ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრის პროცესზე გავლენა მოახდინა მთელ რიგ საარჩევნო უბნებზე მომხდარმა ძალადობრივმა ინციდენტებმა და დარღვევებმა, რაც ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა კენჭისყრის მიმდინარეობისას გამოავლინეს ან სხვადასხვა ღია წყაროებიდან გახდა ცნობილი.
ადმიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირებულ ძალადობრივ ინციდენტებზე და დარღვევებზე სრულად არის პასუხისმგებელი ხელისუფლება და მმართველი პარტია - „ქართული ოცნება“, რომლის წარმომადგენლები, უმეტესწილად, იყვნენ სწორედ პროვოკაციული, უკანონო და ძალადობრივი ქმედებების ინიციატორები ან აქტიური მონაწილეები.
ამავე დროს, ადამიანის უფლებათა ცენტრი კენჭისყრის დღეს მომხდარ დარღვევებს განიხილავს წინასაარჩევნო პერიოდში დაფიქსირებულ დარღვევებთან და შემაშფოთებელ ტენდენციებთან ერთობლიობაში. კერძოდ, წინასაარჩევნო პერიოდში მმართველი პარტიის - „ქართული ოცნების“ მიერ სახელმწიფოს ადმინისტრაციული და ფინანსური რესურსების უკანონოდ გამოყენების ფაქტებმა, ოპოზიციური პარტიების დისკრედიტაციამ და პოლარიზაციის გაღრმავებამ, მედიის, არასამთავრობო სექტორის, მათ შორის - სადამკვირვებლო ორგანიზაციების წინააღმდეგ მტრული გარემოს შექმნამ დიდი გავლენა მოახდინა მთლიან საარჩევნო პროცესზე, მათ შორის - კენჭისყრის დღეზე.
კენჭისყრის მიმდინარეობისას არაერთ საარჩევნო უბანზე გამოვლენილი ძალადობრივი ინციდენტები და მმართველი პარტიის წარმომადგენლების უკანონო ქმედებები არის წინასაარჩევნო პერიოდში სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ აღწერილ დარღვევებსა თუ უკანონო ქმედებებზე საგამოძიებო ორგანოების და სასამართლოების მხრიდან ნულოვანი რეაგირების, შესაბამისად - ძალადობის, უკანონობის წახალისების შედეგი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის სადამკვირვებლო მისია
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2024 წლის 26 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნებს კახეთში, ქვემო ქართლსა და შიდა ქართლში დააკვირდა. ცენტრის მონიტორები განაწილდნენ საგარეჯოს, გარდაბნის, მარნეულის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში და გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში. დღის განმავლობაში, ადამიანის უფლებათა ცენტრის სათავო ოფისმა ინფორმაცია მიიღო დამკვირვებლებისგან, რომლებიც იმყოფებოდნენ საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფლებში - მუღანლო, ლამბალო, ქეშალო, დუზაგრამა; ქალაქ მარნეულში და მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფლებში: ყიზილაჯლო და საბირქენდი; ქალაქ გარდაბანში და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფლებში: ვახტანგისი, ნაზარლო, ქესალო, აღთაკლია; ქალაქ გორში, ჭალის დასახლებაში და გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში: დიცი და აძვი.
კენჭისყრის პროცესზე დაკვირვება ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განახორციელა როგორც სტატიკური დამკვირვებლების, ისე მობილური ჯგუფების მეშვეობით. მთელი დღის განმავლობაში ორგანიზაციის 20 მონიტორი დააკვირდა არჩევნების სხვადასხვა ეტაპებსა და პროცედურებს. ამ დროისათვის დამკვირვებლები ხმის დათვლას და შემაჯამებელი ოქმების შევსებას აკვირდებიან, რის შემდეგაც ორგანიზაციის იურისტები საჩივრებით მიმართავენ საოლქო საარჩევნო კომისიას. საარჩევნო კომისიების მიერ გამოტანილ დაუსაბუთებელ და არასამართლიან გადაწყვეტილებებს ცენტრის იურისტები სასამართლოებში გაასაჩივრებენ. არც ერთი დარღვევა არ დარჩება რეაგირების გარეშე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის ფინანსური მხარდაჭერით დააკვირდა. თავის მხრივ, არჩევნებს საქართველოში ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის საერთაშორისო დამკვირვებლებიც დააკვირდნენ. მათ უწყვეტი კავშირი ჰქონდათ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისთან. საერთაშორისო დამკვირვებლების ჯგუფი ამჟამად რჩება საარჩევნო უბნებზე და აგრძელებს ხმის დათვლის პროცესის დაკვირვებას. მათთან ერთად იმყოფება ადამიანის უფლებათა ცენტრის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენელი, ყოფილი სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი.
