არჩევნები 2021 - ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ კენჭისყრის მიმდინარეობისას დაფიქსირებული დარღვევები და ტენდენციები
02.10.2021
2021 წლის 2 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი 51 კვალიფიციური დამკვირვებლით საქართველოს სამ რეგიონში აკვირდება:  1. კახეთში - საგარეჯოს, ყვარლის, თელავის და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში (ყარაჯალა, ჩანტლისყურე, თივი, სარუსო, კაბალი); 2. ქვემო ქართლში - გარდაბნის, მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში (ნახიდური, ტალავერი, სავანეთი, ჭაპალა, მამხვითი, ქვემო ართევანი, ქეშალო, ლამბალო, დუზაგრამა, საზათენდი, კალინინო, მარნეული, აზიზქენდი, საბირქენდი და ყიზილაჯლო); 3. იმერეთში ქუთაისის, ხონის და წყალტუბოს მუნიციპალიტეტების სპეციფიკურ საარჩევნო უბნებზე, სადაც შესაძლოა, ადგილი ჰქონდეს დარღვევებს არჩევნების მიმდინარეობისას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორებმა ამ დროისათვის დაწერეს 14 საჩივარი და 22 შენიშვნა შეიტანეს ჩანაწერთა წიგნში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არჩევნების პროცესის პირველად შეფასებას კენჭისყრის დასრულების შემდეგ გამოაქვეყნებს.
საქართველოში ბოლო წლებში ჩატარებული არჩევნების მსგავსად, დამკვირვებელთა მიერ იდენტიფიცირებული დარღვევების დიდი ნაწილი გამოწვეულია საუბნო საარჩევნო კომისიის წარმომადგენელთა დაბალი კვალიფიკაციით. კომისიის წევრების და თავმჯდომარეების მიერ დაშვებულ ტექნიკური ხასიათის შეცდომებსა თუ დარღვევებზე დამკვირვებელთა სამართლიანი შენიშვნები და საჩივრები ხშირად იწვევს მათ გაღიზიანებას და ამის გამო საარჩევნო უბნებზე იქმნება დაძაბულობა, ზოგჯერ კი - კონფლიქტები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე ხშირად აქვს ადგილი „ქართული ოცნების“ კოორდინატორებისა და აგიტატორების მობილიზებას და მათ მიერ ამომრჩეველთა აღრიცხვას. საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლის მე-12 ნაწილის თანახმად, დაუშვებელია კენჭისყრის დღეს კენჭისყრის შენობაში ან კენჭისყრის შენობის 100 მეტრის მანძილზე ამომრჩევლის გადაადგილების ფიზიკურად შეფერხება. ასევე, დაუშვებელია კენჭისყრის დღეს კენჭისყრის შენობიდან 100 მეტრის მანძილზე ადამიანთა შეკრება და ამომრჩეველთა აღრიცხვა. საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიებზე მმართველი პარტიის წარმომადგენელი კოორდინატორებისა და აგიტატორების უკანონო ქმედებებზე არ ხორციელდება სათანადო მონიტორინგი, კონტროლი და რეაგირება სახელმწიფო უწყებების მხრიდან. მსგავსი ფაქტების აღკვეთაზე პასუხისმგებელი უწყება არის პოლიცია. პოლიციას კი ინფორმაცია უნდა მიაწოდონ საუბნო საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეებმა, რომელთა უბნის უშუალო სიახლოვეს მიმდინარეობს ამომრჩეველთა ნების თავისუფალი გამოვლენის ხელშემშლელი და ჯანსაღი საარჩევნო პროცესის დამაზიანებელი მოქმედებები. თუმცა, უმრავლეს შემთხვევებში, საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეები თავს იკავებენ პოლიციის მისამართით მსგავსი შეტყობინების გაკეთებისაგან და აცხადებენ, რომ ამ ფაქტებზე რეაგირება არ მიეკუთვნება მათ უფლებამოსილებას.
საარჩევნო უბნებზე იდენტიფიცირებული დარღვევების თაობაზე რეგისტრირებულ საჩივრებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი წარუდგენს საოლქო და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიებს, საჭიროების შემთხვევაში კი - სასამართლოს. ორგანიზაცია ცდილობს, არც ერთი დარღვევა არ დარჩეს შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირების გარეშე.
