სამოქალაქო პლატფორმა “არა-ფობიას!”, “კოალიცია თანასწორობისათვის” და სამოქალაქო საზოგადოების სხვა ორგანიზაციები გმობენ ქართული ოცნების წარმომადგენლების ჰომოფობიურ განცხადებებს
21.06.2021
სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!“, “კოალიცია თანასწორობისათვის” და სამოქალაქო საზოგადოების სხვა ორგანიზაციები ეხმაურებიან „თბილისი პრაიდის“ და პარტნიორების მიერ 5 ივლისს დაგეგმილ ღირსების მარშთან დაკავშირებით მმართველი პარტიის თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის და ამავე პარტიის წევრისა და საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილის, დავით სერგეენკოს მიერ გაკეთებულ განცხადებებს.
2021 წლის 17 ივნისს ტელეკომპანია „ტვ პირველის“ ეთერში ღირსების მარშის შესახებ ირაკლი კობახიძემ გააკეთა შემდეგი განცხადება: „მე მაქვს ჩემი დამოკიდებულება ამ საკითხის მიმართ და მე მგონია, რომ სრული კონტექსტის გათვალისწინებით, ამ ადამიანებს უარი უნდა ეთქვათ ამ ღონისძიების ჩატარებაზე“ და „მთელი კონტექსტის გათვალისწინებით, ეს იქნებოდა პასუხისმგებლობით განმსჭვალული გადაწყვეტილება… ეს კონტექსტი ძალიან კომპლექსურია და ამ კონტექსტის გათვალისწინებით, პასუხისმგებლობის მქონე ადამიანებს, წესით, ეს არ უნდა დაეგეგმათ“, ხოლო ჟურნალისტების კითხვას, არის თუ არა ირაკლი კობახიძის ნათქვამის მსგავსი განცხადებები უმცირესობის უფლებების დარღვევა, დავით სერგეენკომ შემდეგი პასუხი გასცა: „რთული სათქმელია. უფლებების შეზღუდვა, არ მგონია, იყოს. არავინ უშლით იმის გაკეთებას, რისთვისაც მონდომებულები და მოწოდებულები არიან ეს ხალხი“ და „რაც შეეხება უფრო ხმამაღლა გამოხატვას, არ ვიცი, საზოგადოების სხვა ნაწილსაც უნდა შეეკითხონ ალბათ და მაინცდამაინც კონფრონტაციაზე არ უნდა წავიდნენ. არავინ არ უშლის არაფერში ხელს, უბრალოდ, რაღაც უფრო ნაკლები ენთუზიაზმით ჯობია“.
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვგმობთ ირაკლი კობახიძისა და დავით სერგეენკოს განცხადებებს, როგორც ჰომოფობიურს და სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის ნიშნით დისკრიმინაციის წამახალისებელს, რაც ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებათა კონსტიტუციურ და საერთაშორისო სტანდარტებს. კერძოდ, ირაკლი კობახიძის სიტყვები „ამ ადამიანებს უარი უნდა ეთქვათ ამ ღონისძიების ჩატარებაზე“ სრულიად შეუსაბამოა საქართველოს კონსტიტუციასთან, რომლითაც პირდაპირაა გარანტირებული შეკრების თავისუფლება წინასწარი ნებართვის გარეშე. გარდა ამისა, შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება არის უნივერსალური და ფუნდამენტური უფლება, რომლითაც სარგებლობა სახელმწიფომ უნდა უზრუნველყოს ყველასთვის არადისკრიმინაციულად, განურჩევლად სექსუალური ორიენტაციისა, გენდერული იდენტობისა თუ სხვა ნიშნისა. ამასთანავე, სახელმწიფოს ეკისრება პოზიტიური ვალდებულება, რომ უზრუნველყოს შეკრების თითოეული მონაწილის უსაფრთხოება. კერძოდ, საქართველოს წინააღმდეგ გამოტანილ გადაწყვეტილებაში ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს განმარტებით, „მშვიდობიანმა დემონსტრაციამ შეიძლება გააღიზიანოს ან შეურაცხყოფა მიაყენოს იმ ადამიანებს, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან იმ იდეებსა თუ მოთხოვნებს, რომელთა გავრცელებას დემონსტრაცია