მმართველი გუნდის მიერ შემუშავებული სასამართლო რეფორმის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა არ ეხმიანება მართლმსაჯულებაში არსებულ რეალურ პრობლემებს
07.10.2022
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის ეხმიანება პარლამენტში მართლმსაჯულების რეფორმის სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში გასული კვირის ბოლოს მომზადებულ სასამართლო რეფორმის სტრატეგიას და სამოქმედო გეგმას  და აცხადებს, რომ შემოთავაზებული დოკუმენტი არ ასახავს მართლმსაჯულების სისტემაში არსებულ რეალურ გამოწვევებს. სამწუხაროდ, ის კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მმართველ პოლიტიკურ გუნდს არ აქვს სასამართლოს რეალური რეფორმის მზაობა და კვლავაც ფასადური ცვლილებების გატარებას ისახავს მიზნად.
როგორც საზოგადოებისთვის არის ცნობილი, ევროკომისიის 12 რეკომენდაციიდან ერთ-ერთი მართლმსაჯულების სისტემურ რეფორმას და მისი ყველა რგოლის დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფას შეეხება.  ამ მიზნით, საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის ფარგლებში შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელსაც უნდა ემუშავა სასამართლოში არსებული გამოწვევების მოგვარებაზე და ამ მიზნით, რეფორმების სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის შემუშავებაზე.
უპირველეს ყოვლისა, გვინდა ხაზი გავუსვათ, რომ სასამართლოს რეფორმის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა უნდა ეხმაურებოდეს მართლმსაჯულების სისტემაში არსებულ გამოწვევებს და მიზნად ისახავდეს იმ პრობლემების მოგვარებას, რომლებიც კანონმდებლობასა თუ პრაქტიკაში არსებობს. ამ მიზნით, სამოქალაქო ორგანიზაციებმა არაერთხელ მოუწოდეს პარლამენტს, მათ შორის სამუშაო ჯგუფის ფარგლებშიც, რომ საჭიროა სასამართლო სისტემაში არსებული ვითარების სრულყოფილი და სიღრმისეული შეფასება, თუმცა აღნიშნული ინიციატივა არც კი განიხილა სამუშაო ჯგუფმა და საპარლამენტო უმრავლესობამ. სასამართლოში არსებული ვითარების შეფასებაზე ყურადღება გამახვილებულია  ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების 2021-2027 წლების დღის წესრიგში.  კერძოდ, დოკუმენტში ხაზგასმულია, რომ აუცილებელია მართლმსაჯულების რეფორმის მესამე და მეოთხე ტალღების ეფექტიანობის შეფასება.
სამწუხაროდ, სასამართლოს რეფორმის ახალი სტრატეგია ისე იწერება, რომ ამ დრომდე არ არსებობს სასამართლოში არსებული გამოწვევების, კანონმდებლობასა და პრაქტიკაში არსებული პრობლემების ერთიანი სურათი. ამ ფონზე, ჩვენთვის ბუნდოვანია, რა მიზნის მისაღწევად იქმნება რეფორმის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. იურიდიული კომიტეტის მიერ მომზადებული დოკუმენტი შერჩევითად და ფრაგმენტულად გვთავაზობს საკითხებს, რომელსაც უნდა შეეხოს რეფორმა. დოკუმენტში აგრეთვე შერჩევითად არის მოხმობილი ადგილობრივი თუ საერთაშორისო შეფასებები და იგნორირებულია ის მზარდი კრიტიკა, რომელიც ბოლო წლებში სასამართლოს მიმართულებით ჟღერდებოდა ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან.
ჩვენთვის დასანანია, რომ შემოთავაზებული ხედვა მთლიანად უგულებელყოფს მართლმსაჯულების სისტემაში არსებულ უმთავრეს პრობლემებს, კერძოდ  ძალაუფლების კონცენტრაციას და არაფორმალურ, კლანურ გავლენებს სისტემაში. მეტიც, დოკუმენტში წინასწარ, ყოველგვარი არგუმენტაციის გარეშეა არაკონსტიტუციურად მიჩნეული ის მექანიზმები, რომლითაც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობა მეტად ინკლუზიური გახდებოდა და მასში თავმოყრილი ძალაუფლება განაწილდებოდა სასამართლო სისტემის სხვა რგოლებზე.
ამ ფონზე, მიგვაჩნია, რომ შემოთავაზებული რეფორმის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა უგულებელყოფს სისტემაში არსებულ უმწვავეს პრობლემებს. მორიგი ფასადური რეფორმა საკმარისი ვერ იქნება მართლმსაჯულების სისტემის რეალური დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად და ამით კიდევ უფრო დიდი საფრთხე შეექმნება  ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესს.

The Judicial Reform Strategy and Action Plan Developed by the Ruling Party Do Not Address the Real Problems in the Judiciary
07.10.2022
The Coalition for Independent and Transparent Judiciary reacts to the judicial reform strategy and action plan  released by the Parliament at the end of last week within the framework of the Justice Reform Working Group. The Coalition states that the proposed document does not reflect the real challenges in the justice system. Unfortunately, once again, it proves that the ruling political team does not have the readiness for real reform and continues to aim for façade changes.
As it is known to the public, one of the twelve recommendations of the European Commission concerns the systemic reform of the judiciary and ensuring the independence of all its parts.  For this purpose, a working group was created within the framework of the Parliament’s Legal Issues Committee. The working group was supposed to work on solving the challenges in the judiciary, aiming at developing a reform strategy and action plan.
First, we would like to emphasize that the judicial reform strategy and action plan should respond to the challenges in the justice system and aim to solve the problems that exist in legislation or practice. For this purpose, civil society repeatedly informed the Parliament, including within the framework of the working group, that a complete and in-depth assessment of the situation in the judicial system was needed. However, the aforementioned initiative was not even discussed by the working group and the parliamentary majority. The 2021-2027 Association Agenda between the European Union and Georgia focuses on the assessment of the current situation in the judiciary.  In particular, the document emphasizes that it is necessary to evaluate the effectiveness of the third and fourth waves of justice reform.
Unfortunately, the new justice reform strategy is written in such a way that there is no unified picture of the challenges in the judiciary or the problems in legislation and practice. Considering the above, it is unclear to us what the goal of the reform strategy and action plan is. The document prepared by the Legal Issues Committee selectively and fragmentarily suggests the issues to be addressed by the reform. The document also selectively mentions local and international assessments and ignores the growing criticism of the judiciary from local and international organizations in recent years.
We regret that the proposed vision completely ignores the main problems in the justice system, namely the concentration of power and informal, clan-based influence in the system. Moreover, in the document, the mechanisms by which the activity of the High Council of Justice would have become more inclusive, and the power gathered in it would have been distributed to other parts of the judiciary, are considered unconstitutional without any argumentation.
In consideration of the above, we believe that the proposed reform strategy and action plan ignore the most pressing problems in the system. Another façade reform will not be enough to ensure the real independence of the justice system and thus will pose an even greater threat to the country's European integration process.