ადამიანის უფლებათა ცენტრის პრესკონფერენცია - სამედიცინო მომსახურებისას დაზარალებული მოქალაქეების სამართლებრივი პრობლემები
28.02.2023
1 მარტს, 11:30 საათზე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი პრესკონფერენციაზე წარმოადგენს ანალიტიკურ დოკუმენტს: „სამედიცინო მომსახურებისას დაზარალებული მოქალაქეების სამართლებრივი პრობლემების ანალიზი“. პრესკონფერენციას დაზარალებული პაციენტების წარმომადგენლებიც დაესწრებიან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი წლების განმავლობაში უწევს უფასო იურიდიულ დახმარებას სამედიცინო კლინიკებში მკურნალობისას დაზარალებულ მოქალაქეებს. ანალიტიკური დოკუმენტი ეხება სამედიცინო საკითხებთან დაკავშირებული იურიდიული დახმარების პროცესში გამოკვეთილ მნიშვნელოვან სამართლებრივ პრობლემებს.
ადამიანის ულებათა ცენტრის მიერ წარმოებული სამართლებრივი დავების ანალიზის საფუძველზე, იკვეთება, რომ ხშირია პაციენტების გარდაცვალების შემთხვევები ისეთი ელემენტარული ოპერაციების ჩატარების შედეგად, როგორიც არის ნაღვლის ბუშტის ამოკვეთა ან გლანდების ოპერაცია. მეტიც, ამ საქმეებში გამოვლენილი მედპერსონალის შეცდომები არ არის პროფესიული განვითარების საბჭოს მიერ პროპორციულად სანქცირებული. ასეთ შემთხვევებში, ექიმების პროფესიული პასუხისმგებლობა, როგორც წესი, მხოლოდ წერილობითი გაფრხილება ან 3 თვემდე ვადით სახელმწიფო სერტიფიკატის მოქმედების შეჩერებაა. ეს ყოველივე, ერთი მხრივ, ხელს უწყობს სამედიცინო პერსონალის საქმისადმი არაკომპეტენტური  დამოკიდებულების წახალისებას, ხოლო, მეორე მხრივ, რისკის შემცველია ყველა პოტენციური პაციენტის სიცოცხლისათვის.
სამედიცინო მომსახურებით გამოწვეული პაციენტის უფლებების დარღვევის შემთხვევებში, ჭიანურდება გამოძიების ეტაპი და წლების განმავლობაში იწელება შესაბამისი სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნის მომზადების პროცესი, ირღვევა კონსტიტუციითა და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით გარანტირებული მართლმსაჯულების განხორციელების გონივრული ვადები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ზემოაღნიშნული პრობლემების მოგვარების მიზნით, საჭიროდ მიიჩნევს მთელი რიგი სისტემური რეფორმების გატარებას.
ანალიტიკური დოკუმენტი მომზადდა აშშ-ის ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED) ფინანსური მხარდაჭერით.
პრესკონფერენცია გაიმართება მისამართზე: აკაკი გახოკიძის 11 ა, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საკონფერენციო დარბაზი.

Press conference of Human Rights Centre on legal problems of victims of medical services
Om March 1 at 11:30, HRC will present the analytical document at the press conference: “Analysis of Legal Issues Victims of Medical Services Face“. The victims’ assignees will also attend the press conference.
Throughout the course of several years, Human Rights Center provides free legal aid to victims of medical services. The analytical document reviews significant legal problems issues related with the medical services.
According to the analysis of the legal cases processed by HRC, there were frequent cases of mortality of patients as a result of elementary surgery operations such as the removal of the gallbladder or gland surgery. Furthermore, medical errors by medical staff are not proportionally sanctioned by the Professional Development Board. In such cases, the professional liability of the physicians is usually limited to written reprimands or suspension of license for 3 months. The above issue may promote incompetent attitudes among the medical staff, on the one hand, and carry risks for the lives of patients, on the other hand.
In the cases when the patients’ rights are violated due to medical errors made during the medical service, the stage of investigation is procrastinated and preparing the opinion of the forensic medical examination takes several years, and the rights enshrined in the Constitution of Georgia and in the European Convention on Human Rights are violated.
HRC believes that a wide range of systemic reforms are needed to solve the above problems.
Venue of the press conference: Conference room of Human Rights House Tbilisi, Akaki Gakhokidze St. 11a, Zero floor.
The Analytical Document was prepared with the financial support of the US National Endowment for Democracy (NED).