ცდილობს. მიუხედავად ამისა, სახელმწიფოს დახმარებით მონაწილეეებს უნდა შეეძლოთ  დემონსტრაციის ჩატარება იმ შიშის გარეშე, რომ ისინი მოწინააღმდეგეების მიერ ძალადობას დაექვემდებარებიან“ და „დემოკრატიულ საზოგადოებაში კონტრ-აქციის უფლება არ მოიცავს დემონსტრაციის უფლების რეალიზების ხელშეშლას“. შეკრების მონაწილეთა დაცვის ვალდებულების შესასრულებლად პრევენციული ზომების მიღება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მაშინ, როდესაც საქმე ეხება ერთ-ერთ ყველაზე მოწყვლად ჯგუფს, ლგბტ+ თემს და ხელისუფლებისთვის წინასწარ ცნობილია ქვეყანაში არსებული ჰომოფობიური კონტექსტი. კერძოდ, ამ დროს სახელმწიფო ორგანოები „ვალდებულნი არიან მიიღონ ნებისმიერი შესაძლო ზომა, მაგალითად დემონსტრაციამდე საჯარო განცხადებების გაკეთებით, რათა ბუნდოვანების გარეშე მხარი დაუჭირონ ტოლერანტულ, მშვიდობიან პოზიციას და რათა პოტენციური სამართალდამრღვევები გააფრთხილონ შესაძლო სანქციების ბუნების შესახებ“.
ზემოაღნიშნული სტანდარტების საწინააღმდეგოდ, ირაკლი კობახიძისა და დავით სერგეენკოს განცხადებები არათუ ხელს არ უწყობს ლგბტ+ თემის მიმართ ტოლერანტული დამოკიდებულების დამკვიდრებას, არამედ, პირიქით, ახალისებს ჰომოფობიას და სიძულვილს. მათი, როგორც ხელისუფლების წარმომადგენლების ნათქვამი, კიდევ უფრო აგულიანებს ჰომოფობიურ ჯგუფებს, ვინაიდან პოტენციური თავდასხმის გამო პასუხისმგებლობას აკისრებს ღირსების მარშის ორგანიზატორებს („ამ კონტექსტის გათვალისწინებით, პასუხისმგებლობის მქონე ადამიანებს, წესით, ეს არ უნდა დაეგეგმათ“ და „მაინცდამაინც კონფრონტაციაზე არ უნდა წავიდნენ“) და არა აგრესიულად განწყობილ ჯგუფებს მაშინ, როდესაც სწორედ ამ უკანასკნელთა მხრიდან ხორციელდებოდა და ხორციელდება მუქარა და ძალადობრივი ქმედებები. გარდა ამისა,  ირაკლი კობახიძისა და დავით სერგეენკოს, როგორც ხელისუფლების წარმომადგენელთა განცხადებებს შეუძლია ზეგავლენის მოხდენა სამართალდამცავ ორგანოებზე, რაც წარმოშობს იმის საფრთხეს, რომ სამართალდამცავები სათანადოდ არ უზრუნველყოფენ ღირსების მარშში მონაწილეთა უსაფრთხოებას. აღნიშნული საფრთხე რეალურია იმის გათვალისწინებით, რომ სახელმწიფომ წარსულშიც არ შეასრულა საკუთარი პოზიტიური ვალდებულება და არ მიიღო ზომები, რათა ლგბტ+ თემს მშვიდ და დაცულ გარემოში ესარგებლა შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებით.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას და მის წარმომადგენლებს:
• არ გაავრცელონ ჰომოფობიური და სიძულვილის წამახალისებელი განცხადებები;
• გააკეთონ თანასწორობის მხარდამჭერი განცხადებები და ცხადად წარმოაჩინონ რომ ჰომოფობიური ძალადობა არ დარჩება პასუხგაუცემელი სახელმწიფოს მხრიდან;

Civic platform “No to Phobia!”, “Coalition for Equality” and other civic organizations condemn homophobic statements made by members of the Georgian Dream
Civic platform “No to Phobia!”, “Coalition for Equality” and other civic organizations are responding to statements by Irakli Kobakhidze, the chairman of the ruling party and David Sergeenko, member of the same party and the vice-chairman of the Georgian Parliament, which concern the pride parade planned by the “Tbilisi Pride” and partner organizations to take place on July 5th 2021.
