ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმატებული საქმეები (2022 წ. ნოემბერი, დეკემბერი - 2023 წ. იანვარი, თებერვალი)
17.03.2023
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 2022 წლის ნოემბრიდან 2023 წლის თებერვლის ჩათვლით 19 საქმე დაასრულა წარმატებით
პოლიციელების მიერ უსაფუძვლოდ დაჯარიმებული მოქალაქე გამართლდა
2022 წლის 21 ნოემბერს გორის რაიონულმა სასამართლომ დააკმაყოფილა მოქალაქე ნ. ყ.-ს ადმინისტრაციული საჩივარი, რომლითაც იგი საპატრულო პოლიციელის მიერ გამოწერილი საჯარიმო ქვითრის ბათილად ცნობას და მართვის უფლების აღდგენას ითხოვდა. მიუხედავად იმისა, რომ მან განუცხადა პოლიციელებს, რომ არ იყო მთვრალი და წარადგინა კიდეც შესაბამისი საექსპერტო დასკვნა უწყებაში, მას მაინც გამოუწერეს საჯარიმო ქვითარი და შეუჩერეს მართვის უფლება 6 თვის ვადით. გორის რაიონულმა სასამართლომ ბათილად ცნო საპატრულო პოლიციის მიერ უკანონოდ გამოწერილი საჯარიმო ქვითარი და მოქალაქეს აღუდგა მართვის უფლება
ცხინვალიდან დევნილმა საცხოვრებელი მიიღო
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს განჩინებით, სსიპ დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროების უზრუნველყოფის სააგენტოს საჩივარი დაუშვებლად იქნა მიჩნეული. უცვლელად დარჩა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატისა და თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც დაკმაყოფილდა ცხინვალიდან დევნილის, ც. ტ.-ს მოთხოვნა, ბათილად იქნა ცნობილი სააგენტოს ადმინისტრაციული აქტი მისთვის გრძელვადიანი საცხოვრებლის გადაცემაზე უარის თქმის შესახებ და სააგენტოს დაევალა ც. ტ.-ის დევნილი ოჯახის გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფა.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერიას თანამშრომლის სამსახურში აღდგენა და განაცდურის ანაზღაურება დაეკისრა
9 თებერვალს გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება რ. ჩ.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერის ბრძანების ბათილად ცნობისა და რ. ჩ.-ს სამსახურში აღდგენის შესახებ. მოპასუხეს მოსარჩელის სასარგებლოდ ასევე დაევალა განაცდური ხელფასის ანაზღაურება სასამართლოს  გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლამდე.
სასამართლომ ბათილად ცნო საჩხერის მუნიციპალიტეტის მერიის აქტი, რომლითაც მოქალაქის უფლება დაირღვა
2022 წლის 24 ნოემბერს საჩხერის რაიონულმა სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ ჯრიაში მცხოვრები გ. ბ.-ს ადმინისტრაციული სარჩელი, ბათილად ცნო საჩხერის მუნიციპალიტეტის მერიის ადმინისტრაციული აქტი და დაავალა მერიას საქმის გარემოებების სრულყოფილად შესწავლის შედეგად გამოსცეს ახალი ადმინისტრაციული აქტი.
საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ ჯრიაში მცხოვრებმა გ. ბ.-მ 2020 წელს საჩხერის მუნიციპალიტეტის მერიის მიერ გაცემული ცნობის საფუძველზე დაირეგისტრირა მის მართლზომიერ მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთი. ამ მიწის ნაკვეთზე 2 წლის შემდეგ პრეტენზია გამოთქვა მესამე პირმა, რომელსაც ნაკვეთის მართლზომიერი მფლობელობის არავითარი დოკუმენტი არ გააჩნდა. მიუხედავად ამ ფაქტისა, საჩხერის მერიამ ბათილად ცნო მის მიერ 2020 წელს გ. ბ.-ზე გაცემული ცნობა.
ეკომიგრანტი საცხოვრებლით დაკმაყოფილდება
2022 წლის 9 სექტემბრის გადაწყვეტილებით საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ შეცვალა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განჩინება და ეკომიგრანტ მ. მ.-ს ადმინისტრაციული სარჩელი სრულად დააკმაყოფილა: ბათილად ცნო სსიპ დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს ბრძანება, რომლითაც მ. მ.-ს უარი ეთქვა საცხოვრებლით უზრუნველყოფაზე, ამავე სააგენტოს დაევალა ახალი აქტის გამოცემა მ. მ.-ს საცხოვრებლით უზრუნველყოფის თაობაზე.
