ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარებით, ე. წ. ყინწვისის საქმეზე გასამართლებული ყველა ყოფილი პოლიტპატიმარი გამართლდა
28.09.2022
ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარების შედეგად, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ გაამართლა ე.წ. ყინწვისის საქმეზე 2011 წელს გასამართლებული 12 პირი, რომლებიც საქართველოს პარლამენტის მიერ პოლიტპატიმრებად არიან აღიარებული.  სააპელაციო სასამართლომ განაჩენი 2022 წლის 23 სექტემბერს გამოაცხადა.
2011 წლის ივლისის თვის განაჩენებით, ე.წ. ყინწვისის საქმეზე გასამართლებულ 24  პირს მსჯავრი ედებოდათ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 315-ე მუხლის I ნაწილით გათვალისწინებული ქმედებისთვის, რაც გულისხმობს  შეთქმულებას საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შესაცვლელად, სახელმწიფო ხელისუფლების დასამხობად ან ხელში ჩასაგდებად.
შემდეგ წლებში ამ საქმეში მსჯავრდებულ პირთა მიმართ სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულები კიდევ უფრო თვალნათელი გახდა. ამ მხრივ, განსაკუთრებით აღსანიშნავია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე „ნიკოლოზ გოგუაძე საქართველოს წინააღმდეგ“.
მოცემულ საქმეზე,   განაჩენების გადასინჯვის  და გამამართლებელი განაჩენის გამოტანის მოთხოვნით  ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვის საფუძველზე 2021 წლის თებერვლის თვეში თბილისის სააპელაციო სასამართლომ 12 ყოფილი პოლიტპატიმრის მიმართ გამამართლებული განაჩენი გამოიტანა. 2021 წელსვე,  ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლოებრივი დახმარების შედეგად, ე.წ. ყინწვისის საქმეზე დარჩენილი 12 პირის მიმართ განაჩენების გადასინჯვისა  და გამამართლებელი განაჩენის გამოტანის მოთხოვნით, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართა საქართველოს გენერალური პროკურატურის სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულის გამოძიების დეპარტამენტმა.
სააპელაციო სასამართლოს მიერ გამართლებული პირების სამართლებრივ ინტერესებს სასამართლო პროცესზე წლების განმავლობაში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ეკა ქობესაშვილი იცავდა.
სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება არის ადამიანის უფლებათა ცენტრის მრავალწლიანი შრომის შედეგი, რის შედეგადაც ყინწვისის საქმის მონაწილე ყველა პირის სამართლებრივი რეაბილიტაციისასთვის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა.

All Political Prisoners were Acquitted in the Case of Kintsvisi with Human Rights Center providing Legal Aid
28.09.2022
As a result of legal aid provided by Human Rights Center, Tbilisi Court of Appeals, twelve persons convicted in Kintsvisi case in 2011 who were recognized as political prisoners by the Parliament of Georgia were acquitted by Tbilisi Court of Appeals. The appellate Court announced the judgment on September 23, 2022.
According to the judgments from July 2011, 24 persons convicted in Kintsvisi case were accused of   the action under Article 315(1) of the Criminal Code envisaging the conspiracy to change the constitutional order of Georgia through violence, to overthrow the government or seize the state power.
Due to the gross and obvious violations in the case, further due to the facts of torture and inhuman treatment, the obvious political motives in the investigation, HRC was the initiator of the proceedings so that the participants in the Kintsvisi case to be granted the status of political prisoners, and in 2013 the Parliament of Georgia adopted the respective resolution.
In the following years, the offenses committed during the legal proceedings in the above case against the persons convicted became even more apparent. In this regard, the judgment by the European Court of Human Rights in the case Nikoloz Goguadze v. Georgia is particularly noteworthy.
In Kintsvisi case, following the petition by HRC to overview the case and render the judgment of acquittal, Tbilisi Court of Appeals rendered the judgment of acquittal against   twelve former political prisoners. In the same 2021, as a result of legal aid provided by HRC, the Department of the Offenses Committed during Legal Proceedings within the Office of Prosecutor General petitioned Tbilisi Court of Appeals to overview the judgments of conviction rendered against twelve persons and pass the judgment of acquittal against them.
Eka Kobesashvili, a lawyer within HRC has been defending the legal interests of persons acquitted by the Court of Appeals.
The judgment of the Court of Appeals is the result of many years work of HRC, thus taking another major step towards the legal rehabilitation of all persons involved in Kintsvisi case.