საჩივრების ნაწილის შინაარსი:
1.    წყალტუბოს #58-ე საარჩევნო ოლქის #61-ე საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა საარჩევნო სიაში გარდაცვლილი ოჯახის წევრის სახელი და გვარი აღმოაჩინა, რის შესახებაც შეატყობინა დამკვირვებლებსა და კომისიის წევრებს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელი საარჩევნო უბანზე  ხმის მიცემის პროცესის დასრულებამდე ადევნებს თვალყურს, რომ გარდაცვლილი პიროვნების სახელით სხვა მომხმარებელმა არ მისცეს ხმა.
2.    საგარეჯოს #11-ე საარჩევნო ოლქის #50-ე საარჩევნო უბანზე კომისიის თავმჯდომარე ხელს უშლიდა საარჩევნო უბნის დამკვირვებლებს სადამკვირვებლო საქმიანობაში. ამ ფაქტთან დაკავშირებით უბანზე დაიწერა საჩივარი. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა საჩივარი საგარეჯოს #11-ე საარჩევნო ოლქში ჩააბარა.
3.    მსგავსი ვითარებაა საგარეჯოს #11-ე საარჩევნო ოლქის #39-ე საარჩევნო უბანზე, სადაც კომისიის თავმჯდომარე უფრო მეტად აგრესიულია და ხელს უშლის დამკვირვებლებს საადმკვირვებლო საქმიანობაში. ამ ფაქტთან დაკავშირებით დაიწერა საჩივარი. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა საჩივარი  საგარეჯოს #11-ე საარჩევნო ოლქში ჩააბარა.
4.    მარნეულის #22-ე საარჩევნო ოლქის #48-ე საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრები ზეწოლას ახდენდნენ ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელზე - ეუბნებოდნენ, რომ პრეტენზია არაფერზე გამოეთქვა და არ დაეწერა საჩივრები. ამ უბანზე დამკვირვებელმა დააფიქსირა ერთი ამომრჩევლის მიერ ხმის ორჯერ მიცემის ფაქტი. ცენტრის დამკვირვებელს კომისიის წევრები არ აძლევდნენ მობილური ტელეფონით ვიდეოს გადაღების საშუალებას და მას „თითების დამტვრევით“ ემუქრებოდნენ. დამკვირვებელი იძულებული გახდა, დაერეკა  მარნეულის #22-ე საოლქო საარჩევნო კომისიაში. კომისიის წარმომადგენლების საარჩევნო უბანზე მოსვლის შემდეგ სიტუაცია დროებით განიმუხტა, მაგრამ მათი წასვლის შემდეგ უბანზე კვლავ ქაოტური სიტუაციაა. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ამ უბანზე საჩივარი დაწერა.
5.    გარდაბნის #21-ე საარჩევნო ოლქის #3-ე საარჩევნო უბნის ეზოს შესასვლელთან იდგა ქალი, რომელიც უბანზე შესულ ყველა ამომრჩეველს საკუთარ რვეულში აღრიცხავდა. უბანზე მყოფმა დამკვირვებლებმა მას რამდენჯერმე მისცეს შენიშვნა ტერიტორიის დატოვების მოთხოვნით, მაგრამ - უშედეგოდ. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის ცნობით, პიროვნება დაახლოებით 10:00 საათისთვის პოლიციელებმა გაიყვანეს უბნიდან, მაგრამ ის ისევ დაბრუნდა. ამის შემდეგ ცენტრის  წარმომადგენელი იძულებული გახდა, ისევ გამოეძახებინა საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟი. სამართალდამცავებმა ქალი გაიყვანეს აღნიშნული ტერიტორიიდან.
სავანეთის საარჩევნო უბანზე თავმჯდომარე წესრიგს ვერ ამყარებს
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის ცნობით, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სოფელ სავანეთში,  #23-ე საარჩევნო ოლქის #51 საარჩევნო უბანზე მუდმივი არეულობაა, რაც ხალხმრავლობითაც არის გამოწვეული. ხმის მიცემის პროცესი ხშირად ფერხდება და ჩნდება ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის ეჭვის საფუძველი.
იყო შემთხვევები, როდესაც სხვადასხვა პარტიის სამკერდე ნიშნის მქონე წარმომადგენლები ცდილობდნენ, „დახმარება გაეწიათ“ ხმის მიცემის კაბინაში შესული ხანდაზმული ამომრჩევლებისთვის.