მ. მ. წარმოადგენს ეკომიგრანტ ოჯახს 1989 წლიდან. მიუხედავად იმისა, რომ მისი ოჯახი სახელმწიფომ შეასახლა კონკრეტულ საცხოვრებელ ფართში, ეს ფართი სახელმწიფომვე პრივატიზების წესით გაასხვისა სხვა პირზე. მიუხედავად ამ ფაქტისა, დევნილთა სააგენტო მიიჩნევდა, რომ მ.მ. წარმოადგენდა უკვე დაკმაყოფილებულ ეკომიგრანტს და უარს უცხადებდა განცხადების დაკმაყოფილებაზე.
ორი საჯარო მოხელე სამსახურში აღდგა და ერთ-ერთს განაცდურიც აუნაზღაურდება
გორის რაიონული სასამართლოს დაუსწრებელი გადაწყვეტილებით, სრულად დაკმაყოფილდა გ. წ.-ს სამოქალაქო სარჩელი. ბათილად იქნა ცნობილი ააიპ გორის მუნიციპალიტეტის კულტურისა და ტურიზმის განვითარების ხელშეწყობის სააგენტოს ბრძანებები გ. წ.-თვის დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების შესახებ. ბათილად იქნა ცნობილი ამავე სააგენტოს ბრძანება გ.წ.-სთან შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ და სააგენტოს დაევალა უკანონოდ გათავისუფლებული თანამშრომლის აღდგენა გათავისუფლებამდე დაკავებულ პოზიციაზე და მისთვის განაცდურის ანაზღაურება.
2022 წლის ივნისის თვეში გ. წ. მოულოდნელად გაათავისუფლეს ააიპ გორის მუნიციპალიტეტის კულტურისა და ტურიზმის განვითარების ხელშეწყობის სააგენტოდან. გათავისუფლებიდან რამდენიმე დღის შემდეგ მას ჩაბარდა როგორც გათავისუფლების ბრძანება, ისე მანამდე მისთვის უცნობი ბრძანებები დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების შესახებ.
2023 წლის 15 თებერვალს გორის რაიონულმა სასამართლომ განჩინებით დაამტკიცა ააიპ გორის მუნიციპალიტეტის კულტურისა და ტურიზმის განვითარების ხელშეწყობის სააგენტოსა და ნ. გ.-ს შორის დადებული მორიგების პირობები. მორიგების აქტის შესაბამისად, დასაქმებული აღდგა გათავისუფლებამდე დაკავებულ პოზიციაზე, ხოლო ნ.გ.-მ, თავის მხრივ,  უარი თქვა განაცდურის ანაზღაურების მოთხოვნაზე.
უზენაესმა სასამართლომ ბათილად ცნო ეკონომიკის სამინისტოროს თანამშრომლების სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანებები
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს განჩინებით, დაუშვებლად იქნა ცნობილი საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საკასაციო საჩივარი. ძალაში დარჩა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განჩინება, რომლითაც ბათილად იქნა ცნობილი დ. ჩ.-სა და დ. გ.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანებები და დაევალა სამინისტროს საქმისათვის მნიშვნელოვანი გარემოებების კვლევის შემდეგ გამოსცეს ახალი ადმინისტრაციული აქტები. სამსახურიდან გათავისუფლებული მოხელეების ინტერესებს სასამათლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
ექვსწლიანი დავა მხარეებს შორის მორიგებით დასრულდა
2023 წლის 31 იანვარს გორის რაიონულ სასამართლოში მოსარჩელე ო. გ.-ს, მოპასუხეებს ო.ბ.-სა და თ.ვ.-ს შორის შედგა მორიგება და ამგვარად დასრულდა 2017 წლიდან დაწყებული დავა მხარეთა შორის. მოსარჩელემ გამოთქვა თანხმობა 2600 ლარის ნაცვლად მოპასუხეებისაგან მიეღო 1833 ლარი. მორიგების აქტის გაფორმების ნაცვლად მოსარჩელემ შეამცირა საკუთარი სასარჩელო მოთხოვნა, ხოლო მოპასუხეებმა სცნეს იგი. მოპასუხეთა ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა.
