ადამიანის უფლებათა ცენტრის პრესკონფერენცია - ვინ არის თბილისის ზღვის „სიკვდილის ზონაზე“ პასუხისმგებელი?
27.10.2022
ხვალ, 28 ოქტომბერს, 13:00 საათზე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი პრესკონფერენციას გამართავს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს დღევანდელი გადაწყვეტილების თაობაზე, რომლის თანახმად, დაკმაყოფილდა ქალაქ თბილისის მერიის სააპელაციო საჩივარი და გაუქმდა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის გადაწვეტილება, რითაც, თავის მხრივ, ქალაქ თბილისის მერიას დავალებული ჰქონდა თბილისის ზღვაზე, ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟება, ასევე - ჩანჩქერის არხის ზოლზე 2.5 მეტრის სიმაღლის კედლის მოწყობა.
ამავე დროს, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატამ, მოსამართლე ლეილა მამულაშვილის თავმჯდომარეობით, არ დააკმაყოფილა  ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის ადმინისტრაციული საჩივარი, რითაც იგი ქალაქ თბილისის მერიისგან და წყლის გამანაწილებელი კომპანია GWP-სგან მორალური ზიანის ანაზღაურებას ითხოვდა.
სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციული პალატის განმარტებით, ვინაიდან ადგილზე GWP-მ  შემოსაზღვრა ტერიტორია და ბანერებიც განათავსა, აღარ არსებობს დავის საგანი მოპასუხე მერიის მიმართ. რაც შეეხება მოპასუხეებისთვის მორალური ზიანის დაკისრების საკითხს, სასამართლოს განმარტებით, არ არსებობს მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი უსაფრთხოების ნორმების დაუცველობასა და დამდგარ შედეგს შორის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი თბილისის სააპელაციო სასამართლოს დღევანდელ გადაწყვეტილებას უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრებს.
ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორია არის „სიკვდილის ზონა“ თბილისის ზღვაზე, სადაც ბანაობა განსაკუთრებით საშიშია და აკრძალულია, მაგრამ ამის შესახებ მოქალაქეები წლების განმავლობაში არც ინფორმირებული იყვნენ და წინ არც გადაულახავი ბარიერი ეღობებოდათ. 2017 წელს სწორედ ამ ადგილას დაიღუპა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის 15 წლის ვაჟი, ცოტნე ცქიტიშვილი. ორმა დაზარალებულმა ოჯახმა 2017 წლის დეკემბერში ადმინისტრაციული სარჩელით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ქალაქ თბილისის მერიისა და წყლის გამანაწილებელი კომპანიის - GWP-ს წინააღმდეგ. თითქმის ორწლიანი განხილვის შემდეგ, მოსამართლე ნათია ბუსკაძის გადაწყვეტილებით, ქალაქ თბილისის მერიას ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე დაევალა გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟება, ასევე - ჩანჩქერის არხის ზოლზე 2.5 მეტრის სიმაღლის კედლის მოწყობა, რათა მასზე გადასვლა ვერავინ შეძლოს.
თბილისის მერიამ უარი განაცხადა სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებაზე, რადგან თვლის, რომ იგი არ არის ქალაქში მსგავსი სასიკვდილო შემთხვევების პრევენციაზე პასუხისმგებელი.
ამავე დროს, საინტერესოა, რომ თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მიმდინარე პროცესის პარალელურად, მოპასუხე მხარემ, ფაქტობრივად, დააკმაყოფილა სარჩელის და ასევე, ამ დროისათვის უკვე პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილების მოთხოვნა - ადგილი შემოზღუდა მყარი ბეტონის და რკინის მესერით, რომელზეც გააკრა ბანაობის ამკრძალავი და გამაფრთხილებელი ბანერები. თუმცა, პროცესზე მოპასუხე მხარის წარმომადგენლები - ქალაქ თბილისის მერიიდან და GWP-დან ვერ ასახელებდნენ, ვინ განახორციელა ადგილზე ეს სამუშაოები. ერთ-ერთ სხდომაზე კი GWP-ს წარმომადგენელმა განმარტა, რომ ქალაქ თბილისის მერიის „თხოვნით“, ტერიტორია მათ შემოღობეს. მოსარჩელის მოთხოვნით, GWP-მ სასამართლოს შესაბამისი მასალებიც წარუდგინა.
თბილისის მერიის სააპელაციო სარჩელის საპასუხოდ ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოამზადა სააპელაციო შესაგებელი. ორგანიზაციის დახმარებით, დაზარალებულ მხარეს სააპელაციო სასამართლოში, ასევე, თვითონაც ჰქონდა გასაჩივრებული თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების ის ნაწილი, რითაც მას უარი ეთქვა მორალური ზიანის ანაზღაურებაზე.

Tomorrow, on October 28, 13:00, HRC will hold a press conference on the judgment of today by Tbilisi Court of Appeals granting the appellate appeal by Tbilisi City Hall and reversing the judgment of Administrative Panel of Tbilisi City Court ordering in its turn Tbilisi City Hall to install warning banners next to the area of waterfalls at Tbilisi Sea and erect a wall of 2.5 m height along the line of waterfall channel.
At the same time, Administrative Chamber of Tbilisi Court of Appeals rejected the administrative complaint by the Executive Director of HRC Aleko Tskitishvili claiming moral damages from Tbilisi City Hall and water supply company GWP.
According to the Administrative Chamber of the Court of Appeals, since GWP has fenced the territory and installed banners, the subject matter for the dispute against the respondent City Hall no longer exists. As for the issue of imposing the respondent to pay moral damages, the Court states that no causal relationship is there between nonobservance of security standards and occurred result.
HRC shall appeal the today’s judgment by Tbilisi Court of Appeals in the Supreme Court.
The territory of the so-called waterfall is the ‘death zone’ on Tbilisi Sea where swimming is particularly dangerous and is forbidden, however the citizens are not informed about it and there are no barriers installed which would be hard to overmount. In 2017, Tsotne Tskitishvili, 15-year-old son of Executive Director of HRC died in this place. In December 2017, two affected families filed administrative claims with Tbilisi City Court against Tbilisi City Hall and the water supply company GWP. After almost two years of hearings, judge Natia Buskadze ruled Tbilisi City Hall to install warning banners in the waterfall area and to erect a wall of 2.5 m height along the line of waterfall channel which would be impossible to overmount.
Tbilisi City Hall refused to enforce the court judgment believing that the City Hall was not responsible for preventing the fatal cases in the city.
Further, noteworthily, during the proceedings in the Court of Appeals, the respondent practically satisfied the claim which was already ruled so by the first instance court: erecting a firm fence of concrete and iron around the area and placing the banners forbidding swimming. However, the representatives of the respondents - Tbilisi City Hall and GWP - could not name the agent who carried out these works on the site. At one of the hearings, the GWP representative stated that the area was fenced by them “at the request” of Tbilisi City Hall. Following the request of the plaintiff, GWP presented relevant documents to the court.
In response to the appellate claim filed by Tbilisi City Hall, HRC prepared an appellate response. The affected party with the help of HRC and independently has appealed in the Court of Appeals the part of the judgment of Tbilisi City Court denying the payment of moral damages.