ამ საარჩევნო უბანზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა რამდენიმე დარღვევა დააფიქსირა. ამ უბანზე ორგანიზაციიდან - „ახალგაზრდული ინიციატივა დემოკრატიისთვის“, იმყოფებოდა სამი წარმომადგენელი, რაც საარჩევნო კოდექსის დარღვევაა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა რამდენჯერმე მიმართა საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს ორგანიზაციის ორი წარმომადგენლის უბნიდან გაშვების მოთხოვნით. თავდაპირველად, თავმჯდომარემ ორგანიზაციის ორ წარმომადგენელს უბანი დაატოვებინა, მაგრამ პერიოდულად „ახალგაზრდული ინიციატივა დემოკრატიისთვის“ რამდენიმე წევრი მაინც შემოდიოდა საარჩევნო უბანზე  და ამის მიზეზად უამინდობას ასახელებდნენ. მას შემდეგ, რაც ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ჩანაწერთა წიგნში შენიშვნა შეიტანა, თავმჯდომარემ აღკვეთა ორგანიზაციის დამრღვევი წევრების უბანზე არაკანონიერად შესვლა.
ამავე საარჩევნო უბნის გარეთა პერიმეტრზე 09:30 საათისთვის იდგნენ ერთ-ერთი პარტიის (სავარაუდოდ - „ქართული ოცნების“) ე.წ. კოორდინატორები, რომლებსაც კვლევითი კომპანიის „ედისონ რისერჩის“ წარმომადგენლებთან მოუვიდათ დაპირისპირება. დაპირისპირება მალევე აღმოიფხვრა, თუმცა მათ პერიმეტრი არ დაუტოვებიათ და აქტიურად ცდილობდნენ ამომრჩევლის მობილიზებას საარჩევნო უბანზე. ამ კონკრეტული ამომრჩეველების ნომრებს თავიდანვე ეძებდნენ არჩევნების სიაში, რომელიც გარეთ იყო გამოკრული.
სიბნელე საარჩევნო უბანზე - გადატანითი და პირდაპირი მნიშვნელობით
მარნეულის #22-ე საარჩევნო ოლქის # 48-ე უბნის გახსნამდე ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელს კენჭისყრის კაბინები შემობრუნებული დახვდა. დამკვირვებელმა რამდენჯერმე მოითხოვა კაბინების დადგმა ისე, რომ ამომრჩეველთა ხმის მიცემის ფარულობა არ დარღვეულიყო. კომისიის წევრები ბოლოს მიხვდნენ, როგორ უნდა დაედგათ კაბინები და უბნის გახსნამდე პრობლემა მოგვარდა. ეს ფაქტი კიდევ ერთხელ მიუთითებს საარჩევნო კომისიის წევრთა კვალიფიკაციის პრობლემაზე.
ამავე უბანზე იყო განათების პრობლემა, რის გამოც კომისიის მდივანს საქმიანობის დაწყება თავისი მობილური ტელეფონის განათების ფონზე მოუხდა.
კომისიის თავმჯდომარემ გაითვალისწინა ადამიანის უფლებათა დამკვირვებლის თხოვნა და დაამატა ნათურები საარჩევნო უბანზე.

Municipal Elections 2021 - Election violations and tendencies observed by Human Rights Center
HRC monitors the 2021 Municipal Elections through 51 qualified election observers in three regions of Georgia – Kakheti, Imereti and Kvemo Kartli. 1. Kakheti - in the villages of Sagarejo, Kvareli, Telavi and Lagodekhi municipalities inhabited with ethnic minorities; 2. In Kvemo Kartli: in the villages of Gardabani, Marneuli and Bolnisi municipalities inhabited with ethnic minorities (Nakhiduri, Talaveri, Savaneti, Tchapala, Mamkhviti, Kvemo Artevani, Keshalo, Lambalo, Duzagrama, Sazatendi, Kalinino, Marneuli, Azizkendi, Sabirkendi and Kizilajlo); 3. In Imereti in the special polling stations in Kutaisi, Khoni and Tskaltubo, where election violations are most expected.
By 15:30 pm, the HRC monitors have already lodged 14 complaints and made 22 notes in the logbooks. The HRC will publish initial assessment of the polling process after the election is over.
Like during recent elections, big part of the election violations observed by the HRC observers during the 2020 Parliamentary Elections are caused by the low qualification of the PEC members that was very common tendency during the recent elections too. Fair remarks and complaints of the HRC observers about the violations and miscarriages of the PEC members and the chairpersons often irritate them and it creates tension and sometimes conflicts.
The HRC observers reported that they observe excessive activity and attempt to control the voters by the coordinators and agitators of the Georgian Dream in the vicinities of the polling stations. The Article 45 Part 12 of the Election Code of Georgia prohibits to physically obstruct the movement of voters in the polling station or within 100 meters of the polling station. On Election Day it is also forbidden to gather people or register voters within 100 meters from the polling station. The unlawful activities of the coordinators and representatives of the ruling party are not adequately monitored, controlled and reacted from the side of the state institutions. The police is responsible to eradicate similar illegal facts but the PEC chairpersons are authorized to inform the police about these violations that negatively affect the healthy election environment in the polling stations they supervise. However, frequently, the PEC chairpersons refrain from reporting about the incidents to the police and claim that it is not within their competence.