ავტოსაგზაო შემთხვევის შედეგად მიყენებული ზიანის ანაზღაურების თაობაზე მხარეები მორიგდნენ
საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოსა და თ.კ.-ს შორის შედგა მორიგება ავტოსაგზაო შემთხვევის შედეგად მიყენებული ზიანის ანაზღაურების თაობაზე.
2022 წლის 24 დეკემბერს სააგენტოს ბალანსზე რიცხული ავტომობილი დაეჯახა თ. კ.-ს კუთვნილ ავტომობილს. ადგილზე გამოცხადებული პოლიციის მიერ ავტოსაგზაო შემთხვევაში სამართალდამრღვევად ცნობილი იქნა სააგენტოს ავტომობილის მძღოლი. არაერთი მიმართვის მიუხედავად, სააგენტოს წარმომადგენლები არ ანაზღაურებდნენ მიყენებულ ზიანს და დაზარალებულს ამისამართებდნენ იმ სადაზღვევო კომპანიასთან, რომელშიც დაზღვეული იყო სააგენტოს ავტოპარკი. თავის მხრივ, სადაზღვევო კომპანია უარს აცხადებდა ზიანის ანაზღაურებაზე დამზღვევის უხეში გაუფრთხილებლობით ჩადენილი ავტოსაგზაო შემთხვევის გამო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის დახმარებით შედგა მიმართვა სააგენტოს სახელზე და მოთხოვნილი იქნა მიყენებული ზიანის სრულად ანაზღაურება. მიმართვიდან მოკლე დროში თ. კ.-ს დაუკავშირდნენ სააგენტოს წარმომადგენლები და შედგა მორიგება მხარეებს შორის მიყენებული ზიანის ანაზღაურების თაობაზე.
საჯარო რეესტრს  მოქალაქისთვის კუთვნილი მიწის დარეგისტრირება დაევალა
გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ დააკმაყოფილა მოსარჩელე ი. ზ.-ს სარჩელი მოპასუხე საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიმართ საჯარო რეესტრის გადაწყვეტილებების ბათილად ცნობის თაობაზე. ამ გადაწყვეტილებებით საჯარო რეესტრმა მიწის ნაკვეთზე, რომელიც ი. ზ-ს მამაპაპისეულ მიწის ნაკვეთს წარმოადგენდა,  დაარეგისტრირა მესამე პირის საკუთრების უფლება. საჯარო რეესტრს დაევალა საკითხის გამორკვევა და კანონიერი გადაწყვეტილების მიღება.
წარმატებით დასრულებული შრომითი დავები გორის ჰოსპიტლის წინააღმდეგ
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის წარმოებაშია 4 დავა გორის სამხედრო ჰოსპიტლის წინააღმდეგ. აქედან 3 შეეხება უკანონოდ გათავისუფლების საკითხს, ხოლო 1 ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად გამოცხადებული კონკურსის შედეგების ბათილობას. საანგარიშო პერიოდში 3 საქმე წარმატებით დასრულდა, ხოლო ერთის განხილვა კვლავ მიმდინარეობს თბილისის სააპელაციო სასამართლოში .
1.    2023 წლის 1 თებერვალს გორის რაიონულმა სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ზ. მ.-ს ადმინისტრაციული სარჩელი. ბათილად იქნა ცნობილი სსიპ გიორგი აბრამიშვილის სახელობის საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ჰოსპიტლის საკონკურსო და საპრეტენზიო კომისიების სხდომის ოქმები, რომლითაც ზ. მ.-ს უარი ეთქვა ჰოსპიტალში ჩატარებულ კონკურსში გამარჯვებულად გამოცხადებაზე. დამსაქმებელს დაევალა ხელახლა, საქმის გარემოებათა სრულყოფილად კვლევის შემდეგ გამოსცეს ახალი გადაწყვეტილება. ზ.მ. წლებია მუშაობს გორის სამხედრო ჰოსპიტალში. იგი მონაწილეობას იღებდა 2021 წელს გამოცხადებულ კონკურსში, მაგრამ კონკრეტული პირების მიკერძოების გამო კონკურსში გამარჯვებულად გამოცხადდა სხვა პირი. მან წარადგინა ადმინისტრაციული სარჩელი გორის რაიონულ სასამართლოში და საკონკურსო და საპრეტენზიო კომისიის სხდომის ოქმების ბათილად ცნობა მოითხოვა.