დარღვევები და ტენდენციები
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა 20:00 საათისთვის დაწერეს 11 საჩივარი და 26 შენიშვნა შეიტანეს ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირდა ხმის მიცემისას კაბინაში ბიულეტენზე ფოტოების გადაღების რამდენიმე ფაქტი, რაც კანონით აკრძალულია. ცენტრის დამკვირვებლების მითითებით, გარდაბანში საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ამომრჩევლებს უკანონოდ გადაღებული ფოტოები წააშლევინა. მარნეულის და საგარეჯოს საარჩევნო უბნებზე კი ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა საჩივრები დაწერეს.
მარნეულში, 22-ე ოლქის, მე-12 საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლის დაშინების ფაქტს ჰქონდა ადგილი. საარჩევნო უბანთან მობილიზებულმა პირებმა მოქალაქეს არ მისცეს კენჭისყრაში მონაწილეობის უფლება და აგრესიული ქმედებით საარჩევნო უბანში შესვლა აუკრძალეს.
საგარეჯოს სოფელ ლამბალოს 36-ე, 37-ე და 38-ე უბნები სკოლის შენობის სხვადასხვა მხარეს არის გახსნილი. სკოლის ეზოში „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლების განსაკუთრებული აქტიურობა დაფიქსირდა. მათ ამომრჩევლების პირადობის მოწმობები ხშირ შემთხვევაში თვითონ ჰქონდათ შეგროვებული, ხოლო ამომრჩევლები მოჰყავდათ მანქანებით, გარეთ ელაპარაკებოდნენ, აძლევდნენ პირადობის მოწმობას და ამის მერე უშვებდნენ საარჩევნო უბანზე.
მთავარ ტენდენციად, წინა არჩევნების მსგავსად, შეიძლება დასახელდეს საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე, 100 მეტრის მანძილზე მმართველი პარტიის კოორდინატორების და აგიტატორების შეკრება და ამომრჩეველთა თავისუფალი ნების გამოხატვის ხელშეშლა.
ამომრჩევლებზე მსგავსი უკანონო ზეწოლის შემთხვევებზე და საარჩევნო უბნებთან „ქართული ოცნების“ კოორდინატორების და აგიტატორების მობილიზაციის ფაქტებზე სხვა სადამკვირვებლო ორგანიზაციებმაც გაამახვილეს ყურადღება. საპასუხოდ, „ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა, მამუკა მდინარაძემ მსგავს შემთხვევებს „ლეგიტიმური საქმიანობა“ უწოდა და განაცხადა, რომ პირადად ის არის „ერთ-ერთი დავალების მიმცემი, როგორც აღმასრულებელი მდივანი“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა ქვემო ქართლში რამდენიმეგან დააფიქსირეს საარჩევნო კაბინაში შესული ამომრჩევლის ნებაზე ზემოქმედების ფაქტები, როდესაც არაუფლებამოსილი პირები შედიოდნენ კაბინაში და კარნახობდნენ ამომრჩეველს, რომელი საარჩევნო სუბიექტისთვის მიეცა ხმა.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ დუზაგრამაში გადასატანი ყუთის მთლიანობის დარღვევის გამო, დამკვირვებელმა დაწერა საჩივარი და მოითხოვა გადასატან ყუთში არსებული ბიულეტენების ბათილობა.
დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს კაბინაში ორი ადამიანის შესვლის ფაქტებიც. რამდენიმე საარჩევნო უბანზე, ასევე, კაბინაში დატოვებული იყო გაურკვეველი სახის ფურცლები, რომლებიც დამკვირვებლის მითითების შემდეგ კომისიის წევრებმა გადაყარეს სანაგვე ურნაში.
მარნეულის სოფელ ყიზილაჯლოში დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს საარჩევნო უბნებზე არააკრედიტებული პირების ყოფნა, რომლებიც მისი მოთხოვნით, კომისიამ გააძევა უბნიდან. თუმცა, მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქის 50-ე უბანზე დაპირისპირება სწორედ არააკრედიტებულმა პირებმა წამოიწყეს და შექმნეს კონფლიქტური ვითარება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 26 ოქტომბერს, მთელი დღის განმავლობაში მედიისთვის პროაქტიულად ავრცელებდა ინფორმაციას სხვადასხვა უბნებზე გამოვლენილი დარღვევების და ტენდენციების შესახებ. არჩევნების შემდეგ ცენტრი გამოაქვეყნებს ვრცელ ანგარიშს, რომელშიც უფრო დეტალურად იქნება წარმოდგენილი მონიტორინგის შედეგები.

Violent incidents and violations had impact on the polling process during the Parliamentary Elections – Assessment of Human Rights Center
26.10.2024
In accordance with the assessment of Human Rights Center, violent incidents and violations, which were observed by HRC monitors in some polling stations during the polling process or were reported by various public sources, influenced the polling process during the October 26, 2024 Parliamentary Elections.