The Human Rights Center will file the registered complaints about the observed election violations to the District Election Commissions and to the Central Election Commission; in case of necessity Human Rights Center will appeal the court. The organization takes all necessary measures to react to all possible election violations.
Content of one part of the complaints is:
1.    In the polling station # 61 in Tskaltubo Election District # 58 the voter discovered the name of the deceased member of his family in the voters’ list; he informed the observers and PEC members about it. The HRC observer will monitor the polling process until the end of the Election Day to prevent anybody to vote on behalf of the deceased person.
2.    In the polling station # 50 in the Sagarejo Election District # 11 the PEC chairperson hindered the activities of the observers. The observers lodged a complaint. The HRC observer handed the complaint to the Sagarejo DEC # 11.
3.    The similar situation is in the polling station # 39 in Sagarejo Election District # 11 too, where the PEC chairperson is even more aggressive and hinder the observers to conduct their duties. The complaint was prepared and the HRC observed lodged it in the Sagarejo DEC # 11.
4.    In the polling station # 48 in Marneuli Election District # 22 the PEC members tried to oppress the HRC observer demanding her not to make any notes or complaints about the violations. The HRC monitor observed that one voter voted twice but the PEC members did not allow her to video-record the violation and threatened with “breaking her fingers”. The observer had to call the Marneuli DEC # 22 and report about the incident. After the DEC representatives arrived in the precinct, the tense situation timely improved but after the left the situation again became chaotic. The HRC observer lodged a complaint in this polling station.
5.    A woman was standing at the entrance to the yard of the polling station # 3 of the Gardabani election district # 21, who was recording the names of all voters arriving at the precinct in her notebook. The observers several times rebuked her and asked to leave the area but in vain. According to the HRC monitor’s report, the police took the woman away from the yard at about 10:00 am but later she returned back. Consequently, the HRC observer had to call the patrol police and they took the woman away from the vicinities of the polling station.
The PEC Chairperson cannot establish order in the polling station
HRC observer reported that there is endless disorder in the polling station #51 in the Savaneti village, Bolnisi Municipality Election District # 23; the disorder is caused by the crowd mobilized in the precinct. The polling process is often delayed and there is a doubt that voting privacy is violated in the booths.
There were cases, when the representatives wearing the badges of various political parties tried to accompany the elderly voters into the booths.
The HRC monitor observed several violations in this particular precinct: organization “Youth Initiative for Democracy” had three representatives in the polling station that is violation of the Election Code. The HRC observer several times appealed the PEC chairperson to dismiss two representatives of the mentioned organization from the polling station that was initially satisfied; however, several members of the Youth Initiative for Democracy used to enter the polling station periodically, according to their statement because of bad weather. After the HRC observer made a note in the logbook, the PEC chairperson eradicated the problem.
At about 09:30 am, so-called coordinators of one of the political parties (supposedly of the Georgian Dream) were standing in the vicinities of the precinct # 51 of Savaneti village in Bolnisi municipality, who had controversy with the representatives of the polling company Edison Research. The controversy finished soon but the coordinators did not leave the area and actively tried to mobilize the voters in the polling station. They were looking for the numbers of the concrete voters in the voters’ lists.
The HRC observer several times asked the PEC chairperson to react to the violations but he has not eradicated the problems yet.
Darkness in the polling station in direct and indirect meaning
Before opening the polling station # 48 in Marneuli election district # 22, the HRC observer found that the election booths were arranged incorrectly. The observer several times requested the commission members to turn the booths over so that the privacy of the voting process would not be violated. Finally, the PEC members realized how the booths were to be arranged and the problem was eradicated before the polling station was open. This fact demonstrates the problems in the qualification of the PEC members.
There was a problem of illumination in the polling station for what the PEC secretary had to start operations under the mobile phone’s light. The PEC chairperson satisfied the request of the HRC observer and added light-bulbs in the polling station.
On October 1, Human Rights Center and the International Federation for Human Rights (FIDH) also disseminated a joint statement, which evaluates the political context of the pre-election period, issues related with the judiciary independence including the court proceedings into the alleged politically motivated cases, the issues related with the freedom of assembly and alarming facts of the illegal surveillance. Human Rights Center is the FIDH member organization in Georgia.
HRC monitors the October 2, 2021 Municipal Elections within the framework of the projects supported by the Open Society Foundation and the Black Sea Trust for Regional Cooperation.