2.    2023 წლის 27 იანვარს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა სსიპ გიორგი აბრამიშვილის სახელობის საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ჰოსპიტლის სააპელაციო საჩივარი. ძალაში დარჩა გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც ბათილად იქნა ცნობილი ჰოსპიტლის დირექტორის ბრძანება ნ.ი.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ. ჰოსპიტალს დაეკისრა განაცდურისა და აღდგენის შეუძლებლობის გამო კომპენსაციის გადახდა უკანონოდ გათავისუფლებული თანამშრომლის სასარგებლოდ.
3.    2023 წლის 7 თებერვალს გორის რაიონულმა სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ქ. მ.-ს სარჩელი. ბათილად იქნა ცნობილი  სსიპ გიორგი აბრამიშვილის სახელობის საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ჰოსპიტლის დირექტორის ბრძანება ქ.მ.-ის სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ. ქ.მ.-ს სამსახურში აღდგენის შეუძლებლობის გამო დამსაქმებელს დაეკისრა კომპენსაციის გადახდა და განაცდურის ანაზღაურება სასამართლოს გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლამდე.
•    2022 წლის იანვრიდან 2023 წლის თებერვლის ჩათვლით ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისის იურისტმა გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში ალიმენტთან დაკავშირებული ორი საქმე  დაასრულა წარმატებით. მოსარჩელე მ. ჯ.-ს სარჩელი მისი ყოფილი მეუღლის - ნ. გ.-ს მიმართ ორი შვილის სარჩენი ალიმენტისა და მოქალაქე ნ.რ.-სა და მოპასუხე მ. ო.-ს შორის დავა ერთი შვილის სარჩენი ალიმენტის დაკისრების თაობაზე.
•    2022 წლის 29 ნოემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ბათილად ცნო სერვისების განვითარების სააგენტოს 2022 წლის 26 მაისის გამოცემული უარი თურქეთის მოქალაქის - ე. ა. ქ.-სთვის მუდმივი ბინადრობის გაცემის შესახებ. სასამართლომ სააგენტოს საქმის ხელახალი შესწავლა და ახალი აქტის გამოცემა დაავალა.
•    2022 წლის 9 დეკემბერს ხ. გ.-სა და ა. ს.-ს შორის შეთანხმება მოხდა, რის შედეგადაც ა. ს.-ს ოჯახი ხ. გ.-ს სრულიად აუნაზღაურებს მიყენებულ ზიანს 10 000 (ათი ათასი ) აშშ დოლარის ოდენობით. ხ. გ. ერთ-ერთი კომპანიის მენეჯერის მხრიდან თაღლითობის მსხვერპლი გახდა, რის შედეგადაც მენეჯერმა მისი კუთვნილი თანხა მიითვისა.
•    გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში მოპასუხე გ. ჩ-სათვის ხელსაყრელი პირობებით დასრულდა სამოქალაქო დავა შპს მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია კროსკრედიტთან. გ.ჩ-მ , რომელსაც აღნიშნული ორგანიზაციიდან ავტომანქანის სალომბარდე სესხი ჰქონდა აღებული, ოჯახური პირობების გამო ვეღარ შეძლო სესხის დაფარვა. ამის გამო სესხის  პროცენტი და პირგასამტეხლო ძალიან გაიზარდა. მოსარჩელესთან კომუნიკაციის შედეგად მიღწეული იქნა მორიგება თანხის  შემცირებაზე და საქმე მოსამზადებელ ეტაპზევე დასრულდა.
•    თბილისის საქალაქო სასამართლოში წარმატებით დასრულდა მოსარჩელეების ლ. ღ.-სა და ლ. ნ.-ს სარჩელი მოპასუხე ნ. ს-ს მიმართ შვილიშვილის ნახვის დღეების განსაზღვრასთან დაკავშირებით. დავა ეხებოდა არასრულწლოვან ბავშვთან ბებიისა და ბაბუას ურთიერთობას. სასამართლომ განსაზღვრა ბავშვთან ბებია-ბაბუასთან ურთიერთობის წესი.

