive response to gender and honor-based violence against women and to identify and punish the offenders. In addition, CEDAW calls on the authorities to provide mandatory training for the employees of state agencies in the fight against discrimination against women and honor-based crimes against women, including such issues as intersectional discrimination and gender sensitivity.
CEDAW also calls on the Georgian authorities to make amendments to the legislation. In particular, to define in the criminal law the concept of honor- and gender-based offense and consider them as the factors when subsuming the offense. CEDAW recommends that the authorities collect information on femicide and encouraged/forced suicide, keep relevant statistics and, based on the analysis of this information, strengthen the protection of women against gender-based violence.  Also, women should have access to information in a language they can understand to ensure access to justice for women. At the same time, the government should ensure awareness-raising about gender and honor-based violence.
The decision of the Committee sets a precedent in its content and, at the same time, is crucial for raising the standard of protection of women's rights, both in Georgia and in other member states to the Convention and its Additional Protocol. In this particular case, in accordance with Article 7.4 of the Optional Protocol to the Convention, Georgian authorities are given six months to submit a written reply to the Committee on any steps taken to comply with their views and recommendations.
Union SAPARI and HRC welcome the decision of CEDAW and believe that it deeply reflects the systemic problem of gender discrimination against women in Georgia, especially in ethnic minority communities.
HRC and SAPARI  will closely monitor the implementation of the Committee's views and recommendations by the Georgian authorities and will ensure public awareness in this regard.