Human Rights Center believes the government and ruling party Georgian Dream is fully responsible for the violent incidents and violations in the polling stations, whose representatives were initiators or active participants of provocative, unlawful and violent actions.
At the same time, Human Rights Center evaluates the violations observed on the Election Day together with the violations and alarming tendencies of the pre-election period. Namely, during the pre-election period, the facts of misuse of administrative and financial resources by the ruling party Georgian Dream, discrediting the opposition political parties and increased polarization, hostile environment created against media, nongovernmental and election observation organizations significantly influence the election process, including the Election Day.
Election monitoring mission of Human Rights Center
Human Rights Center (HRC) monitored the October 26, 2024 Parliamentary Elections in the regions of Kakheti, Kvemo Kartli and Shida Kartli. The HRC’s monitors will be deployed in the villages with ethnic minority population in Sagarejo, Gardabani and Marneuli municipalities and in the conflict-affected villages alongside the ABL in Gori municipality. Throughout the day, the head office of Human Rights Center received updated information from the observers deployed in the following areas: villages of Sagarejo municipality – Muganlo, Lambalo, Keshalo, Duzagrama; in Marneuli town and in the villages of Marneuli municipality – Kizilajlo and Sabirkendi; in Gardabani town and in the villages of Gardabani – Vakhtangisi, Nazarlo, Kesalo, Agtaklia; in Gori – Chala settlement and in the ABL villages of the municipality – Ditsi and Adzvi.
HRC monitored the voting process through static observers and mobile groups. Throughout the day, 20 representatives of HRC will observe various stages and procedures of the elections. At this moment, the monitors observe the counting of votes and filling out final protocols after what the lawyers will submit complaints to the District Election Commissions. If the DECs make unjustified and unfair decisions about the complaints of the HRC monitors, the lawyers will appeal the courts. None of the violations will remain without response.
Human Rights Center observed the October 26 Parliamentary Elections with the financial support of the Norwegian Helsinki Committee. On the other hand, the international observers of the Norwegian Helsinki Committee also attend the parliamentary elections in Georgia; they had non-stop communication with the headquarters of the HRC. They monitored the votes counting process in the precincts. Former public defender of Georgia Ucha Nanuashvili, who is member of the HRC monitoring mission, was with the representatives of the Norwegian Helsinki Committee and observed election process. .
Violations and Tendencies
By 20:00 pm, HRC monitors lodged 11 complaints and made 26 notes in the logbooks.
In the polling stations of Marneuli and Gardabani municipalities, the HRC monitors observed several facts when voters took photos of bulletins in the election booths that is prohibited by the law. Based on the remarks of the HRC observers, the chairman of the election commission in the polling station in Gardabani asked the voters to delete the illegally taken photos. In the polling stations in Marneuli municipality the HRC observer lodged complaints about this violation.
In Marneuli, voters were intimidated in the polling station # 12 in DEC # 22. People mobilized in the vicinities of the polling station did not allow a citizen to participate in the elections and prohibited him to enter the precinct.
Polling stations # 36, 37 and 38 in the village of Lambalo in Sagarejo municipality are opened in different sites of the public school. Mobilization of the members of the Georgian Dream was observed in the yard of the public school. In most cases, they already had the ID cards of the voters, brought them by cars, talked with them outside the precinct, and then returned ID cards and allowed them to enter the polling station.
The main tendency, like during previous elections, was gathering of coordinators and agitators of political parties within the 100 meter distance from polling stations and interference in the free will of the voters.
Other election observation organizations also reported about the unlawful oppression on the will of voters and mobilization of coordinators and agitators of the Georgian Dream near polling stations. In response to that, the executive secretary of the GD Mamuka Mdinaradze said it is legitimate activity because he personally gave similar instructions to their representatives as the executive secretary.
In Kvemo Kartli region, HRC observers identified several facts of influence on the will of the voters after they entered the booth, when unauthorized people accompanied them in the booth and dictated whom to vote for.
In the village of Duzagrama in Sagarejo municipality, because the mobile ballot box was damaged, the observer lodged a complaint and requested to annul the ballot papers dropped in the mobile box.
In accordance with the election code of Georgia, it is prohibited to physically hinder the movement of a voter appearing to the polls in the polling station or within 100 meters from the polling station, further, no gatherings and registration of voters are allowed on the polling day within 100 meters of the polling station.
The HRC monitors observed facts, when two persons entered the election booths together. In some polling stations, some unidentified papers were left in the booths, which were removed by the commission members after the HRC observer noted about it.
In the village of Kizilajlo, Marneuli municipality, the HRC monitors observed presence of unauthorized people in the precinct, who were expelled from the polling station based on the remark of the HRC monitors. However, in the polling station # 50 in Marneuli DEC # 22, a conflict started by unauthorized people after similar incident.
Throughout the day on October 26, Human Rights Center proactively disseminated information about the election violations and tendencies observed in various polling stations. After Elections, the HRC will publish the report based on the findings from the election monitoring.