Successful Cases Processed by Human Rights Center (November-December 2022 and January-February, 2023)
17.03.2023
A citizen fined by the police was discharged
On November 21, 2022, Gori District Court granted the administrative appeal by N.K. requesting to cancel the citation issued by the patrol police officer and reinstate his driving license. Despite the fact that he told the police he was not drunk and furnished the relevant expert opinion to the agency, they still issued a citation against him and suspended his driving license for 6 months. Gori District Court has cancelled the citation unlawfully issued by the police and reinstated his driving license.
An IDP from Tskhinvali received a dwelling place
Under the decision by the Supreme Court of Georgia, the appeal lodged by the Agency for IDPs, Ecomigrants and Livelihood was rejected. Thus, the judgment by the Administrative Chamber of Tbilisi Court of Appeals was upheld in full granting the claim of IDP T.T. to revoke the administrative legal act refusing to allocate for the IDP a permanent dwelling place and so instructing the Agency to provide the IDP with a permanent dwelling place.
Gurjaani Municipal City Hall was instructed to restore former employee to the job and pay him lost earnings
On February 9, Gurjaani District Court rendered a judgment revoking the order issued by Gurjaani Municipality Mayor dismissing from office R.Ch. and restoring R.Ch. to her job.  The respondent was also instructed to pay lost earnings to the claimant before the judgment of the court was to enter into force.
The court revoked the legal act issued by Sachkhere Municipality City Hall violating the right of a citizen
On November 24, 2022, Sachkhere District Court granted in part the administrative appeal lodged by G.B. a resident of village Jria adjacent to the occupation line, thus revoking the administrative legal act issued by Sachkhere Municipality Mayor’s Office and instructed the Mayor’s Office to issue a new administrative act after having studied the facts of the case in full.
G.B., a resident of village Jria located near the occupation line registered the title of plot under her legal possession as evidenced by the certificate issued by Sachkhere Municipality Hall. Two years later, another person claimed the plot without having any document substantiating his claim.  Despite this fact, Sachkhere Municipality Hall revoked the certificate already issued by the agency on the plot.
An ecomigrant was provided with a dwelling place
By the judgment from September 9, 2022, the Supreme Court of Georgia reversed the ruling by Tbilisi Court of Appeals, thus granting the administrative appeal lodged by ecomigrant M.M. and revoking the order by the Agency for IDPs, Ecomigrants and Livelihood LEPL refusing M.M. to be provided with a dwelling place; the Supreme Court instructed the Agency to issue an administrative legal act anew concerning the provision of a dwelling space for M.M.
M.M. is a member of the family being an ecomigrant since 1989. Although, the State has provided his family with a dwelling place, the premises was sold to another person via means of privatization.  The Agency for IDPs still believed that M.M. was an ecomigrant whose needs had already been satisfied, so was rejecting his application.
Two civil servants were restored to jobs and one of them was paid lost earnings
By a default judgment, the civil claim of G.T. was granted in full.  The orders of the Agency for Culture and Tourism Development within Gori Municipality imposing disciplinary actions against G.T. were revoked.  Further, the Order of the same Agency terminating the labor contract with G.T. was revoked and the Agency was instructed to restore the illegally dismissed employee to the previous position and pay him lost earnings.
In June 2022, G.T. was unexpectedly dismissed from the Agency for Culture and Tourism Development within Gori Municipality.  A few days after his dismissal, he was furnished with the order of dismissal and with some other orders of disciplinary actions issued against him of which he was unaware.
On February 15, 2023, Gori District Court approved the terms of settlement concluded between Gori Municipality Agency for Culture and Tourism Development and N.G. whose rights were also violated. In accordance with the act of settlement, the employee was restored to the position she was holding before the dismissal and in turn N.G. waived the lost earnings.
The Supreme Court revoked orders dismissing employees from the Ministry of Economy
Under a ruling by the Supreme Court of Georgia, the cassation appeal by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia was found inadmissible. The ruling by Tbilisi Court of Appeals was upheld revoking the orders dismissing from office D.C. and D.G. and the ministry was instructed to issue an administrative act anew after having studied all the relevant facts of the case.  HRC pleaded the cause of the civil servants in the court.
The six-year dispute between the parties ended in a settlement
On January 31, 2023, a settlement was reached between plaintiff O.G. and respondents O.B. and T.V. finalizing the dispute from 2017. The plaintiff consented to obtain GEL 1833 from respondents instead of GEL 2600. Under the act of settlement, the plaintiff reduced his claim, while the respondents admitted the claim.  HRC pleaded the cause of the respondents in the court.