On June 17th 2021, while speaking on air on “TV Pirveli”, Irakli Kobakhidze made the following statement about the pride parade: “I have my attitude towards this issue and I think that, in light of the whole context, these people must be refused to conduct this event” and “in light of the whole context, this would be a responsible decision… This context is very complex and taking this context into account, responsible people should not have planned this event”. When asked whether statements similar to the one made by Irakli Kobakhidze violate rights of minorities, David Sergeenko gave the following answer: “It is hard to say. I don’t think that it is a restriction of rights. Nobody is hindering them from doing what these people are willing and determined to do” and “with regard to more loudly expression, I don’t know, they may have to ask other parts of the society and should not necessarily go for confrontation. No one is hindering them from anything, just less enthusiasm would be better”.
The undersigned organizations condemn the statements by Irakli Kobakhidze and Davit Sergeenko as they are homophobic and encourage discrimination based on sexual orientation and gender identity in violation of the constitutional and international human rights standards. Irakli Kobakhidze’s words “these people must be refused to conduct this event” is completely incompatible with the Constitution of Georgia which directly guarantees the freedom of assembly without prior permission. Furthermore, freedoms of expression and assembly are fundamental rights the realization of which must be ensured by the government without discrimination, irrespective of sexual orientation, gender identity or any other ground. At the same time, the state is under a positive obligation to ensure safety of every participant of an assembly, namely, in a decision rendered against Georgia, the European Court of Human Rights (ECtHR) stated that “a peaceful demonstration may annoy or give offence to persons opposed to the ideas or claims that it seeks to promote. The participants must, however, be able, with the State’s assistance, to hold the demonstration without having to fear that they will be subjected to physical violence by their opponents” and “in a democracy the right to counter-demonstrate cannot extend to inhibiting the exercise of the right to demonstrate”. Taking preventive measures to fulfill the obligation to protect assembly participants is especially important in case of one of the most vulnerable groups, the LGBT+ community and when the government is already aware of the homophobic context found in the country. In these circumstances, the domestic authorities are “under an obligation to use any means possible, for instance by making public statements in advance of the demonstration to advocate, without any ambiguity, a tolerant, conciliatory stance as well as to warn potential law-breakers of the nature of possible sanctions”.
In contravention of the above mentioned standards, the statements by Irakli Kobakhidze and David Sergeenko do not support tolerance towards the LGBT+ community. On the contrary, they incite homophobia and hatred. These statements, as words coming from the government representatives, encourage homophobic groups by placing responsibility for a potential conflict on the organizers of the pride parade (“taking this context into account, responsible people should not have planned this event” and “they should not necessarily go for confrontation”) instead of aggressive groups whereas the latter have been და are still authors of threats and violence. Furthermore, the statements of Irakli Kobakhidze and David Sergeenko qua government representatives can influence the law enforcement bodies creating the risk that these bodies may not ensure the safety of the pride parade participants in an appropriate manner. This risk is real in light of the past failure of the government to fulfill its positive obligation to undertake measures to enable the LGBT+ community to enjoy the freedom to expression and assembly in a peaceful and safe environment.
In light of all of the above mentioned, we call upon the government of Georgia and its representatives to:
• refrain from making statements that are homophobic and incite hatred;
• make statements supporting tolerance and express clearly that the state will not leave homophobic violence without a reaction;