Parties agreed about compensations for the damage caused by a car accident
The National Agency of Public Registry and T.K. reached an agreement on compensation for damages caused by a traffic accident.
On December 24, 2022, a car owned by the Agency crashed into the T.K.'s car. The police arriving on the spot found the driver of the Agency's car responsible of the accident.  In spite of many appeals, the Agency refused to pay damages referring the victim to the insurance company dealing with the cars of the Agency.  On the other hand, the insurance company refused to pay damages because the accident was due to a gross negligence on the part of the driver of the Agency.
With a help of the HRC lawyer, a statement of claim was prepared requesting the Agency to pay the damages in full.  Shortly after lodging the statement of claim with the Agency, the officers of the Agency contacted T.K. and the settlement was reached about the payment of damages.
The Public Registry was ordered to register land title to a citizen
Gurjaani District Court granted the claim by I.Z. against the National Agency for Public Registry to revoke the decisions adopted by the Agency.  The Agency had registered third person’s title to the land belonging to I.Z. and his ancestors.  The court ordered the Agency to study the issue and adopt a just decision.
Successful cases of labor disputes against Gori Hospital
HRC Shida Kartli Office maintains 4 disputes against Gori Military Hospital. Of these, 3 disputes concern unlawful dismissals, while another dispute involves annulment of the results of the job competition.  During the reporting period, 3 cases were successfully completed, and one case remains under a review by Tbilisi Court of Appeal.
1.    On February 1, 2023, Gori District Court granted in part the administrative appeal by Z.M. By the above decision, the reports of the Competition and Complaints Commission of Gori Military Hospital were annulled denying Z.M. to be recognized as a winner in the job competition announced in the hospital.  The employer was ordered to re-issue a new decision after studying in full the facts of the case. Z.M. has been working for many years in Gori Military Hospital.  She was participating in the job competition announced in 2021, however, due to the bias on the part of some persons another person was declared a winner.  Z.M. lodged an administrative appeal with Gori District Court requesting to invalidate the reports of the Commission for Competition and Complaints.
2.    On January 27, 2023, Tbilisi Court of Appeals rejected the appellate appeal by Giorgi Abramishvili Military Hospital under the Ministry of Defense.  The judgment by Gori District Court was upheld revoking the order of the director of the hospital to dismiss N.I. from office.  Because of impossibility to pay lost earnings and to restore the person to the position, the hospital was ordered to pay compensations in favour of the illegally dismissed employee.
3.    On February 7, 2023, Gori District Court granted in part the claim by K.M. The order by the Director of Giorgi Abramishvili Military Hospital under the Ministry of Defense of Georgia was annulled. Due to the impossibility to restore K.M. to office, the employer was ordered to pay compensations and lost earnings to her before the judgment was to enter into force.
Miscellaneous
•    From January 2022 to February 2023, HRC Kakheti Office lawyer successfully completed two cases related to aliments at Gurjaani District Court. These were the claims by M.J. against her former husband N.G. to make him pay maintenance for two children and another was a dispute between N.R. and respondent M.O. to pay maintenance for a child.
•    On November 29, 2022, Tbilisi City Court revoked the administrative legal act by State Services Development Agency from May 26, 2022, refusing residence permit to Turkish citizen E.A.K.  The court ordered the Agency to re-examine the case and issue a new act.
•    On December 9, 2022, a settlement was concluded between Kh.G. and A.S. envisaging that the family of A.S. was to pay damages to Kh.G. in the amount of USD 10,000. Kh.G. became a victim of fraud on the part of the manager of a company who has misappropriated the money of Kh.G.
•    A civil dispute in Gurjaani District Court was ended with a favorable conditions to respondent G.CH. against the microfinance organization Cross Credit. G.Ch failed to repay the debt under a vehicle pawn loan due to the family situation.  Because of this, the sum of the loan percentage and penalties has significantly increased. Following the communication with the plaintiff, an agreement on the reduced sum was achieved and the case was ended at the advance first hearing.
•    Another case was finalized in Tbilisi City Court where plaintiff L.G. and L.N. were seeking from respondent N.S. to ascertain the day when they could see the grandchild.  The dispute concerned the rights of grandparents to see the grandchild. The court defined the procedure of the child’s interaction with the grandmother and grandfather.